Հայաստանի Հարապետության քաղաքացու անձնագրի մասին
«ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՔԱՂԱՔԱՑՈՒ ԱՆՁՆԱԳՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 11.12.2013
Հոդված 1. «Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու անձնագրի մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2011 թվականի նոյեմբերի 30-ի ՀՕ-287-Ն օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 4-րդ հոդվածի 2-րդ մասում՝
1) «5» թիվը փոխարինել «10» թվով.
2) «արական» բառից առաջ լրացնել «, ինչպես նաեւ 16 տարին լրացած նախազորակոչային տարիքի» բառերով:
Հոդված 2. Օրենքի 9-րդ հոդվածի 2-րդ եւ 3-րդ մասերը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«2. 2014 թվականի հունվարի 1-ից հետո մինչեւ 16 տարեկան Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները եւ 16 տարին լրացած նախազորակոչային տարիքի արական սեռի քաղաքացիներն իրավունք ունեն ստանալու կամ փոխանակելու Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 1998 թվականի դեկտեմբերի 25-ի թիվ 821 որոշմամբ նախատեսված անձնագրերը: Օտարերկրյա պետությունում գտնվող՝ Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական ներկայացուցչություններ կամ հյուպատոսական հիմնարկներ դիմած Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները մինչեւ 2014 թվականի ապրիլի 1-ը իրավունք ունեն ստանալու կամ փոխանակելու Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 1998 թվականի դեկտեմբերի 25-ի թիվ 821 որոշմամբ նախատեսված անձնագրերը: Այն օտարերկրյա պետությունների ցանկը, որտեղ գտնվող Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական ներկայացուցչություններ կամ հյուպատոսական հիմնարկներ դիմած Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները 2014 թվականի ապրիլի 1-ից հետո իրավունք ունեն ստանալու կամ փոխանակելու Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 1998 թվականի դեկտեմբերի 25-ի թիվ 821 որոշմամբ նախատեսված անձնագրերը, սահմանվում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ:
3. Մինչեւ 2014 թվականի հունվարի 1-ը եւ օրենքով նախատեսված դեպքերում 2014 թվականի հունվարի 1-ից հետո տրված՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 1998 թվականի դեկտեմբերի 25-ի թիվ 821 որոշմամբ նախատեսված անձնագրերը համարվում են վավերական Հայաստանի Հանրապետության տարածքում եւ Հայաստանի Հանրապետության տարածքից դուրս մինչեւ դրանց վավերականության ժամկետների ավարտը:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЯ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О ПАСПОРТЕ ГРАЖДАНИНА РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ”
Принят 11.12.2013
Статья 1. В части 2 статьи 4 Закона Республики Армения “О паспорте гражданина Республики Армения”  от 30 ноября 2011 года ЗР-287-Н (далее – Закон):
1) цифру “5” заменить цифрой “10”;
2) слова “гражданам   мужского  пола  до  16  лет”  заменить словами
“гражданам мужского пола до 16 лет, а также гражданам допризывного возраста, достигшим 16 лет, ”.
Статья 2. Части 2 и 3 статьи 9 Закона изложить в следующей редакции:
“2. Граждане Республики Армения до 16 лет и граждане мужского пола допризывного возраста, достигшие 16 лет, имеют право после 1-го января 2014 года получать или заменять паспорта, предусмотренные  постановлением Правительства Республики Армения от 25 декабря 1998 года N 821. Пребывающие в иностранном государстве граждане Республики Армения, обратившиеся в дипломатические представительства или консульские учреждения Республики Армения, имеют право до 1-го апреля 2014 года получать или заменять паспорта, предусмотренные  постановлением Правительства Республики Армения от 25 декабря 1998 года N 821. Перечень иностранных государств,  в дипломатических представительствах или консульских учреждениях Республики Армения которых обратившиеся граждане Республики Армения имеют право после 1-го апреля 2014 года получать или заменять паспорта, предусмотренные  постановлением Правительства Республики Армения от 25 декабря 1998 года N 821, устанавливаются постановлением Правительства Республики Армения.
3. Выданные до 1-го января 2014 года и в предусмотренных законом случаях после 1-го января 2014 года паспорта, предусмотренные  постановлением Правительства Республики Армения от 25 декабря 1998 года N 821, считаются действительными на территории Республики Армения и за пределами территории Республики Армения до окончания срока их действительности.”.