ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԴԱՏԱԿԱՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 2007 թվականի փետրվարի 21-ի Դատական օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենս•իրք) 37-րդ հոդվածի 1-ին մասում «16» թիվը փոխարինել «26» թվով:
Հոդված 2. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 75.1-րդ հոդվածով.
«Հոդված 75.1. Դատավորի պաշտոն զբաղեցրած անձի կենսաթոշակային ապահովությունը
1. Որպես դատավոր առնվազն 10 տարի պաշտոնավարած անձին, որի լիազորությունները դադարեցվել են սույն օրենսգրքի 167-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին եւ 5-րդ կետերով, ինչպես նաեւ 4-րդ մասի 2-րդ կետով նախատեսված հիմքերով, նշանակվում է կենսաթոշակ՝ վերջին 1 տարվա ընթացքում որպես դատավոր զբաղեցրած պաշտոնի համար ստացած միջին աշխատավարձի ընդհանուր •ումարի եւ զրո ամբողջ ինը տասնորդական գործակցի արտադրյալի 55 տոկոսի չափով։
2. Դատավորի պաշտոն զբաղեցրած անձին նշանակված կենսաթոշակի չափը չի կարող •երազանցել որպես դատավոր զբաղեցրած վերջին պաշտոնի համար Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգրքի 75-րդ հոդվածով սահմանված պաշտոնային դրույքաչափի 92 տոկոսը։
3. Կենսաթոշակի չափը վերահաշվարկվում է որպես դատավոր զբաղեցրած վերջին պաշտոնի համար Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգրքի 75-րդ հոդվածով սահմանված` դատավորի պաշտոնային դրույքաչափը բարձրացվելու դեպքում՝ պաշտոնային դրույքաչափի բարձրացմանը համամասնորեն։
4. Դատավորի պաշտոն զբաղեցրած անձի միջին աշխատավարձը եւ ստաժը հաշվարկելու, կենսաթոշակը նշանակելու (վերահաշվարկելու), վճարելու կար•ը, ինչպես նաեւ կենսաթոշակ նշանակելու համար անհրաժեշտ փաստաթղթերի ցանկը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը։»։
Հոդված 3. Եզրափակիչ եւ անցումային դրույթներ
1. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում 2013 թվականի հունվարի 1-ից:
2. Սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո «Պետական կենսաթոշակների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով դատավորի պաշտոն զբաղեցրած անձին նշանակված կենսաթոշակի եւ դրա նկատմամբ սահմանված ամենամսյա հավելավճարի փոխարեն նշանակվում է Օրենսգրքի 75.1-ին հոդվածով սահմանված կենսաթոշակ:
3. Եթե Օրենս•րքի 75.1-ին հոդվածով սահմանված կարգով նշանակված կենսաթոշակի չափը ցածր է մինչեւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելը նշանակված` «Պետական կենսաթոշակների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով նշանակված կենսաթոշակի եւ դրա նկատմամբ սահմանված ամենամսյա հավելավճարի հանրագումարի չափից, ապա Օրենս•րքի 75.1-ին հոդվածով սահմանված կարգով նշանակված կենսաթոշակը վճարվում է «Պետական կենսաթոշակների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով նշանակված կենսաթոշակի եւ դրա նկատմամբ սահմանված ամենամսյա հավելավճարի հանրա•ումարի չափով:
4. Սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելու օրվան հաջորդող տասնօրյա ժամկետում վճռաբեկ դատարանի նախագահը հրապարակում է հայտարարություն՝ դատավորների թեկնածությունների ցուցակի վարչական մասնագիտացմամբ բաժինը համալրելու նպատակով արտահերթ որակավորման ստու•ումներ անցկացնելու մասին:
5. Դատավորների թեկնածությունների ցուցակի վարչական մասնագիտացմամբ բաժինը համալրելու նպատակով արտահերթ որակավորման ստուգումներն անցկացվում են դատավորների թեկնածությունների ցուցակը կազմելու եւ հաստատելու համար Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենս•րքով սահմանված կար•ով՝ սույն հոդվածով նախատեսված ժամկետներին համապատասխան:
6. Վճռաբեկ դատարանի նախա•ահի կողմից արտահերթ որակավորման ստուգումներ անցկացնելու մասին հայտարարությունը հրապարակվելուց հետո Դատական դպրոցի կառավարման խորհուրդը ոչ ուշ, քան քսանօրյա ժամկետում սահմանում եւ հրապարակում է Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգրքի 115-րդ հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված տեղեկությունները:
7. Հայտերը ներկայացվում են Դատական դպրոցի տնօրենին` Դատական դպրոցի կառավարման խորհրդի կողմից Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգրքի 115-րդ հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված տեղեկությունները հրապարակվելու օրվան հաջորդող օրվանից հետո` մեկամսյա ժամկետում:
8. Հայտեր նեկայացնելու վերջնաժամկետից հետո` մեկշաբաթյա ժամկետում, կազմակերպվում է որակավորման ստուգման անցկացումը: Որակավորման ստուգումը եւ արդյունքների ամփոփումը, այդ թվում` որակավորման արդյունքների բողոքարկումը, իրականացվում են տասնհինգօրյա ժամկետում:
9. Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգրքի 116-րդ հոդվածով նախատեսված գործողությունները Դատական դպրոցի կառավարման խորհուրդն իրականացնում է բողոքարկման ժամկետի ավարտից հետո` ոչ ուշ, քան հն•օրյա ժամկետում:
10. Դատական դպրոցի կառավարման խորհրդի կողմից թեկնածությունների ցուցակը Արդարադատության խորհուրդ ներկայացվելու օրվան հաջորդող օրվանից ոչ շուտ, քան 14, բայց ոչ ուշ, քան 20 օր հետո Արդարադատության խորհուրդը, Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենս•րքի 117-րդ հոդվածով նախատեսված կար•ով, իր նիստում ուսումնասիրում է առաջարկված թեկնածությունները եւ հրավիրում նրանց զրույցի:
11. Դատավորների թեկնածությունների ցուցակը Հանրապետության Նախագահին է ներկայացվում Դատական դպրոցի կառավարման խորհրդի կողմից թեկնածությունների ցուցակը Արդարադատության խորհուրդ ներկայացվելու օրվան հաջորդող օրվանից հետո` մեկամսյա ժամկետում:
12. Հանրապետության Նախագահը ոչ ուշ, քան Արդարադատության խորհրդի կողմից ցուցակը ստանալու օրվան հաջորդող տասնօրյա ժամկետում հրամանագրով հաստատում է Արդարադատության խորհրդի կազմած ցանկը` իր համար ընդունելի թեկնածություններով:
13. Սույն հոդվածին համապատասխան` դատավորների թեկնածությունների ցուցակի վարչական մասնագիտացմամբ բաժնում ընդգրկված ունկնդիրների ուսուցումը Դատական դպրոցում սկսվում է Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի կողմից թեկնածությունների ցուցակի հաստատումից հետո՝ 15-օրյա ժամկետում: Ուսուցման տեւողությունը չի կարող պակաս կամ ավելի լինել Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենս•րքի 187-րդ հոդվածով նախատեսված ուսուցման համար սահմանված տեւողության ժամկետից:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЯ И ДОПОЛНЕНИЯ В СУДЕБНЫЙ КОДЕКС РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
Статья 1. В части 1 статьи 37 Судебного кодекса Республики Армения от 21 февраля 2007 года (далее – Кодекс) цифру “16” заменить цифрой “26”.
Статья 2. Кодекс дополнить статьей 75.1 следующего содержания:
“Статья 75.1. Пенсионное обеспечение лица, занимающего должность судьи
1. Лицу, пребывавшему в должности в качестве судьи не менее 10 лет, полномочия которого прекращены пунктами 1 и 5 части 1 статьи 167, а также по основаниям, предусмотренным пунктом 2 части 4 настоящего Кодекса, назначается пенсия в размере 55 процентов от произведения общей суммы средней заработной платы, полученной по занимаемой должности в качестве судьи в течение последнего 1-го года, на коэффициент ноль целых девять десятых.
