Ընդունվել է 29.04.2013
Հոդված 1. «Լիցենզավորման մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2001 թվականի մայիսի 30-ի ՀՕ-193 օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 3-րդ հոդվածի «պատշաճ ձեւով տեղեկացում կամ փաստաթղթերի ուղարկում» հասկացության մեջ «հաղորդագրության ձեւակերպումն ապահովող կապի այլ միջոցների օգտագործմամբ կամ էլեկտրոնային համակարգի միջոցով» բառերը փոխարինել «հաղորդագրության ձեւակերպումն ապահովող կապի այլ միջոցների օգտագործմամբ (այդ թվում՝ հայտատուի կողմից նշված հեռախոսահամարին հաղորդագրություն ուղարկելով) կամ էլեկտրոնային համակարգի միջոցով (այդ թվում՝ հայտատուի կողմից նշված էլեկտրոնային փոստի միջոցով), ինչպես նաեւ օրենսդրությամբ սահմանված էլեկտրոնային կապի այլ միջոցներով» բառերով:
Հոդված 2. Օրենքի 9-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3-րդ մասով.
«3. Այն դեպքում, երբ լիցենզիայի կամ դրա կրկնօրինակի տրման, լիցենզիայի գործողության ժամկետի երկարաձգման, լիցենզիայի վերաձեւակերպման, այլ վայրում եւս լիցենզավորման ենթակա նույն գործունեությամբ զբաղվելու համար օրենքով սահմանված պետական տուրքը վճարվում է համապատասխան որոշումը կայացվելուց հետո, ապա լիցենզիան, լիցենզիայի կրկնօրինակը, ժամկետը երկարաձգված լիցենզիան, վերաձեւակերպված լիցենզիան, այլ վայրում եւս լիցենզավորման ենթակա նույն գործունեությամբ զբաղվելու լիցենզիան, ինչպես նաեւ դրանց վերաբերյալ համապատասխան որոշումները լիցենզավորված անձին պատշաճ ձեւով հանձնվում կամ ուղարկվում են ոչ շուտ, քան օրենքով սահմանված պետական տուրքը վճարելու օրը:»:
Հոդված 3. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 23.1-ին հոդվածով.
«Հոդված 23.1. Պետական տուրքի վճարումը
1. Լիցենզավորող մարմինը լիցենզիայի կամ դրա կրկնօրինակի տրման, լիցենզիայի գործողության ժամկետի երկարաձգման, լիցենզիայի վերաձեւակերպման, այլ վայրում եւս լիցենզավորման ենթակա նույն գործունեությամբ զբաղվելու մասին որոշման ընդունումից հետո` մեկ աշխատանքային օրվա ընթացքում, պատշաճ ձեւով այդ մասին տեղեկացնում է հայտատուին: Տեղեկացմամբ հայտատուն պետք է նախազգուշացվի սույն հոդվածի 4-րդ մասով նախատեսված հետեւանքների մասին:
2. Հայտատուն սույն հոդվածի 1-ին մասով սահմանված ծառայության մատուցման համար օրենքով սահմանված պետական տուրքը պարտավոր է վճարել ոչ ուշ, քան լիցենզիայի կամ դրա կրկնօրինակի տրման, լիցենզիայի գործողության ժամկետի երկարաձգման, լիցենզիայի վերաձեւակերպման, այլ վայրում եւս լիցենզավորման ենթակա նույն գործունեությամբ զբաղվելու հայտը բավարարելու համար սույն հոդվածի 1-ին մասով սահմանված առավելագույն ժամկետը:
3. Հայտատուն լիցենզավորող մարմին պետական տուրքի վճարումը հավաստող փաստաթուղթ կարող է չներկայացնել: Հայտատուի կողմից պետական տուրքի վճարումը հավաստող փաստաթուղթ չներկայացվելու դեպքում լիցենզավորող մարմինը լիցենզիայի կամ դրա կրկնօրինակի տրման, լիցենզիայի գործողության ժամկետի երկարաձգման, լիցենզիայի վերաձեւակերպման, այլ վայրում եւս լիցենզավորման ենթակա նույն գործունեությամբ զբաղվելու հայտը բավարարելու մասին որոշումն ընդունելուց հետո գանձապետական առցանց կառավարման համակարգի կամ պետական վճարումների էլեկտրոնային համակարգի միջոցով հավաստիանում է պետական տուրքի վճարման մասին եւ հայտատուին պատշաճ ձեւով հանձնում կամ ուղարկում է լիցենզիան, լիցենզիայի կրկնօրինակը, ժամկետը երկարաձգված լիցենզիան, վերաձեւակերպված լիցենզիան, այլ վայրում եւս լիցենզավորման ենթակա նույն գործունեությամբ զբաղվելու լիցենզիան, ինչպես նաեւ դրանց վերաբերյալ համապատասխան որոշումները:
