ԱՐՏԱԿԱՐԳ ԴՐՈՒԹՅԱՆ ԻՐԱՎԱԿԱՆ ՌԵԺԻՄԻ ՄԱՍԻՆ
1. Արտակարգ դրությունը Հայաստանի Հանրապետության ամբողջ տարածքում կամ դրա առանձին տարածքներում հայտարարվող պետական կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների, ինչպես նաեւ նրանց պաշտոնատար անձանց գործունեության իրավական հատուկ ռեժիմ է։
2.Արտակարգ դրությունը հայտարարվում է միայն Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական կարգին անմիջական վտանգ սպառնալու դեպքում, ներառյալ` Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական կարգը  բռնությամբ փոփոխելու կամ տապալելու, իշխանությունը զավթելու փորձերը, զինված խռովությունները, զանգվածային անկարգությունները, բռնի գործողություններով ուղեկցվող ազգային, ռասայական, կրոնական հակամարտությունները, ահաբեկչական ակտերը, հատուկ նշանակության օբյեկտների գրավումը կամ շրջափակումը, անօրինական զինված միավորումների ստեղծումը եւ գործունեությունը, արտակարգ իրավիճակները:
3.Արտակարգ դրությունը հայտարարվում է միայն այն դեպքերում, երբ Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական կարգին սպառնացող անմիջական վտանգի վերացումն առանց դրա անհնարին է:
Հոդված 2. Արտակարգ դրության մասին իրավական ակտերը
1. Արտակարգ դրության հետ կապված հարաբերությունները կարգավորվում են Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությամբ, Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերով, սույն օրենքով, այլ օրենքներով, Հանրապետության Նախագահի արտակարգ դրություն հայտարարելու մասին հրամանագրով, Ազգային ժողովի որոշմամբ, ինչպես նաեւ սույն օրենքով նախատեսված այլ իրավական ակտերով:
Հոդված 3. Արտակարգ դրություն հայտարարելու կարգը
1. Սույն օրենքի 1-ին հոդվածին համապատասխան` Հանրապետության Նախագահը, խորհրդակցելով Ազգային ժողովի նախագահի եւ վարչապետի հետ, հայտարարում է արտակարգ դրություն, իրականացնում է իրավիճակից թելադրվող` սույն օրենքով նախատեսված միջոցառումներ եւ այդ մաuին ուղերձով դիմում է ժողովրդին։
2. Արտակարգ  դրություն  հայտարարելու  մասին  Հանրապետության Նախագահի հրամանագիրը, ինչպես նաեւ հրամանագրում կատարվող փոփոխությունները եւ լրացումները ենթակա են անհապաղ հրապարակման հանրային հեռուստատեսությամբ, հանրային ռադիոյով, իսկ եթե դա հնարավոր չէ, ապա զանգվածային լրատվության այլ միջոցներով:  Հանրապետության Նախագահի հրամանագիրն ուժի մեջ է մտնում հրապարակման պահից, եթե Հանրապետության Նախագահի հրամանագրում ուժի մեջ մտնելու ավելի ուշ ժամկետ նախատեսված չէ։
3. Արտակարգ  դրություն  հայտարարելու  մասին  Հանրապետության Նախագահի հրամանագիրը, ինչպես նաեւ հրամանագրում կատարվող փոփոխությունները եւ լրացումներն ուժի մեջ մտնելուց հետո անհապաղ ներկայացվում են Ազգային ժողով:
4. Արտակարգ դրություն հայտարարվելու, ինչպես նաեւ արտակարգ դրություն հայտարարելու մասին Հանրապետության Նախագահի հրամանագրում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու դեպքերում, բացառությամբ իրավական ռեժիմի մեղմացման դեպքերի,  իրավունքի ուժով անհապաղ գումարվում է Ազգային ժողովի հատուկ նիստ`  «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով:
5. Արտակարգ դրություն հայտարարելու մասին անհապաղ տեղեկացվում են Հայաստանի Հանրապետությունում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների, հյուպատոսական հիմնարկների եւ միջազգային կազմակերպությունների ղեկավարները, Միավորված ազգերի կազմակերպության եւ Եվրոպայի Խորհրդի գլխավոր քարտուղարները, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետության ներկայացուցչությունները եւ քարտուղարությունները միջազգային կազմակերպություններում։
Հոդված 4. Արտակարգ դրություն հայտարարելու մասին   Հանրապետության Նախագահի հրամանագրի բովանդակությունը
1. Արտակարգ դրություն հայտարարելու մասին Հանրապետության Նախագահի հրամանագրում սահմանվում են՝
1) արտակարգ դրություն հայտարարելու համար հիմք ծառայած հանգամանքները.
2) արտակարգ դրություն հայտարարելու անհրաժեշտության հիմնավորումը.
3) այն տարածքի սահմանները, որտեղ հայտարարվում է արտակարգ դրություն.
