ՍՈՒՄԳԱՅԻԹՅԱՆ ՈՃՐԱԳՈՐԾՈՒԹՅԱՆ 30-ՐԴ ՏԱՐԵԼԻՑԻ ԿԱՊԱԿՑՈՒԹՅԱՄԲ
Արձանագրելով, որ 30 տարի առաջ Ադրբեջանի իշխանությունների ծրագրավորած ու կազմակերպած Սումգայիթյան ոճրագործությունը հայ ժողովրդին իր բնօրրանից դուրսմղման ու ոչնչացման ադրբեջանական հետեւողական քաղաքականության եւս մեկ դրսեւորում էր, որը սկիզբ է առել 1918 թվականին Ադրբեջանի հիմնադրմամբ՝ հատկապես Բաքվում (1918թ.) 30.000 եւ Շուշիում (1920թ.) 20.000 հայերի կյանքեր խլած կոտորածներով, շարունակվել է խորհրդային ժամանակաշրջանում բռնությունների միջոցով Նախիջեւանի եւ այլ շրջանների բնակչության հայաթափմամբ եւ Արցախի հայության նկատմամբ բռնաճնշումներով, նոր թափ է ստացել մասնավորապես 1988-1991 թվականներին Սումգայիթում, Բաքվում ու Գանձակում (Կիրովաբադում) հայերի նկատմամբ իրականացված ջարդերով, 1991 թվականից սկսած՝ Արցախի դեմ սանձազերծված լայնածավալ ագրեսիայով, որում ներգրավված էին միջազգային ահաբեկչական կազմակերպությունների հետ սերտ առնչություն ունեցող հազարավոր վարձկաններ, 1991 թվականին իրականացված «Օղակ» ռազմական գործողության միջոցով 22 հայկական գյուղերի էթնիկ զտմամբ ու բռնագաղթով, 1992 թվականին Արցախի Մարաղա գյուղում ապրող տարեց մարդկանց, կանանց ու երեխաների սպանություններով, 1992 թվականին հայաբնակ Շահումյանի շրջանի եւ Մարտակերտի շրջանի մի հատվածի բռնազավթմամբ ու հայաթափմամբ, Աղդամի մոտակայքում՝ ադրբեջանական զինված խմբավորումների կողմից Խոջալու ավանի բնակիչների սպանությամբ՝ Ադրբեջանում ներքաղաքական պայքարում դա օգտագործելու եւ հայերին վերագրելու նպատակով, հայ ժողովրդի ներկայացուցիչների նկատմամբ հանցագործություններ իրականացրած անձանց հերոսացմամբ, հակահայկական ատելության ու անհանդուրժողականության սերմանմամբ, հայկական պատմամշակութային ժառանգության ոչնչացմամբ, պատմության կեղծարարությամբ, 1994-1995 թվականներին կնքված զինադադարի եռակողմ անժամկետ համաձայնագրերի խախտումներով եւ դիվերսիոն ներթափանցումներով, խաղաղ բնակչության ու զինվորականների սպանություններով, քաղաքացիական հաստատությունների դեմ թիրախավորված ռմբակոծումներով, 2016 թվականի ապրիլին Արցախի դեմ նոր լայնածավալ ագրեսիայի սանձազերծումով, որն ուղեկցվեց միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտումներով` երեխաների, կանանց ու տարեցների սպանություններով, զոհված զինծառայողների մարմինների խոշտանգմամբ, գերության մեջ հայտնված հայ զինվորների` ահաբեկչական խմբավորումներին բնորոշ ոճով գլխատումներով,
փաստելով, որ էթնիկ զտման, հայաթափման եւ ֆիզիկական ոչնչացման սպառնալիքի ներքո հայտնված արցախահայության՝ 1988 թվականի փետրվարին, միջազգային իրավունքի նորմերին եւ գործող օրենսդրության համաձայն, խաղաղ ցույցերի միջոցով միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքներից մեկի՝ ժողովուրդների իրավահավասարության եւ ինքնորոշման իրավունքի կիրառման պահանջին ի պատասխան՝ Ադրբեջանի իշխանությունների ձեռնարկած եւ ծայրահեղ հայատյացության պետական քարոզչությամբ ուղեկցվող հակահայկական բռնությունները, ջարդերն ու տեղահանումները անհնարին էին դարձրել Ադրբեջանում հայերի գոյությունը,
կոչ է անում խորհրդարաններին եւ խորհրդարանական վեհաժողովներին, միջազգային կազմակերպություններին, մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող կառույցներին՝

В СВЯЗИ С 30-летием СУМГАИТСКОГО ПРЕСТУПЛЕНИЯ
