Հոդված 1. «Եկամտային հարկի մաuին» Հայաuտանի Հանրապետության 2010 թվականի դեկտեմբերի 22-ի ՀO-246-Ն oրենքի (այuուհետ` Oրենք)  10-րդ հոդվածում`
1) 8-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«8.Նոտարները եւ «Հաստատագրված վճարների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված հաստատագրված վճարներով հարկվող եւ (կամ) «Արտոնագրային վճարների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի հավելված 7-ի ցանկում ընդգրկված եւ (կամ) «Շրջանառության հարկի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով շրջանառության հարկով հարկվող գործունեության տեսակների մասով անհատ ձեռնարկատերերը եկամտային հարկը հաշվարկում եւ վճարում են ամսական 5 հազար դրամի չափով` յուրաքանչյուր ամսվա համար մինչեւ տվյալ ամսվան հաջորդող ամսվա 20-ը (ներառյալ), որը նրանց համար համարվում է եկամտային հարկի գծով վերջնական հարկային պարտավորություն, իսկ «Արտոնագրային վճարների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի հավելված 1-ի ցանկում ընդգրկված գործունեության տեսակների մասով եկամտային հարկ չի հաշվարկվում եւ չի վճարվում: Հաշվետու ժամանակաշրջանում միաժամանակ եւ (կամ) հաջորդաբար հարկման տարբեր համակարգերով գործունեություն իրականացնելու դեպքում`
1) հաստատագրված վճարների եւ (կամ) արտոնագրային վճարների եւ (կամ) շրջանառության հարկի օբյեկտ համարվող գործունեության տեսակներից ստացված (անհատ ձեռնարկատերերի համար` ստացման ենթակա) եկամուտները եւ այդ ժամանակահատվածին վերաբերող նվազեցումները, ինչպես նաեւ վճարված հաստատագրված վճարները, արտոնագրային վճարներն ու շրջանառության հարկը հաշվի չեն առնվում հարկման ընդհանուր համակարգում գտնվող գործունեության տեսակների մասով հարկվող եկամուտը որոշելիս.
2) հարկման ընդհանուր համակարգում գտնվող, ինչպես նաեւ հաստատագրված վճարների եւ (կամ) արտոնագրային վճարների եւ (կամ) շրջանառության հարկի օբյեկտ համարվող գործունեության տեսակների մասով անհատ ձեռնարկատերը վարում է եկամուտների եւ նվազեցումների առանձնացված հաշվառում (ըստ հարկման համակարգերի), իսկ ժամանակաշրջանի ծախսերը (որոնք ըստ հարկման համակարգերի հնարավոր չէ առանձնացնել) բաշխվում են` ելնելով ընդհանուր համախառն եկամտի մեջ հարկման տարբեր համակարգերում գտնվող գործունեության տեսակներից ստացված (ստացվող) եկամուտների տեսակարար կշիռներից (ըստ հարկման համակարգերի համախառն եկամուտների եւ նվազեցումների առանձնացված հաշվառում չվարելու դեպքում դրանց մեծությունը հարկային մարմնի կողմից որոշվում է «Հարկերի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 22-րդ հոդվածով սահմանված կարգով):».
2) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 9-րդ մասով`
«9. Հարկային գործակալների կողմից ֆիզիկական անձանց հաշվետու տարվա ընթացքում վճարման ենթակա պասիվ եկամուտները (մասնավորապես` տոկոս, ռոյալթի, գույքի վարձակալության դիմաց եկամուտ, գույքի արժեքի հավելաճ կամ գույքի ձեռքբերման դիմաց եկամուտ) հարկվող շահույթը (եկամուտը) որոշելիս համախառն եկամտից նվազեցնելու դեպքում նվազեցման կատարման տարվան հաջորդող 12-ամսյա ժամանակահատվածում չվճարվելու դեպքում վճարման ենթակա այդ պասիվ եկամուտների նկատմամբ եկամտային հարկը հաշվարկվում է 20 տոկոս դրույքաչափով եւ ներառվում 12-րդ ամսվա ամփոփ հաշվարկում, իսկ հարկի գումարը ենթակա է վճարման Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջե այդ ժամանակահատվածին հաջորդող ամսվա 20-ից ոչ ուշ: Սույն մասի դրույթները չեն վերաբերում բանկերին եւ վարկային կազմակերպություններին` այլ անձանցից ներգրավված վարկերի, փոխառությունների եւ ավանդների դիմաց վճարվող տոկոսների մասով, ինչպես նաեւ այլ կազմակերպություններին՝ վերջիններիս կողմից թողարկված եւ հրապարակային առաջարկի միջոցով հանրությանը առաջարկված կամ կարգավորվող շուկայում առեւտրին թույլատրված պարտքային արժեթղթերի դիմաց վճարվող գումարների մասով:»:
«1. Տարվա ընթացքում ձեռնարկատիրական գործունեությունից (բացառությամբ հաստատագրված վճարներով եւ (կամ) արտոնագրային վճարներով եւ (կամ) շրջանառության հարկով հարկվող գործունեության եւ նոտարական գործունեության) եկամուտներ ստացող հարկ վճարողը պարտավոր է կատարել եկամտային հարկի կանխավճարներ` սույն հոդվածի 2-8-րդ մասերով սահմանված կարգով եւ ժամկետներում:».