4) արտակարգ դրության իրավական ռեժիմն ապահովող միջոցառումները, միջոցները եւ ուժերը.
5) ֆիզիկական  եւ  իրավաբանական  անձանց  ժամանակավոր սահմանափակվող իրավունքներն ու ազատությունները, ինչպես նաեւ իրավունքների եւ ազատությունների սահմանափակումների ծավալը` համաձայն սույն օրենքի 7-րդ հոդվածի պահանջների.
6) արտակարգ դրության ժամանակահատվածում սույն օրենքի 8-րդ հոդվածի համաձայն ստեղծված պետական հատուկ մարմինները եւ նրանց իրավասության շրջանակը.
7) արտակարգ դրության պայմաններում կիրառվող միջոցառումների իրականացման համար պատասխանատու պետական մարմիններն ու պաշտոնատար անձինք.
8) արտակարգ դրության ուժի մեջ մտնելու օրը, ամիսը, տարեթիվը եւ դրա գործողության ժամկետները։
Հոդված  5. Արտակարգ դրության գործողության ժամկետը
1. Հայաստանի Հանրապետության ամբողջ տարածքում հայտարարվող արտակարգ դրության ժամկետը չի կարող գերազանցել 30 օրը, իսկ առանձին տարածքներում`  60 օրը:
2. Սույն հոդվածի 1-ին մասում նշված ժամկետների ավարտից հետո արտակարգ դրությունը դադարում է: Եթե նշված ժամկետների ընթացքում չեն վերացել այն հանգամանքները, որոնք հիմք են հանդիսացել արտակարգ դրություն հայտարարելու համար, արտակարգ դրության ժամկետը կարող է երկարաձգվել Հանրապետության Նախագահի հրամանագրով` սույն օրենքով արտակարգ դրություն հայտարարելու համար սահմանված կարգով եւ սույն հոդվածի 1-ին մասով սահմանված ժամկետները չգերազանցող ժամկետներով:
Հոդված  6. Արտակարգ դրության դադարումը
1. Եթե արտակարգ դրություն հայտարարելու համար հիմք ծառայած հանգամանքները վերացել են մինչեւ արտակարգ դրության գործողության ժամկետի ավարտը, ապա արտակարգ դրությունը դադարեցվում է Հանրապետության Նախագահի հրամանագրով, որը ենթակա է անհապաղ հրապարակման հանրային հեռուստատեսությամբ, հանրային ռադիոյով, իսկ եթե դա հնարավոր չէ, ապա զանգվածային լրատվության այլ միջոցներով:  Հանրապետության Նախագահի հրամանագիրն ուժի մեջ է մտնում հրապարակման պահից:
2. Ազգային ժողովը կարող է չեղյալ հայտարարել արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի ապահովմանն ուղղված ինչպես առանձին, այնպես էլ բոլոր միջոցառումների իրականացումը:
3.  Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի ապահովմանն ուղղված բոլոր միջոցառումների իրականացումը չեղյալ հայտարարելու դեպքում արտակարգ դրությունը դադարում է, իսկ առանձին միջոցառման իրականացումը չեղյալ հայտարարվելու դեպքում դադարում է այդ միջոցառման հետագա իրականացումը:
4. Սույն հոդվածի 2-րդ մասում  նշված որոշումն ուժի մեջ է մտնում «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 92-րդ հոդվածի 7-րդ մասով սահմանված կարգով հրապարակվելու պահից: Ազգային ժողովի որոշումը հրապարակվում է սույն հոդվածի 1-ին մասով սահմանված կարգով:
Հոդված 7.  Արտակարգ դրության ժամանակ կիրառվող  միջոցառումները եւ իրավունքների ու ազատությունների ժամանակավոր սահմանափակումները
1. Արտակարգ դրություն հայտարարվելու դեպքում արտակարգ դրության ընթացքում արտակարգ դրության տարածքում կարող են կիրառվել հետեւյալ միջոցառումները եւ իրավունքների ու ազատությունների  ժամանակավոր սահմանափակումները.
1) անձանց տեղաշարժման ազատության սահմանափակում, ինչպես նաեւ նշված տարածք մուտք գործելու եւ տարածքից դուրս գալու հատուկ ռեժիմի սահմանում, ներառյալ` օտարերկրյա քաղաքացիների ու քաղաքացիություն չունեցող անձանց՝ տվյալ տարածք մուտք գործելու եւ այնտեղ գտնվելու սահմանափակումները.
2) հասարակական կարգի, պետական պահպանության ենթակա օբյեկտների, ինչպես նաեւ բնակչության կենսաապահովման եւ տրանսպորտի օբյեկտների պահպանության ուժեղացում.
3) ֆինանսատնտեսական  գործունեության  առանձին  տեսակների իրականացման, ներառյալ՝ ծառայությունների մատուցման, ապրանքների եւ ֆինանսական միջոցների շրջանառության սահմանափակումներ.
