Հոդված 1. «Զինապարտության մասին» Հայաստանի Հանրապետության 1998 թվականի uեպտեմբերի 16-ի ՀO-250 oրենքի (այսուհետ` Օրենք) 4-րդ հոդվածում`
1) 3-րդ մասի «Բժշկական-աշխատանքային» բառերը փոխարինել «Բժշկասոցիալական» բառով.
2) 5-րդ մասի երկրորդ պարբերության «Ազատազրկման, կալանքի եւ ազատության սահմանափակման» բառերը փոխարինել «Ազատազրկման կամ կալանքի» բառերով, իսկ «եւ պահեստազորայինների» բառերը հանել:
Հոդված 2. Օրենքի 5-րդ հոդվածի 3-րդ մասի «ե» կետն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 3. Օրենքի 6-րդ հոդվածի 4-րդ մասը «ընտանեկան» բառից առաջ լրացնել «առողջական վիճակի,» բառերով:
Հոդված 4. Օրենքի 8-րդ հոդվածում «Հանրակրթական դպրոցներում եւ միջնակարգ» բառերը փոխարինել «Հանրակրթական դպրոցներում, նախնական մասնագիտական եւ միջին» բառերով:
1) 2-րդ մասի երկրորդ նախադասության «զորակոչվում (ուղարկվում) են» բառերը փոխարինել «18 տարեկանը լրացած լինելու դեպքում ուղարկվում են» բառերով, իսկ «` ընդհանուր հիմունքներով» բառերը հանել:
2) 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Մինչեւ 18 տարեկանը լրանալը ռազմական ուսումնական հաստատությունից ազատված կամ հեռացված անձինք հաշվառվում են իրենց հաշվառման (հաշվառում չունեցողները` փաստացի բնակության) վայրի զինվորական կոմիսարիատի զորակոչային բաժնում եւ 18 տարեկանը լրանալուց հետո հայտարարված զորակոչի ժամանակ ենթակա են զորակոչվելու պարտադիր զինվորական ծառայության` ընդհանուր հիմունքներով:»:
1) 3-րդ մասի «հրամանագրով` տարին երկու անգամ` ապրիլ-հունիu եւ հոկտեմբեր-դեկտեմբեր ամիuներին» բառերը փոխարինել «հրամանագրով սահմանված ժամկետներում` տարեկան երկու անգամ» բառերով.
2) 7-րդ մասը «ժամանակ» բառից հետո լրացնել «, ինչպես նաեւ պարտադիր զինվորական ծառայության ընթացքում» բառերով.
3) 7-րդ մասի «դ» կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«դ) երկկողմանի ծնողազուրկ զորակոչիկները, ինչպես նաեւ միակողմանի ծնողազուրկ այն զորակոչիկները, որոնք չունեն չափահաս քույր կամ եղբայր.».
4) 7-րդ մասի երկրորդ պարբերության «100» թիվը փոխարինել «150» թվով.
5) 8-րդ մասի «Զինված ուժեր կամ այլ զորքեր միաժամանակ» բառերը փոխարինել «Հայտարարված զորակոչի ընթացքում պարտադիր զինվորական ծառայության» բառերով:
Հոդված 7. Օրենքի 12-րդ հոդվածի 1-ին մասի «ա» կետը «հաշվառումից» բառից հետո լրացնել «, կամ խաղաղ պայմաններում զինվորական ծառայության համար ոչ պիտանի ճանաչված քաղաքացին` հաշվառելով պահեստազորում» բառերով:
Հոդված 8. Օրենքի 14-րդ հոդվածի 4-րդ մասի երկրորդ նախադասությունը «ասպիրանտուրան» բառից հետո լրացնել «կամ դատական դպրոցն» բառերով:
1) 4-րդ մասի առաջին նախադասության «հիման վրա» բառերը փոխարինել «, ինչպես նաեւ սույն օրենքի 23-րդ հոդվածի 2-րդ եւ 5-րդ մասերի հիման վրա առողջական վիճակի պատճառով» բառերով:
Հոդված 10. Օրենքի 17-րդ հոդվածում`
1) 2-րդ մասի երրորդ պարբերության 2-րդ կետի «որոշում են ընդունում եւ մարզային (Երեւանի քաղաքային) զորակոչային հանձնաժողովի հաստատմանն են ներկայացնում զորակոչիկներին`» եւ «փաստաթղթերը» բառերը հանել.
2)  3-րդ մասի երկրորդ պարբերության 2-րդ կետն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 11. Օրենքի 23-րդ հոդվածում`
1) 2-րդ մասի առաջին պարբերությունը «արձակվում են» բառերից հետո լրացնել «պահեստազոր» բառով.
«Պարտադիր զինվորական ծառայության ընթացքում ազատազրկման դատապարտված անձինք դատարանի օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռի հիման վրա հանվում են զորամասի անձնակազմի ցուցակներից եւ հաշվառվում են իրենց զորակոչն իրականացրած զինվորական կոմիսարիատի զորակոչային բաժնում, իսկ ազատազրկման վայրում պատժի կրումից ազատվելուց հետո հայտարարված զորակոչի ժամանակ ենթակա են զորակոչման պարտադիր զինվորական ծառայության չծառայած ժամկետը շարունակելու, բացառությամբ սույն օրենքի 11-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված դեպքերի, ինչպես նաեւ եթե չեն օգտվում սույն օրենքով նախատեսված պարտադիր զինվորական ծառայությունից ազատվելու կամ պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից ընտանեկան դրության բերումով կամ առողջական վիճակի պատճառով տարկետում ստանալու իրավունքից, որոնց առկայության պարագայում հաշվառվում են պահեստազորում` սույն հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված կարգով:»:
Հոդված 12. Օրենքի 26-րդ հոդվածում`
1)  6-րդ մասի առաջին նախադասությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Վարժական հավաքները հայտարարվում են Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ` յուրաքանչյուր տարվա զորահավաքային նախապատրաստության պլանների հիման վրա Հայաստանի Հանրապետության կառավարության հաստատած միջոցառումների ցանկի, ժամկետների եւ ներգրավվող թվաքանակի ու մասնագիտությունների համաձայն:».
