«ԳՈՒՅՔԱՀԱՐԿԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Գույքահարկի մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2002 թվականի դեկտեմբերի 26-ի ՀՕ-491-Ն օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 8-րդ հոդվածի 2-րդ մասում՝
1) 2-րդ կետը «հարկվող օբյեկտը» բառից հետո լրացնել «(բացառությամբ փոխադրամիջոցների)» բառերով.
«6) ֆիզիկական անձանց պատկանող հարկվող օբյեկտ համարվող փոխադրամիջոցի օտարման օրվան հաջորդող ժամանակաշրջանի համար վճարումների առկայության դեպքում հաշվառող մարմնի կողմից այդ գումարները հաշվանցվում են հարկ վճարողի գույքահարկի գծով այլ հարկվող օբյեկտների պարտավորությունների հաշվին, իսկ դրանց բացակայության դեպքում ֆիզիկական անձի դիմումի հիման վրա վերադարձվում են ոչ ուշ, քան դիմումը ստանալուց հետո՝ 30 օրվա ընթացքում։»։
Հոդված 2. Օրենքի 13-րդ հոդվածի 4-րդ մասի առաջին եւ երկրորդ պարբերությունները շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«4. Ֆիզիկական անձինք տարեկան տեխնիկական զննության ենթակա փոխադրամիջոցների համար գույքահարկի գծով հարկային պարտավորություններն ամբողջությամբ կատարում են մինչեւ փոխադրամիջոցները տվյալ տարվա տեխնիկական զննության ներկայացնելը, իսկ փոխադրամիջոցի օտարման դեպքում՝ մինչեւ փոխադրամիջոցի օտարման պայմանագրից ծագող սեփականության իրավունքը գրանցելը։
Հաշվառող մարմնի կողմից փոխադրամիջոցների գծով հարկային պարտավորություններ չունենալու վերաբերյալ տեղեկատվության տրամադրման կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը։»։
Հոդված 3.   Օրենքի  14-րդ  հոդվածի  3-րդ  մասում  «պետության պատվիրակած» բառերը փոխարինել «պարտադիր» բառով:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О НАЛОГЕ НА ИМУЩЕСТВО”
Статья 1. В части 2 статьи 8 Закона Республики Армения “О налоге на имущество" от 26 декабря 2002 года ЗР-491-Н (далее – Закон):
1) пункт 2 после слов “ объекта налогообложения ” дополнить словами “ (исключая транспортные средства) ”;
2) часть дополнить пунктом 6 следующего содержания:
“6) при наличии платежей за период, следующий за днем отчуждения принадлежащего физическому лицу транспотного средства, считающегося объектом налогообложения, учитывающийорган исчисляет эти суммы за счет обязательств других налогооблагаемых объектов налогоплательщика по части налога на имущество, а при их отсутствии они возвращаются на основании заявления физического лица не позднее чем в течение 30 дней после получения заявления.”.
Статья 2. Абзацы первый и второй части 4 статьи 13 Закона изложить в следующей редакции:
“4. Физические лица полностью исполняют налоговые обязательства по налогу на имущество в части транспортных средств, подлежащих годовому техническому осмотру, до представления транспортных средств к годовому техническому осмотру, а в случае отчуждения транспортного средства – до регистрации права собственности, вытекающего из договора об отчуждении транспортного средства.
Порядок предоставления учитывающим органом информации об отсутствии налоговых обязательств в части транспортных средств устанавливается Правительством Республики Ар мения.”.
Статья 3. В части 3 статьи 14 Закона слова “ полномочного представителя государства ” заменить словами “обязательных полномочий”.