4) սննդամթերքի եւ առաջին անհրաժեշտության ապրանքների վաճառքի, ձեռքբերման եւ շրջանառության հատուկ կարգի սահմանում.
5) հավաքներ կամ հանրային միջոցառումներ իրականացնելու սահմանափակում կամ արգելում.
6) գործադուլների  եւ իրավաբանական անձանց գործունեությունը կասեցնող կամ դադարեցնող այլ միջոցառումների արգելում.
7) տրանսպորտային միջոցների տեղաշարժման սահմանափակում եւ դրանց զննման իրականացում.
8) վտանգավոր արտադրությունների, պայթուցիկ, ռադիոակտիվ, քիմիական եւ կենսաբանական վտանգավոր նյութեր օգտագործող կազմակերպությունների գործունեության նկատմամբ հատուկ պետական վերահսկողության սահմանում կամ դրանց գործունեության կասեցում.
9) գործադիր իշխանության հանրապետական մարմինների եւ տարածքային կառավարման մարմինների լիազորությունների ժամանակավոր սահմանափակում կամ կասեցում.
10) նյութական եւ մշակութային արժեքների տարահանում, եթե իրական վտանգ կա արտակարգ դրության ժամանակ դրանց ոչնչացման, հափշտակության կամ վնասման համար.
11) պարետային ժամի սահմանում, այսինքն՝ ամբողջ օրը կամ օրվա որոշակի ժամանակահատվածում առանց անձը հաստատող փաստաթղթերի եւ (կամ) հատուկ թույլտվության փողոցներում ու այլ հասարակական վայրերում գտնվելու արգելում, ինչպես նաեւ օրվա որոշակի ժամանակահատվածում փողոցներում ու այլ հասարակական վայրերում գտնվելու արգելում.
12) խոսքի ազատության սահմանափակում, մասնավորապես զանգվածային լրատվության միջոցներով առանձին հրապարակումների, հաղորդումների արգելում.
13) անձը հաստատող փաստաթղթերի ստուգում, անձնական առարկաների զննում.
14) զենքի, ռազմամթերքի, պայթուցիկ եւ թունավոր նյութերի, հատուկ միջոցների վաճառքի արգելում, հատուկ ռեժիմի սահմանում, թմրամիջոցների ու հոգեմետ նյութերի, ուժեղ ներգործող նյութեր պարունակող դեղագործական միջոցների եւ պատրաստուկների, էթիլային սպիրտի, ալկոհոլային խմիչքների, սպիրտ պարունակող արտադրանքի շրջանառության հատուկ ռեժիմի սահմանում.
15) արտակարգ դրության իրավական ռեժիմը խախտած եւ տվյալ տարածքում չբնակվող անձանց վտարում՝ նրանց միջոցների հաշվին, իսկ նման միջոցներ չլինելու դեպքում՝ Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջեի միջոցների հաշվին՝ կատարված ծախսերի հետագա փոխհատուցման պայմանով.
16) արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի ապահովման նպատակով անհրաժեշտության դեպքում ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց գույքի ու այլ միջոցների օգտագործում՝ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով նյութական փոխհատուցմամբ:
2. Արտակարգ դրության ժամանակ Հանրապետության Նախագահն իրավունք ունի կասեցնելու գործադիր իշխանության հանրապետական  մարմինների եւ տարածքային կառավարման մարմինների  իրավական ակտերը։
3. Արտակարգ դրության ժամանակ սույն հոդվածով նախատեսված միջոցառումների իրականացումը չի կարող խոչընդոտել Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի, Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի, Հայաստանի Հանրապետության դատարանների եւ Հայաստանի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանի բնականոն գործունեությունը:
4. Սույն հոդվածի 14-րդ կետով նախատեսված դեպքերում թույլատրվում է ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանցից  ժամանակավորապես առգրավել օրենքով սահմանված կարգով ձեռք բերված զենք եւ ռազմամթերք, թունավոր, պայթուցիկ եւ ռադիոակտիվ նյութեր, մարտական եւ ուսումնական ռազմական տեխնիկա:
5. Սույն հոդվածի 1-ին մասի 4-րդ կետով նախատեսված սննդամթերքի եւ առաջին անհրաժեշտության ապրանքների վաճառքի, ձեռքբերման եւ շրջանառության հատուկ կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
6.  Սույն օրենքի իմաստով տվյալ տարածքի բնակիչ է համարվում տվյալ տարածքում հաշվառում ունեցող, ինչպես նաեւ հաշվառում չունեցող, սակայն տվյալ տարածքում բնակության որեւէ ապացույց ունեցող անձը:
Հոդված 8. Արտակարգ դրության տարածքում պետական կառավարման հատուկ մարմինները
1. Արտակարգ դրություն հայտարարելու համար հիմք ծառայած հանգամանքների վերացման եւ այլ հրատապ հարցեր լուծելու նպատակով Հանրապետության Նախագահի հրամանագրով կարող է ստեղծվել արտակարգ դրության տարածքի պարետատուն (այսուհետ՝ Պարետատուն)։
2. Պարետատունն իրականացնում է արտակարգ դրության տարածքում արտակարգ դրության իրավական ռեժիմն ապահովող ուժերի եւ միջոցների միասնական ղեկավարումը։ Պարետատունը ղեկավարում է Հանրապետության Նախագահի նշանակած պարետը։
Հոդված 9.  Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմն ապահովող միջոցները եւ ուժերը
1. Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմն ապահովելու նպատակով կարող են օգտագործվել  ոստիկանության, ազգային անվտանգության եւ պաշտպանության պետական լիազոր մարմինների ուժերն ու միջոցները։
2. Ոստիկանության, ազգային անվտանգության եւ պաշտպանության պետական լիազոր մարմինների  ուժերն ու միջոցները գործադրվում են հետեւյալ խնդիրներն իրականացնելու նպատակով.
