Այլընտրանքային ծառայության մասին
«ԱՅԼԸՆՏՐԱՆՔԱՅԻՆ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 02.05.2013
Հոդված 1. «Այլընտրանքային  ծառայության  մասին»  Հայաստանի Հանրապետության 2003 թվականի դեկտեմբերի 17-ի ՀՕ-6-Ն օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 1-ին հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 1. Այլընտրանքային ծառայության մասին օրենսդրությունը
Այլընտրանքային ծառայության հետ կապված հարաբերությունները կարգավորվում են սույն օրենքով, «Վարչարարության հիմունքների եւ վարչական վարույթի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով»՝ այնքանով, որքանով սույն օրենքով այլ բան նախատեսված չէ, այլ օրենքներով, ինչպես նաեւ սույն օրենքի հիման վրա ընդունված այլ իրավական ակտերով:»:
«Հոդված 3.  Այլընտրանքային ծառայության անցնելու հիմքը
1. Այլընտրանքային զինվորական ծառայության կարող է անցնել Հայաստանի Հանրապետության այն քաղաքացին, որի կրոնական դավանանքին կամ համոզմունքներին հակասում են միայն զենք կրելը, պահելը, պահպանելը կամ օգտագործելը:
Այլընտրանքային աշխատանքային ծառայության կարող է անցնել Հայաստանի Հանրապետության այն քաղաքացին, որի կրոնական դավանանքին կամ համոզմունքներին հակասում է ընդհանրապես զինվորական ծառայություն անցնելը:
2. Պարտադիր  զինվորական  ծառայություն  անցնող  Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին չի կարող հրաժարվել իր ծառայությունից եւ ընտրել այլընտրանքային ծառայությունը, իսկ այլընտրանքային ծառայություն անցնող քաղաքացին չի կարող հրաժարվել իր ծառայությունից եւ ընտրել պարտադիր զինվորական ծառայությունը:»:
Հոդված 3. Օրենքի 4-րդ հոդվածի 1-ին մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Այլընտրանքային ծառայության ուղարկվում է այն քաղաքացին, որը մինչեւ հերթական զորակոչին նախորդող փետրվարի 1-ը կամ օգոստոսի 1-ը սույն օրենքի 3-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հիմքով պարտադիր զինվորական ծառայությունն այլընտրանքային ծառայությամբ փոխարինելու մասին դիմել է այն տարածքային զինվորական կոմիսարիատ, որտեղ նա հաշվառված է, եւ որի այլընտրանքային ծառայության հարցերով հանրապետական հանձնաժողովը (այսուհետ` հանրապետական հանձնաժողով) որոշել է ուղարկել այլընտրանքային ծառայության: Հանրապետական հանձնաժողովը մշտապես գործող մարմին է եւ կազմված է տարածքային կառավարման, առողջապահության, աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի, կրթության եւ գիտության, ոստիկանության եւ պաշտպանության  բնագավառներում Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած պետական կառավարման մարմինների, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության աշխատակազմի ազգային փոքրամասնությունների եւ կրոնի ոլորտները համակարգող ստորաբաժանման մեկական ներկայացուցիչներից: Հանրապետական հանձնաժողովի անհատական կազմը հաստատում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:»:
1) 1-ին մասի «36» թիվը փոխարինել «30» թվով.
