Քաղաքացիական պաշտպանության զորքերի մասին
«ՔԱՂԱՔԱՑԻԱԿԱՆ ՊԱՇՏՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՍՏՈՐԱԲԱԺԱՆՈՒՄՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Քաղաքացիական պաշտպանության ստորաբաժանումների մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2004 թվականի մարտի 31-ի ՀՕ-60-Ն օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 1-ին հոդվածում`
1) 1-ին մասից հանել «զինվորական» բառը.
2) 1-ին մասը «համալրված» բառից հետո լրացնել «փրկարարական ծառայողներով,» բառերով:
Հոդված 2. Օրենքի 5-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4-րդ եւ 5-րդ կետերով.
«4) մասնակցությունը տարածքային պաշտպանությանը, այդ թվում` իրենց լիազորությունների շրջանակներում սահմանամերձ տարածքներում հակառակորդի դիվերսիոն-հետախուզական խմբերի դեմ պայքարին, մարտական գործողությունների  եւ զենքի կիրառման հետեւանքներից բնակչության, կապտաժների, կամուրջների եւ այլ կարեւորագույն նշանակության օբյեկտների պաշտպանությանն ու պահպանությանը.
5) «Ռազմական դրության իրավական ռեժիմի մասին», «Պաշտպանության մասին», «Քաղաքացիական պաշտպանության մասին», «Արտակարգ իրավիճակներում բնակչության պաշտպանության մասին», «Քաղաքացիական պաշտպանության ստորաբաժանումների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքներով նախատեսված այլ լիազորությունների իրականացումը:»:
Հոդված 3. Օրենքի 6-րդ հոդվածում «պաշտպանության բնագավառի» բառերը փոխարինել «քաղաքացիական պաշտպանության բնագավառի» բառերով:
Հոդված 4. Օրենքի 8-րդ հոդվածի 4-րդ մասում`
1) «բժշկական սպասարկումն» բառերը փոխարինել «բժշկական օգնությունը եւ սպասարկումն» բառերով.
2) «առողջապահական կազմակերպությունները» բառերը փոխարինել «լիազորված մարմնի եւ այլ բժշկական օգնություն ու սպասարկում իրականացնող հաստատությունները» բառերով:
Հոդված 5. Օրենքի 10-րդ հոդվածում «զինծառայողները» բառը փոխարինել «փրկարարական ծառայողները» բառերով:
1) «զինծառայողներ» բառը համապատասխան հոլովաձեւերով փոխարինել «փրկարարական ծառայողներ» բառերով.
2) 3-րդ մասից հանել «զինվորական» բառը:
Հոդված 7. Օրենքի 14-րդ հոդվածում`
1) վերնագիրը «կիրառումը» բառից հետո լրացնել «քաղաքացիական պաշտպանության միջոցառումներին եւ փրկարարական աշխատանքներին մասնակցությունը» բառերով.
2) «ուժերի» բառից հետո լրացնել «, փրկարարական ծառայության» բառերով.
3) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր մասերով.
«Քաղաքացիական պաշտպանության ստորաբաժանումների պահակային ծառայությունը կազմակերպվում եւ իրականացվում է Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերում պահակային ծառայությունը սահմանող իրավական ակտերին համապատասխան:
Քաղաքացիական պաշտպանության ստորաբաժանումներում պահակային ծառայությունը կարող է կազմակերպվել նաեւ ռազմականացված կամ ոչ ռազմականացված պահակային ստորաբաժանումների` փրկարարական ծառայության մեջ չգտնվող անձանց միջոցով: Ռազմականացված պահակային ստորաբաժանումներում պահպանությունն իրականացվում է ծառայողական զենքով` քաղաքացիական պաշտպանության բնագավառի լիազորված մարմնի ղեկավարի հրամանով սահմանված կարգով:»:
Հոդված 8. Օրենքի 15-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասի «զինծառայողներից» բառը փոխարինել «փրկարարական ծառայողներից» բառերով.
2) 2-րդ մասի «զինծառայողներին շնորհվում են զինվորական կոչումներ` «Զինվորական ծառայություն անցնելու մասին» բառերը փոխարինել «փրկարարական ծառայողներին շնորհվում են փրկարարական կոչումներ` «Փրկարար ծառայության մասին» բառերով.
