Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 2013 թվականի դեկտեմբերի 5-ի վարչական դատավարության օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 3-րդ հոդվածի 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 2.1-ին կետով.
«2.1) անբողոքարկելի վարչական ակտի հիման վրա ֆիզիկական կամ իրավաբանական անձից հանրային իրավական դրամական պահանջներով նախատեսվող գումարի բռնագանձման պահանջով.»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 5-րդ բաժինը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 29.1-ին գլխով.
«ԳԼՈՒԽ 29.1
ԱՆԲՈՂՈՔԱՐԿԵԼԻ ՎԱՐՉԱԿԱՆ ԱԿՏԻ ՀԻՄԱՆ ՎՐԱ ՀԱՆՐԱՅԻՆ ԻՐԱՎԱԿԱՆ ԴՐԱՄԱԿԱՆ ՊԱՀԱՆՋՆԵՐՈՎ ԳՈՒՄԱՐԻ ԲՌՆԱԳԱՆՁՄԱՆ ՎԵՐԱԲԵՐՅԱԼ ԳՈՐԾԵՐԻ ՎԱՐՈՒՅԹԸ
Հոդված 216.1. Անբողոքարկելի վարչական ակտերի հիման վրա hանրային իրավական դրամական պահանջներով գումարի բռնագանձման վերաբերյալ գործերը
1. Անբողոքարկելի վարչական ակտերի հիման վրա հանրային իրավական դրամական պահանջներով գումարի բռնագանձման վերաբերյալ գործերը (այսուհետ` բռնագանձման վերաբերյալ գործեր) հարուցվում են «Վարչարարության հիմունքների եւ վարչական վարույթի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 88-րդ հոդվածի 1.1-ին մասով նախատեսված հիմքերով՝ այդ ակտն ընդունած վարչական մարմնի հայցադիմումի հիման վրա:
2. Բռնագանձման վերաբերյալ գործերով հայցադիմումը վարչական դատարան կարող է ներկայացվել՝
1) եռամսյա ժամկետում` վարչական ակտն անբողոքարկելի դառնալու պահից.
2) երկամսյա ժամկետում՝ հարկադիր կատարողի կողմից հանրային իրավական դրամական պահանջով կատարողական վարույթն ավարտվելու պահից։
3. Բռնագանձման վերաբերյալ գործերով հայցադիմումը վարույթ ընդունելու մասին վարչական դատարանի որոշմամբ վերանում է տվյալ վարչական ակտի անբողոքարկելի լինելը:
Հոդված 216.2. Բռնագանձման վերաբերյալ գործերով հայցադիմումին ներկայացվող պահանջները
1. Բռնագանձման վերաբերյալ գործերով հայցադիմումը, ի լրումն սույն օրենսգրքի 73-րդ հոդվածով ներկայացվող պահանջների, նաեւ ներառում է տեղեկություններ՝
1) վարչական ակտն ուժի մեջ մտնելու եւ անբողոքարկելի դառնալու մասին.
2) հանրային իրավական դրամական պահանջներով նախատեսվող գումարն արտադատական կարգով բռնագանձելու՝ օրենքով սահմանված որեւէ սահմանափակման առկայության մասին։
2. Բռնագանձման վերաբերյալ գործերով հայցադիմումը ներկայացվում է սույն օրենսգրքի 74-րդ հոդվածին համապատասխան: Հայցադիմումին կցվում է նաեւ բռնագանձման պահանջով վարչական դատարան դիմելու համար հիմք հանդիսացած վարչական ակտը:
Հոդված 216.3. Բռնագանձման վերաբերյալ գործերով հայցադիմումը վերադարձնելը
1. Բռնագանձման վերաբերյալ գործերով հայցադիմումը, ի լրումն սույն օրենսգրքի 79-րդ հոդվածով սահմանված հիմքերի, վերադարձվում է նաեւ սույն օրենսգրքի 216.1-ին հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հիմքերի բացակայության դեպքում:
Հոդված 216.4. Ապացուցման բեռը
1. Բռնագանձման վերաբերյալ գործերի քննության ընթացքում վարչական ակտի ընդունման համար հիմք հանդիսացած փաստական հանգամանքների ապացուցման բեռը կրում է համապատասխան վարչական ակտն ընդունած վարչական մարմինը:
Հոդված 216.5. Գործն ըստ էության լուծող դատական ակտերը
1. Սույն օրենսգրքի 216.1-ին հոդվածով նախատեսված գործերով վարչական դատարանը կայացնում է հետեւյալ դատական ակտերից մեկը.