1) արտակարգ դրության տարածք մուտք գործելու եւ տարածքից դուրս գալու հատուկ ռեժիմի իրականացման ապահովում.
2) ռեժիմային, հատուկ ռեժիմային եւ հատուկ պահպանվող օբյեկտների, բնակչության կենսագործունեությունն ու տրանսպորտի գործունեությունն ապահովող, ինչպես նաեւ բնակչության կյանքի եւ առողջության, շրջակա միջավայրի համար վտանգ ներկայացնող օբյեկտների պաշտպանություն.
3) անօրինական զինված միավորումների գործունեության դադարեցում.
4) արտակարգ իրավիճակների կանխում, հնարավոր հետեւանքների նվազեցում եւ վերացում, մարդկանց կյանքի, առողջության երաշխավորում եւ նյութական արժեքների պահպանություն.
5) սույն օրենքի 7-րդ հոդվածի 1-ին մասի 5-րդ կետով նախատեսված սահմանափակումների ապահովում:
3. Սույն հոդվածի 2-րդ մասում նշված խնդիրների իրականացման համար պաշտպանության պետական լիազոր մարմնի ուժերը (այսուհետ` զինված ուժեր) կարող են ներգրավվել միայն այն դեպքում, եթե այդ խնդիրները հնարավոր չէ ապահովել ոստիկանության եւ ազգային անվտանգության պետական լիազոր մարմինների ուժերով:
4. Զինված ուժերի ներգրավումը պետք է առավելապես ուղղված լինի սույն հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ, 3-րդ եւ 4-րդ կետերով նշված խնդիրների իրականացմանը եւ ապահովվի ոստիկանության, ազգային անվտանգության պետական լիազոր մարմինների  ուժերի հետ փոխգործակցության եւ փոխօգնության շրջանակներում։
5. Զինված ուժերի զինծառայողները ֆիզիկական ուժ, հատուկ միջոցներ, զենք եւ մարտական տեխնիկա կիրառում են «Ոստիկանության զորքերի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված` ֆիզիկական ուժի, հատուկ միջոցների, զենքի եւ մարտական տեխնիկայի կիրառման պայմաններին, կարգին ու սահմաններին համապատասխան։
6. Զինված ուժերի այն զինծառայողները, որոնք կարող են ներգրավվել սույն հոդվածի 2-րդ մասում նշված խնդիրների իրականացմանը, անցնում են հատուկ պատրաստություն՝ Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության կողմից այդ խնդիրների իրականացման նպատակով գործադրվող հմտությունների եւ մեթոդների վերաբերյալ: Սույն հոդվածով սահմանված դեպքերում արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի ապահովմանը կարող են ներգրավվել միայն  այդ պատրաստությունն անցնելուց հետո:
Հոդված 10. Արտակարգ դրության պայմաններում ժամանակավոր սահմանափակումների եւ կիրառվող միջոցների սահմանները
1. Սույն օրենքում նշված իրավունքների եւ ազատությունների նկատմամբ սույն օրենքով թույլատրվող սահմանափակումները պետք է կիրառվեն բացառապես այն նպատակներով, որոնց համար նախատեսվել են, եւ պետք է լինեն համաչափ` հիշյալ նպատակների համեմատությամբ։
2. Արտակարգ դրության պայմաններում գործադիր իշխանության  մարմինների գործողությունները պետք է համարժեք լինեն արտակարգ դրություն հայտարարելու համար հիմք ծառայած հանգամանքներով պայմանավորված իրավիճակին։
3. Արտակարգ դրության պայմաններում սույն օրենքով նախատեսված միջոցառումները եւ իրավունքների ժամանակավոր սահմանափակումները պետք է համապատասխանեն արտակարգ իրավիճակներում պարտավորություններից շեղվելու վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պարտավորություններին։
4. Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 44-րդ հոդվածին համապատասխան` Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 15-րդ, 17՟22-րդ եւ 42-րդ հոդվածներով նախատեսված իրավունքներն ու ազատություններն արտակարգ դրության ժամանակ չեն կարող սահմանափակվել:
Հոդված 11. Արտակարգ դրության ընթացքում ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց իրավունքների երաշխիքները
1. Արտակարգ դրության ընթացքում յուրաքանչյուր ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձ ունի իր խախտված իրավունքները եւ ազատությունները վարչական եւ դատական կարգով պաշտպանելու իրավունք:
2. Արտակարգ դրություն հայտարարելու համար հիմք ծառայած հանգամանքներից կամ դրանց հետեւանքների վերացման գործողություններից տուժած ֆիզիկական անձանց փոխհատուցվում է կրած նյութական վնասը, եւ տրամադրվում է անհրաժեշտ օգնություն` Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով: Ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձինք, որոնց գույքն ու այլ միջոցներն օգտագործվել են արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի ապահովման նպատակով, իրավունք ունեն ստանալու համարժեք փոխհատուցում` Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով:
3. Արտակարգ դրության ժամանակ առգրավված գույքը արտակարգ դրության դադարումից հետո` մեկշաբաթյա ժամկետում, վերադարձվում է դրանց սեփականատերերին կամ դրանց նկատմամբ տիրապետման կամ օգտագործման իրավունք ունեցող անձանց։
Հոդված 12. Ֆիզիկական ուժի, հատուկ միջոցների, զենքի եւ մարտական տեխնիկայի կիրառման պայմաններն ու սահմանները
1. Ֆիզիկական ուժի, հատուկ միջոցների, զենքի եւ մարտական տեխնիկայի կիրառման` օրենքներով սահմանված պայմաններն ու սահմաններն արտակարգ դրության ժամանակ ենթակա չեն փոփոխման։
Հոդված 13.  Պարետային ժամի կանոնները խախտած անձանց ձերբակալման կարգը
1. Պարետային ժամի կանոնները խախտած անձինք ենթակա են ձերբակալման արտակարգ դրության իրավական ռեժիմն ապահովող ուժերի կողմից մինչեւ պարետային ժամի ավարտը, իսկ անձը հաստատող փաստաթղթերի բացակայության դեպքում՝ մինչեւ նրանց անձի ինքնությունը պարզելը, բայց ոչ ավելի, քան 48 ժամով՝ ոստիկանության տարածքային մարմնի ղեկավարի կամ նրա տեղակալի որոշմամբ։ Ձերբակալված անձինք, նրանց մոտ եղած առարկաները եւ տրանսպորտային միջոցները կարող են ենթարկվել զննության, ինչպես նաեւ դրանց վրա մինչեւ արտակարգ դրության գործողության ժամկետի ավարտը կարող է արգելանք դրվել։ Ձերբակալման եւ արգելանքի մասին որոշումները ֆիզիկական անձը կարող է վիճարկել դատական կամ վարչական կարգով։
Հոդված 14. Արտակարգ դրությունը դադարեցնելու իրավական հետեւանքները
1.  Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմն ապահովելու նպատակով ընդունված եւ ֆիզիկական ու իրավաբանական անձանց իրավունքների եւ ազատությունների ժամանակավոր սահմանափակման հետ կապված իրավական ակտերը կիրառվում են միայն արտակարգ դրության գործողության ժամկետի ընթացքում եւ տարածքում, ուժը կորցրած են համարվում արտակարգ դրությունը դադարեցնելու պահից։
Հոդված 15. Անցումային եւ եզրափակիչ դրույթներ
Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակման օրվան  հաջորդող տասներորդ օրը։
ՀՕ-106
06.12.2017 «Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին
31.03.2020 «Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին
29.04.2020 «Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին

ПРАВОВОЙ РЕЖИМ ЧРЕЗВЫЧАЙНОГО ПОЛОЖЕНИЯ
1. Чрезвычайное положение – это особый правовой режим деятельности органов государственного управления и местного самоуправления, а также их должностных лиц на всей территории Республики Армения или ее отдельных территориях.
2. Чрезвычайное положение объявляется только в случае непосредственной опасности, угрожающей конституционному строю Республики Армения, включая попытки насильственной смены или насильственного свержения конституционного строя Республики Армения, захвата власти, вооруженные мятежи, массовые беспорядки, национальные, расовые, религиозные конфликты, сопровождающиеся насильственными действиями, террористические акты, захват или блокаду объектов особого назначения, создание и деятельность незаконных вооруженных формирований, чрезвычайные ситуации.
3. Чрезвычайное положение объявляется только в случаях, когда ликвидация непосредственной опасности, угрожающей конституционному строю Республики Армения, без этого не представляется возможной.
