ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՎԱՐՉԱԿԱՆ ԴԱՏԱՎԱՐՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 2013 թվականի դեկտեմբերի 5-ի վարչական դատավարության օրենսգրքի (այսուհետ` Օրենսգիրք) 2-րդ հոդվածում «Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգրքով» բառերը փոխարինել «Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգիրք» Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական օրենքով» բառերով:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 3-րդ հոդվածի 5-րդ մասն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 8-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 8. Դատական վարույթի հրապարակայնությունը
1. Դատարանում գործը քննվում է դռնբաց դատական նիստում:
2. Վարույթի մասնակիցների մասնավոր կյանքի, ներառյալ` առեւտրային գաղտնիքի, անչափահասների կամ արդարադատության շահերի, ինչպես նաեւ պետական անվտանգության, հասարակական կարգի կամ բարոյականության պաշտպանության նպատակով դատարանը վարչական դատավարության մասնակցի միջնորդությամբ կամ իր նախաձեռնությամբ գործը կամ դրա մի մասը կարող է քննել դռնփակ դատական նիստում:
3. Գործը կամ դրա մի մասը դռնփակ նիստում քննելու հարցը լուծվում է դռնփակ:
4. Գործը կամ դրա մի մասը դռնփակ նիստում քննելու մասին դատարանը կայացնում է որոշում:
5. Դռնփակ դատական նիստում գործի քննությունն իրականացվում է սույն օրենսգրքով սահմանված կանոնների պահպանմամբ: Գործը կամ դրա մի մասը դռնփակ նիստում քննելու դեպքում դատական նիստին իրավունք ունեն ներկա լինելու դատական նիստերի քարտուղարը, վարչական դատավարության մասնակիցները, նրանց ներկայացուցիչները, դատական կարգադրիչները, իսկ անհրաժեշտության դեպքում` նաեւ վկան, փորձագետը եւ թարգմանիչը: Նշված անձինք դատարանի կողմից ստորագրություն վերցնելու միջոցով նախազգուշացվում են օրենքով պահպանվող գաղտնի տեղեկությունները հրապարակելու եւ սահմանված կարգի խախտմամբ օգտագործելու համար պատասխանատվության մասին:
6. Գործը կամ դրա մասը դռնփակ նիստում քննելու դեպքում դատական իշխանության պաշտոնական կայքում հրապարակվում է դատական ակտի եզրափակիչ մասը, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ այն պարունակում է օրենքով պահպանվող գաղտնիք: Դատական ակտի` օրենքով պահպանվող գաղտնիք պարունակող եզրափակիչ մասը հրապարակվում է դռնփակ նիստում:
7. Գործը կամ դրա մի մասը դատարանի որոշմամբ դռնփակ նիստում քննելու դեպքում տվյալ գործի հետագա քննությունն այլ դատական ատյաններում կատարվում է դռնփակ:»:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 9-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 9. Վարչական դատավարության լեզուն
1. Հայաստանի Հանրապետությունում վարչական դատավարության լեզուն հայերենն է։
2. Դատավարական բոլոր փաստաթղթերը ներկայացվում են հայերեն կամ այլ լեզվով՝ հայերեն պատշաճ թարգմանությամբ: Նշված պահանջը չպահպանելու դեպքում դատավարական փաստաթղթերը դատարանը չի քննարկում կամ չի թույլատրում, իսկ սույն օրենսգրքով նախատեսված դեպքերում վերադարձնում է դրանք ներկայացրած անձանց:
3. Կողմը, նրա ներկայացուցիչը, կողմի նախաձեռնությամբ նշանակված փորձագետը կամ կողմի միջնորդությամբ հրավիրված վկան իրավունք ունեն դատարանում հանդես գալու իրենց նախընտրած լեզվով, եթե կողմն ապահովում է հայերեն թարգմանությունը։ Դատավորը, կողմերը, վկաները, փորձագետները, ներկայացուցիչներն իրավունք չունեն ստանձնելու թարգմանչի պարտականություններ, անգամ եթե նրանք տիրապետում են թարգմանության համար անհրաժեշտ լեզվին։
4. Վարչական դատավարության մասնակցին, նրա նախաձեռնությամբ նշանակված փորձագետին, նրա միջնորդությամբ հրավիրված վկային դատարանը պետական միջոցների հաշվին ապահովում է թարգմանչի ծառայություններով, եթե համապատասխան անձը չունի հայերեն հաղորդակցվելու հնարավորություն, եւ նա ապացուցում է, որ բավարար միջոցներ չունի վճարովի թարգմանություն ապահովելու համար:
5. Թարգմանիչն իրավունք ունի հարցեր տալու թարգմանության ճշգրտման համար, ծանոթանալու դատական նիստերի կամ առանձին դատավարական գործողությունների արձանագրությանը եւ դիտողություններ անելու թարգմանության ճիշտ արձանագրման կապակցությամբ։
6. Թարգմանիչը նախազգուշացվում է ակնհայտ սխալ թարգմանություն կատարելու համար նախատեսված քրեական պատասխանատվության մասին, որի վերաբերյալ դատարանը թարգմանչից ստորագրություն է վերցնում։
