Տեսչական մարմինների մասին
«ՏԵՍՉԱԿԱՆ ՄԱՐՄԻՆՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Տեսչական մարմինների մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2014 թվականի դեկտեմբերի 17-ի ՀՕ-254-Ն օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 7-րդ հոդվածի 7-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 6.1-ին եւ 6.2-րդ կետերով.
«6.1) հավանություն է տալիս տեսչական մարմնի հաստիքացուցակին եւ քաղաքացիական ծառայության պաշտոնների անձնագրերին.
6.2) հավանություն է տալիս տեսչական մարմնի ղեկավարի տեղակալի թեկնածությանը.»։
«1. Տեսչական մարմնի ղեկավարի պաշտոնը հայեցողական պաշտոն է: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետը Խորհրդի ներկայացմամբ պաշտոնի է նշանակում տեսչական մարմնի ղեկավարին եւ նրա նկատմամբ կիրառում է խրախուսման եւ պատասխանատվության միջոցներ: Տեսչական մարմնի ղեկավարին պաշտոնից ազատում է Հայաստանի Հանրապետության վարչապետը:».
«4 Տեսչական մարմնի ղեկավարն ունի տեղակալ (տեղակալներ), որին (որոնց) պաշտոնի նշանակում եւ պաշտոնից ազատում է, ինչպես նաեւ նրա (նրանց) նկատմամբ խրախուսման եւ կարգապահական տույժի միջոցներ է կիրառում Հայաստանի Հանրապետության վարչապետը:».
3) 5-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 2.1-ին կետով.
«2.1) Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի նշանակմանն է ներկայացնում Խորհրդի հավանությանն արժանացած տեղակալի թեկնածությունը.».
4) 5-րդ մասի 5-րդ կետը «ներկայացնում» բառից հետո լրացնել «Խորհրդի հավանությանն արժանացած» բառերով.
5) 5-րդ մասի 7-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«7) օրենքով իրեն վերապահված իրավասության սահմաններում նշանակումներ է կատարում տեսչական մարմնի պաշտոններում, այդ թվում` քաղաքացիական ծառայության պաշտոններում, ինչպես նաեւ աշխատողների նկատմամբ կիրառում է խրախուսանքի եւ պատասխանատվության միջոցներ.»:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “ОБ ИНСПЕКЦИОННЫХ ОРГАНАХ”
Статья 1. Часть 7 статьи 7 Закона Республики Армения “Об инспекционных органах” от 17 декабря 2014 года ЗР – 254 – Н (далее – Закон) дополнить пунктами 6.1 и 6.2 следующего содержания:
“6.1) одобряет штатное расписание инспекционного органа и паспорта должностей гражданской службы;
6.2) одобряет кандидатуру заместителя руководителя инспекционного органа;”.
“1. Должность руководителя инспекционного органа является дискреционной должностью. Премьер-министр Республики Армения по представлению Совета назначает руководителя инспекционного органа на должность и применяет к нему меры поощрения и ответствености. Руководителя инспекционного органа от должности освобождает Премьер-министр Республики Армения.”;
“4. Руководитель инспекционного органа имеет заместителя (заместителей), которого (которых) на должность назначает и от должности освобождает, а также меры поощрения или дисциплинарной ответственности к которому (которым) применяет Премьер-министр Республики Армения.”;
3) часть 5 дополнить пунктом 2.1 следующего содержания:
“2.1) представляет на утверждение Премьер-министра  одобренную Советом кандидатуру заместителя;”;
4)  пункт 5 части 5 после слов “инспекционного органа” дополнить словами “одобренное Советом”;
5) пункт 7 части 5 изложить в следующей редакции:
“7) производит в пределах отведенного ему законом полномочия назначение на должности инспекционного органа, в том числе на должности гражданской службы, а также применяет к работникам меры поощрения и ответствености;