ԳԼՈՒԽ 1. ՀԻՄՆԱԿԱՆ ԴՐՈՒՅԹՆԵՐ
ԳԼՈՒԽ 5. ԱԶԴԱՐԱՐԻ ԵՎ ՆՐԱ ՀԵՏ ՓՈԽԿԱՊԱԿՑՎԱԾ ԱՆՁԱՆՑ ՊԱՇՏՊԱՆՈՒԹՅՈՒՆԸ ԵՎ ԱԶԴԱՐԱՐԻ ԲԱՐԵԽԻՂՃ ԳՈՐԾԵԼՈՒ ՊԱՐՏԱԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆԸ
ԳԼՈՒԽ 6. ԵԶՐԱՓԱԿԻՉ ԵՎ ԱՆՑՈՒՄԱՅԻՆ ԴՐՈՒՅԹՆԵՐ
1. Սույն օրենքը կարգավորում է ազդարարման, ազդարարման կարգի, ազդարարի իրավունքների, պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների, պետական հիմնարկների եւ կազմակերպությունների, ինչպես նաեւ հանրային նշանակության կազմակերպությունների՝ ազդարարման հետ կապված պարտականությունների, ինչպես նաեւ ազդարարի եւ նրա հետ փոխկապակցված անձանց պաշտպանության հետ կապված հարաբերությունները:
1) ազդարարում՝ ազդարարի կողմից պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմիններում, պետական հիմնարկներում եւ կազմակերպություններում, ինչպես նաեւ հանրային նշանակության կազմակերպություններում կոռուպցիոն բնույթի դեպքի կամ շահերի բախման կամ էթիկայի կանոնների կամ անհամատեղելիության պահանջների կամ այլ սահմանափակումների կամ հայտարարագրման հետ կապված խախտման կամ հանրային շահերին ուղղված այլ վնասի կամ դրանց սպառնալիքի վերաբերյալ տեղեկությունների գրավոր կամ բանավոր հաղորդում սույն օրենքով նախատեսված իրավասու անձին կամ մարմին.
2) ազդարար՝ ֆիզիկական կամ իրավաբանական անձ, որը սույն օրենքով նախատեսված կարգով բարեխղճորեն հաղորդում է տեղեկություններ կոռուպցիոն բնույթի դեպքի կամ շահերի բախման կամ էթիկայի կանոնների կամ անհամատեղելիության պահանջների կամ այլ սահմանափակումների կամ հայտարարագրման հետ կապված խախտման կամ հանրային շահերին ուղղված այլ վնասի կամ դրանց սպառնալիքի վերաբերյալ` կապված այն պաշտոնատար անձի կամ մարմնի հետ, որի հետ նա գտնվում կամ գտնվել է աշխատանքային կամ քաղաքացիաիրավական կամ վարչաիրավական հարաբերությունների մեջ, կամ որին դիմել է ծառայությունների մատուցման նպատակով, կամ որը սխալմամբ ընկալվել է որպես ազդարար: Անձը համարվում է սխալմամբ ընկալվող ազդարար, եթե նա չազդարարելով ընկալվել է որպես ազդարար այլ անձանց կողմից, կամ որի հանդեպ կիրառվել են վնասակար գործողություններ.
3) ազդարարի հետ փոխկապակցված անձինք՝ ազդարարի ամուսինը, զավակները, ծնողները, քույրերը եւ եղբայրները.
4) իրավասու մարմին՝ Հայաստանի Հանրապետության պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմին, պետական հիմնարկ եւ կազմակերպություն, հանրային նշանակության կազմակերպություն, որը սույն օրենքով սահմանված երաշխիքների ապահովմամբ պարտավոր  է ընթացք տալ ազդարարմանը.
5) հանրային նշանակության կազմակերպություն՝ հանրային ծառայությունների կարգավորվող ոլորտում գործունեություն իրականացնող կազմակերպություն, որի աշխատողների կամ հաստիքների քանակը գերազանցում է հիսունը.
6) վնասակար գործողություն՝ գործողություն կամ անգործություն, որով ազդարարման համար ազդարարին կամ նրա հետ փոխկապակցված անձին հասցվում է վնաս՝ լուծելով աշխատանքային պայմանագիրը կամ նրան ավելի ցածր պաշտոնի փոխադրելով կամ նրա հաստիքը կրճատելով կամ նրան աշխատանքային առաջադրանքներ չտրամադրելով կամ արհեստականորեն հանձնարարականներով կամ առաջադրանքներով ծանրաբեռնելով կամ նրա աշխատանքային գործունեությանն անհարկի եւ ապօրինի միջամտելով կամ նրա նկատմամբ խրախուսանքի միջոցների կիրառումը մերժելով կամ նրա աշխատավարձը կամ պարգեւավճարները կրճատելով կամ նրա գույքին վնաս պատճառելով կամ նրա նկատմամբ կարգապահական վարույթ հարուցելով կամ նրան պատասխանատվության ցանկացած այլ միջոցի ենթարկելով, որը կվատթարացնի նրա գույքային դրությունը կամ չի արդարացնի գույքային կամ այլ առաջխաղացման ակնկալիքները կամ ազդարարումից հետ պահելուն ուղղված կամ ազդարարման հետ կապված այլ ներգործության միջոցներ կիրառելով.