7. Լսողական կամ խոսակցական սահմանափակումներ ունեցող անձինք, սույն հոդվածի դրույթներին համապատասխան, ապահովվում են գործի նյութերին ծանոթանալու, սույն օրենսգրքով սահմանված այլ իրավունքներից օգտվելու եւ պարտականություններ կրելու հնարավորությամբ` սուրդոթարգմանչի միջոցով:
8. Տեսողական սահմանափակումների պատճառով հաշմանդամություն ունեցող վարչական դատավարության մասնակիցն ունի պետական միջոցների հաշվին օգնականի իրավունք, եթե ապացուցում է, որ բավարար միջոցներ չունի վճարովի օգնական ունենալու համար:
9. Հայաստանի Հանրապետության հաշվին թարգմանչի ծառայություններ մատուցելու անհրաժեշտություն առաջանալիս սույն հոդվածի 4-րդ, 7-րդ եւ 8-րդ մասերով նախատեսված դեպքերում դատարանի որոշման հիման վրա թարգմանիչ, սուրդոթարգմանիչ կամ օգնական նշանակելու կարգը, թարգմանչի, սուրդոթարգմանչի կամ օգնականի վարձատրության չափը եւ կարգը սահմանվում են Կառավարության որոշմամբ։»:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 12-րդ հոդվածում՝
1) 3-5-րդ մասերը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«3. Վճռաբեկ դատարանում վճռաբեկ բողոքը վարույթ ընդունելու հարցը քննվում է վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական եւ վարչական պալատի դատավորների ընդհանուր թվի մեծամասնությամբ: Վճռաբեկ բողոքը համարվում է վարույթ ընդունված, եթե դրան կողմ է քվեարկել վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական եւ վարչական պալատի դատավորների մեծամասնությունը:
4. Վարույթ ընդունված վճռաբեկ բողոքները վճռաբեկ դատարանը քննում է կոլեգիալ` վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական եւ վարչական պալատի դատավորների մեծամասնությամբ:
5. Գործի կոլեգիալ քննության ժամանակ դատավորն իրավունք չունի ձեռնպահ մնալու քվեարկելուց:».
2) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 6-8-րդ մասերով.
«6. Մեծամասնության կարծիքի հետ չհամաձայնվող դատավորի հատուկ կարծիք ունենալու մասին նրա ստորագրությամբ նշում է կատարվում դատական ակտում: Հատուկ կարծիքն այն ներկայացրած դատավորի ստորագրությամբ կցվում է դատական ակտին։
7. Հատուկ կարծիքը կարող է վերաբերել դատական ակտի ինչպես պատճառաբանական, այնպես էլ եզրափակիչ մասին:
8. Հատուկ կարծիքը հրապարակվում է դատական ակտի հետ միաժամանակ։»:
Հոդված 6. Օրենսգրքի 13-րդ հոդվածի 1-ին մասում «Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական դատավարության եւ Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգրքերի» բառերը փոխարինել «Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգիրք» Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական օրենքի եւ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքի» բառերով:
Հոդված 7. Օրենսգրքի 64.1-ին հոդվածի 1-ին մասում «Դատարանների նախագահների խորհուրդը» բառերը փոխարինել «Բարձրագույն դատական խորհուրդը» բառերով:
Հոդված 8. Օրենսգրքի 152-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետում «Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգրքի 91-րդ» բառերը փոխարինել «Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգիրք» Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական օրենքի 71-րդ» բառերով:
Հոդված 9. Օրենսգրքի 158-րդ հոդվածի 2-րդ եւ 3-րդ մասերը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«2. Վճռաբեկ բողոքը սույն օրենսգրքի 161-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետի հիմքով ներկայացնելու դեպքում բողոքը բերած անձը պետք է հիմնավորի, որ դրա վերաբերյալ վճռաբեկ դատարանի որոշումը կարող է էական նշանակություն ունենալ օրենքի եւ այլ նորմատիվ իրավական ակտերի միատեսակ կիրառության համար, մասնավորապես վճռաբեկ բողոքում հիմնավորելով, որ`
1) առնվազն մեկ այլ գործով ստորադաս դատարանի՝ օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտում միեւնույն նորմը կիրառվել է կամ չի կիրառվել հակասող մեկնաբանությամբ` կցելով այդ գործով դատական ակտը եւ մեջբերելով դրա հակասող մասերը` կատարելով համեմատական վերլուծություն` բողոքարկվող դատական ակտի եւ նույնանման փաստական հանգամանքներով մեկ այլ գործով ստորադաս դատարանի դատական ակտի միեւնույն նորմի իրար հակասող մեկնաբանության վերաբերյալ.