Статья 2. Правовые акты о чрезвычайном положении
1. Отношения, связанные с чрезвычайным положением, регулируются Конституцией Республики Армения, международными договорами Республики Армения, настоящим Законом, другими законами, указом Президента Республики об объявлении чрезвычайного положения, постановлением Национального Собрания, а также иными правовыми актами, предусмотренными настоящим Законом.
Статья 3. Порядок объявления чрезвычайного положения
1. В соответствии со статьей 1 настощего Закона Президент Республики после консультаций с Председателем Национального Собрания и Премьер-министром объявляет чрезвычайное положение, осуществляет продиктованные ситуацией мероприятия, предусмотренные настоящим Законом, и обращается с посланием об этом к народу.
2. Указ Президента Республики об объявлении чрезвычайного положения, а также вносимые в него изменения и дополнения подлежат незамедлительному опубликованию по Общественному телевидению, Общественному радио, а если это невозможно, то через другие средства массовой информации. Указ Президента Республики вступает в силу с момента его опубликования, если указом Президента Республики не предусматривается более поздний срок его вступления в силу.
3. Указ Президента Республики об объявлении чрезвычайного положения, а также вносимые в него изменения и дополнения после их вступления в силу незамедлительно вносятся в Национальное Собрание.
4. В случае объявления чрезвычайного положения, а также внесения изменений и дополнений в указ Президента Республики об объявлении чрезвычайного положения, за исключением случаев смягчения правового режима, в силу права незамедлительно созывается специальное заседание Национального Собрания в порядке, установленном Законом Республики Армения “Регламент Национального Собрания”.
5. Об объявлении чрезвычайного положения незамедлительно уведомляются руководители аккредитованных в Республике Армения дипломатических представительств, консульских учреждений и международных организаций, генеральные секретари Организации Объединенных Наций и Совета Европы, а также представительства и секретариаты Республики Армения в международных организациях.
Статья 4. Содержание указа Президента Республики об объявлении чрезвычайного положения
1. В указе Президента Республики об объявлении чрезвычайного положения устанавливаются:
1) обстоятельства, послужившие основанием для объявления чрезвычайного положения;
2) обоснование необходимости объявления чрезвычайного положения;
3) границы территории, на которой объявляется чрезвычайное положение;
4) мероприятия, средства и силы, обеспечивающие правовой режим чрезвычайного положения;
5) временно ограничиваемые права и свободы физических и юридических лиц, а также объем органичений прав и свобод согласно требованиям статьи 7 настоящего Закона;
6) специальные государственные органы, созданные на период чрезвычайного положения согласно статье 8 настоящего Закона, и пределы их компетенции;
7) государственные органы и должностные лица, ответственные за осуществление мероприятий, применяемых в условиях чрезвычайного положения;
8) число, месяц, год вступления чрезвычайного положения в силу и сроки его действия.
Статья 5. Сроки действия чрезвычайного положения
1. Срок действия чрезвычайного положения, объявляемого по всей территории Республики Армения, не может превышать 30 дней, а в отдельных местностях – 60 дней.
2. После окончания сроков, указанных в части 1 настоящей статьи, чрезвычайное положение прекращается. Если в течение указанных сроков обстоятельства, ставшие основанием для объявления чрезвычайного положения, не устраняются, то указом Президента Республики срок чрезвычайного положения может быть продлен в порядке, установленном настоящим Законом для объявления чрезвычайного положения, и на срок, не превышающий сроков, установленных частью 1 настоящей статьи.
Статья 6. Прекращение чрезвычайного положения
1. Если обстоятельства, послужившие основанием для объявления чрезвычайного положения, отпали до окончания срока действия чрезвычайного положения, то чрезвычайное положение прекращается указом Президента Республики, который подлежит незамедлительному опубликованию по Общественному телевидению, Общественному радио, а если это невозможно, то через другие средства массовой информации. Указ Президента Республики вступает в силу с момента его опубликования.
2. Национальное Собрание может объявить недействительным осуществление как отдельных так и всех мероприятий, направленных на обеспечение правового режима чрезвычайного положения.
3. В случае объявления недействительными осуществления всех мероприятий, направленных на обеспечение правового режима чрезвычайного положения, чрезвычайное положение прекращается, а в случае объявления недействительным осуществление отдельного мероприятия, прекращается дальнейшее осуществление этого мероприятия.
4. Постановление, указанное в части 2 настоящей статьи, вступает в силу с момента его опубликования в порядке, установленном частью 7 статьи 92 Закона Республики Армения “Регламент Национального Собрания”. Постановление Национального Собрания опубликовывается в порядке, установленном частью 1 настоящей статьи.