7) կոռուպցիոն բնույթի դեպքեր՝ պաշտոնի օգտագործմամբ կատարված իրավախախտումներ.
8) հանրային շահերին ուղղված այլ վնաս՝ հանրային առողջությանը կամ շրջակա միջավայրին հասցված վնաս, պետության միջոցների կամ գույքի վատնում, ինչպես նաեւ այլ վնաս, որը պատճառվել է հասարակական կամ պետական կառավարման կարգին:
Հոդված  3. Ազդարարման նպատակները
1. Ազդարարման նպատակներն են՝
1) բացահայտել կոռուպցիոն բնույթի դեպքերը, շահերի բախման, էթիկայի կանոնների, անհամատեղելիության պահանջների եւ այլ սահմանափակումների, հայտարարագրման հետ կապված խախտումները, հանրային շահերին ուղղված այլ վնասները.
2) նվազեցնել եւ կանխարգելել կոռուպցիան.
3) նպաստել կոռուպցիայի նկատմամբ հասարակական անհանդուրժողական վերաբերմունքի ձեւավորմանը:
ԱԶԴԱՐԱՐՄԱՆ ՏԵՍԱԿՆԵՐԸ ԵՎ ԸՆԹԱՑԱԿԱՐԳԸ
Հոդված 4. Ազդարարման տեսակները
1. Ազդարարման տեսակներն են՝
1) ներքին ազդարարում.
2) արտաքին ազդարարում:
2. Ներքին ազդարարում է համարվում հաղորդումը ներկայացնելն իր անմիջական ղեկավարին կամ նրա վերադասին կամ նրա նկատմամբ վերահսկողություն իրականացնող այլ անձի կամ իրավասու մարմնի ղեկավարի լիազորած անձին:
3. Արտաքին ազդարարում է համարվում իրավասու մարմին հաղորդում ներկայացնելը:
Հոդված 5. Ազդարարման ընթացակարգը
1. Ներքին եւ արտաքին ազդարարումն իրականացվում է սույն օրենքի 3-րդ եւ 4-րդ գլուխներով սահմանված կարգով:
2. Ներքին եւ արտաքին ազդարարման դեպքում հաղորդումների հաշվառման, ձեւակերպման օրինակելի ձեւը, ինչպես նաեւ ազդարարին տրվող պաշտպանության միջոցների իրականացման ընթացակարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
3. Իրավասու մարմինն ինքնուրույն է սահմանում ներքին եւ արտաքին ազդարարման դեպքում հաղորդումների հաշվառման, ձեւակերպման, ինչպես նաեւ ազդարարին տրվող պաշտպանության միջոցների իրականացման կարգը՝ որպես նվազագույն պահանջներ դիտարկելով սույն հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշման պահանջները:
4. Սույն հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված ակտն ընդունելու դեպքում իրավասու մարմինը պարտավոր է այն տեղադրել իր կայքէջում, կայքէջի բացակայության դեպքում՝ իր օգտին աշխատանք կատարող կամ իր կողմից մատուցվող ծառայություններից օգտվող յուրաքանչյուր անձի համար տեսանելի վայրում:
5. Սույն հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված ակտը չընդունելու դեպքում կիրառելի է սույն հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված որոշումը:
ՆԵՐՔԻՆ ԱԶԴԱՐԱՐՈՒՄԸ ԵՎ ՆԵՐՔԻՆ ԱԶԴԱՐԱՐՄԱՆ ՎԱՐՈՒՅԹԸ
Հոդված 6. Ներքին ազդարարումը եւ ներքին ազդարարման վարույթը
1. Ներքին ազդարարումն սկսվում է ազդարարի կողմից իր անմիջական ղեկավարին կամ նրա վերադասին կամ նրա նկատմամբ վերահսկողություն իրականացնող այլ անձի կամ իրավասու մարմնի ղեկավարի լիազորած անձին հաղորդում ներկայացնելով:
2. Եթե հաղորդումն ստացել է ազդարարի անմիջական ղեկավարը կամ նրա վերադասը կամ նրա նկատմամբ վերահսկողություն իրականացնող այլ անձ կամ սույն հոդվածի 1-ին մասով չնախատեսված անձը, ապա նա պարտավոր է հաղորդումն անհապաղ փոխանցել իրավասու մարմնի ղեկավարին կամ նրա լիազորած անձին:
3. Իրավասու մարմնի ղեկավարը կամ նրա  լիազորած անձը՝
1) ապահովում է հաղորդման անհապաղ, բայց ոչ ուշ, քան մեկ աշխատանքային օրվա ընթացքում հաշվառումը.
2) իր իրավասության շրջանակներում հիմքերի առկայության դեպքում հաղորդման հաշվառման պահից երեք աշխատանքային օրվա ընթացքում ապահովում է վարույթի հարուցումը.
3) ապահովում է հարուցված վարույթի գաղտնիությունը.
4) իր իրավասությունների շրջանակներում միջոցներ է ձեռնարկում հաղորդման իսկությունն ստուգելու նպատակով.