3) 3-րդ մասի «զինծառայողները կրում են Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի միասնական համազգեստ, զինվորական կոչումներ» բառերը փոխարինել «փրկարարական ծառայողները կրում են փրկարարական ծառայության համազգեստ, փրկարարական կոչումներ» բառերով.
4) 4-րդ մասի «զինվորական ծառայությունն» բառերը փոխարինել «փրկարարական ծառայությունն» բառերով.
5) 5-րդ մասի «զինվորական» բառը փոխարինել «փրկարարական» բառով:
Հոդված 9. Օրենքի 16-րդ հոդվածում`
«Քաղաքացիական պաշտպանության ստորաբաժանումների համալրումը փրկարարական ծառայողներով, ռազմականացված կամ ոչ ռազմականացված պահակային ստորաբաժանումների քաղաքացիական անձնակազմով ու տեխնիկական սպասարկում իրականացնող անձանցով իրականացվում է «Փրկարար ծառայության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով:».
2) 2-րդ մասի «զինվորական ծառայությունը կազմակերպվում է Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի կանոնագրքերով» բառերը փոխարինել «փրկարարական ծառայությունը կազմակերպվում է փրկարարական ծառայության կանոնագրքերով» բառերով.
«Քաղաքացիական պաշտպանության ստորաբաժանումների համալրման վիճակի եւ որակի, ստորաբաժանումներում փրկարարական ծառայողների տեղաբաշխման, ծառայության կրման ու կազմակերպման պատասխանատվությունը կրում է լիազորված մարմնի ղեկավարը:»:
Հոդված 10. Օրենքի 17-րդ հոդվածում «Զինվորական ծառայություն անցնելու մասին» բառերը փոխարինել «Փրկարար ծառայության մասին» բառերով:
Հոդված 11. Օրենքի 18-րդ հոդվածում`
1) վերնագրի «զինծառայողների զինվորական ծառայության» բառերը փոխարինել «փրկարարական ծառայողների» բառերով.
«Քաղաքացիական պաշտպանության ստորաբաժանումների փրկարարական ծառայողները պարտականությունները կատարում են «Փրկարար ծառայության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով եւ փրկարարական ծառայության կանոնագրքերով սահմանված կարգով:».
3) 2-րդ մասի «զինծառայողների» բառը փոխարինել «փրկարարական ծառայողների» բառերով:
Հոդված 12. Օրենքի 4-րդ գլխի վերնագրում, 19-րդ հոդվածի վերնագրում եւ ողջ տեքստում «զինծառայողներ» բառը համապատասխան հոլովաձեւերով փոխարինել «փրկարարական ծառայողներ» բառերով:
Հոդված 13. Օրենքի 20-րդ հոդվածում`
1) վերնագրի եւ տեքստի «զինծառայողների» բառը փոխարինել «փրկարարական ծառայողների» բառերով.
2) «Զինծառայողների եւ նրանց ընտանիքների անդամների սոցիալական ապահովության մասին» բառերը փոխարինել «Փրկարար ծառայության մասին» բառերով, իսկ «Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի զինծառայողների» բառերը՝ «փրկարարական ծառայողների» բառերով:
Հոդված 14. Օրենքի 22-րդ հոդվածի 1-ին եւ 2-րդ մասերը «ռազմական» բառից հետո լրացնել «, փրկարարական» բառով:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ «О ПОДРАЗДЕЛЕНИЯХ ГРАЖДАНСКОЙ ОБОРОНЫ»
Статья 1. В  статье 1 Закона Республики Армения «О подразделениях гражданской обороны»  от 31 марта 2004 года ЗР – 60 – Н (далее - Закон):
1) в части 1 исключить слово  «воинские»;
2) часть 1 после слова «укомплектованные» дополнить словами
«служащими- спасателями».
Статья 2. Статью 5 Закона дополнить пунктами 4 и 5 следующего содержания:
«4) участие в пределах их полномочий в защите территорий, в том числе участие в борьбе против диверсионно-разведывательных групп противника на приграничных территориях, в защите и охране населения, каптажей, мостов и других объектов особо важного значения  от последствий  боевых действий и применения оружия;
5) осуществление иных полномочий, предусмотренных законами Республики Армения «О правовом режиме чрезвычайного положения», «Об обороне», «О гражданской обороне», «О защите населения в чрезвычайных ситуациях», «О подразделениях гражданской обороны».»