Статья 7. Применяемые мероприятия и временное ограничение прав и свобод во время чрезвычайного положения
1. В случае объявления чрезвычайного положения на территории чрезвычайного положения на время чрезвычайного положения могут применяться следующие мероприятия и временное органичение прав и свобод:
1) установление особого режима ограничения свободы лиц на передвижение, а также вход (въезд) на указанную территорию и выход (выезд) с указанной территории, включая ограничения на вход (въезд) на указанную территорию и выход (выезд) с указанной территории иностранных граждан и лиц без гражданства;
2) усиление охраны общественного порядка, объектов, подлежащих государственной охране, а также объектов жизнеобеспечения населения и транспортных объектов;
3) ограничения на осуществление отдельных видов финансово-экономической деятельности, включая оказание услуг и оборот товаров и финансовых средств;
4) установление особого порядка продажи, приобретения и оборота продуктов и товаров первой необходимости;
5) ограничение или запрет на проведение собраний или публичных мероприятий;
6) запрет на забастовки и другие мероприятия, приостанавливающие или прекращающие деятельность юридических лиц;
7) ограничение на передвижение транспортных средств и осуществление их осмотра;
8) установление особого государственного контроля за деятельностью вредных производств, организаций, использующих взрывчатые, химические и биологически активные вещества, или приостановление их деятельности;
9) временное ограничение или приостановление полномочий республиканских органов исполнительной власти и органов территориального управления;
10) эвакуация материальных или культурных ценностей, если существует реальная опасность их уничтожения, хищения или повреждения во время чрезвычайного положения;
11) установление комендантского часа, а именно запрет на пребывание в течение суток или определенного промежутка суток на улицах и в других общественных местах без удостоверяющих личность документов, а также запрет на пребывание в определенное время суток на улицах и в других общественных местах;
12) ограничение свободы слова, в частности запрет на отдельные публикации, передачи в средствах массовой информации;
13) проверка удостоверяющих личность документов, осмотр личных вещей;
14) запрет на продажу оружия, боеприпасов, взрывчатых и отравляющих веществ, специальных средств; установление особого режима; установление особого режима оборота наркотиков и психотропных средств, лекарственных средств и препаратов, содержащих сильнодействующие вещества, этилового спирта, алкогольных напитков, спиртосодержащей продукции;
15) экспатриация лиц, нарушивших режим чрезвычайного положения и не проживающих на данной территории, за счет их средств, а при неимении таких средств - за счет средств государственного бюджета Республики Армения с условием дальнейшей компенсации произведенных расходов;
16) использование при необходимости имущества и других средств физических и юридических лиц в целях обеспечения правового режима чрезвычайного положения с материальной компенсацией в установленном законодательством порядке.
2. Во время чрезвычайного положения Президент Республики имеет право приостанавливать правовые акты республиканских органов исполнительной власти и органов территориального управления.
3. Осуществление во время чрезвычайного положения мероприятий, предусмотренных настоящей статьей, не может препятствовать нормальной деятельности Национального Собрания Республики Армения, Конституционного суда Республики Армения, судов Республики Армения и Защитника прав человека Республики Армения.
4. В предусмотренных пунктом 14 настоящей статьи случаях разрешается временная конфискация у физических и юридических лиц приобретенных в установленном законом порядке оружия и боеприпасов, отравляющих, взрывчатых и радиоактивных веществ, боевой и учебной военной техники.
5. Особый порядок продажи, приобретения и оборота продуктов и товаров первой необходимости, предусмотренный пунктом 4 части 1 настоящей статьи, устанавливается Правительством Республики Армения.
6. По смыслу настоящего Закона жителем данной территории считается лицо, имеющее регистрацию на данной территории, а также не имеющее регистрации, но имеющее какое-либо доказательство проживания на данной территории.
Статья 8. Специальные органы государственного управления на территории чрезвычайного положения
1. В целях ликвидации обстоятельств, послуживших основанием для объявления чрезвычайного положения, и решения других актуальных вопросов Президент Республики может создать комендатуру территории чрезвычайного положения (далее – Комендатура).
2. Комендатура осуществляет общее руководство силами и средствами, осуществляющими правовой режим чрезвычайного положения на территории чрезвычайного положения. Комендатурой руководит комендант, назначенный Президентом Республики.
Статья 9. Средства и силы, обеспечивающие правовой режим чрезвычайного положения
1. В целях обеспечения правового режима чрезвычайного положения могут использоваться силы и средства государственных уполномоченных органов полиции, национальной безопасности и обороны.
2. Силы и средства государственных уполномоченных органов полиции, национальной безопасности и обороны применяются для решения следующих задач:
1) обеспечение осуществления особого режима входа (въезда) на территорию чрезвычайного положения и выхода (выезда) из нее;
2) охрана режимных, особо режимных и специально охраняемых объектов, объектов, обеспечивающих жизнедеятельность населения и деятельность транспорта, а также объектов, представляющих опасность для жизни и здоровья населения, окружающей среды;
3) прекращение деятельности незаконных вооруженных формирований;
4) предупрежедение, минимизация и ликвидация возможных последствий чрезвычайных ситуаций, гарантия жизни и здоровья людей и охрана материальных ценностей;
5) обеспечение ограничений, предусмотренных пунктом 5 части 1 статьи 7 настоящего Закона.
