«ՏԵՂԵԿԱՏՎԱԿԱՆ ՏԵԽՆՈԼՈԳԻԱՆԵՐԻ ՈԼՈՐՏԻ ՊԵՏԱԿԱՆ ԱՋԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի պետական աջակցության մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2014 թվականի դեկտեմբերի 17-ի ՀՕ-245-Ն օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 8-րդ հոդվածում՝
«1.1. Հավաստագրման համար կարող են դիմել հետեւյալ տնտեսավարող սուբյեկտները.
1) Հայաստանի Հանրապետությունում պետական գրանցում ստացած առեւտրային կազմակերպությունները, բացառությամբ տնտեսական ընկերակցությունների, դուստր ընկերությունների, օտարերկրյա իրավաբանական անձանց մասնաճյուղերի եւ ներկայացուցչությունների.
2) Հայաստանի  Հանրապետությունում  հաշվառված  անհատ ձեռնարկատերերը:».
«2. Հավաստագրման համար դիմող տնտեսավարող սուբյեկտները պետք է բավարարեն հետեւյալ պահանջները.
3) բաժնետերերից (մասնակիցներից) որեւէ մեկը չի հանդիսանում սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի լուծարված ընկերության բաժնետեր կամ մասնակից կամ գործունեությունը դադարեցրած (պետական հաշվառումից հանված) անհատ ձեռնարկատեր.
4) բաժնետերերից (մասնակիցներից) որեւէ մեկը կամ հավաստագրման համար դիմած անհատ ձեռնարկատերը չի հանդիսանում սնանկության գործընթացում գտնվող այլ տնտեսավարող սուբյեկտի բաժնետեր կամ մասնակից.
5) աշխատողների թիվը չի գերազանցում 30-ը:»:
Հոդված 2. Օրենքի 9-րդ հոդվածի 1-ին մասում՝
1) «5» թիվը փոխարինել «7» թվով.
2)  լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ  3.1-ին կետով.
«3.1) հարկային եւ մաքսային ոլորտներում վարչարարություն իրականացնող՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած պետական կառավարման մարմնի ներկայացուցիչը.».
3) 4-րդ կետի «երկու» բառը փոխարինել «երեք» բառով:»:
Հոդված 3. Օրենքի 11-րդ հոդվածի 3-րդ մասում «ավարտից առնվազն մեկ ամիս առաջ» բառերը փոխարինել «նոյեմբերի 1-ից մինչեւ դեկտեմբերի 1-ը» բառերով:
Հոդված 4. Օրենքի 12-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 1.1-ին մասով.
«1.1. Հավաստագրի տրամադրման դիմումի մերժման հիմք չի կարող հանդիսանալ՝
1) հավաստագրման համար դիմած տնտեսավարող սուբյեկտի բաժնետիրոջ (մասնակցի) այլ տնտեսավարող սուբյեկտի բաժնետեր կամ մասնակից հանդիսանալը կամ այլ ընկերության աշխատող հանդիսանալը.
2) հավաստագրման համար դիմած տնտեսավարող սուբյեկտի մոտ կամ այլ ընկերությունում համատեղությամբ աշխատող հանդիսանալը:»:
«2. Սույն օրենքի 13-րդ հոդվածով նախատեսված կարգով հավաստագրի գործողության դադարեցման դեպքում հավաստագրված անձինք պարտավոր են ներկայացնել սույն հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հաշվետվությունը հավաստագրի դադարեցման մասին հանձնաժողովի որոշումն ստանալու պահից 15-օրյա ժամկետում, իսկ սույն օրենքի 13-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետով նախատեսված դեպքում՝ հավաստագրի գործողության դադարեցման մասին դիմումի հետ:»:
Հոդված 6. Օրենքի 15-րդ հոդվածի 2-րդ մասից հանել վերջին նախադասությունը:
Հոդված 7. Օրենքի 18-րդ հոդվածի 3-րդ մասի «մինչեւ 2020 թվականի հունվարի 1-ը» բառերը փոխարինել «5 տարի ժամկետով» բառերով:
Հոդված 8. Մինչեւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելն օրենքով սահմանված կարգով տրամադրված հավաստագրերը գործում են ստացման պահից 5 տարի ժամկետով:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О ГОСУДАРСТВЕННОМ СОДЕЙСТВИИ В СФЕРЕ ИНФОРМАЦИОННЫХ ТЕХНОЛОГИЙ”
Принят 01.03.2017
В статье 8 Закона Республики Армения “О государственном содействии в сфере информационных технологий” от 17 декабря 2014 года ЗР-245-Н (далее – Закон):
“1.1. С заявлением на сертификацию могут обращаться следующие хозяйствующие субъекты:
1) коммерческие организации, получившие государственную регистрацию в Республике Армения, за исключением экономических ассоциаций, дочерних компаний, филиалов и представительств иностранных юридических лиц;
2) индивидуальные предприниматели, поставленные на учет в Республике Армения.”;
“2. Хозяйствующие субъекты, обращающиеся с заявлением на сертификацию, должны отвечать следующим требованиям:
1) созданы исключительно в целях осуществления деятельности из состава видов деятельности, установленных пунктом 2 части 1 статьи 3 настоящего Закона;
2)  не созданы в результате реорганизации другого хозяйствующего субъекта;
3) ни один из акционеров (участников) после вступления в силу настоящего Закона не является акционером или участником или прекратившим деятельность (снятым с государственного учета) индивидуальным предпринимателем ликвидированной компании в сфере информационных технологий;
4) ни один из акционеров (участников) или обратившийся с заявлением на сертификацию индивидуальный предприниматель не являются акционером или участником другого хозяйствующего субъекта, находящегося в процессе банкротства;
5) численность  работников не превышает 30 человек.”.
1) число “5” заменить числом “7”;
2) часть дополнить пунктом 3.1 следующего содержания:
“3.1) представитель уполномоченного Правительством Республики Армения органа государственного управления, осуществляющего администрирование в налоговой и таможенной сферах;”;
3) в пункте 4 слово “два” заменить словом “три”.”.
Статья 3. В части 3 статьи 11 Закона слова “не менее чем за месяц до окончания” заменить словами “с 1 ноября до 1 декабря”.
Статья 4. Статью 12 Закона дополнить частью 1.1 следующего содержания:
“1.1. Основанием для отклонения заявления о предоставлении сертификата не может являться то:
1) что лицо является акционером или участником другого хозяйствующего субъекта акционера (участника) хозяйствующего субъекта, обратившегося с заявлением на сертификацию, или является работником  другой компании;
2) что лицо является работником по совместительству у хозяйствующего субъекта, обратившегося с заявлением на сертификацию, или в другой компании.”.
Статья 5. Статью 14 Закона дополнить частью 2 следующего содержания:
“2. В случае прекращения действия сертификата в порядке, предусмотренном статьей 13 настоящего Закона, сертифицированные лица обязаны в 15-дневный срок с момента получения решения комиссии о прекращении действия сертификата представлять предусмотренный частью 1 настоящей статьи отчет, а в случае, предусмотренном пунктом 2 части 1 статьи 13 настоящего Закона, – вместе с заявлением о прекращении действия сертификата.”.
Статья 6. В части 2 статьи 15 Закона исключить последнее предложение.
Статья 7. В части 3 статьи 18 Закона слова “до 1 января 2020 года” заменить словами “5 лет”.
Статья 8. Сертификаты, предоставленные в установленном законом порядке до вступления в силу настоящего Закона, действуют 5 лет с момента их получения.
Статья 9. Настоящий Закон вступает в силу на десятый день, следующий за днем его официального опубликования.