2) 2-րդ մասի «42» թիվը փոխարինել «36» թվով:
Հոդված 5 . Օրենքի 6-րդ հոդվածի 3-րդ մասում «Զինապարտության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով ստեղծված տեղական զորակոչային հանձնաժողովը եւ այլընտրանքային ծառայություն անցնելու մասին դիմումները քննարկող հանրապետական հանձնաժողովը (այսուհետ` հանրապետական հանձնաժողով), որի ստեղծման, գործունեության կարգը եւ անդամների կազմը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը» բառերը փոխարինել «տարածքային զինվորական կոմիսարիատը եւ հանրապետական հանձնաժողովը» բառերով:
Հոդված 6. Օրենքի 7-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 7. Պարտադիր զինվորական ծառայությունն այլընտրանքային ծառայությամբ փոխարինելու մասին դիմումը
1. Պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչի ենթակա քաղաքացին (այսուհետ՝ դիմումատու) այլընտրանքային ծառայություն ընտրելիս սույն օրենքի            4-րդ հոդվածով սահմանված ժամկետում գրավոր դիմում է ներկայացնում այն տարածքային զինվորական կոմիսարիատ, որտեղ նա հաշվառված է:
2. Դիմումում նշվում են այն ներկայացնելու ամիսը, ամսաթիվը, տարեթիվը, դիմումատուի անունը, ազգանունը, հայրանունը, ստորագրությունը, բնակության վայրի հասցեն, նախընտրած այլընտրանքային ծառայության տեսակը, պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցնելու հիմնավորումները:
3. Դիմումը գրանցվում է տարածքային զինվորական կոմիսարիատում:
4. Տարածքային զինվորական կոմիսարիատը պարզում է դիմումի ներկայացման՝ սույն օրենքի 4-րդ հոդվածով սահմանված ժամկետի պահպանման հարցը: Եթե դիմումը ներկայացվել է այդ ժամկետի խախտմամբ, ապա տարածքային զինվորական կոմիսարիատը դիմումը գրանցելու պահից 5 օրվա ընթացքում այն վերադարձնում է դիմումատուին: Տարածքային զինվորական կոմիսարիատը կարող է հարգելի համարել դիմումը ներկայացնելու ժամկետը բաց թողնելը, եթե այն բաց է թողնվել դիմումատուից անկախ պատճառներով:
5. Եթե դիմումը չի համապատասխանում սույն հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված պահանջներին, ապա այն 5 օրվա ընթացքում վերադարձվում է դիմումատուին` նշելով դիմումում թույլ տրված բոլոր ձեւական սխալները: Դիմումը վերադարձվելուց հետո` երկշաբաթյա ժամկետում, դիմումատուն իրավունք ունի վերացնելու դիմումում թույլ տրված բոլոր ձեւական սխալները եւ այն կրկին ներկայացնելու  տարածքային զինվորական կոմիսարիատ:
6. Տարածքային զինվորական կոմիսարիատը դիմումը գրանցելու պահից            30-օրյա ժամկետում «Զինապարտության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով պարզում է դիմումատուին պարտադիր զինվորական ծառայությունից ազատելու կամ պարտադիր զինվորական ծառայությունից տարկետում տալու հիմքերի առկայությունը եւ դրանց բացակայության դեպքում ներկայացված դիմումը եւ դիմումատուի անձնական գործն ուղարկում է հանրապետական հանձնաժողով:
7. Դիմումատուին պարտադիր զինվորական ծառայությունից ազատելու կամ պարտադիր զինվորական ծառայությունից տարկետում տալու հիմքերի առկայության դեպքում դիմումը հանրապետական հանձնաժողով չի ներկայացվում, եւ այն տարածքային զինվորական կոմիսարիատում գրանցվելու պահից 30 օրվա ընթացքում վերադարձվում է դիմումատուին:»:
Հոդված 7. Օրենքի 8-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 8. Այլընտրանքային ծառայության մասին դիմումը քննարկելը
1. Հանրապետական հանձնաժողովը ներկայացված դիմումը քննարկում է առանձին նիստում, որի անցկացման ժամանակի եւ վայրի մասին նախապես տեղեկացվում է դիմումատուն, որն իրավունք ունի մասնակցելու հանրապետական հանձնաժողովի նիստին: Հանրապետական հանձնաժողովի պահանջի դեպքում դիմումատուի մասնակցությունը հանձնաժողովի նիստին պարտադիր է:
2. Հանրապետական հանձնաժողովի նիստին կարող են հրավիրվել կրոնագետներ, հոգեբաններ եւ այլ մասնագետներ, այլընտրանքային ծառայության վայրերի հիմնարկների, կրոնական եւ այլ հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, այլ անձինք:»:
Հոդված 8. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 8.1-ին հոդվածով.
