«ՄԱՔՍԱՅԻՆ ԿԱՐԳԱՎՈՐՄԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 28.09.2016
Հոդված 1.   «Մաքսային  կարգավորման  մասին»  Հայաստանի Հանրապետության 2014 թվականի դեկտեմբերի 17-ի ՀՕ-241-Ն օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 32-րդ հոդվածի 1-ին մասը «մաքսային ներկայացուցիչների» բառերից հետո լրացնել «, ինչպես նաեւ սույն օրենքի 157-րդ հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված այլ անձանց» բառերով:
Հոդված 2. Օրենքի 98-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 6-րդ կետով.
«6) մեկ փոխադրողից մեկ ստացողին մեկ տրանսպորտային փաստաթղթով Հայաստանի Հանրապետության սահմանով տեղափոխվող՝ ընդհանուր մաքսային արժեքը 200 եվրոյին համարժեք գումարը չգերազանցող գումարի չափով ապրանքները:»:
Հոդված 3. Օրենքի 157-րդ հոդվածի 3-րդ մասն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 4. Օրենքի 158-րդ հոդվածի 8-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությունով.
«Էլեկտրոնային եղանակով մաքսային հայտարարագրման իրականացման եւ մաքսային ձեւակերպումների մասնագետի որակավորում չունեցող անձանց՝ մաքսային հայտարարագրման ավտոմատ համակարգ մուտք գործելու կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:»:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЯ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О ТАМОЖЕННОМ РЕГУЛИРОВАНИИ”
Статья 1. Часть 1 статьи 32 Закона Республики Армения “О таможенном регулировании” от 17 декабря 2014 года ЗР-241-Н (далее – Закон) после слов “для таможенных представителей ” дополнить словами “, а также для других лиц, установленных частью 2 статьи 157 настоящего Закона, ”.
Статья 2. Часть 1 статьи 98 Закона дополнить пунктом 6 следующего содержания:
“6) товары, перемещаемые через Государственную границу Республики Армения от одного перевозчика к одному получателю по одному транспортному документу, общая таможенная стоимость которых не превышает сумму, эквивалентную 200 евро.”.
Статья 3. Часть 3 статьи 157 Закона признать утратившей силу.
Статья 4. Часть 8 статьи 158 Закона дополнить новым абзацем следующего содержания:
“Порядок электронного таможенного декларирования и доступа лиц, не имеющих квалификации специалиста по таможенному оформлению, к системе автоматического таможенного декларирования устанавливается Правительством Республики Армения.”.