5) իր իրավասության շրջանակներում հաղորդման իսկությունն ստուգելիս հանցագործության առերեւույթ հատկանիշներ հայտնաբերելու դեպքում անհապաղ այդ մասին հայտնում է Հայաստանի Հանրապետության դատախազություն.
6) իր իրավասության շրջանակներում միջոցներ է ձեռնարկում ազդարարներին վնասակար գործողություններից պաշտպանելու, ինչպես նաեւ վնասակար գործողությունների եւ դրանց հետեւանքների վերացման նպատակով.
7) ապահովում է ազդարարի անձնական տվյալների չբացահայտումը, եթե օրենքով այլ բան նախատեսված չէ.
8) ազդարարի պահանջով ապահովում է վարույթի ընթացքի եւ ձեռնարկված միջոցների մասին տեղեկությունների տրամադրումը.
9) հնարավորություն է տալիս ազդարարին ներկայացնելու պարզաբանումներ, փաստաթղթեր եւ դիմումներ:
4. Սույն հոդվածի 3-րդ մասով սահմանված պարտականությունների չկատարումն առաջացնում է օրենքով նախատեսված պատասխանատվություն:
5. Ներքին ազդարարման նկատմամբ ընդհանուր վերահսկողությունն իրականացնում է իրավասու մարմնի ղեկավարը կամ նրա լիազորած անձը:
6. Ներքին ազդարարման հիման վրա հարուցված վարույթի առավելագույն ժամկետը 30 օր է: Հարուցված վարույթի արդյունքում ընդունվում է համապատասխան ակտ, որի մասին ակտի ընդունման պահից եռօրյա ժամկետում ազդարարը ծանուցվում է:
7. Եթե վարույթի ընթացքում պարզվում է, որ ազդարարը սույն օրենքով նախատեսված կարգով հաղորդում ներկայացնելիս գործել է անբարեխղճորեն,  ապա իրավասու մարմնի ղեկավարը կամ նրա լիազորած անձը դադարեցնում է ազդարարին պաշտպանության տրամադրումը, որի մասին որոշման կայացման պահից եռօրյա ժամկետում ծանուցում է ազդարարին:
8. Եթե ազդարարի ոչ բարեխիղճ գործողությունը պարունակում է հանցագործության հատկանիշներ, ապա հաղորդումն ստացած անձը պարտավոր է անհապաղ այդ մասին հայտնել Հայաստանի Հանրապետության դատախազություն:
ԱՐՏԱՔԻՆ ԱԶԴԱՐԱՐՈՒՄԸ ԵՎ ԱՐՏԱՔԻՆ ԱԶԴԱՐԱՐՄԱՆ ՎԱՐՈՒՅԹԸ
Հոդված 7. Արտաքին ազդարարումը եւ արտաքին ազդարարման վարույթը
1. Արտաքին ազդարարումն սկսվում է ազդարարի կողմից իրավասու մարմին հաղորդում  ներկայացնելով:
2. Եթե հաղորդումը վերաբերում է իրավասու մարմնի աշխատակցին, ապա ազդարարումը կատարվում է իրավասու մարմնի ղեկավարին: Եթե հաղորդումը վերաբերում է իրավասու մարմնի ղեկավարին, ապա այն ներկայացվում է իրավասու մարմնի վերադաս մարմնի ղեկավարին: Իրավասու մարմնի վերադաս մարմնի բացակայության դեպքում հաղորդումը ներկայացվում է համապատասխան մարմնի հանրային ծառայողի էթիկայի հանձնաժողով (առկայության դեպքում), իսկ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց դեպքում՝ կոռուպցիայի կանխարգելման ոլորտում լիազոր մարմին:
3. Իրավասու մարմինը՝
2) իր իրավասության շրջանակներում հիմքերի առկայության դեպքում հաղորդման հաշվառման պահից երեք աշխատանքային օրվա ընթացքում հարուցում է վարույթ.
3) ապահովում է  վարույթի գաղտնիությունը.
7) ապահովում է  ազդարարի անձնական տվյալների չբացահայտումը, եթե օրենքով այլ բան նախատեսված չէ.