2. Размер пенсии, назначенной лицу, занимавшему должность судьи, не может превышать 92 процента должностного оклада, установленного статьей 75 Судебного кодекса Республики Армения по последней занимаемой должности в качестве судьи.
3. В случае повышения должностного оклада судьи перерасчет размера пенсии производится пропорционально повышению должностного оклада, установленного статьей 75 Судебного кодекса Республики Армения по последней занимаемой должности в качестве судьи.
4. Порядок исчисления средней заработной платы и стажа, назначения (перерасчета), выплаты пенсии лицу, занимавшему должность судьи, а также перечень документов, необходимых для назначения пенсии, устанавливаются Правительством Республики Армения.”.
Статья 3. Заключительные и переходные положения
1. Настоящий Закон вступает в силу с 1 января 2013 года.
2. Лицу, занимавшему должность судьи, после вступления настоящего Закона в силу назначается установленная статьей 75.1 Кодекса пенсия вместо пенсии и установленной к ней ежемесячной доплаты, назначенных по Закону Республики Армения “О государственных пенсиях”.
3. Если до вступления настоящего Закона в силу размер назначенной в установленном статьей 75.1 Кодекса порядке пенсии меньше совокупного размера пенсии и установленной к ней ежемесячной доплаты, назначенных по Закону Республики Армения “О государственных пенсиях”, то назначенная в установленном статьей 75.1 Кодекса порядке пенсия выплачивается в совокупном размере пенсии и установленной к ней доплаты, назначенных по Закону Республики Армения “О государственных пенсиях”.
4. Председатель Кассационного суда в десятидневный срок, следующий за днем вступления настоящего Закона в силу, публикует объявление о проведении внеочередных проверок квалификации с целью дополнения раздела административной специализации списка кандидатур судей.
5. Внеочередные проверки квалификации с целью дополнения раздела административной специализации списка кандидатур судей проводятся в порядке, установленном Судебным кодексом Республики Армения для составления и утверждения списка кандидатур судей, в соответствии со сроками, предусмотренными настоящей статьей.
6. Совет управления Судебной школой не позднее чем в двадцатидневный срок после опубликования председателем Кассационного суда объявления о проведении внеочередных проверок квалификации устанавливает и публикует сведения, предусмотренные частью 3 статьи 115 Судебного кодекса Республики Армения.
7. Заявки представляются директору Судебной школы в месячный срок со дня, следующего за днем опубликования советом управления Судебной школой сведений, предусмотренных частью 3 статьи 115 Судебного кодекса Республики Армения.
8. В недельный срок после окончательного срока представления заявок организуется проведение проверки квалификации. Проверка и обобщение результатов квалификации, в том числе обжалование результатов квалификации, осуществляются в пятнадцатидневный срок.
9. Совет управления Судебной школой осуществляет предусмотренные статьей 116 Судебного кодекса Республики Армения действия не позднее чем в пятидневный срок по истечении срока обжалования.
10. Совет правосудия в предусмотренном статьей 117 Судебного кодекса Республики Армения порядке изучает на своем заседании выдвинутые кандидатуры и приглашает их на собеседование не ранее чем через 14, но не позднее чем через 20 дней со дня, следующего за днем представления советом управления Судебной школой списка кандидатур в Совет правосудия.
11. Список кандидатур судей представляется Президенту Республики в месячный срок со дня, следующего за днем представления советом управления Судебной школой в Совет правосудия списка кандидатур.
12. Президент Республики не позднее чем в десятидневный срок, следующий за днем получения Советом правосудия списка, утверждает своим указом составленный Советом правосудия перечень с приемлемыми для него кандидатурами.
13. Обучение слушателей, включенных в соответствии с настоящей статьей в раздел административной специализации списка кандидатур судей, в Судебной школе начинается в 15-дневный срок после утверждения Президентом Республики Армения списка кандидатур. Продолжительность обучения не может быть менее или более установленной для обучения продолжительности срока, предусмотренного статьей 187 Судебного кодекса Республики Армения.