4. Սույն հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված ժամկետում հայտատուի կողմից պետական տուրքը չվճարելու դեպքում համապատասխան հայտը մերժվում է պետական տուրքը չվճարելու հիմքով: Հայտը մերժելուց հետո լիցենզավորող մարմնի որոշումը չեղյալ է ճանաչվում: Սույն մասով նախատեսված հայտի մերժման վրա չեն տարածվում սույն օրենքի 30-րդ հոդվածի 4-րդ մասի եւ 32-րդ հոդվածի 7-րդ մասի երկրորդ նախադասություններով, ինչպես նաեւ 33-րդ հոդվածի 6-րդ մասով սահմանված պահանջները:»:
Հոդված 4. Օրենքի 25-րդ հոդվածում`
1) 2-րդ մասի «աշխատանքային օր հետո» բառերը փոխարինել «աշխատանքային օրվա ընթացքում» բառերով.
2) 5-րդ մասն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 5. Օրենքի 26-րդ հոդվածի 2-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«2. Բարդ լիցենզիան տրվում է լիցենզիա ստանալու համար սույն օրենքով նախատեսված բոլոր փաստաթղթերը ներկայացվելուց հետո` 23 աշխատանքային օրվա ընթացքում, եթե օրենքով այլ ժամկետ նախատեսված չէ: Լիցենզավորման կարգերով կարող են սահմանվել լիցենզիայի տրման ավելի կարճ ժամկետներ:»:
Հոդված 6. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 26.1-ին հոդվածով.
«Հոդված 26.1. Պետական տուրքի վճարման հետ կապված լիցենզավորման ժամկետների երկարաձգումը
1. Այն դեպքում, երբ հայտատուն, սույն օրենքի 23.1-ին հոդվածի համաձայն, պետական տուրքը չի վճարում մինչեւ լիցենզիայի կամ դրա կրկնօրինակի տրման, լիցենզիայի գործողության ժամկետի երկարաձգման, լիցենզիայի վերաձեւակերպման, այլ վայրում եւս լիցենզավորման ենթակա նույն գործունեությամբ զբաղվելու հայտը բավարարելու վերաբերյալ որոշման մասին տեղեկացվելը, ապա համապատասխան գործողությունը կատարելու համար սույն օրենքի 19-րդ հոդվածի 3-րդ եւ 5-րդ մասերով, 25-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 26-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 30-րդ հոդվածի 3-րդ մասով, 32-րդ հոդվածի 5-րդ մասով, 33-րդ հոդվածի 4-րդ մասով նախատեսված ժամկետները երկարաձգվում են հինգ աշխատանքային օրով:»:
Հոդված 7. Օրենքի 27-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետի «դ» ենթակետը եւ 28-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետի «դ» ենթակետն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 8. Օրենքի 29-րդ հոդվածում՝
1) 2-րդ մասի առաջին պարբերությունը «հինգ աշխատանքային օրվա ընթացքում» բառերից հետո լրացնել «, բացառությամբ պետական տուրքը չվճարելու հիմքով սույն օրենքի 23.1-ին հոդվածի 4-րդ մասով նախատեսված մերժման դեպքի, երբ մերժման մասին որոշում չի կայացվում» բառերով, երկրորդ պարբերությունում «30 օրվա ժամկետում» բառերը փոխարինել «23 աշխատանքային օրվա ընթացքում» բառերով, «եթե օրենքով այլ բան նախատեսված չէ» բառերից հետո լրացնել «՝ բացառությամբ պետական տուրքը չվճարելու հիմքով սույն օրենքի 23.1-ին հոդվածի 4-րդ մասով նախատեսված մերժման դեպքի, երբ մերժման մասին որոշում չի կայացվում» բառերով, իսկ երրորդ պարբերությունից հանել «եւ վճարումը հավաստող փաստաթուղթը ներկայացրել է լիցենզավորող մարմին» բառերը.