«Հոդված 8.1. Պարտադիր զինվորական ծառայությունն այլընտրանքային ծառայությամբ փոխարինելու մասին հանրապետական հանձնաժողովի որոշումը
1. Հանրապետական հանձնաժողովը յուրաքանչյուր դիմումի վերաբերյալ որոշում է կայացնում նիստին ներկա անդամների ձայների 2/3-ով, եթե հանձնաժողովի նիստին ներկա է հանձնաժողովի անդամների ընդհանուր թվի կեսից ավելին: Որոշումն ընդունման պահից 10 օրվա ընթացքում ուղարկվում է դիմումատուին եւ համապատասխան տարածքային զինվորական կոմիսարիատ:
2. Դիմումը քննարկելուց հետո հանրապետական հանձնաժողովը որոշում է կայացնում դիմումատուին նրա նախընտրած այլընտրանքային ծառայության ուղարկելու կամ դիմումը մերժելու մասին:
3. Դիմումը բավարարելու եւ դիմումատուին այլընտրանքային աշխատանքային ծառայության ուղարկելու մասին որոշմամբ հանրապետական հանձնաժողովը սահմանում է նաեւ այլընտրանքային աշխատանքային ծառայության ընթացքում դիմումատուի կողմից կատարվող աշխատանքների տեսակը եւ բնույթը: Այլընտրանքային աշխատանքային ծառայության ուղարկված անձանց կողմից այլընտրանքային աշխատանքային ծառայության ընթացքում կատարվող աշխատանքների ցանկը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
4. Դիմումը մերժելու մասին որոշում ընդունելու դեպքում հանրապետական հանձնաժողովը նշում է դիմումը մերժելու հիմքերը եւ այն վիճարկելու կարգը:
5. Հանրապետական հանձնաժողովի` դիմումը քննարկելու եւ դրա վերաբերյալ որոշում ընդունելու ժամկետը չի կարող գերազանցել մեկ ամիսը:»:
Հոդված 9. Օրենքի 9-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասի 1-ին կետում «կրկին» բառը փոխարինել «երկրորդ անգամ» բառերով.
2) 1-ին մասի 2-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«2) դիմումատուն ներկայացրել է իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկություններ.».
3) 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3–րդ կետով.
«3) դիմումն ակնհայտ անհիմն է:».
4) 2-րդ մասը ճանաչել ուժը կորցրած:
Հոդված 10. Օրենքի 10-րդ հոդվածը ճանաչել ուժը կորցրած:
Հոդված 11. Օրենքի 11-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 11. Այլընտրանքային ծառայության հետ կապված վեճերի լուծումը
1. Այլընտրանքային ծառայության հետ կապված վեճերը լուծվում են օրենքով սահմանված կարգով:»:
Հոդված 12. Օրենքի 13-րդ հոդվածում «զորակոչային» բառը փոխարինել «հանրապետական» բառով:
Հոդված 13. Օրենքի 14-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 14. Այլընտրանքային ծառայության կազմակերպումն ու  իրականացումն ապահովելը
1. Այլընտրանքային  զինվորական  ծառայության  իրականացումը կազմակերպում եւ վերահսկում է պաշտպանության բնագավառում Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած պետական կառավարման մարմինը:
2. Այլընտրանքային  աշխատանքային  ծառայության  իրականացումը կազմակերպում եւ վերահսկում է (են) Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած պետական կառավարման մարմինը (մարմինները):
3. Այլընտրանքային աշխատանքային ծառայության նկատմամբ չի կարող սահմանվել զինվորական վերահսկողություն:
4. Այլընտրանքային աշխատանքային ծառայողները ծառայությունն անցնում են այլընտրանքային աշխատանքային ծառայության վայրի կազմակերպություններում:
5. Այլընտրանքային  աշխատանքային  ծառայության  վայրի կազմակերպությունների ցանկը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
6. Այլընտրանքային ծառայությունը կազմակերպվում եւ իրականացվում է պետական բյուջեի միջոցների հաշվին:»:
Հոդված 14. Օրենքի 15-րդ հոդվածը ճանաչել ուժը կորցրած:
Հոդված 15. Օրենքի 16-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 9-րդ մասով.