5. Եթե հաղորդումը ներկայացվել է ոչ իրավասու մարմին, ապա հաղորդում ստացած մարմինը եռօրյա ժամկետում այն վերահասցեագրում է իրավասու մարմնին՝ ծանուցելով ազդարարին:
6. Արտաքին ազդարարում չի համարվում քրեական հետապնդման մարմինների կողմից հանցագործության վերաբերյալ հաղորդումների քննարկման եւ լուծման` Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքով նախատեսված ընթացակարգը:
7. Եթե ազդարարը համաձայնություն չի տվել իր անձնական տվյալները բացահայտելու վերաբերյալ, ապա մարմինը, որն ստացել է ազդարարի ներկայացրած հաղորդումը եւ իրավասու չէ վարույթ հարուցելու, պարտավոր է մինչեւ հաղորդումն ըստ ենթակայության ուղարկելը ստանալ ազդարարի նախնական համաձայնությունը, եթե օրենքով այլ բան նախատեսված չէ: Ազդարարի համաձայնության բացակայության դեպքում հաղորդումն ուղարկվում է ըստ ենթակայության՝ առանց ազդարարի անձնական տվյալները բացահայտելու:
8. Արտաքին ազդարարման հիման վրա հարուցված վարույթի առավելագույն ժամկետը 30 օր է: Հարուցված վարույթի արդյունքում ընդունվում է համապատասխան ակտ, որի մասին ակտի ընդունման պահից եռօրյա ժամկետում ազդարարը ծանուցվում է:
9. Եթե վարույթի ընթացքում պարզվում է, որ ազդարարը սույն օրենքով նախատեսված կարգով հաղորդում ներկայացնելիս գործել է անբարեխղճորեն, ապա իրավասու մարմինը դադարեցնում է ազդարարին պաշտպանության տրամադրումը, որի մասին որոշման կայացման պահից եռօրյա ժամկետում ծանուցում է ազդարարին:
10. Եթե ազդարարի ոչ բարեխիղճ գործողությունը պարունակում է հանցագործության հատկանիշներ, ապա իրավասու մարմինը պարտավոր է անհապաղ այդ մասին հայտնել Հայաստանի Հանրապետության դատախազություն:
Հոդված 8. Ազդարարման միասնական էլեկտրոնային հարթակը
1. Ազդարարման միասնական էլեկտրոնային հարթակի (այսուհետ՝ միասնական էլեկտրոնային հարթակ) միջոցով ազդարարը կարող է անանուն եղանակով հաղորդել տեղեկություններ հանցագործության մասին:
2. Միասնական էլեկտրոնային հարթակի միջոցով Հայաստանի Հանրապետությունը՝ ի դեմս Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազոր մարմնի, երաշխավորում է ազդարարի պաշտպանությունը՝ ապահովելով նրա անանունությունը:
3. Միասնական էլեկտրոնային հարթակի միջոցով ազդարարի անանունությունը երաշխավորվում է նրա համացանցային հաղորդակարգի հասցեն (Internet Protocol Address) ծածկագրելու միջոցով:
4. Միասնական էլեկտրոնային հարթակն ապահովում  է հասանելիություն Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազությանը:
5. Միասնական էլեկտրոնային հարթակը պետք է օժտված լինի հետադարձ կապի միջոցով անանուն հաղորդմանն առնչվող անհրաժեշտ տեղեկությունների եւ փաստերի հավաքման հնարավորությամբ:
6. Միասնական էլեկտրոնային հարթակը վարում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազոր մարմինը:
7. Միասնական էլեկտրոնային հարթակի տեխնիկական նկարագիրը եւ վարման կարգը հաստատում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
Հոդված 9. Անանուն հաղորդումները եւ դրանց առանձնահատկությունները
1. Ազդարարը անանուն հաղորդումը ներկայացնում է այն միասնական էլեկտրոնային հարթակ մուտքագրելու միջոցով:
2. Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազությունն իր իրավասության շրջանակներում ապահովում է միասնական էլեկտրոնային հարթակ մուտքագրված յուրաքանչյուր հաղորդման հաշվառումը, քննարկումը, իր իրավասությունների շրջանակներում միջոցների ձեռնարկումը եւ անհրաժեշտության դեպքում՝ համապատասխան ակտի ընդունումը:
3. Հանցագործության հատկանիշներ պարունակող եւ միասնական էլեկտրոնային հարթակով ներկայացված հաղորդումը ենթակա է ստուգման ,Օպերատիվ-հետախուզական գործունեության մասինե Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով, եթե հաղորդմամբ ներկայացվող տեղեկությունը բավարար չափով հիմնավորված է, վերաբերում է կոնկրետ պաշտոնատար անձի կամ մարմնի եւ պարունակում է տվյալներ, որոնք ողջամտորեն կարող են ստուգվել:
4. Սույն հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված հաղորդումն ստուգելու նպատակով Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազությունն այն վերահասցեագրում է օպերատիվ-հետախուզական գործունեություն իրականացնող մարմնին:
5. Սույն օրենքի 7-րդ հոդվածի դրույթները տարածվում են անանուն հաղորդումների վրա այնքանով, որքանով դրանք իրենց էությամբ (mutatis mutandis) կիրառելի են:
ԱԶԴԱՐԱՐԻ ԵՎ ՆՐԱ ՀԵՏ ՓՈԽԿԱՊԱԿՑՎԱԾ ԱՆՁԱՆՑ ՊԱՇՏՊԱՆՈՒԹՅՈՒՆԸ ԵՎ ԱԶԴԱՐԱՐԻ ԲԱՐԵԽԻՂՃ ԳՈՐԾԵԼՈՒ ՊԱՐՏԱԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆԸ
Հոդված 10. Ազդարարի եւ նրա հետ փոխկապակցված անձանց պաշտպանության իրավունքը
1. Ազդարարը, սույն օրենքին համապատասխան, ունի պաշտպանության իրավունք: Ազդարար ֆիզիկական անձին տրվող պաշտպանությունը տարածվում է ազդարար իրավաբանական անձի վրա այնքանով, որքանով այդ պաշտպանությունն իր էությամբ կիրառելի է դրա նկատմամբ:
2. Ազդարարն ունի իր անձնական տվյալների գաղտնիության, վնասակար գործողություններից եւ դրանց հետեւանքներից պաշտպանության իրավունք:
3. Ազդարարը, որ հաղորդում է ներկայացրել, կամ որի հաղորդումն ուղարկվել է քրեական հետապնդման մարմիններ, ենթակա է պաշտպանության  Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով:
4. Յուրաքանչյուր պայմանագիր կամ պայմանագրի դրույթ, որը միտված է անձին ազդարարման կամ ազդարարի պաշտպանության իրավունքից զրկելուն կամ այն սահմանափակելուն, առ ոչինչ է:
5. Ազդարարի հետ փոխկապակցված անձն ազդարարի պաշտպանության միջոցներից օգտվելու իրավունք ունի, եթե ողջամտորեն հիմնավորում է, որ ազդարարի հետ ունեցած կապի պատճառով իր դեմ կարող են կատարվել վնասակար գործողություններ:
Հոդված 11. Ազդարարի անձնական տվյալների պաշտպանությունը անանուն հաղորդում ներկայացնելիս
1. Անանուն հաղորդում ներկայացնելիս երաշխավորվում է ազդարարի անձնական տվյալների չբացահայտումը ինչպես իրավասու մարմնին, այնպես էլ այլ անձանց, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ ազդարարը բացահայտում է իր անձնական տվյալները:
2. Իրավասու մարմինն իրավունք չունի միջոցնել ձեռնարկելու անանուն հաղորդում ներկայացրած ազդարարի անձնական տվյալները բացահայտելու ուղղությամբ:
Հոդված 12. Ազդարարի եւ նրա հետ փոխկապակցված անձանց դատական պաշտպանությունը
1. Ազդարարը, որի դեմ ազդարարման հետ կապված ձեռնարկվել է վնասակար գործողություն, ունի դատական պաշտպանության իրավունք:
2. Ազդարարի հետ փոխկապակցված անձը, որի դեմ ազդարարի հետ ունեցած կապի պատճառով ձեռնարկվել է վնասակար գործողություն, ունի դատական պաշտպանության իրավունք:
3. Ազդարարի եւ նրա հետ փոխկապակցված անձանց դատական պաշտպանությունն իրականացվում է Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով:
Հոդված 13. Ազդարարի բարեխիղճ գործելու պարտականությունը
1. Ազդարարը գործում է բարեխղճորեն, եթե ազդարարելու պահին նա կոռուպցիոն բնույթի դեպքի կամ շահերի բախման կամ էթիկայի կանոնների կամ անհամատեղելիության պահանջների կամ այլ սահմանափակումների կամ հայտարարագրման հետ կապված խախտման կամ հանրային շահերին ուղղված այլ վնասի կամ դրանց սպառնալիքի վերաբերյալ ունի կասկածի ողջամիտ հիմքեր, նրա համոզմամբ տեղեկությունը ճշմարտացի է, եւ եթե նախքան ազդարարումը նա իր իրական հնարավորությունների սահմաններում միջոցներ է ձեռնարկել ստուգելու տեղեկության ճշտությունը եւ ամբողջականությունը:
2. Ազդարարը գործում է անբարեխղճորեն, եթե՝
1) բացակայում են սույն հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված բարեխղճորեն գործելու հատկանիշները, կամ
2) ազդարարումը կատարվել է ապօրինի եղանակով, այդ թվում՝ հանցագործության կատարմամբ կամ մարդու սահմանադրական իրավունքների խախտմամբ ձեռք բերված տեղեկությունների հիման վրա, կամ
3) իր կամ այլ անձի համար պահանջում կամ ստանում է որեւէ առավելություն կամ
4) այլ անձի վնաս պատճառելու նպատակով դիտավորությամբ հաղորդում է կեղծ տեղեկություններ:
ԵԶՐԱՓԱԿԻՉ ԵՎ ԱՆՑՈՒՄԱՅԻՆ ԴՐՈՒՅԹՆԵՐ
Հոդված 14. Օրենքի ուժի մեջ մտնելը
1. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում 2018 թվականի հունվարի 1-ից:
Հոդված 15. Միասնական էլեկտրոնային հարթակի ստեղծումը
1. Անանուն հաղորդումների ընդունման միասնական էլեկտրոնային հարթակը ենթակա է ստեղծման սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ մինչեւ 2018 թվականի հուլիսի 1-ը:

Глава 1. Основные положения
Глава 5. Защита осведомляющего лица и аффилированных с ним лиц и обязанность осведомляющего лица действовать добросовестно
Глава 6. Заключительные и переходные положения
1. Настоящий Закон регулирует отношения, связанные с осведомлением, порядком осведомления, правами осведомляющего лица, связанные с осведомлением обязанности государственных органов и органов местного самоуправления, государственных учреждений и организаций, а также организаций общественного назначения, а также с защитой осведомляющего лица и аффилированных с ним лиц.
