ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԱՇԽԱՏԱՆՔԱՅԻՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 2004 թվականի նոյեմբերի 9-ի աշխատանքային օրենսգրքի (այսուհետ` Օրենսգիրք) 102-րդ հոդվածի 3-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասություններով. «Եթե դատական կարգով հաստատված է, որ աշխատողի եւ գործատուի միջեւ գոյություն ունեն (գոյություն են ունեցել) փաստացի աշխատանքային հարաբերություններ, ապա աշխատանքային հարաբերությունները համարվում են ծագած այն օրվանից, երբ աշխատողը փաստացի անցել է աշխատանքի: Աշխատողը աշխատանքային հարաբերությունների առկայության փաստը հաստատելու նպատակով իրավունք ունի դիմելու դատարան փաստացի աշխատանքային հարաբերությունների գոյության ժամանակահատվածում, ինչպես նաեւ փաստացի աշխատանքային հարաբերությունները դադարելուց հետո՝ մեկ տարվա ընթացքում: Դատարանի օրինական վճռով գործատուի եւ աշխատողի միջեւ փաստացի աշխատանքային հարաբերությունների առկայության փաստի հաստատումը չի ազատում գործատուին  օրենքով սահմանված պատասխանատվությունից:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 109-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 12.1-ին կետով.
«12.1) աշխատողի եւ գործատուի համաձայնությամբ սահմանված փորձաշրջանի արդյունքներով.»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 265-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասի առաջին նախադասության «մեկե բառը փոխարինել «երկուե բառով.
2) 1-ին մասի երրորդ նախադասությունից հանել «, բացառությամբ սույն հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված դեպքերիե բառերը.
«2. Տնտեսական, տեխնոլոգիական, կազմակերպչական պատճառներով կամ գործատուի եւ աշխատողի հետագա աշխատանքային հարաբերությունների վերականգնման անհնարինության դեպքում դատարանը կարող է աշխատողին չվերականգնել իր նախկին աշխատանքում` պարտավորեցնելով գործատուին հարկադիր պարապուրդի ամբողջ ժամանակահատվածի համար վճարել հատուցում` միջին աշխատավարձի չափով, մինչեւ դատարանի վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելը, եւ աշխատողին աշխատանքում չվերականգնելու դիմաց հատուցում` ոչ պակաս, քան միջին աշխատավարձի, բայց ոչ ավելի, քան միջին աշխատավարձի տասներկուապատիկի չափով: Դատարանի վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելու օրվանից աշխատանքային պայմանագիրը համարվում է լուծված:»:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЙ В ТРУДОВОЙ КОДЕКС РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
Статья 1. Часть 3 статьи 102 Трудового кодекса Республики Армения от 9 ноября 2004 года (далее – Кодекс) дополнить новыми предложениями следующего содержания: “Если в судебном порядке подтверждено, что имеют место (имели место) фактические трудовые отношения между работником и работодателем, то трудовые отношения считаются возникшими со дня, когда работник фактически приступил к работе. Работник с целью подтверждения факта наличия трудовых отношений имеет право обратиться в суд в период наличия фактических трудовых отношений, а также в течение одного года после прекращения фактических трудовых отношений. Подтверждение законным решением суда факта наличия фактических трудовых отношений между работодателем и работником не освобождает работодателя от ответственности, установленной законом.”.
Статья 2. Часть 1 статьи 109 Кодекса дополнить пунктом 12.1 следующего содержания:
“12.1) по результатам испытательного срока, установленного по соглашению работника и работодателя;”.
Статья 3. В статье 265 Кодекса:
1) в первом предложении части 1 слова “одного месяца” заменить словами “двух месяцев”;
2) в третьем предложении части 1 исключить слова “, за исключением случаев, предусмотренных частью 2 настоящей статьи”;
“2. Суд может не восстановить работника на его прежней работе по экономическим, технологическим, организационным причинам или при невозможности восстановлениядальнейших трудовых отношений работодателя и работника, обязав работодателя выплатить работнику до вступления решения суда в законную силу компенсацию за весь период вынужденного простояв размере средней заработной платы и компенсацию за невосстановление работника на работе не менее чем в размере средней заработной платы, но не более двенадцатикратного размера средней заработной платы. Трудовой договор считается расторгнутым со дня вступления решения суда в законную силу.”.