2) 7-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Զինվորական վարժանքները (հրամանատարաշտաբային կամ շտաբային) եւ զորավարժությունները (զորախաղերը) հայտարարվում են Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարի հրամանով:»:

Статья 1. В статье 4 Закона Республики Армения “О воинской обязанности” от 16 сентября 1998 года ЗР-250 (дале - Закон):
1) в части 3 слова “Медицинско-трудовые” заменить словами “Медико-социальные”;
2) в абзаце втором части 5 слова “лишению свободы, заключению под стражу и ограничению свободы” заменить словами “лишению свободы или заключению под стражу”, а слова “и резервистов” исключить.
Статья 2. Пункт “д” части 3 статьи 5 Закона признать утратившим силу.
Статья 3. Часть 4 статьи 6 Закона перед словом “семейного” дополнить словами “состояния здоровья,”.
Статья 4. В статье 8 Закона слова “В общеобразовательных школах и средних” заменить словами “В общеобразовательных школах, начальных профессиональных и средних”.
1) во втором предложении части 2 слова “призываются (направляются)” заменить словами “при исполнении 18 лет направляются”, а слова “на общих основаниях” исключить;
2) часть 2 дополнить новым предложением следующего содержания: “Лица, освобожденные или отчисленные из военно-учебных заведений до исполнения 18 лет, ставятся на учет в отделе призыва военного комиссариата по месту своего учета (не состоящие на учете – по
месту фактического проживания) и при объявлении призыва по исполнении 18 лет подлежат призыву на обязательную военную службу на общих основаниях.”.
1) в части 3  слова “по указу Президента Республики два раза в год, в апреле-июне и октябре-декабре” заменить словами “в сроки, установленные указом Президента Республики, - дважды в год”;
2) часть 7 после слов “Во время призыва на обязательную военную службу” дополнить словами “, а также в ходе обязательной военной службы”;
3) подпункт “г” части 7 изложить в следующей редакции:
“г) призывники, являющиеся двусторонними сиротами, а также те являющиеся односторонними сиротами призывники, которые не имеют совершеннолетних сестры или брата;”;
4) в абзаце втором части 7 цифру “100” заменить цифрой “150”;
5) в части 8 слова “одновременно призываемые в Вооруженные Силы или другие войска” заменить словами “одновременно призываемые на обязательную военную службу в ходе объявленного призыва”.
Статья 7. Пункт “а” части 1 статьи 12 Закона после слова “учета” дополнить словами “, или гражданин, признанный негодным к военной службе в мирных условиях, с постановкой его на учет в резерве”.
Статья 8. Второе предложение части 4 статьи 14 после слова “аспирантуры” дополнить словами “или Судебной школы”.
1) в первом предложении части 4 после слов “настоящей статьи”  дополнить словами “а также по состоянию здоровья - на основании частей 2 и 5 статьи 23 настоящего Закона,”.
Статья 10. В статье 17 Закона:
1) в пункте 2 абзаца второго части 2 исключить слова “, принимают решение  и представляют на утверждение областной (Ереванской гродской) призывной комиссии документацию” и “призывникам”, слово “отсрочки” заменить словами “об отсрочке”;
2) пункт 2 авбзаца второго части 3 признать утратившим силу.
Статья 11. В статье 23 Закона:
1) Абзац первый части 2 после слова “увольняются” дополнить словами “в резерв”;
“Осужденные к лишению свободы в ходе обязательной воинской службы лица на основании вступившего в законную силу приговора суда исключаются из списков личного состава воинской части и ставятся на учет в отделе призыва военного комиссариата,
осуществившего их призыв, а во время призыва, объявленного после освобождения от отбытия наказания в месте лишения свободы, подлежат призыву на обязательную военную службу для продолжения неотслуженного срока службы, за исключением случаев,
предусмотренных частью 2 статьи 11 настоящего Закона, а также, если они не пользуются предусмотренным настоящим Законом правом освобождения от обязательной военной службы или отсрочки от призыва на обязательную военную службу  по семейным
обстоятельствам или состоянию здоровья,  при наличии которых он ставится на учет в резерве в порядке, установленном частью 2 настоящей статьи.”.
Статья 12. В статье 26 Закона:
1) первое предложение части 6 изложить в следующей редакции:
“Учебные сборы объявляются решением Правительства Республики Армения согласно перчню, срокам мероприятий и привлекаемой численности и специальностям, утвержденным Правительством Республики Армения - на основании планов мобилизационной подготовки
на каждый год.”;
2) часть 7 дополнить новым предложением следующего содержания: “Военные учения (командно-штабные или штабные) и военные маневры (военные игры) объявляются приказом Министра обороны Республики Армения.”.