1) осведомление – письменное или устное сообщение осведомляющим лицом предусмотренному настоящим Законом правомочному лицу или органу сведений о случае коррупционного характера или конфликте интересов, или о нарушении, связанном с правилами этики или требованиями к несовместимости, или другими ограничениями, или декларированием либо об ином вреде общественным интересам или об их угрозе в государственных органах и органах местного самоуправления, государственных учреждениях и организациях, а также организация общественного назначения;
2) осведомляющее лицо – физическое или юридическое лицо, которое в предусмотренном настоящим Законом порядке добросовестно сообщает сведения о случае коррупционного характера или конфликте интересов, или о нарушении, связанном с правилами этики или требованиями к несовместимости, или другими ограничениями, или декларированием либо об ином вреде общественным интересам или об их угрозе, которые связаны с должностным лицом или органом, с которым оно находилось в трудовых или гражданско-правовых, или административно-правовых отношениях либо к которому оно обращалось в целях оказания услуг, либо которое ошибочно воспринималось в качестве осведомляющего лица. Лицо считается ошибочно воспринимаемым в качестве осведомляющего лица, если оно не осведомляя воспринималось осведомляющим лицом другими лицами или в отношении которого применялись вредительские действия;
3) лица, аффилированные с осведомляющим лицом, - супруг (супруга), дети, родители сестра и братья осведомляющего лица;
4) правомочный орган - государственный орган, орган местного самоуправления, государственное учреждение и организация, организация общественного назначения Республики Армения, которые для обеспечения установленных настоящим Законом гарантий обязаны давать ход его сообщению;
5) организация общественного назначения – организация, осуществляющая деятельность в сфере регулирования общественных услуг, количество работников или штатных единиц которых свыше пятидесяти;
6) вредительские действия – действие или бездействие, которым осведомляющему лицу или аффилированным с ним лицам причиняется вред за осведомление путем расторжения трудового договора или перевода его на более низкую должность, или сокращения его штатной единицы, или непредоставления ему трудовых заданий, или его обременения искусственным образом поручениями или заданиями, или неуместного и незаконного вмешательства в его трудовую деятельность, или отказа от применения к нему мер стимулирования, или сокращения его заработной платы или премиальных выплат, или причинения вреда его имуществу, или возбуждения в его отношении дисциплинарного производства, или привлечения его к любой иной мере ответственности, что ухудшит его имущественное положение или не оправдает его ожидания в отношении развития имущества или иного развития по применении связанных с осведомлением иных мер воздействия, направленных или на его сохранения после осведомления;
7) случаи коррупционного характера – правонарушения, совершенные с использованием должности;
8) иной вред общественным интересам – вред, причиненный общественному здоровью или окружающей среде, растрата государственных средств или имущества, а также иной вред, который был причинен системе общественного или государственного управления.
Статья 3. Цели осведомления
1. Целями осведомления  являются:
1) выявление случаев коррупционного характера, нарушений, связанных с конфликтом интересов, правилами этики, требованиями к несовместимости и другими ограничениями, декларированием, иного вреда общественным интересам;
2) сокращение и предупреждение коррупции;
3) содействие формированию общественного нетерпимого отношения к коррупции.
ВИДЫ И ПРОЦЕДУРЫ ОСВЕДОМЛЕНИЯ
Статья 4. Виды осведомления
1. Видами осведомления являются:
1) внутреннее осведомление;
2) внешнее осведомление.
2. Внутренним осведомлением считается представление сообщения своему непосредственному руководителю или его вышестоящему лицу  либо другому лицу, осуществляющему контроль в его отношении, или уполномоченному лицу руководителя компетентного органа.
3. Внешним осведомлением считается представление сообщения компетентному органу.
Статья 5. Процедура осведомления
1. Внутреннее и внешнее осведомление осуществляется в порядке, установленном главами 3 и 4 настоящего Закона.
2. В случае внутреннего и внешнего осведомления примерную форму учета, оформления сообщений, а также процедуру осуществления предоставляемых осведомляющему лицу мер защиты устанавливает Правительство Республики Армения.
3. Компетентный орган в случае внутреннего и внешнего осведомления самостоятельно устанавливает примерную форму учета, оформления сообщений, а также порядок осуществления предоставляемых осведомляющему лицу мер защиты, рассматривая в качестве минимальных требования постановления Правительства Республики Армения, предусмотренного частью 2 настоящей статьи.
4. В случае принятия акта, предусмотренного частью 3 настоящей статьи, компетентный орган обязан разместить его на своей интернет-странице, при отсутствии интернет-страницы – в месте, видимом каждому лицу, выполняющему для него работу или пользующемуся оказываемыми им услугами.
5. В случае непринятия акта, предусмотренного частью 3 настоящей статьи, применимо постановление, установленное частью 2 настоящей статьи.
ВНУТРЕННЕЕ ОСВЕДОМЛЕНИЕ И ПРОИЗВОДСТВО ПО ВНУТРЕННЕМУ ОСВЕДОМЛЕНИЮ
Статья 6. Внутреннее осведомление и производство по внутреннему осведомлению
1. Внутреннее осведомление начинается с представления осведомляющим лицом сообщения своему непосредственному руководителю или его вышестоящему лицу  либо другому лицу, осуществляющему контроль в его отношении, или уполномоченному лицу руководителя компетентного органа.
2. Если сообщение получено непосредственным руководителем осведомляющего лица или его вышестоящим лицом  либо другим лицом, осуществляющим контроль в его отношении, или лицом, не предусмотренным частью 1 настоящей статьи, то они обязаны незамедлительно передать сообщение руководителю компетентного органа или уполномоченному им лицу.
