«ԻՆՏԵՐՆԵՏՈՎ ՀՐԱՊԱՐԱԿԱՅԻՆ ԾԱՆՈՒՑՄԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Ինտերնետով հրապարակային ծանուցման մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2007 թվականի ապրիլի 9-ի ՀՕ-172-Ն օրենքը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
ԻՆՏԵՐՆԵՏՈՎ ՀՐԱՊԱՐԱԿԱՅԻՆ ԵՎ ԱՆՀԱՏԱԿԱՆ ԾԱՆՈՒՑՄԱՆ ՄԱՍԻՆ
1. Սույն օրենքը կարգավորում է Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ նախատեսված դեպքերում հրապարակային եւ անհատական ծանուցման` ինտերնետով իրականացման կարգն ու պայմանները:
1) անհատական ծանուցում` անձին առձեռն, փոստային կամ կապի այլ միջոցով տրամադրման ենթակա տեղեկատվություն.
2) hրապարակային  ծանուցում ՝  տեղեկատվություն  պարունակող հայտարարություն.
3) hրապարակային ծանուցում հրապարակող անձ՝ հրապարակային ծանուցումը հրապարակման լիազորություն ունեցող ֆիզիկական կամ իրավաբանական անձ, պետական կամ տեղական ինքնակառավարման մարմին (այսուհետ՝ հրապարակող անձ).
4) Հայաստանի Հանրապետության հրապարակային ծանուցումների պաշտոնական ինտերնետային կայք՝ համացանցի http://www.azdarar.am/ հասցեում գտնվող կայք (այսուհետ՝ կայք).
5) տպագրական նիշ` ցանկացած առանձին տառ, թիվ, կետադրական նշան կամ այլ նշան, բացառությամբ բացատների.
6) կայքը վարող անձ՝ Հայաստանի Հանրապետության հրապարակային ծանուցումների պաշտոնական ինտերնետային կայքի ադմինիստրատոր կամ մոդերատոր:
Հոդված  3. Հրապարակային ծանուցումը կայքի միջոցով
1. Օրենքով կամ նորմատիվ իրավական այլ ակտով սահմանված այն դեպքերում, երբ նախատեսվում է հրապարակային ծանուցում` տեղեկատվությունը մամուլում հրապարակելու միջոցով, հրապարակային ծանուցումը պետք է տեղադրվի նաեւ կայքում:
Հոդված 4. Կայքի վարումը
1. Կայքի վարման եւ տեխնիկական սպասարկման ծառայությունները մատուցում է Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարությունը:
Հոդված 5. Հրապարակային ծանուցում ներկայացնելը
1. Հրապարակող անձը հրապարակային ծանուցման տեքստը Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած էլեկտրոնային ձեւաչափով ներկայացնում է Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարության աշխատակազմի իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի գործակալություն (այսուհետ՝ գործակալություն):
2. Օրենքով կամ այլ նորմատիվ իրավական ակտերով հրապարակային ծանուցման հրապարակման համար ժամկետ սահմանված լինելու դեպքում հրապարակային ծանուցման տեքստը պետք է ներկայացվի գործակալություն սահմանված ժամկետից առնվազն մեկ օր առաջ:
3. Հրապարակային ծանուցումը պետք է ներկայացնի այն հրապարակելու լիազորություն ունեցող անձը կամ նրա լիազորած անձը:
4. Հրապարակային ծանուցման բովանդակության համար պատասխանատու է այն հրապարակող անձը: Հրապարակային ծանուցումը ենթակա չէ հրապարակման, եթե օրենքով արգելված է նման բովանդակությամբ ծանուցման հրապարակումը:
5. Հրապարակային ծանուցման ներկայացման եւ կայքը վարող անձին փոխանցելու կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
6. Հրապարակային ծանուցումը պետք է շարադրված լինի Հայաստանի Հանրապետության պաշտոնական լեզվով՝ գրական հայերենով:
7. Տեքստը պետք է գրված լինի պարզ եւ հստակ: Արգելվում է կատարել բառերի կամ տերմինների անհարկի կրճատումներ, օգտագործել բարոյականության սկզբունքներին հակասող բառեր: Թույլատրվում է բառերի կամ տերմինների համընդհանուր օգտագործման հապավումների օգտագործում:
8. Հրապարակային ծանուցման անհամապատասխանություն հայտնաբերելու դեպքում կայքը վարող անձը պարտավոր է ինքնուրույն ուղղել այն սխալները եւ վրիպակները, որոնց ուղղման դեպքում չի արատավորվի հրապարակային ծանուցման բովանդակությունը, եւ այդ մասին պարտավոր է մեկօրյա ժամկետում էլեկտրոնային փոստի միջոցով տեղեկացնել հրապարակային ծանուցում հրապարակող անձին:
Հոդված 6. Կայքում հայտարարություն տեղադրելը
1. Կայքը վարող անձը հրապարակային ծանուցումը ստանալու պահից երկու աշխատանքային օրվա ընթացքում հրապարակային ծանուցման տեքստը տեղադրում է կայքում:
2. Հայաստանի Հանրապետության պետական կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների կողմից հրապարակվող հրապարակային ծանուցումը հրապարակվում է կայքում անմիջապես այն ստանալու պահից:
3. Կայքում հրապարակային ծանուցումների տեղադրման կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
Հոդված 7. Հրապարակային ծանուցման վճարը
1. Կայքում հրապարակային ծանուցման տեղադրման համար մատուցվող ծառայության համար գանձվում է վճար սույն օրենքով սահմանված դրույքաչափերի սահմաններում` գանձապետարանում Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարության համար բացված արտաբյուջետային հաշվին:
2. Հրապարակող անձը, բացառությամբ սույն օրենքի 6-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված մարմինների կամ սույն օրենքի 3-րդ հոդվածով նախատեսված դեպքերի, պարտավոր է վճարել սույն օրենքով սահմանված վճարը:
3. Սույն հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված ֆինանսական միջոցները ուղղվում են Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարության նյութատեխնիկական ապահովմանը, մատուցվող ծառայությունների որակի, ինչպես նաեւ աշխատանքային, սոցիալական եւ կենցաղային պայմանների բարելավմանը:
Հոդված 8. Հրապարակային ծանուցման վճարի դրույքաչափը
1. Հրապարակային ծանուցման վճարը սահմանվում է ըստ տպագրական նիշի` մեկ տպագրական նիշի համար` 10 դրամ:
2. Գործում են հրապարակային ծանուցման նվազագույն եւ առավելագույն վճարման չափեր: Նվազագույն վճարման չափը կազմում է 2000 դրամ, իսկ առավելագույնը` 100.000 դրամ:
Հոդված 9. Կայքից տեղեկատվություն ստանալը
1. Կայքում տեղադրված հրապարակային ծանուցմանը անձը կարող է ծանոթանալ առանցքային բառերի ներմուծմամբ կայքում որոնում իրականացնելու միջոցով:
2. Կայքում տեղադրված հրապարակային ծանուցումն անձը կարող է ստանալ նաեւ էլեկտրոնային փոստով` կայքում անվճար բաժանորդագրվելու միջոցով:
3. Հրապարակային ծանուցումների մասին տեղեկությունը տրամադրվում է անվճար հիմունքներով:
4. Կայքում տեղեկատվության արխիվացման ժամկետը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
Հոդված 10. Անհատական ծանուցումը ինտերնետի միջոցով
1. Օրենքով կամ նորմատիվ իրավական այլ ակտով սահմանված այն դեպքերում, երբ նախատեսվում է անհատական ծանուցում էլեկտրոնային փոստի միջոցով, անձը համարվում է պատշաճ ծանուցված նաեւ այն դեպքում, երբ տեղեկատվությունը ուղարկվել է նրա` անձնագրի հետ մեկտեղ տրված պաշտոնական էլեկտրոնային փոստի հասցեով:
2. Պաշտոնական էլեկտրոնային փոստի տրամադրման կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:»:

Публичное уведомление через Интернет
Статья 1. Закон Республики Армения “О публичном уведомлении через Интернет” от 9 апреля 2007 года ЗР-172-Н изложить в следующей редакции:
ЗАКОН   РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ О ПУБЛИЧНОМ И ПЕРСОНАЛЬНОМ УВЕДОМЛЕНИИ ЧЕРЕЗ ИНТЕРНЕТ
1. Настоящий Закон регулирует порядок и условия осуществления публичного и персонального уведомления через Интернет в случаях, предусмотренных законодательством Республики Армения.