«4. Լիցենզիա ստանալու հայտում կամ կից փաստաթղթերում ոչ էական թերությունների (վրիպակների, ոչ իրավաբանական անճշտությունների, թվաբանական սխալների եւ նման այլ բացթողումների) առկայության, ինչպես նաեւ փաստաթղթերը թերի լինելու դեպքում լիցենզավորող մարմինը դրանք հայտնաբերելու պահից 2 աշխատանքային օրվա ընթացքում առաջարկում է հայտատուին 5 աշխատանքային օրվա ընթացքում վերացնել թերությունները:».
«5. Սույն հոդվածի 4-րդ մասով սահմանված հիմքերով լիցենզիա ստանալու հայտը մերժվում է, եթե այդ մասին պատշաճ ձեւով նախազգուշացումը լիցենզավորող մարմնի կողմից ուղարկվելու օրվան հաջորդող 5 աշխատանքային օրվա ընթացքում հայտատուն չի վերացնում հայտում կամ կից փաստաթղթերում առկա ոչ էական թերությունները կամ չի ներկայացնում անհրաժեշտ փաստաթղթեր կամ նյութեր:»:
Հոդված 9. Օրենքի 30-րդ հոդվածի 4-րդ մասի երկրորդ նախադասությունը «պետք է իրականացվի հայտի քննարկում՝ լսումների կարգով» բառերից հետո լրացնել «, բացառությամբ պետական տուրքը չվճարելու հիմքով սույն օրենքի 23.1-ին հոդվածի 4-րդ մասով նախատեսված մերժման դեպքի» բառերով:
Հոդված 10. Օրենքի 31-րդ հոդվածում՝
1) 2-րդ մասի առաջին նախադասությունը «եթե օրենքով այլ ժամկետ նախատեսված չէ» բառերից հետո լրացնել «, բացառությամբ պետական տուրքը չվճարելու հիմքով սույն օրենքի 23.1-ին հոդվածի 4-րդ մասով նախատեսված մերժման դեպքի, երբ մերժման մասին որոշում չի կայացվում» բառերով.
Հոդված 11. Օրենքի 32-րդ հոդվածի 7-րդ մասի երկրորդ նախադասությունը «պետք է իրականացվի հայտի քննարկում՝ լսումների կարգով» բառերից հետո լրացնել «, բացառությամբ պետական տուրքը չվճարելու հիմքով սույն օրենքի 23.1-ին հոդվածի 4-րդ մասով նախատեսված մերժման դեպքի» բառերով:
Հոդված 12. Օրենքի 33-րդ հոդվածի 6-րդ մասի երկրորդ նախադասությունը «պետք է իրականացվի հայտի քննարկում՝ լսումների կարգով» բառերից հետո լրացնել «, բացառությամբ պետական տուրքը չվճարելու հիմքով սույն օրենքի 23.1-ին հոդվածի 4-րդ մասով նախատեսված մերժման դեպքի» բառերով:
Հոդված 13. Օրենքի 43-րդ հոդվածում՝
1) 2-րդ մասի աղյուսակի 10-րդ կետի 1-ին ենթակետն ուժը կորցրած ճանաչել.
2) 2-րդ մասի աղյուսակի 10-րդ կետի 2-րդ եւ 3-րդ ենթակետերն ուժը կորցրած ճանաչել.