2) բողոքարկվող դատական ակտում որեւէ նորմի մեկնաբանությունը հակասում է վճռաբեկ դատարանի որոշման մեջ տվյալ նորմին տրված մեկնաբանությանը ` կցելով վճռաբեկ դատարանի դատական ակտը եւ մեջբերելով դրա հակասող մասերը, կատարելով համեմատական վերլուծություն` բողոքարկվող դատական ակտի եւ նույնանման փաստական հանգամանքներ ունեցող գործով Հայաստանի Հանրապետության վճռաբեկ դատարանի դատական ակտի միջեւ առկա հակասության վերաբերյալ.
3) բողոքարկվող դատական կատում դատարանի կիրառած նյութական կամ դատավարական իրավունքի նորմի կապակցությամբ առկա է իրավունքի զարգացման խնդիր։
3. Վճռաբեկ բողոքը սույն օրենսգրքի 161-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետի հիմքով ներկայացնելու դեպքում վճռաբեկ բողոքը բերած անձը վճռաբեկ բողոքում պետք է նշի այն նյութական կամ դատավարական նորմը, որը խախտվել է` հիմնավորելով, որ այդ խախտմամբ խաթարվել են արդարադատության բուն էությունը, ինչպես նաեւ նոր կամ նոր երեւան եկած հանգամանքի առկայությունը:»:
Հոդված 10. Օրենսգրքի 161-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 161. Վճռաբեկ բողոքը վարույթ ընդունելու հիմքերը
1. Վճռաբեկ բողոքն ընդունվում է քննության, եթե վճռաբեկ դատարանը գտնում է, որ`
1) բողոքում բարձրացված հարցի վերաբերյալ վճռաբեկ դատարանի որոշումը կարող է էական նշանակություն ունենալ օրենքի եւ այլ նորմատիվ իրավական ակտերի միատեսակ կիրառության համար.
2) առերեւույթ առկա է մարդու իրավունքների եւ ազատությունների հիմնարար խախտում:
2. Սույն հոդվածի իմաստով` բողոքում բարձրացված հարցի վերաբերյալ վճռաբեկ դատարանի որոշումը կարող է էական նշանակություն ունենալ օրենքի եւ այլ նորմատիվ իրավական ակտերի միատեսակ կիրառության համար, եթե`
1) առնվազն մեկ այլ գործով ստորադաս դատարանի՝ օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտում միեւնույն նորմը կիրառվել է կամ չի կիրառվել հակասող մեկնաբանությամբ.
2) բողոքարկվող դատական ակտում որեւէ նորմի մեկնաբանությունը հակասում է վճռաբեկ դատարանի որոշման մեջ տվյալ նորմին տրված մեկնաբանությանը.
3) դատարանի կիրառած նյութական կամ դատավարական իրավունքի նորմի կապակցությամբ առկա է իրավունքի զարգացման խնդիր։
3. Սույն հոդվածի իմաստով` առերեւույթ առկա է մարդու իրավունքների եւ ազատությունների հիմնարար խախտում, եթե՝
1) բողոքարկվող դատական ակտը կայացնելիս դատարանը թույլ է տվել դատական սխալ, որը խաթարել է արդարադատության բուն էությունը.