Статья 3. В статье 6 Закона слово «обороны»  заменить словами «гражданской обороны».
Статья 4. В части 4 статьи 8 Закона:
1)  слова «Медицинское обслуживание» заменить словами «Медицинская помощь и  обслуживание»;
2) слова «организациями здравоохранения» заменить словами «учреждениями уполномоченного органа и другими учреждениями, предоставляющими медицинскую помощь и обслуживание».
Статья 5. В статье 10 Закона слово «Военнослужащие» заменить словами «Служащие-спасатели».
1) грамматические формы слова «военнослужащие» заменить словами  «служащие-спасатели» в соответствующих грамматических формах;
2) в части 3 исключить слово «воинских».
1)  название статьи после слова «обороны» дополнить словами «в мероприятиях по гражданской обороне и их участие в спасательных работах»;
2) статью после слов «Вооруженных Сил» дополнить словами «, Спасательной службы»;
3) статью дополнить новыми частями следующего содержания:
«Караульная  служба подразделений гражданской обороны организовывается и осуществляется в соответствии с правовыми актами, устанавливающими караульную службу в Вооруженных Силах Республики Армения.
Караульная  служба в подразделениях гражданской обороны может организовываться  также при посредстве лиц, не состоящих в спасательной службе военизированных или невоенизированных караульных подразделений. Охрана в военизированных караульных подразделениях осуществляется посредством служебного оружия в порядке, установленном приказом руководителя уполномоченного органа в сфере гражданской обороны».
Статья 8. В статье 15 Закона:
1) в части 1 слово «военнослужащих» заменить словами «служащих- спасателей»;
2) часть 2 изложить в следующей редакции: «Звания  спасательной службы служащим-спасателям присваиваются в порядке, установленном  Законом Республики Армения «О спасательной службе»;
3) в части 3 слова «Военнослужащие Войск гражданской обороны носят единую  форму  одежды и воинские звания Вооруженных Сил Республики Армения» заменить словами «Служащие-спасатели Войск гражданской обороны носят  форму  одежды и  имеют воинские звания Спасательных сил Республики Армения»;
4) в части 4 слова «Военная служба»  заменить словами «Спасательная служба»;
5) в части 5 слово «Военнослужащим»  заменить словами «Служащим-спасателям».
Статья 9. В статье 16 Закона:
«Укомплектование  подразделений гражданской обороны служащими-спасателями, гражданским персоналом военизированных и невоенизированных караульных подразделений и лицами, осуществляющими техническое обслуживание, осуществляется в порядке, установленном Законом Республики Армения  «О Спасательной службе».
2) часть 2 изложить в следующей редакции «Спасательная служба в подразделениях гражданской обороны организуется в  порядке, установленном  кодексами и уставами Спасательной службы Республики Армения”;
«Ответственность за состояние и качество укомплектования подразделений гражданской обороны, размещение в подразделениях служащих-спасателей,  за несение и организацию службы несет руководитель уполномоченного органа.»
Статья 10. В статье 17 Закона слова «О прохождении военной службы» заменить словами «О спасательной службе».
Статья 11. В статье 18 Закона:
1)  в названии статьи слова «военной службы военнослужащими» заменить словами«служащими-спасателями»;
«Служащие-спасатели подразделений  гражданской обороны выполняют свои обязанности  в порядке, установленном Законом Республики Армении «О Спасательной службе» и уставами Спасательной службы.»;
3) в части 2 слово «военнослужащими» заменить словами  «служащими-спасателями».
Статья 12. В названии главы 4 Закона, названии и во всем тексте статьи 19 грамматические формы слова «военнослужащие» заменить соответствующими грамматическими формами  слов  «служащие-спасатели».
Статья 13. В статье 20 Закона:
1)  в названии  и тексте статьи грамматические формы слова «военнослужащие» заменить  соответствующими грамматическими формами  слов  «служащие-спасатели»;
2) слова "О социальном обеспечении военнослужащих и членов их семьи" заменить словами «О спасательной службе», а слова «военнослужащих Вооруженных Сил Республики Армения» заменить словами «служащих-спасателей».
Статья 14. Части 1 и 2  Закона  после слов «военным» и «военной» дополнитьсоответственно словами «, спасательным»и «, спасательной».
Статья 15. Настоящий Закон вступает в силу на десятый  день, следующий за днем его официального опубликования.