Статья 2. Основные понятия,  употребляемые в Законе
1. В настоящем Законе употребляются следующие основные понятия:
1) персональное уведомление - информация, подлежащая предоставлению лицу нарочным, почтовой связью или иным средством связи;
2) публичное уведомление - объявление, содержащее информацию;
3) лицо, опубликовывающее публичное уведомление, - физическое или юридическое лицо, государственный орган или орган местного самоуправления (далее - опубликовывающее лицо), имеющие полномочие на опубликование публичного уведомления    ;
4) официальный интернет-сайт публичных уведомлений Республики Армения  - сайт, находящийся по адресу http:// www.azdarar.am/ (далее – сайт);
5) печатный знак - любые отдельные буква, цифра, знак препинания или другой знак, за исключением пробелов;
6) лицо, ведущее сайт, - администратор или модератор официального интернет-сайта публичных уведомлений Республики Армения;
Статья 3. Публичное уведомление через сайт
1. В установленных законом или иными  нормативными правовыми актами случаях, когда предусматривается публичное уведомление  посредством опубликования информации в печати, публичное уведомление должно быть размещено также на сайте.
Статья 4. Ведение сайта
1. Услуги по ведению и техническому обслуживанию  сайта оказывает Министерство юстиции Республики Армения.
Статья 5. Представление публичного уведомления
1. Опубликовывающее лицо  представляет текст публичного уведомления в Агентство Государственного регистра юридических лиц Аппарата  Министерства юстиции Республики Армения (далее - Агентство) в электронном формате, установленном Правительством Республики Армения.
2. В случае установления законом или иным нормативным правовым актом срока для опубликования публичного уведомления текст публичного уведомления должен представляться в Агентство как минимум за день до установленного срока.
3. Публичное уведомление  должно представлять лицо, имеющее полномочие на его опубликование, или уполномоченное им лицо.
4. За содержание публичного уведомления ответственно опубликовывающее его лицо. Публичное уведомление не подлежит опубликованию, если законом запрещена публикация уведомления  подобного содержания.
5. Порядок представления и передачи публичного уведомления лицу, ведущему сайт, устанавливает Правительство  Республики Армения.
6. Публичное уведомление должно быть изложено на литературном армянском  -  официальном языке Республики Армения.
7. Текст должен быть написан ясно и четко. Запрещается производить неуместные сокращения слов или терминов, использовать слова, противоречащие принципам нравственности. Допускается употребление общепринятых аббревиатур слов или терминов.
8. В случае выявления несоответствия публичного уведомления лицо, ведущее сайт, обязано самостоятельно исправить ошибки и опечатки, при исправлении которых не будет искажено содержание публичного уведомления, и обязано в однодневный срок  известить об этом по электронной почте лицо, опубликовавшее публичное уведомление.
Статья 6. Размещение объявления на сайте
1. Лицо, ведущее сайт, размещает текст публичного уведомления на сайте в течение двух рабочих дней с момента получения публичного уведомления.
2. Публичное уведомление, опубликовываемое органами государственного управления и местного самоуправления Республики Армения, публикуется  на сайте незамедлительно, с момента его получения.
3. Порядок размещения на сайте публичных уведомлений устанавливает Правительство Республики Армения.
Статья 7. Плата за публичное уведомление
1. За оказание услуги по размещению публичного уведомления на сайте на открытый в казначействе для  Министерства юстиции Республики Армения внебюджетный счет  вносится плата - в пределах ставок, установленных настоящим Законом.
2. Опубликовывающее лицо обязано уплатить установленную настоящим Законом плату, за исключением органов, предусмотренных частью 2 статьи 6 настоящего Закона, или случаев, предусмотренных статьей 3 настоящего Закона.
3. Финансовые средства, предусмотренные частью 1 настоящей статьи, направляются на материально-техническое обеспечение, улучшение качества оказываемых услуг, а также условий труда, социальных и бытовых условий Министерства юстиции Республики Армения.
Статья 8. Ставки платежа за публичное уведомление
1. Плата за публичное уведомление устанавливается по печатному знаку - 10 драмов за один печатный знак.
2. Действуют минимальные и максимальные размеры платы за публичное уведомление. Минимальный размер платы составляет 2000 драмов, а максимальный - 100000 драмов.
Статья 9.  Получение информации с сайта
1. Лицо может ознакомиться с размещенным на сайте публичным уведомлением путем осуществления поиска на сайте - введением ключевых слов.
2. Лицо может получить размещенное на сайте публичное уведомление также по электронной почте посредством бесплатной регистрации на сайте.
3. Информация о публичных уведомлениях предоставляется на безвозмездной основе.
4. Срок архивации информации на сайте устанавливается Правительством Республики Армения.
Статья 10. Персональное уведомление через Интернет
1. В установленных настоящим Законом или иными нормативными правовыми актами случаях, когда предусмотрено персональное уведомление по электронной почте, лицо считается надлежаще уведомленным также в том случае, когда информация была направлена на адрес его официальной электронной почты, представленный наряду с паспортом.
2. Порядок предоставления официальной электронной почты устанавливает Правительство Республики Армения.”.