2) առկա է նոր կամ նոր երեւան եկած հանգամանք:
4. Սույն հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի իմաստով՝ դատական սխալ են համարվում սույն օրենսգրքի 150-րդ հոդվածով նախատեսված դեպքերը։
5. Վճռաբեկ բողոքը վարույթ ընդունելու մասին վճռաբեկ դատարանը կայացնում է որոշում` գործը վճռաբեկ դատարանում ստանալու օրվանից երեք ամսվա ընթացքում։
6. Վճռաբեկ բողոքը վարույթ ընդունելու մասին վճռաբեկ դատարանի որոշումն ուժի մեջ է մտնում կայացման պահից, վերջնական է եւ ենթակա չէ բողոքարկման: Վճռաբեկ բողոքը վարույթ ընդունելու մասին որոշումն ուղարկվում է բողոք բերող անձին եւ գործին մասնակցող անձանց այն կայացնելու պահից երկշաբաթյա ժամկետում:
7. Օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտերի դեմ բերված վճռաբեկ բողոքը վարույթ ընդունելու դեպքում վճռաբեկ դատարանն իր որոշմամբ կարող է ամբողջությամբ կամ մասնակիորեն կասեցնել դատական ակտի կատարումը, բացառությամբ օրենքով նախատեսված դեպքերի:»:
Հոդված 11. Օրենսգրքի 162-րդ հոդվածի 2-րդ մասում «1-4-րդ» բառերը փոխարինել «1-ին եւ 2-րդ» բառերով:
Հոդված 12. Օրենսգրքի 170-րդ հոդվածի 4-րդ մասում « նիստին ներկա դատավորների ձայների մեծամասնությամբ» բառերը փոխարինել «վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական եւ վարչական պալատի դատավորների ընդհանուր թվի ձայների մեծամասնությամբ» բառերով:
Հոդված 13. Օրենսգրքի 182-րդ հոդվածի 1-ին մասի 3-րդ եւ 4-րդ կետերը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«3) Հայաստանի Հանրապետության վավերացրած միջազգային պայմանագրի հիման վրա գործող միջազգային դատարանի` ուժի մեջ մտած վճռով կամ որոշմամբ հիմնավորվել է անձի` Հայաստանի Հանրապետության վավերացրած միջազգային պայմանագրով նախատեսված իրավունքի խախտման փաստը.
4) Բարձրագույն դատական խորհուրդն ընդունել է որոշում, որով տվյալ դատական ակտը կայացրած դատավորը ենթարկվել է կարգապահական պատասխանատվության՝ տվյալ գործով արդարադատություն իրականացնելիս նյութական կամ դատավարական նորմի ակնհայտ եւ կոպիտ խախտման համար:»:
Հոդված 14. Օրենսգրքի 31.1-ին գլուխն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 15. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում նորընտիր Հանրապետության նախագահի կողմից իր պաշտոնի ստանձնման օրը:

Статья 1. В статье 2 Кодекса административного судопроизводства Республики Армения от 5 декабря 2013 года (далее - Кодекс) слова «Судебным кодексом Республики Армения» заменить словами «Конституционным законом Республики Армения «Судебный кодекс Республики Армения»».
Статья 2. Часть 5 статьи 3 Кодекса признать утратившей силу.
Статья 3. Статью 8 Кодекса изложить в следующей редакции:
«Статья 8. Гласность судопроизводства
1. Дело в суде рассматривается на открытом судебном заседании.
2. Суд в целях защиты личной жизни, включая коммерческую тайну, участников производства, интересов несовершеннолетних лиц или правосудия, а также государственной безопасности, общественного порядка или нравственности может по ходатайству участника административного судопроизводства или по своей инициативе рассмотреть дело или его часть на закрытом судебном заседании.
3. Вопрос рассмотрения дела или его части в закрытом заседании разрешается в закрытом режиме.
4. О рассмотрения дела или его части в закрытом заседании суд выносит определение.
5. Рассмотрение дела в закрытом судебном заседании осуществляется с соблюдением правил, установленных настоящим Кодексом. При рассмотрении дела или его части в закрытом заседании в судебном заседании имею право присутствовать секретарь судебных заседаний, участники административного судопроизводства, их представители, судебные распорядители, а в необходимых случаях также свидетель, эксперт и переводчик. Указанные лица взятием с них подписки предупреждаются судом об ответственности за разглашение и использование в нарушение установленного порядка охраняемых законом конфиденциальных сведений.
6. В случае рассмотрения дела или его части в закрытом судебном заседании на официальной интернет странице судебной власти опубликовывается заключительная часть судебного акта, за исключением случаев, когда он содержит охраняемую законом тайну. Заключительная часть судебного акта, содержащая охраняемую законом тайну оглашается на закрытом заседании.