3. Руководитель компетентного органа или уполномоченное им лицо:
1) обеспечивает незамедлительную, но не позднее чем в течение одного рабочего дня, постановку сообщения на учет;
2) обеспечивает в пределах своей компетенции возбуждение производства при наличии оснований в течение трех рабочих дней с момента постановки сообщения на учет;
3) обеспечивает конфиденциальность возбужденного производства;
4) принимает в пределах своей компетенции меры в целях проверки подлинности сообщения;
5) в случае выявления явных  признаков преступления при проверке в пределах своей компетенции подлинности сообщения незамедлительно сообщает об этом в Прокуратуру Республики Армения;
6) принимает в пределах своей компетенции меры в целях защиты осведомляющих лиц от вредительских действий, а также устранения вредительских действий и их последствий;
7) обеспечивает нераскрытие личных данных осведомляющего лица, если законом не предусмотрено иное;
8) обеспечивает по требованию осведомляющего лица предоставление сведений о ходе производства и принимаемых мерах;
9) дает осведомляющему лицу возможность предоставлять разъяснения, доводы и заявления.
4. Неисполнение обязанностей, установленных частью 3 настоящей статьи, влечет предусмотренную законом ответственность.
5. Общий контроль в отношении внутреннего осведомления осуществляет руководитель компетентного органа или уполномоченное им лицо.
6. Максимальный срок производства, возбужденного на основании внутреннего осведомления, - 30 дней. По результату возбужденного производства принимается соответствующий акт, о котором  осведомляющее лицо уведомляется в трехдневный срок с момента принятия акта.
7. Если в ходе производства выясняется, что осведомляющее лицо при представлении в установленном настоящим Законом порядке сообщения действовало недобросовестно, то руководитель компетентного органа или уполномоченное им лицо прекращает предоставление осведомляющему лицу защиты, о чем уведомляют осведомляющее лицо в трехдневный срок с момента вынесения решения.
8. Если недобросовестное действие осведомляющего лица содержит признаки преступления, то лицо, получившее сообщение, обязано незамедлительно сообщить об этом в Прокуратуру Республики Армения.
ВНЕШНЕЕ ОСВЕДОМЛЕНИЕ И ПРОИЗВОДСТВО ПО ВНЕШНЕМУ ОСВЕДОМЛЕНИЮ
Статья 7. Внешнее осведомление и производство по внешнему осведомлению
1. Внешнее осведомление начинается с представления осведомляющим лицом сообщения в компетентный орган.
2. Если сообщение касается сотрудника компетентного органа, то  осведомляется руководитель компетентного органа, если осведомление касается руководителя компетентного органа, то осведомляется руководитель вышестоящего органа компетентного органа. При отсутствии вышестоящего органа компетентного органа сообщение представляется в комиссию по этике публичного служащего соответствующего органа (при ее наличии), а в случае высокопоставленных должностных лиц – в уполномоченный орган в сфере предупреждения коррупции.
3. Компетентный орган:
2) возбуждает в пределах своей компетенции производство при наличии оснований в течение трех рабочих дней с момента постановки сообщения на учет;
3) обеспечивает конфиденциальность производства;
5. Если сообщение  представлено в некомпетентный орган, то получивший  сообщение орган в трехдневный срок переадресовывает его в компетентный орган, уведомив осведомляющее лицо.
6. Внешним осведомлением не считается процедура рассмотрения и разрешения органами уголовного преследования сообщений о преступлениях, предусмотренная Уголовно-процессуальным кодексом Республики Армения.
7. Если осведомляющее лицо не да дало согласие на раскрытие своих личных данных, то орган, который получил представленное осведомляющим лицом сообщение и не правомочен возбуждать производство, обязан до направления сообщения по принадлежности получить предварительное согласие осведомляющего лица, если законом не предусмотрено иное. В случае отсутствия согласия осведомляющего лица сообщение направляется по принадлежности без раскрытия личных данных осведомляющего лица.
8. Максимальный срок производства, возбужденного на основании внешнего осведомления, - 30 дней. По результату возбужденного производства принимается соответствующий акт, о котором  осведомляющее лицо уведомляется в трехдневный срок с момента принятия акта.
9. Если в ходе производства выясняется, что осведомляющее лицо при представлении в установленном настоящим Законом порядке сообщения действовало недобросовестно, то компетентный орган прекращает предоставление осведомляющему лицу защиты, о чем уведомляют осведомляющее лицо в трехдневный срок с момента вынесения решения.
10. Если недобросовестное действие осведомляющего лица содержит признаки преступления, то компетентный орган обязан незамедлительно сообщить об этом в Прокуратуру Республики Армения.
Статья 8. Единая электронная площадка осведомления
1. Осведомляющее лицо через посредство единой электронной площадки осведомления (далее – единая электронная площадка) может анонимно сообщать сведения о преступлении.
2. Республика Армения в лице уполномоченного органа Правительства Республики Армения при посредстве единой электронной площадки гарантирует защиту осведомляющего лица, обеспечивая его анонимность.
3. Анонимность осведомляющего лица гарантируется посредством кодирования адреса его интернет-коммуникации (Internet Protocol Address) через посредство единой электронной площадки.