«9. Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը սահմանում է նույն զորամասում այլընտրանքային զինվորական ծառայողների առավելագույն թիվը:»:
Հոդված 16. Օրենքի 17-րդ հոդվածում`
«1. Այլընտրանքային աշխատանքային ծառայության կանչված քաղաքացին պարտավոր է սույն օրենքի 13-րդ հոդվածով սահմանված կարգով տրված ծանուցագրում նշված օրը ներկայանալ այլընտրանքային աշխատանքային ծառայության վայր: Քաղաքացին այլընտրանքային աշխատանքային ծառայության վայր մեկնում է իր միջոցների հաշվին:».
2) 2-րդ մասից հանել «` ապահովելով լրիվ զբաղվածություն» բառերը, իսկ նույն մասի «կազմակերպության գտնվելու վայրի» բառերը փոխարինել «քաղաքացուն ծանուցագիր հանձնած» բառերով.
3) 3-րդ մասի «պաշտպանության բնագավառում պետական լիազոր մարմնի» բառերը փոխարինել «հանրապետական հանձնաժողովի» բառերով.
«4. Այլընտրանքային աշխատանքային ծառայության վայրը, որպես կանոն, պետք է լինի այլընտրանքային ծառայողի հաշվառման վայրից (հաշվառման վայր չունենալու դեպքում` փաստացի բնակության վայրից) ոչ ավելի, քան 30 կմ հեռավորության վրա: Հակառակ դեպքում այլընտրանքային աշխատանքային ծառայողին վճարվում է փոխհատուցում, որի  չափը եւ վճարման կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:».
5) 5-րդ մասը ճանաչել ուժը կորցրած:
Հոդված  17. Օրենքի 18-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասի «ապահովում է սննդով, սահմանված ձեւի արտահագուստով, ներքնաշորերով, քնելատեղով, անկողնային եւ անձնական հիգիենայի պարագաներով,» բառերը հանել.
«2. Կազմակերպության ղեկավարն այլընտրանքային աշխատանքային ծառայողի համար ապահովում է այնպիսի աշխատանքային պայմաններ, որոնք պարտավոր էր ապահովել նույն բնույթի աշխատանքներ կատարող այլ պայմանագրային կամ հաստիքային աշխատողի համար:»:
Հոդված 18. Օրենքի 19-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասը «Այլընտրանքային» բառից հետո լրացնել «զինվորական» բառով.
«1.1. Այլընտրանքային աշխատանքային ծառայողին տրվում է ամսական դրամական բավարարում` մինչեւ երեսուն հազար դրամի չափով:».
3) 2-րդ մասի «որպես խրախուսանք կարող է տրվել 15 օրացուցային օր տեւողությամբ միանվագ արձակուրդ» բառերը փոխարինել «տրվում է տարեկան                  10 օրացուցային օր տեւողությամբ արձակուրդ» բառերով.
4) 4-րդ մասի «կրել սահմանված նմուշի արտահագուստ,» բառերը հանել.
5) 5-րդ մասի «օրական 8» բառերը փոխարինել «շաբաթական 48» բառերով:
Հոդված 19. Օրենքի 24-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3-րդ եւ 4-րդ մասերով.
