Ընդունվել է 13.09.2012
Հոդված 1. «Ազգային  ժողովի  կանոնակարգ»  Հայաստանի Հանրապետության 2002 թվականի փետրվարի 20-ի ՀՕ-308 օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 6-րդ հոդվածում՝
1) 1.1-ին մասի երկրորդ պարբերությունը «Աշխատակազմ)» բառից հետո լրացնել «, իսկ հաշվառված բացակայությունները՝ համապատասխան հիմքերի առկայությամբ հարգելի է համարում Ազգային ժողովի նախագահը» բառերով.
2) 1.1-ին մասից հետո լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 1.2-րդ մասով.
«1.2. Եթե պատգամավորն ընդգրկված է մեկից ավելի մշտական հանձնաժողովների կազմում, ապա այդ հանձնաժողովներից մեկի նիստի կամ կազմակերպած խորհրդարանական լսումների անցկացման պահին մեկ այլ հանձնաժողովի նիստին կամ կազմակերպած խորհրդարանական լսումներին մասնակցելու դեպքում համարվում է, որ պատգամավորը կատարել է սույն հոդվածի 1-ին կետի «ա» ենթակետում նշված հանձնաժողովի նիստերին եւ «ա.2» ենթակետում նշված խորհրդարանական լսումներին մասնակցելու իր պարտականությունը:»:
Հոդված 2. Օրենքի 25-րդ հոդվածում՝
1) 6.1-ին մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«6.1. Եթե խմբակցության, պատգամավորական խմբի անդամների ընդհանուր թիվը փոքր է մշտական հանձնաժողովների ընդհանուր թվից, ապա խմբակցությունը կամ պատգամավորական խումբն իրավունք ունի իր անդամին ներկայացնելու մեկից ավելի մշտական հանձնաժողովների կազմում ընդգրկվելու համար: Այդ դեպքում խմբակցությունը, պատգամավորական խումբը յուրաքանչյուր մշտական հանձնաժողովում կարող է ունենալ ոչ ավելի, քան մեկ պատգամավոր, իսկ նույն պատգամավորը կարող է լինել ոչ ավելի, քան երեք մշտական հանձնաժողովի անդամ:».
2) 6.1-ին մասից հետո լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 6.2-րդ մասով.
«6.2. Խմբակցության եւ պատգամավորական խմբի կազմում չընդգրկված պատգամավորը  կարող է ընդգրկվել ոչ ավելի, քան երեք մշտական հանձնաժողովի կազմում:»:
Հոդված 3. Օրենքի 27-րդ հոդվածի 1-ին մասում «ուրբաթ օրերը՝ ժամը 11-ին» բառերը փոխարինել «Ազգային ժողովի որոշմամբ սահմանված ժամանակացույցին համապատասխան» բառերով:
Հոդված 4. Օրենքի 29-րդ հոդվածի 5.1-ին մասն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 5. Օրենքի 32-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասից «սույն օրենքով» բառերը հանել.
2) 2-րդ մասից «լինի ուրբաթ օրը կամ» բառերը հանել:
Հոդված 6. Օրենքի 33-րդ հոդվածում՝
1) վերնագիրը «նիստերին» բառից հետո լրացնել «եւ խորհրդարանական լսումներին»  բառերով.
2)  1-ին մասի «նիստին» բառը փոխարինել «նիստերին եւ խորհրդարանական լսումներին» բառերով.
«2. Յուրաքանչյուր ամսվա ավարտից հետո՝ 10-օրյա ժամկետում, հանձնաժողովի նախագահն Ազգային ժողովի նախագահին է ներկայացնում այդ ամսվա ընթացքում հանձնաժողովի նիստերից եւ հանձնաժողովի կազմակերպած խորհրդարանական լսումներից հանձնաժողովի անդամների բացակայության մասին տեղեկանք, որը հրապարակվում է  Ազգային ժողովի առաջիկա չորսօրյա նիստերի առաջին նիստում:»:
Հոդված 7. Օրենքի 49-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «ժզ» կետով.
«ժզ) մշտական հանձնաժողովների հերթական նիստերի ժամանակացույցը հաստատելու մասին:»:
Հոդված 8. Օրենքի 56-րդ հոդվածի 2-րդ մասի «ա» կետում «եւ «ժե» բառերը փոխարինել «, «ժե» եւ «ժզ» բառերով:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “РЕГЛАМЕНТ НАЦИОНАЛЬНОГО СОБРАНИЯ”
Статья 1. В статье 6 Закона Республики Армения “Регламент Национального Собрания” от 20 февраля 2002 года, ЗР-308 (далее – Закон):
1) абзац второй части 1.1 после слова “Аппарат)” дополнить словами “, а учтенные отсутствия при наличии соответствующих оснований считает уважительными Председатель Национального Собрания”;
2) статью после части 1.1 дополнить частью 1.2 следующего содержания:
“1.2. Если депутат включен в состав более чем одной постоянной комиссии, то считается, что депутат выполнил свою обязанность по участию в заседаниях комиссии, указанных в подпункте “а” пункта 1 настоящей статьи, и парламентских слушаниях, указанных в подпункте
“а.2”, в случае его участия в заседании какой-либо другой комиссии или организованных парламентских слушаниях на момент проведения заседания одной из комиссий либо организованных парламентских слушаний.”.
Статья 2. В статье 25 Закона:
1) часть 6.1 изложить в следующей редакции:
“6.1. Если общее число членов фракции, депутатской группы меньше общего числа постоянных комиссий, то фракция или депутатская группа вправе представлять своего члена для включения в состав более чем одной комиссии. В этом случае фракция, депутатская группа
может иметь в каждой постоянной комиссии не более чем одного депутата, а тот же депутат может быть членом не более чем трех постоянных комиссий.”;
2) статью после части 6.1 дополнить частью 6.2 следующего содержания:
“6.2. Депутат, не включенный в состав фракции и депутатской группы, может быть включен в состав не более чем трех постоянных комиссий.”.
Статья 3. В части 1 статьи 27 Закона слова “по пятницам в 11.00 часов” заменить словами “соответственно графику, установленному постановлением Национального Собрания”.
Статья 4. Часть 5.1 статьи 29 Закона признать утратившей силу.
Статья 5.   В статье 32 Закона:
1) в части 1 исключить слова “настоящим Законом”;
2) в части 2 слова “Днем проведения слушаний не должна быть пятница, или этот день” заменить словами “День проведения слушаний”.
Статья 6. В статье 33 Закона:
1) название статьи после слова “комиссии” дополнить словами “и парламентских слушаниях”;
2) в части 1 слово “заседание” заменить словами “заседания и парламентские слушания”;
“2. Председатель комиссии в 10-дневный срок после окончания каждого месяца представляет Председателю Национального Собрания справку об отсутствии членов комиссии на заседаниях комиссии и организованных комиссией парламентских слушаниях в течение
данного месяца, которая оглашается на первом заседании предстоящих четырехдневных заседаний Национального Собрания.”.