1) հայցադիմումն ամբողջությամբ բավարարելու մասին՝ ամբողջությամբ բռնագանձելով հանրային իրավական դրամական պահանջով նախատեսված գումարը.
2) հայցադիմումը մասնակիորեն բավարարելու մասին՝ վարչական ակտը ճանաչելով մասնակիորեն անվավեր կամ առ ոչինչ՝ մասնակիորեն բռնագանձելով հանրային իրավական դրամական պահանջով նախատեսված գումարը.
3) հայցադիմումն ամբողջությամբ մերժելու մասին` վարչական ակտը ճանաչելով ամբողջությամբ անվավեր կամ առ ոչինչ:»:

Статья 1. Часть 2 статьи 3 Кодекса административного судопроизводства Республики Армения (далее – Кодекс) от 5 декабря 2013 года дополнить пунктом 2.1 следующего содержания:
“2.1) с требованием о взыскании с физического или юридического лица суммы, предусматриваемой публично-правовыми денежными требованиями, на основании неопротестуемого административного акта;”.
Статья 2. Раздел V Кодекса дополнить главой 29.1 следующего содержания:
“ГЛАВА 29.1
ПРОИЗВОДСТВО ПО ДЕЛАМ О ВЗЫСКАНИИ СУММЫ ПО ПУБЛИЧНО-ПРАВОВЫМ ДЕНЕЖНЫМ ТРЕБОВАНИЯМ НА ОСНОВАНИИ НЕОПРОТЕСТУЕМОГО АДМИНИСТРАТИВНОГО АКТА
Статья 216.1. Дела о взыскании суммы по публично-правовым денежным требованиям на основании неопротестуемых судебных актов
1. Дела о взыскании суммы по публично-правовым требованиям на основании неопротестуемых судебных актов (далее – дела о взыскании) возбуждаются по основаниям, предусмотренным частью 1.1 статьи 88 Закона Республики Армения “Об основах администрирования и административном производстве”, - на основании искового заявления административного органа, принявшего этот акт.
2. Исковое заявление по делам о взыскании может подаваться в Административный суд:
1) в трехмесячный срок  с момента, когда административный акт становится неопротестуемым;
2) в двухмесячный срок с момента завершения приставом  исполнительного производства по публично-правовому денежному требованию.
3. Неопротестуемость данного административного акта отменяется определением Административного суда о принятии к производству искового заявления по делам о взыскании.
Статья 216.2. Требования, предъявляемые к исковому заявлению по делам о взыскании
1. В дополнение к требованиям, предъявляемым статьей 73 настоящего Кодекса, исковое заявление по делам о взыскании включает также сведения:
1) о вступлении в силу и неопротестуемости административного акта,
2) о наличии установленного законом какого-либо ограничения на взыскание во внесудебном порядке суммы, предусматриваемой публично-правовыми денежными требованиями.
2. Исковое заявление по делам о взыскании подается в соответствии со статьей 74 настоящего Кодекса. К исковому заявлению прилагается также административный акт, послуживший основанием для обращения в Административный суд с требованием о взыскании.
Статья 216.3. Возвращение искового заявления по делам о взыскании
1. В дополнение к основаниям, установленным статьей 79 настоящего Кодекса, исковое заявление по делам о взыскании возвращается также в случае отсутствия оснований, предусмотренных частью 1 статьи 216.1 настоящего Кодекса.
Статья 216.4. Бремя доказывания
1. В ходе рассмотрения дел о взыскании бремя доказывания фактических обстоятельств, послуживших основанием для принятия административного акта, несет административный орган, принявший соответствующий административный акт.
Статья 216.5. Судебные акты, разрешающие дело по существу
1. По делам, предусмотренным статьей 216.1 настоящего Кодекса, Административный суд выносит один из следующих судебных актов:
1) об удовлетворении искового заявления полностью с взысканием полностью суммы, предусмотренной  публично-правовым денежным требованием;
2) о частичном удовлетворении искового заявления, признавая административный акт частично недействительным или ничтожным, с частичным взысканием суммы, предусмотренной публично-правовым денежным требованием;
3) об отклонении искового заявления полностью, признавая административный акт недействительным полностью или ничтожным.”.