«3. «Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգիրքը գործողության մեջ դնելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 3-րդ հոդվածի 12-րդ եւ 13-րդ մասերով նախատեսված դեպքերում սույն օրենքի 5-րդ հոդվածով նախատեսված` այլընտրանքային ծառայության ժամկետը նվազեցվում է անձի՝ քրեական պատիժ կրելու կամ քրեական հետապնդման ենթարկվելու արդյունքում անազատության մեջ գտնվելու ժամկետով:
4. «Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգիրքը գործողության մեջ դնելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 3-րդ հոդվածի 12-րդ եւ          13-րդ մասերով նախատեսված դեպքերում դիմումը ներկայացվում է հանրապետական հանձնաժողով, որը սույն օրենքի 8-րդ եւ 8.1-ին հոդվածներով նախատեսված ընդհանուր կարգով քննում է անձի դիմումը եւ որոշում կայացնում անձին նրա նախընտրած այլընտրանքային ծառայությանն ուղարկելու կամ դիմումը մերժելու մասին: Այլընտրանքային ծառայության ուղարկելու մասին դիմումը բավարարելու դեպքում կայացված որոշման մեջ նշվում է նաեւ այլընտրանքային ծառայություն անցնելու ժամկետը՝ հաշվի առնելով սույն հոդվածի 3-րդ մասի պահանջները:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ "ОБ АЛЬТЕРНАТИВНОЙ СЛУЖБЕ"
Статья 1. Статью 1 Закона Республики Армения "Об альтернативной службе" от 17 декабря 2003 года ЗР – 6 – Н (далее – Закон) изложить в следующей редакции:
"Статья 1. Законодательство об альтернативной службе
Отношения, связанные с альтернативной службой, регулируются настоящим Законом, Законом Республики Армения "Об административных основах и административном производстве" в той мере, в какой настоящим Законом не предусмотрено иное, другими законами, а также иными правовыми актами, принятыми на основании настоящего Закона.".
"Статья 3. О прохождении альтернативной службы
1. Альтернативную военную службу может проходить гражданин Республики Армения, вероисповеданию или убеждениям которого противоречит только содержание, хранение и использование оружия.
Альтернативную трудовую службу может проходить гражданин Республики Армения, вероисповеданию или убеждениям которого противоречит прохождение военной службы в принципе.
2. Гражданин Республики Армения, проходящий обязательную военную службу, не может отказаться от своей службы и выбрать альтернативную службу, а проходящий альтернативную службу гражданин не может отказаться от своей службы и выбрать обязательную военную службу.".
Статья 3. Часть 1 статьи 4 Закона изложить в следующей редакции:
"На альтернативную службу направляется гражданин, который до 1 фераля или 1 августа, предшествующих очередному военному призыву, обратился в территориальный военный комиссариат по месту своего учета с заявлением о замене обязательной военной службы альтернативной службой по основаниям части 1 статьи 3 настоящего Закона и по вопросам альтернативной службы которого Республиканская комиссия (далее – Республиканская комиссия) вынесла решение о направлении его на альтернативную службу. Республиканская комиссия – это постоянно действующий орган, в состав которого входят по одному представителю от уполномоченных Правительством Республики Армения органов государственного управления в сферах территориального управления, здравоохранения, труда и социальных вопросов, образования и науки, полиции и обороны, а также от подразделения Аппарата Правительства Республики Армения, координирующего сферы национальных меньшинств и религии. Персональный состав Республиканской комиссии утверждает Правительство Республики Армения.».
1) в части 1 число «36» заменить числом «30»;
2) в части 2 число «42» заменить числом «36».
Статья 5. В части 3 статьи 6 Закона слова «местная призывная комиссия, созданная в порядке, установленном Законом Республики Армения “О воинской обязанности”, и Республиканская комиссия по рассмотрению заявлений о прохождении альтернативной службы (далее – Республиканская комиссия), порядок создания и деятельности и состав членов которой устанавливает Правительство Республики Армения» заменить словами «территориальный военный комиссариат и Республикнская комиссия».
Статья 6. Статью 7 Закона изложить в следующей редакции:
«Статья 7. Заявление о замене обязательной военной службы альтернативной службой
1. Гражданин, подлежащий призыву на обязательную военную службу (далее – заявитель), при выборе альтернативной службы представляет в установленный статьей 4 настоящего Закона срок письменное заявление в территориальный военный комиссариат по месту своего учета.
2. В заявлении указываются день, месяц, год его представления, имя, фамилия, отчество, подпись, адрес места жительства заявителя, вид предпочитаемой им альтернативной службы, обоснования непрохождения обязательной военной службы.
3. Заявление регистрируется в территориальном военном комиссариате.
