Ընդունվել է 19.11.2014
Հոդված 1. «Պետական տուրքի մասին» Հայաստանի Հանրապետության 1997 թվականի դեկտեմբերի 27-ի ՀՕ-186 օրենքի 35-րդ հոդվածի առաջին եւ երրորդ պարբերություններում «0.5 տոկոս» բառերը փոխարինել «0.15 տոկոս» բառերով եւ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությունով.
«Սույն հոդվածով նախատեսված տույժը կիրառվում է ժամանակին չվճարված (չգանձված) պետական տուրքի գումարի նկատմամբ՝ դրա վճարման ժամկետից անցած ամբողջ ժամանակաշրջանի համար, բայց ոչ ավելի, քան 365 օրվա համար:»:
Մինչեւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելը վճարման ժամկետին հաջորդող 365 օրը լրացած պետական տուրքի չվճարված գումարների նկատմամբ տույժերի հաշվարկը սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելու օրվանից դադարում է:
Մինչեւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելը վճարման ժամկետին հաջորդող 365 օրը չլրացած պետական տուրքի չվճարված գումարների նկատմամբ տույժերի հաշվարկը սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելու օրվանից հաշվարկվում է ժամկետանց յուրաքանչյուր օրվա համար 0,15 տոկոսի չափով մինչեւ վճարման ժամկետին հաջորդող 365 օրը լրանալը:

Статья 1. В абзацах первом и третьем статьи 35 Закона Республики Армения “О государственной пошлине” от 27 декабря 1997 года, ЗР- 186 слова “0,5 процентов” заменить словами “0,15 процента” и статью дополнить новым абзацем следующего содержания:
“Пеня, предусмотренная настоящей статьей, применяется к своевременно не уплаченной (не взысканной) сумме государственной пошлины, за весь период, истекший после срока ее уплаты, но не более чем за 365 дней.
До вступления настоящего Закона в силу начисление пеней на суммы государственной пошлины, не уплаченные за истекшие 365 дней, следующих за сроком уплаты, прекращается со дня вступления настоящего Закона в силу.
До вступления настоящего Закона в силу начисление пеней на суммы государственной пошлины, не уплаченные за истекшие 365 дней, следующих за сроком уплаты, рассчитывается со дня вступления настоящего Закона в силу в размере 0,15 процента за каждый просроченный день, до истечения 365-го дня, следующего за сроком уплаты.