2) 3-րդ եւ 5-րդ մասերն ուժը կորցրած ճանաչել.
«4. Այն հարկատուն, որը հարկային մարմնին ներկայացրել է գործունեություն չիրականացնելու (գործունեությունը դադարեցնելու) մասին հայտարարություն, կարող է նշյալ հայտարարությունը ներկայացնելուց հետո եկամտային հարկի կանխավճարներ չկատարել:»:

Статья 1. В статье 10 Закона Республики Армения “О подоходном налоге” от 22 декабря 2010 года, ЗР-246-Н (далее - Закон):
1) часть 8 изложить в следующей редакции:
“8. Нотариусы и индивидуальные предприниматели, облагаемые фиксированными платежами, установленными Законом Республики Армения “О фиксированных платежах”, и (или) в части видов деятельности, включенных в перечень Приложения 7 Закона Республики Армения “О патентных платежах”, и (или) облагаемых налогом с оборота по Закону Республики Армения “О налоге с оборота”, исчисляют и уплачивают подоходный налог в размере 5 тысяч драмов за каждый месяц до 20-го числа месяца, следующего за данным месяцем (включительно), что для них считается окончательным налоговым обязательством по подоходному налогу, а подоходный налог в части видов деятельности, включенных в перечни Приложения 1 Закона Республики Армения “О патентных платежах”, не исчисляется и не уплачивается. В случае осуществления в отчетный период деятельности в разных системах налогообложения одновременно и (или) попеременно:
1) доходы, полученные (для индивидуального предпринимателя – подлежащие получению) с видов деятельности, считающихся объектами фиксированных платежей и (или) патентных платежей, и (или) налога с оборота, и относящиеся к этому периоду вычеты, а также уплаченные фиксированные платежи, патентные платежи и налог с оборота при определении облагаемого дохода в части видов деятельности, оказавшихся в общей системе налогообложения, не учитываются;
2) индивидуальный предприниматель в части видов деятельности, оказавшихся в общей системе налогообложения, а также считающихся объектом фиксированных платежей и (или) патентных платежей, и (или) налога с оборота, ведет раздельный учет доходов и вычетов (по системам налогообложения), а расходы за период времени (которые невозможно разделить по системам налогообложения) распределяются исходя из удельного веса в общем совокупном доходе доходов, полученных (получаемых) с видов деятельности, оказавшихся в разных системах налогообложения (в случае неведения раздельного учета совокупных доходов и вычетов по системам налогообложения их величина определяется в порядке, установленном статьей 22 Закона Республики Армения “О налогах”).”;
“9. При невыплате налоговыми агентами физическим лицам подлежащих выплате в течение отчетного года пассивных доходов (в частности, процентов, роялти, дохода от аренды имущества, прироста стоимости имущества или дохода от приобретенного имущества) в случае их вычета из совокупного дохода при определении облагаемой прибыли (дохода) в 12-месячный период, следующий за годом вычета, подоходный налог в отношении этих подлежащих выплате пассивных доходов исчисляется по 20-процентной ставке и включается в итоговый расчет 12-го месяца, а сумма налога подлежит уплате в государственный бюджет Республики Армения не позднее 20-го числа месяца, следующего за этим периодом. Положения настоящей части не относятся к банкам и кредитным организациям в части процентов, выплачиваемых по кредитам, займам и вкладам, привлеченным от других лиц, а также к другим организациям в части сумм, выплачиваемых за долговые ценные бумаги, выпущенные и предложенные последними общественности посредством публичного предложения или допущенные к торговле на регулируемом рынке.”.
Статья 2. В статье 19 Закона:
“1. Налогоплательщик, в течение года получающий доходы от предпринимательской деятельности (за исключением деятельности, облагаемой фиксированными платежами и (или) патентными платежами, и (или) налогом с оборота и нотариальной деятельности) обязан производить авансовые платежи по подоходному налогу в порядке и сроки, установленные частями 2-8 настоящей статьи.”;
2) части 3 и 5 признать утратившими силу;
3) первое предложение части 4 изложить в следующей редакции:
“4. Налогоплательщик, который представил в налоговый орган заявление о неосуществлении деятельности (прекращении деятельности), может не производить авансовые платежи после представления указанного заявления.”.