3. Силы государственного уполномоченного органа по обороне (далее – Вооруженные силы) могут привлекаться для осуществления задач, указанных в части 2 настоящей статьи, только в тех случаях, когда эти задачи невозможно обеспечить силами государственных уполномоченных органов полиции и национальной безопасности.
4. Привлечение Вооруженных сил преимущественно должно быть направлено на осуществление задач, указанных в пунктах 2, 3 и 4 части 2 настоящей статьи, и обеспечиваться в пределах взаимного сотрудничества и взаимопомощи с силами государственных уполномоченных органов полиции, национальной безопасности.
5. Военнослужащие Вооруженных сил применяют физическую силу, специальные средства, оружие и боевую технику в соответствии с условиями, порядком и пределами применения физической силы, специальных средств, оружия и боевой техники, установленными Законом Республики Армения “О полицейских войсках”.
6. Военнослужащие Вооруженных сил, которые могут быть привлечены к осуществлению задач, указанных в части 2 настоящей статьи, проходят специальную подготовку относительно навыков и методов, применяемых Полицией Республики Армения в целях осуществления этих задач. В установленных настоящей статьей случаях привлечение к обеспечению правового режима чрезвычайного положения допускается только после прохождения такой подготовки.
Статья 10. Пределы временных ограничений и используемых средств в условиях чрезвычайного положения
1. Ограничения, допускаемые настоящим Законом в отношении указанных в настоящем Законе прав и свобод, должны применяться исключительно в целях, для которых они предусмотрены, и должны быть соразмерными - сопоставимыми указанным целям.
2. Действия органов исполнительной власти в условиях чрезвычайного положения должны быть адекватными ситуации, обусловленной обстоятельствами, послужившими основанием для объявления чрезвычайного положения.
3. Предусмотренные настоящим Законом мероприятия и временные ограничения права в условиях чрезвычайного положения должны соответствовать международным обязательствам Республики Армения относительно отклонения от обязательств в чрезвычайных ситуациях.
4. В соответствии со статьей 44 Конституции Республики Армения во время чрезвычайного положения не могут быть ограничены права и свободы, предусмотренные статьями 15, 17-22 и 42 Конституции Республики Армения.
Статья 11. Гарантии прав физических и юридических лиц в период чрезвычайного положения
1. В период чрезвычайного положения любое физическое и юридическое лицо имеет право на защиту своих нарушенных прав в административном и судебном порядке.
2. Физическим лицам, пострадавшим от обстоятельств, послуживших основанием для объявления чрезвычайного положения, или действий по ликвидации их последствий, возмещается причиненный материальный ущерб и предоставляется необходимая помощь в порядке, установленном Правительством Республики Армения. Физические и юридические лица, имущество и другие средства которых были использованы в целях обеспечения правового режима чрезвычайного положения, имеют право на получение равноценного возмещения в порядке, установленном Правительством Республики Армения.
3. Конфискованное во время чрезвычайного положения имущество в недельный срок после окончания чрезвычайного положения возвращается их владельцам или лицам, имеющим право на владение им или его использование.
Статья 12. Условия и пределы использования физической силы, специальных средств, оружия и боевой техники
1. Установленные законами условия и пределы использования физической силы, специальных средств, оружия и боевой техники во время чрезвычайного положения изменению не подлежат.
Статья 13. Порядок задержания лиц, нарушивших правила комендантского часа
1. Лица, нарушившие правила комендантского часа, подлежат задержанию силами, обеспечивающими правовой режим чрезвычайного положения, до окончания комендатского часа, а в случае отсутствия удостоверяющих личность документов – до выяснения их личности, но не более чем на 48 часов, – решением руководителя территориального органа полиции или его заместителя. Задержанные лица, имеющиеся у них вещи и транспортные средства могут быть подвергнуты осмотру, а также на них может налагаться арест до окончания срока действия чрезвычайного положения. Физическое лицо может обжаловать решения о задержании и аресте в судебном или административном порядке.
Статья 14. Правовые последствия прекращения чрезвычайного положения
1. Правовые акты, принятые в целях обеспечения правового режима чрезвычайного положения и связанные с временным ограничением прав и свобод физических и юридических лиц, применяются только в течение срока их действия и на территории чрезвычайного положения, считаются утратившими силу с момента прекращения чрезвычайного положения.
Статья 15. Переходные и заключительные положения
ЗР-106
06.12.2017 О внесении изменений в Закон Республики Армения «О правовом режиме чрезвычайного положения»
31.03.2020 О внесении дополнений в Закон Республики Армения «О правовом режиме чрезвычайного положения»
29.04.2020 О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Армения «О правовом режиме чрезвычайного положения»