Ընդունվել է 13.12.2017
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 2013 թվականի դեկտեմբերի 5-ի վարչական դատավարության օրենսգրքի 5-րդ բաժինը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 31.3-րդ գլխով.
«ԳԼՈՒԽ 31.3
ԱՆՀԵՏԱՁԳԵԼԻ ՄԻՋԱՄՏՈՒԹՅԱՆ ՈՐՈՇՄԱՆ ԲՈՂՈՔԱՐԿՄԱՆ ՎԱՐՈՒՅԹԸ
Հոդված 222.11. Անհետաձգելի միջամտության որոշման բողոքարկման վերաբերյալ գործերը
1. «Ընտանիքում բռնության կանխարգելման, ընտանիքում բռնության ենթարկված անձանց պաշտպանության եւ ընտանիքում համերաշխության վերականգնման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված՝ անհետաձգելի միջամտության որոշումը վիճարկող հայցադիմումի քննությունն իրականացվում է սույն օրենսգրքով նախատեսված կանոնների պահպանմամբ՝ հաշվի առնելով սույն գլխի առանձնահատկությունները:
2. «Ընտանիքում բռնության կանխարգելման, ընտանիքում բռնության ենթարկված անձանց պաշտպանության եւ ընտանիքում համերաշխության վերականգնման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված՝ անհետաձգելի միջամտության որոշումը վիճարկող հայցադիմումի պարագայում դատարանը սույն օրենսգրքի 77-րդ հոդվածի 1-ին մասում նշված որոշումներից մեկը կայացնում է հայցադիմումն ստանալուց հետո՝ 36 ժամվա ընթացքում:
3. Անհետաձգելի միջամտության որոշման բողոքարկման վերաբերյալ գործերով ծանուցագիրը հայցվորին, պատասխանողին եւ ընտանիքում բռնության ենթարկված անձին կամ նրա օրինական ներկայացուցչին ուղարկվում է դատական նիստը նշանակվելուց հետո անհապաղ: Հրապարակային ծանուցումը չի կարող օգտագործվել որպես ծանուցման եղանակ:
4. «Ընտանիքում բռնության կանխարգելման, ընտանիքում բռնության ենթարկված անձանց պաշտպանության եւ ընտանիքում համերաշխության վերականգնման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված՝ անհետաձգելի միջամտության որոշումը վիճարկող հայցադիմումը դատարանը քննում եւ գործն ըստ էության լուծող դատական ակտը կայացնում է հայցադիմումը վարույթ ընդունելուց հետո՝ 48 ժամվա ընթացքում:»:

Статья 1. Раздел 5 Кодекса административного судопроизводства Республики Армения от 5 декабря 2013 года дополнить главой 31.3 следующего содержания:
«ГЛАВА 31.3
ПРОИЗВОДСТВО ПО ОБЖАЛОВАНИЮ ПОСТАНОВЛЕНИЯ О БЕЗОТЛАГАТЕЛЬНОМ ВМЕШАТЕЛЬСТВЕ
Статья 1. Дела об обжаловании постановления о безотлагательном вмешательстве
1. Рассмотрение искового заявления, обжалующего постановление о безотлагательном вмешательстве, установленное Законом Республики Армения «О предотвращении насилия в семье, защите лиц, подвергшихся насилию в семье, и восстановлении согласия в семье», осуществляется с соблюдением предусмотренных настоящим Кодексом правил - с учетом особенностей настоящей главы.
2. Суд при исковом заявлении, обжалующем постановление о безотлагательном вмешательстве, установленное Законом Республики Армения «О предотвращении насилия в семье, защите лиц, подвергшихся насилию в семье, и восстановлении согласия в семье», выносит одно из определений, указанных в части 1 статьи 77 настоящего Кодекса, - в течение 36 часов после получения искового заявления.
3. Повестка по делам об обжаловании постановления о безотлагательном вмешательстве направляется истцу, ответчику и лицу, подвергшемуся насилию в семье, или его законному представителю незамедлительно после назначения судебного заседания. Публичное извещение не может быть использовано к качестве способа извещения.
4. Суд рассматривает исковое заявление, обжалующее постановление о безотлагательном вмешательстве, установленное Законом Республики Армения «О предотвращении насилия в семье, защите лиц, подвергшихся насилию в семье, и восстановлении согласия в семье», и выносит судебный акт, разрешающий дело по существу, в течение 48 часов после принятия искового заявления к производству.».
Статья 2. Настоящий Закон вступает в силу через шесть месяцев со дня, следующего за его официальным опубликованием.