3) 4-րդ մասի վերջին պարբերությունում «մարմինը» բառից հետո հանել «, բացառությամբ սույն հոդվածի երկրորդ մասի աղյուսակի 10-րդ կետում նշված պարզ ընթացակարգով տրվող լիցենզիաների» բառերը:
Հոդված 14. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակման օրվան հաջորդող տասներորդ օրը, բացառությամբ 13-րդ հոդվածի 1-ին կետի, որն ուժի մեջ է մտնում 2015 թվականի հունվարի 1-ից:

Статья 1. В статье 3 Закона Республики Армения “О лицензировании” от 30 мая 2001 года ЗР-193 – Н (далее – Закон) в понятии “ надлежащее уведомление или отправление документов слова “ с использованием иных средств связи, обеспечивающих оформление сообщения,или посредством электроннойсистемы” заменить словами с использованием иных средств связи, обеспечивающих оформление сообщения (в том числе путем направления сообщения на указанный соискателем телефонный номер),или посредством электроннойсистемы (в том числе по электронной почте, указанной заявителем), а также с использованием других установленных законодательством средств электронной связи”.
Статья 2. Статью 9 Закона дополнить частью 3 следующего содержания:
“3. В том случае, когда установленная законом государственная пошлина за лицензию иливыдачу ее дубликата,продление срока действия лицензии, переоформление лицензии, занятие в другом месте той же деятельностью, также подлежащей лицензированию, уплачивается после вынесения соответствующего постановления,лицензия илидубликат лицензии, лицензия с продленным сроком действия, переоформленная лицензия, лицензия на занятие в другом месте той же деятельностью, также подлежащей лицензированию, а также соответствующие решения по ним надлежащим образом передаются или направляются лицензиату не ранее дня уплаты установленной законом государственной пошлины.”.
Статья 3. Закон дополнить статьей 23.1 следующего содержания:
Статья 23.1. Уплата государственной пошлины
1. Лицензирующий орган в течение одного рабочего дня после принятия постановления о выдаче лицензии или ее дубликата, продлении срока действия лицензии, переоформлении лицензии, занятии в другом месте той же деятельностью, также подлежащей лицензированию, уведомляет об этогм соискателя надлежащим образом. О последствиях, предусмотренных частью 4 настоящей статьи, соискатель должен быть предупрежден посредством уведомления.
2. Установленную законом государственную пошлину за оказание услуги, установленной частью 1 настоящей статьи, соискатель обязан уплатить не позднее максимального срока, установленного частью 1 настоящей статьи для удовлетворения заявки на выдачу лицензии или ее дубликата, продления срока действия лицензии, переоформления лицензии, занятия в другом месте той же деятельностью, также подлежащей лицензированию.
3. Соискатель может не представлять в уполномоченный орган документ, удостоверяющий уплату государственной пошлины. В случае непредставления соискателем документа, удостоверяющего уплату им государственной пошлины, уполномоченный орган послепринятия постановления об удовлетворении заявки на выдачу лицензии или ее дубликата, продление срока действия лицензии, переоформление лицензии, занятие в другом месте той же деятельностью, также подлежащей лицензированию, удостоверяется через автоматическую интернет-систему управления Казначейства или электронную систему государственных платежей в уплате государственной пошлины и выдает или направляет соискателю надлежащим образом лицензию, дубликат лицензии, лицензию с продленным сроком, переоформленную лицензию, лицензию на занятие в другом месте той же деятельностью, также подлежащей лицензированию, а также соответствующие решения по ним.
4. В случае неуплаты соискателем государственной пошлины в срок, предусмотренный частью 2 настоящей статьи, соответствующая заявка отклоняется по основанию неуплаты государственной пошлины. После отклонения заявки постановление уполномоченного органа признается недействительным. На предусмотренное настоящей частью отклонение заявки не распространяются требования, установленные частью 4 статьи 30 и вторым предложением части 7 статьи 32, а также частью 6 статьи 33 настоящего Закона.”.
1) в части 2 слова “ через пять ” заменить словами “в течение пяти”;
2) часть 5 признать утратившей силу.
Статья 5 . Часть 2 статьи 26 Закона изложить в следующей редакции:
2. Сложная лицензия выдается в течение 23 рабочих дней после представления всех документов, предусмотренных настоящим Законом для выдачи лицензии, если законом не предусмотрен иной срок. Положениями о лицензировании могут устанавливаться более сжатые сроки выдачи лицензии.”.