4. Территориальный военный комиссариат выясняет вопрос соблюдения установленного статьей 4 настоящего Закона срока представления заявления. Если заявление представлено с нарушением этого срока, то территориальный военный комиссариат возвращает его заявителю в течение 5 дней с момента регистрации заявления. Территориальный военный комиссариат может счесть уважительным пропуск срока представления заявления, если он был пропущен по независящим от заявителя причинам.
5. Если заявление не соответствует требованиям, предусмотренным частью 2 настоящей статьи, то оно в течение 5 дней возвращается заявителю с указанием всех допущенных в заявлении формальных ошибок. Заявитель вправе исправить все допущенные в заявлении формальные ошибки и повторно представить его в территориальный военный комиссариат в двухнедельный срок после возврата заявления.
6. Территориальный военный комиссариат в 30-дневный срок с момента регистрации заявления в порядке, установленном Законом Республики Армения «О воинской обязанности», выясняет наличие оснований для освобождения заявителя от обязательной военной службы или предоставления ему отсрочки от обязательной военной службы и в случае их отсутствия направляет представленное заявление и личное дело заявителя в Республикнскую комиссию.
7. При наличии оснований для освобождения заявителя от обязательной военной службы или предоставления ему отсрочки от обязательной военной службы заявление в Республиканскую комиссию не представляется и в течение 30 дней с момента его регистрации в территориальном военном комиссариате возвращается заявителю.».
Статья 7. Статью 8 Закона изложить в следующей редакции:
«Статья 8. Рассмотрение заявления об альтернативной службе
1. Республиканская комиссия рассматривает представленное заявление на отдельном заседании, о времени и месте проведения которого заявитель, который вправе участвовать в заседании Республиканской комиссии, уведомляется заранее. В случае требования Республиканской комиссии участие заявителя в заседании Комиссии является обязательным.
2. На заседание Республиканской комиссии могут быть приглашены теологи, психологи и другие специалисты, представители учреждений мест альтернативной службы, религиозных и других общественных организаций, другие лица.».
Статья 8. Закон дополнить статьей 8.1 следующего содержания:
«Статья 8.1. Решение Республиканской комиссии о замене обязательной военной службы альтернативной службой
1. Решение по каждому заявлению Республиканская комиссия выносит 2/3 голосов присутствующих на заседании членов, если на заседании Комиссии присутствует более половины от общего числа членов Комиссии. Решение в течение 10 дней с момента его принятия направляется заявителю и в соответствующий территориальный военный комиссариат.
2. Республиканская комиссия после рассмотрения заявления выносит решение о направлении заявителя на избранную им альтернативную службу либо об отклонении заявления.
3. Решением об удовлетворении заявления и направлении заявителя на альтернативную трудовую службу Республикнская комиссия устанавливает также вид и характер работ, подлежащих выполнению заявителем в ходе альтернативной трудовой службы. Перечень работ, выполняемых в ходе альтернативной трудовой службы лицами, направленными на альтернативную трудовую службу, устанавливается Правительством Республики Армения.
4. В случае принятия решения об отклонении заявления Республиканская комиссия указывает основания отклонения заявления и порядок его обжаловния.
5. Срок рассмотрения Республиканской комиссией заявления и вынесения по нему решения не может превышать одного месяца.».
Статья 9. В статье 9 Закона:
1) в пункте 1 части 1 слово «повторно» заменить словами «второй раз»;
2) пункт 2 части 1 изложить в следующей редакции:
"2) заявителем представлены сведения, не соответствующие действительности;»;
3) часть 1 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
«3) зявление явно безосновательно.»;
4) часть 2 признать утратившей силу.
Статья 10. Статью 10 Закона признать утратившей силу.
Статья 11. Статью 11 Закона изложить в следующей редакции:
«Статья 11. Разрешение споров, связанных с альтернативной службой
1. Споры, связанные с альтернативной службой, разрешаются в установленном законом порядке.».
Статья 12. В статье 13 Закона слово «призывной» заменить словом «Республиканской».
Статья 13. Статью 14 Закона изложить в следующей редакции:
«Статья 14. Обеспечение организации и осуществления альтернативной службы
1. Осуществление альтернативной военной службы организует и контролирует уполномоченный Правительством Республики Армения орган государственного управления в сфере обороны.