4. Единая электронная площадка обеспечивает доступность для Генеральной прокуратуры Республики Армения.
5. Единая электронная площадка должна быть наделена возможностью сбора необходимых сведений и фактов, относящихся к анонимному сообщению, посредством обратной связи.
6.  Единую электронную площадку ведет уполномоченный орган Правительства Республики Армения.
7. Техническое описание и порядок ведения единой электронной площадки утверждает Правительство Республики Армения.
Статья 9. Анонимные сообщения и их особенности
1. Осведомляющее лицо представляет анонимное сообщение посредством его ввода в единую электронную площадку.
2. Генеральная прокуратура Республики Армения в пределах своей компетенции обеспечивает постановку на учет, рассмотрение каждого введенного в единую электронную площадку сообщения, принятие в пределах своей компетенции мер и принятие при необходимости соответствующего акта.
3. Содержащее признаки преступление и представленное в единой электронной площадке сообщение подлежит проверке в порядке, установленном Законом Республики Армения “Об оперативно-разыскной деятельности”, если представленное в сообщении сведение является в достаточной мере обоснованным, касается конкретного должностного лица или органа и содержит данные, которые могут быть проверены разумным образом.
4. Генеральная прокуратура Республики Армения в целях проверки сообщения, предусмотренного частью 3 настоящей статьи, переадресовывает его органу, осуществляющему оперативно-розыскную деятельность.
5. Положения статьи 7 настоящего Закона распространяются на анонимные сообщения постольку, насколько они применимы по своей сути (mutatis mutandis).
ЗАЩИТА ОСВЕДОМЛЯЮЩЕГО ЛИЦА И АФФИЛИРОВАННЫХ С НИМ ЛИЦ И ОБЯЗАННОСТЬ ОСВЕДОМЛЯЮЩЕГО ЛИЦА ДЕЙСТВОВАТЬ ДОБРОСОВЕСТНО
Статья 10. Право на защиту осведомляющего лица и аффилированных с ним лиц
1. Осведомляющее лицо в соответствии с настоящим Законом имеет право на защиту. Защита, предоставляемая осведомляющему физическому лицу, распространяется на осведомляющее юридическое лицо постольку, поскольку такая защита применима к нему по своей сути.
2. Осведомляющее лицо имеет право на конфиденциальность своих личных данных,  защиту от вредительских действий и их последствий.
3. Осведомляющее лицо, представившее сообщение, или сообщение которого направлено в органы уголовного преследования, подлежит защите в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом Республики Армения.
4. Каждый договор или каждое положение договора, которые склонны к лишению лица права на осведомление или осведомляющего лица на защиту либо к его ограничению, ничтожны.
5. Лицо, аффилированное с осведомляющим лицом, имеет право на пользованием мерами защиты осведомляющего лица, если разумным образом обосновывает, что вследствие имеющейся связи с осведомляющим лицом против него могут совершаться вредительские действия.
Статья 11. Защита личных данных осведомляющего лица при представлении анонимного сообщения
1. При представлении анонимного сообщения гарантируется нераскрытие личных данных осведомляющего лица как компетентному органу, так и другим лицам, за исключением случаев, когда свои личные данные раскрывает осведомляющее лицо.
2. Компетентный орган не вправе предпринимать меры по раскрытию личных данных осведомляющего лица, представившего анонимное сообщение.
Статья 12. Судебная защита осведомляющего лица и аффилированных с ним лиц
1. Осведомляющее лицо, против которого в связи с осведомлением  предпринято вредительское действие, имеет право на судебную защиту.
2. Лицо, аффилированное с осведомляющим лицом, против которого вследствие имеющейся связи с осведомляющим лицом предпринято вредительское действие, имеет право на судебную защиту.
3. Судебная защита осведомляющего лица и аффилированных с ним лиц осуществляется в порядке, установленном законодательством Республики Армения.
Статья 13. Обязанность осведомляющего лица действовать добросовестно
1. Осведомляющее лицо действует добросовестно, если на момент осведомления оно имеет разумные основания подозревать о случае коррупционного характера или конфликте интересов либо о нарушении, связанном с правилами этики или требованиями к несовместимости, или другими ограничениями, или с декларированием, или о ином вреде, направленном на общественные интересы либо об их угрозе, сведение, по его убеждению, является правдивым и, если до осведомления оно в пределах своих реальных возможностей предпринял меры по проверке точность и полноту сведения.
2. Осведомляющее лицо действует недобросовестно, если:
1) отсутствуют признаки добросовестного действия, предусмотренные частью 1 настоящей статьи, или
2) осведомление произведено незаконным способом, в том числе на основании сведений, приобретенных посредством совершения преступления или нарушения конституционных прав человека, или
3) оно требует или получает для себя или другого лица какое-либо преимущество, или
4) оно умышленно сообщает ложные сведения в целях причинения вреда другому лицу.
ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНЫЕ И ПЕРЕХОДНЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Статья 14. Вступление Закона в силу
1. Настоящий Закон вступает в силу с 1 января 2018 года.
Статья 15. Создание единой электронной площадки
1. Единая электронная площадка по приему анонимных сообщений подлежит созданию после вступления в силу настоящего Закона – до 1 июля 2018 года.