Фиксируя, что запланированное и организованное властями Азербайджана 30 лет назад Сумгаитское преступление явилось еще одним проявлением последовательной азербайджанской политики по вытеснению и уничтожению армянского народа на его родине, начало которой было заложено еще с основания Азербайджана в 1918 году – особенно погромами, унесшими жизнь 30000 армян в Баку (1918г.) и 20000 – в Шуши (1920г.), которая была продолжена в советский период путем насильственного изгнания армянского населения из Нахичевана, других районов и жестокого давления на армян Арцаха, что получило новый размах, в частности, посредством погромов в отношении армян в Сумгаите, Баку и Гандзаке (Кировабаде) в 1988-1991 годах, широкомасштабной агресии, разнузданной против Арцаха начиная с 1991 года, в которую были вовлечены тысячи наемников, имеющих тесные связи с международными террористическими организациями, посредством этнической чистки и депортации 22 армянских сел пктем осуществленной в 1991 году военной операции “Кольцо”, убийства в 1992 году стариков, женщин и детей, проживающих в арцахском селе Марага, насильственного захвата и изгнания армян из армянонаселенных Шаумяновского района и части Мардакертского района в 1992 году, посредством убийства азербайджанскими вооруженными группировками населения поселка Ходжалу вблизи Агдама в целях использования этого преступления во внутриполитической борьбе в Азербайджане и возложения вины за это на армян, посредством героизации лиц, осуществивших преступления в отношениипредставителей армянского народа, утверждения антиармянской ненависти и непримиримости, уничтожения армянского культурно-исторического наследия, нарушений трехстороннего бессрочного соглашения о перемирии, заключенного в 1994-1995 годах, и диверсионных проникновений, убийств мирного населения и военнослужащих, целенаправленных бомбардировокгражданских учреждений, разнузданной в 2016 году новой широкомасштабной агрессии против Арцаха, которая сопровождалась грубейшими нарушениями международного гуманитарного права – убийством детей, женщин и стариков, глумлением над телами погибших военнослужащих, - обезглавливанием попавших в плен армянских солдат по примеру, присущему террористическим группировкам;
отмечая, что предпринятые властями Азербайджана насилие против армян, антиармянские погромы и депортации, сопровождающиеся крайней армяноненавистнической государственной пропагандой, в ответ на требование в феврале 1988 года оказавшихся под угрозой этнических чисток, изгнания и физического уничтожения армян Арцаха о применении согласно нормам международного права и действующего законодательства, посредством мирных демонстраций одного из фендаментарльных принципов международного права - равноправия народов и права на самоопределение, сделали невозможнымсуществование армян в Азербайджане;
фиксируя, что власти Азербайджана, противопоставляя себя международному сообществу и странам-сопредседателям Минской группы ОБСЕ, препятствуют переговорному процессу по разрешению проблемы Нагорного Карабаха, продолжая уповать на силу и угрозу применения силы:
осуждает осуществленные Азербайджаном массовое насилие, убийства и депортации осуществленные против мирного населения, а также его армяноненавистническую, расистскуюполитику, разнузданные им агрессивные военные действия против Нагорного Карабаха;
взывает к памяти безвинных жертв преступлений Азербайджана в отношении армян;
призывает парламенты и парламентские ассамблеи, международные организации, структуры, занимающиеся защитой прав человека:
• осудить осуществленные Азербайджаном и продолжающиеся преступления в отношении мирного населения, нарушения им международного гуманитерного права, которые являются угрозой безопасности, стабильности и развитию не только для армянского народа, но и всего региона,