Ընդունվել է 16.03.2016
Հոդված 1. «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Հայաստանի Հանրապետության 2002 թվականի փետրվարի 20-ի ՀՕ-308 օրենքի 45-րդ հոդվածում՝
«2. Կարգազանց է համարվում այն պատգամավորը, որը նիստի ընթացքում գրանցվում կամ քվեարկում է բացակա պատգամավորի փոխարեն, իր գործողություններով խոչընդոտում է պատգամավորին անարգել օգտվել քվեարկության համար օրենքով սահմանված հնարավորություններից, աղմկում է, վիրավորական արտահայտություններ է անում, չի կատարում Ազգային ժողովի նիստը վարողի՝ սույն օրենքից բխող պահանջները կամ կատարում է սույն օրենքով սահմանված կարգը խախտող այլ գործողություններ:».
«2.1. Կարգազանց են համարվում, պատգամավորներից բացի, Ազգային ժողովի նիստում ներկա այն անձինք, որոնք նիստի ընթացքում աղմկում են, վիրավորական արտահայտություններ են անում, չեն կատարում Ազգային ժողովի նիստը վարողի՝ սույն օրենքից բխող պահանջները կամ կատարում են սույն օրենքով սահմանված կարգը խախտող այլ գործողություններ:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЯ И ДОПОЛНЕНИЯ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “РЕГЛАМЕНТ НАЦИОНАЛЬНОГО СОБРАНИЯ”
Статья 1. В статье 45 Закона Республики Армения “Регламент Национального Собрания” от 20 февраля 2002 года ЗР-308-Н :
“2. Нарушителем порядка считается депутат, который в ходе заседания регистрируется или голосует вместо отсутствующего депутата, мешает своими действиями беспрепятственному пользованию депутатом установленными законом для голосования возможностями, шумит, употребляет оскорбительные выражения, не выполняет вытекающие из настоящего Закона требования ведущего заседание Национального Собрания или допускает иные действия, нарушающие установленный настоящим Законом порядок.”;
“2.1. Нарушителями порядка считаются иные присутствующие кроме депутатов на заседании Национального Собрания лица, которые в ходе заседания шумят, употребляют оскорбительные выражения, не выполняют вытекающие из настоящего Закона требования ведущего заседание Национального Собрания или допускают иные действия, нарушающие установленный настоящим Законом порядок.”.