2. Осуществление альтернативной трудовой службы организует (организуют) и контролирует (контролируют) уполномоченный (уполномоченные) Правительством Республики Армения орган (органы) государственного управления.
3. Военный контроль в отношении альтернативной трудовой службы не может быть установлен.
4. Альтернативные трудовые служащие проходят службу в организациях по месту прохождения альтернативной трудовой службы.
5. Перечень организаций мест прохождения альтернативной трудовой службы устанавливается Правительством Республики Армения.
6. Альтернативная служба организуется и осуществляется за счет средств государственного бюджета.».
Статья 14. Статью 15 Закона признать утратившей силу.
Статья 15. Статью 16 Закона дополнить частью 9 следующего содержания:
«9. Правительство Республики Армения устанавливает максимальное число альтернативных военных служащих в одной и той же воинской части.».
Статья 16. В статье 17 Закона:
«1. Гражданин, призванный на альтернативную трудовую службу, обязан явиться по месту прохождения альтернативной трудовой службы в день, указанный в повестке, выданной в порядке, установленном статьей 13 настоящего Закона. Гражданин отправляется по месту прохождения альтернативной трудовой службы за счет собственных средств.»;
2) в части 2 исключить слова «с обеспечением его полной занятости», а слова «по месту нахождения организации» заменить словами «, вручивший гражданину повестку»;
3) в части 3 слова «государственого уполномоченного органа в области обороны» заменить словами «Республиканской комиссии»;
«4. Место службы альтернативного служащего должно находиться на расстоянии не более 30 км от места учета альтернативного служащего (в случае отсутствия места учета – от фактического места жительства). В противном случае альтернативному трудовому служащему выплачивается компенсация, размер и порядок выплаты которой устанавливаются Правительством Республики Армения,»;
5) часть 5 признать утратившей силу.
Статья 17. В статье 18 Закона:
1) в части 1 слова «обеспечивает альтернативного трудового служащего питанием, спецодеждой установленной формы, нижним бельем, спальным местом, постельными принадлежностями и предметами личной гигиены, ознакомляет его» заменить словами «ознакомляет альтернативного трудового служащего»;
«2. Руководитель организации обеспечивает альтернативного трудового служащего такими условиями работы, какие он обязан был обеспечить для работника по договору или штатного работника, выполняющего работы подобного характера.”.
Статья 18. В статье 19 Закона:
1) часть 1 после слова «Альтернативному» дополнить слово «военному»;
«1.1. Альтернативному трудовому служащему выдается месячное денежное довольствие в размере до тридцати тысяч драмов.»;
3) в части 2 слова «в качестве поощрения может предоставляться единовременный отпуск продолжительностью 15 календарных дней» заменить словами «предоставляется годичный отпуск продолжительностью 10 календарных дней»;
4) в части 4 исключить слова «носить спецодежду установленного образца,»;
5) в части 5 слова «8 часов в день» заменить словами «48 часов в неделю».
Статья 19. Статью 24 Закона дополнить частями 3 и 4 следующего содержания:
«3. В случаях, предусмотренных частями 13 и 12 статьи 3 Закона Республики Армения «О введении в действие Уголовного кодекса Республики Армения», предусмотренный статьей 5 настоящего Закона срок альтернативной службы сокращается на срок лишения свободы вследствие несения уголовного наказания или уголовного преследования.
4. В случаях, предусмотренных частями 13 и 12 статьи 3 Закона Республики Армения «О введении в действие Уголовного кодекса Республики Армения», заявление представляется в Республиканскую комиссию, которая рассматривает заявление лица в общем порядке, предусмотренном статьями 8 и 8.1 настоящего Закона, и выносит решение о направлении лица на предпочитаемую им альтернативную службу либо об отклонении заявления. В случае удовлетворения заявления о направлении на альтернативную службу в принятом решении указывается также срок прохождения альтернативной службы с учетом требований части 3 настоящей статьи.».
Статья 20. Настоящий Закон вступает в силу на десятый день, следующий за днем его официального опубликования.