7. В случае рассмотрения дела или его части по определению суда в закрытом заседании дальнейшее рассмотрение дела в других судебных инстанциях проводится в закрытом режиме.».
Статья 4. Статью 9 Кодекса изложить в следующей редакции:
«Статья 9. Язык административного судопроизводства
1. В Республике Армения языком административного судопроизводства является армянский язык.
2. Все процессуальные документы представляются на армянском языке или на другом языке - с надлежащим переводом на армянский язык. В случае несоблюдения указанного требования суд процессуальные документы не рассматривает или не допускает их, а в установленных настоящим Кодексом случаях возвращает представившим их лицам.
3. Сторона, ее представитель, назначенный по инициативе стороны эксперт или приглашенный по ходатайству стороны свидетель имеют право выступать в суде на предпочтительном для них языке, если сторона обеспечивает перевод на армянский язык. Судья, стороны, свидетели, эксперты, представители не вправе брать на себя обязанности переводчика, даже если они владеют необходимым для перевода языком.
4. Суд обеспечивает участника административного судопроизводства, назначенного по его инициативе эксперта, приглашенного по его ходатайству свидетеля услугами переводчика за счет средств государственного бюджета, если соответствующее лицо не возможности общаться на армянском языке, и оно доказывает, что не имеет достаточных средств для обеспечения оплачиваемого перевода.
5. Переводчик имеет право задавать вопросы для уточнения перевода, ознакомляться с протоколами судебных заседаний или отдельных процессуальных действий и делать замечания в связи с правильностью протоколирования перевода.
6. Переводчик предупреждается об уголовной ответственности, предусмотренной за заведомо неправильный перевод, о чем с переводчика судом берется подписка.
7. Лица, имеющие слуховые или речевые ограничения, в соответствии с положениями настоящей статьи обеспечиваются возможностью ознакомления с материалами дела, пользования другими правами и несения других обязанностей, которые установлены настоящим Кодексом, через сурдопереводчика.
8. Участник административного судопроизводства, имеющий инвалидность вследствие ограничений по зрению, имеет право на помощника за счет государственных средств, если доказывает, что не имеет достаточных средств для обеспечения оплачиваемого помощника.
9. При возникновении необходимости в оказании услуг переводчика за счет Республики Армения в предусмотренных частями 4, 7 и 8 настоящей статьи случаях порядок назначения на основании определения суда переводчика, сурдопереводчика или помощника, размер и порядок вознаграждения переводчика, сурдопереводчика или помощника устанавливается постановлением Правительства.».
Статья 5. В статье 12 Кодекса:
1) части 3-5 изложить в следующей редакции:
«3. Вопрос о принятии к производству кассационного протеста рассматривается большинством голосов от общего числа судей Гражданской и Административной палат Кассационного суда. Кассационный протест считается принятым к производству, если за него проголосовало большинство судей Гражданской и Административной палат Кассационного суда.
4. Принятый к производству кассационный протест рассматривается Кассационным судом коллегиально - большинством судей Гражданской и Административной палат Кассационного суда.
5. При коллегиальном рассмотрении дела судья не вправе воздерживаться от голосования.»;
2) статью дополнить частями 6-8 следующего содержания:
«6. О наличии особого мнения судьи, не согласного с мнением большинства, в судебном акте производится отметка за его подписью. Особое мнение за подписью представившего его судьи прилагается к протоколу.
7. Особое мнение может относиться как к мотивировочной, так и заключительной части судебного акта.
8. Особое мнение оглашается одновременно с судебным актом.».
Статья 6. В части 1 статьи 13 Кодекса слова «Гражданского процессуального кодекса Республики Армения и Судебного кодекса Республики Армения» заменить словами «Конституционного закона Республики Армения «Судебный кодекс Республики Армения» и Гражданского процессуального кодекса Республики Армения».
Статья 7. В части 1 статьи 64.1 Кодекса слова «Совет председателей судов» заменить словами «Высший судебный совет».
Статья 8. В пункте 1 части 2 статьи 152 Кодекса слова и цифры «91 Судебного кодекса Республики Армения» заменить словами и цифрами «71 Конституционного закона Республики Армения «Судебный кодекс Республики Армения»».
