«ՍՆԱՆԿՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Սնանկության մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2006 թվականի դեկտեմբերի 12-ի ՀՕ-51-Ն օրենքի 3-րդ հոդվածի 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 2.1-ին կետով.
«2.1) սեփական նախաձեռնությամբ` (կամավոր սնանկության դիմում) եթե պարտապանի hանրային իրավական դրամական պահանջներով կատարման ենթակա պարտավորությունները գերազանցում են պարտապանի ակտիվների արժեքը` իրավաբանական անձի դեպքում` հաշվապահական հաշվառման կանոնների հիման վրա կատարված գնահատմամբ, ֆիզիկական անձի կամ անհատ ձեռնարկատիրոջ դեպքում` գնահատման ստանդարտների հիման վրա կատարված գնահատմամբ (հաշվեկշռային անվճարունակություն)։ Ակտիվների արժեքի մեջ չի ներառվում այն ակտիվների արժեքը, որոնց վրա, օրենքի համաձայն, բռնագանձում չի կարող տարածվել:»:

Статья 1. Часть 2 статьи 3 Закона Республики Армения “О банкротстве” от 25 декабря 2006 года, ЗР-51-Н дополнить пунктом 2.1 следующего содержания:
“2.1) по собственной инициативе (заявление о добровольном банкротстве), если обязательства должника, подлежащие исполнению по публично-правовым денежным требованиям, превышают стоимость активов должника - в случае юридического лица – по оценке, проведенной на основании правил бухгалтерского учета, в случае физического лица или индивидуального предпринимателя – по оценке, проведенной на основании стандартов оценки (балансовая неплатежеспособность). В стоимость активов не включается стоимость активов, на которые согласно закону не может быть обращено взыскание.”.