Статья 6. Закон дополнить статьей 26.1 следующего содержания:
Статья 26.1. Продление сроков лицензирования, свяанное с уплатой государственной пошлины
1. В том случае, если соискатель до уведомления о постановлении об удовлетворении заявки на выдачу лицензии или ее дубликата, продление срока действия лицензии, переоформление лицензии, занятие в другом месте той же деятельностью, также подлежащей лицензированию, не уплачивает государственную пошлину в соответствии со статьей 23.1 настоящего Закона, то предусмотренные частями 3 и 5 статьи 19, частью 2 статьи 25, частью 2 статьи 26, частью 3 статьи 30, частью 5 статьи 32, частью 4 статьи 33 настоящего Закона сроки для произведения соответствующего действия продлеваются на 5 рабочих дней.”.
Статья 7. Подпункт “г” пункта 1 части 1 статьи 27 и подпункт “г” пункта 1 части 1 статьи 28 Закона признать утратившими силу.
Статья 8. В стать е 29 Закона :
1) абзац первый части 2 после слов “ в лицензирующий орган ” дополнить словами “, за исключением случая отклонения по предусмотренному частью 4 статьи 23.1 настоящего Закона основанию неуплаты государственной пошлины, когда решение об отклонении не выносится”, в абзаце втором слова “ чем в 30-дневный срок ” заменить словами “чем в течение 23 рабочих дней”, после слов “ если законом не предусмотрено иное ”дополнить словами “, за исключением случая отклонения по предусмотренному частью 4 статьи 23.1 настоящего Закона основанию неуплаты государственной пошлины, когда решение об отклонении не выносится”, а в абзаце третьем слова “ и представил в уполномоченный орган документ, подтверждающий оплату ” исключить;
4. При наличии в заявке на получение лицензии или прилагаемых документах несущественных недостатков (опечаток, неюридических неточностей, арифметических ошибок и иных подобных упущений), а также в случае неполноты документов лицензирующий орган в течение 2-х рабочих дней с момента их обнаружения предлагает соискателю устранить недостатки в течение 5 рабочих дней. ”;
“5. Заявка на получение лицензии по предусмотренным частью 4 настоящей статьи основаниям отклоняется, если в течение 5 рабочих дней после надлежащей отправки лицензирующим органом предупреждения соискатель не устранил имеющихся в заявке или прилагаемых документах несущественных недостатков или не представил необходимые документы или материалы .”.
Статья 9. Второе предложение части 4 статьи 30 послеслов “ должно быть проведено обсуждение заявки в порядке слушаний” дополнить словами “, за исключением предусмотренноого частью 4 статьи 23.1 настоящего Закона случая отклонения по основанию неуплаты государственной пошлины”.
Статья 10. В статье 31 Закона:
1) первое предложение части 2 после слов “ если законом не предусмотрен иной срок ” дополнить словами “, за исключением предусмотренного частью 4 статьи 23.1 настоящего Закона случая отклонения по основанию неуплаты государственной пошлины, когда решение об отклонении не выносится”;
Статья 11. Второе предложение части 7 статьи 32 послеслов “ должно быть проведено обсуждение заявки в порядке слушаний” дополнить словами “, за исключением предусмотренного частью 4 статьи 23.1 настоящего Закона случая отклонения по основанию неуплаты государственной пошлины”.
Статья 12. Второе предложение части 6 статьи 33 послеслов “ должно быть проведено обсуждение заявки в порядке слушаний” дополнить словами “, за исключением предусмотренного частью 4 статьи 23.1 настоящего Закона случая отклонения по основанию неуплаты государственной пошлины”.
Статья 13 . В статье 43 Закона:
1) подпункт 1 пункта 10 таблицы части 2 признать утратившим силу;
2) подпункты 2 и 3 пункта 10 таблицы части 2 признать утратившими силу;
3) в абзаце последнем части 4 после слов “Республики Армения” исключить слова “ , за исключением выдаваемых по простой процедуре лицензий, указанных в пункте 10 таблицы части второй настоящей статьи”.
Статья 14. Настоящий Закона вступает в силу на десятый день, следующий за днем его официального опубликования, за исключением пункта 1 статьи 13, который вступает в силу с 1-го января 2015 года.