Статья 9. Части 2 и 3 статьи 158 Кодекса изложить в следующей редакции:
«2. Лицо, принесшее протест, в случае подачи кассационного протеста по основанию пункта 1 части 1 статьи 161 настоящего Кодекса должно обосновать, что решение Кассационного суда в связи с этим может иметь существенное значение для единообразного применения закона и иных нормативных правовых актов, в частности, обосновывая в кассационном протесте, что:
1) во вступившем в законную силу судебном акте нижестоящего суда противоречивое толкование одной и той же нормы применено или не применено как минимум по одному другому делу - с приложением судебного акта по э тому делу и цитированием его противоречащих частей, с проведением сравнительного анализа противоречащих друг другу толкований одной и той же нормы опротестовываемого судебного акта и судебного акта нижестоящего суда по другому делу с аналогичными фактическими обстоятельствами;
2) толкование какой-либо нормы в опротестовываемом судебном акте противоречит толкованию, данному этой норме в решении Кассационного суда - с приложением судебного акта Кассационного суда и цитированием его противоречащей части, с проведением сравнительного анализа наличия противоречия между опротестовываемым судебным актом и судебным актом Кассационного суда Республики Армения по делу, имеющему аналогичные фактическими обстоятельства;
3) имеется проблема развития права в связи с нормой материального или процессуального права, примененной судом в опротестуемом судебном акте.
3. Лицо, приносящее протест, в случае принесения кассационного протеста по основанию пункта 2 части 1 статьи 161 настоящего Кодекса должно указывать в кассационном протесте ту норму материального или процессуального права, которая нарушена, обосновывая, что этим нарушением искажена сама суть правосудия, а также наличие новых или вновь открывшихся обстоятельств.».
Статья 10. Статью 161 Кодекса изложить в следующей редакции:
«Статья 161. Основания принятия кассационного протеста к производству
1. Кассационный протест принимается к производству, если Кассационный суд сочтет, что:
1) решение Кассационного суда по поднятому в протесте вопросу может иметь существенное значение для единообразного применения закона и иного нормативного правового акта;
2) имеется явное фундаментальное нарушение прав и свобод человека.
2. По смыслу настоящей статьи решение Кассационного суда по поднятому в протесте вопросу может иметь существенное значение для единообразного применения закона и иных нормативных правовых актов, если:
1) во вступившем в законную силу судебном акте нижестоящего суда противоречивое толкование одной и той же нормы применено или не применено как минимум по одному другому делу;
2) толкование какой-либо нормы в опротестовываемом судебном акте противоречит толкованию, данному этой норме в решении Кассационного суда;
3) имеется проблема развития права в связи с примененной судом нормой материального или процессуального права.
3. По смыслу настоящей статьи имеется явное фундаментальное нарушение прав и свобод человека, если:
1) суд при вынесении опротестуемого судебного акта допустил судебную ошибку, которая исказила суть правосудия;
2) имеется новое или вновь открывшееся обстоятельство.
4. По смыслу пункта 1 части 3 настоящей статьи судебной ошибкой считаются случаи, предусмотренные статьей 150 настоящего Кодекса.
5. Кассационный суд выносит определение о принятии кассационного протеста к производству в течение трех месяцев после получения дела в Кассационном суде.
6. Определение Кассационного суда о принятии кассационного протеста к производству вступает в силу с момента его вынесения, является окончательным и не подлежит опротестованию. Определение о принятии кассационного протеста к производству в двухнедельный срок с момента его вынесения направляется лицу, приносящему протест, лицам, участвующим в деле.
7. Кассационный суд в случае принятия к производству кассационного протеста, принесенного на вступившие в силу судебные акты, может своим определением полностью или частично приостановить исполнение судебного акта, за исключением случаев, предусмотренных законом.».
Статья 11. В части 2 статьи 162 Кодекса цифры «1-4» заменить цыфрами «1 и 2».
Статья 12. В части 4 статьи 170 Кодекса слова «большинством голосов присутствующих в заседании судей» заменить словами «большинством голосов от общего числа судей Гражданской и Административной палат Кассационного суда».
Статья 13. Пункты 3 и 4 части 1 статьи 182 Кодекса изложить в следующей редакции:
«3. вступившим в законную силу вердиктом или решением международного суда, действующего на основании ратифицированного Республикой Армения международного договора, обоснован факт нарушения права лица, предусмотренного международным договором, ратифицированным Республикой Армения;
4) Высший судебный совет принял постановление, которым судья, вынесший данный судебный акт, привлечен к дисциплинарной ответственности за явное и грубое нарушение материальной или процессуальной нормы при осуществлении правосудия по данному делу.».
Статья 14. Главу 31.1 Кодекса признать утратившей силу.
Статья 15. Настоящий Закон вступает в силу в день вступления в должность новоизбранного Президента Республики.