«ՓԱԽՍՏԱԿԱՆՆԵՐԻ ԵՎ ԱՊԱՍՏԱՆԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Փախստականների եւ ապաստանի մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2008 թվականի նոյեմբերի 27-ի ՀՕ-211-Ն օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 4-րդ հոդվածի 1-ին մասում «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած պետական մարմնի» բառերը փոխարինել «Միգրացիոն ծառայության» բառերով:
Հոդված 2. Օրենքի 13-րդ հոդվածի 2-րդ մասում «ազգային անվտանգության հարցերով Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած  պետական մարմնի» բառերը փոխարինել «Ազգային անվտանգության ծառայության» բառերով, իսկ «հանցավորության եւ հակաիրավական ոտնձգությունների դեմ պայքարի  եւ հասարակական կարգի պահպանման հարցերով Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած պետական մարմնին (այսուհետ` Ոստիկանություն)» բառերը՝ «Ոստիկանության» բառով:
Հոդված 3. Օրենքի 32-րդ հոդվածի 1-ին մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1. Հայաստանի Հանրապետությունում օտարերկրյա քաղաքացիներին եւ քաղաքացիություն չունեցող անձանց (այսուհետ` օտարերկրացիներ) ապաստանի տրամադրման, փախստականի ճանաչման, ապաստան հայցողների եւ Հայաստանի Հանրապետությունում փախստական ճանաչվածների իրավունքների իրացման եւ սույն օրենքով սահմանված այլ իրավահարաբերությունների հարցերով իրավասու պետական մարմիններն են`
1) Կառավարությունը.
2) լիազոր մարմինը.
3) Ազգային անվտանգության ծառայությունը.
4) Ոստիկանությունը.
5) արտաքին գործերի բնագավառում լիազորված մարմինը (այսուհետ` Արտաքին գործերով լիազոր մարմին).
6) աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերով լիազորված պետական կառավարման մարմինը (այսուհետ` Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերով լիազոր մարմին).
7) կրթության հարցերով լիազորված պետական կառավարման մարմինը (այսուհետ` Կրթության հարցերով լիազոր մարմին).
8) առողջապահության հարցերով լիազորված պետական կառավարման մարմինը (այսուհետ` Առողջապահության հարցերով լիազոր մարմին).
9) խնամակալության եւ հոգաբարձության մարմինները (այսուհետ` Խնամակալության մարմիններ).
10) Հայաստանի Հանրապետության մարզպետարանների (Երեւանի քաղաքապետարանի) աշխատակազմի՝ երեխաների իրավունքների պաշտպանության բաժինները (այսուհետ` Ընտանիքի, կանանց եւ երեխաների իրավունքների պաշտպանության բաժիններ).
11) այլ իրավասու պետական մարմիններ (այսուհետ` այլ մարմիններ):»:
Հոդված 4. Օրենքի 34-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 34. Միգրացիայի հարցերով լիազոր մարմինը
1. Միգրացիայի հարցերով լիազոր մարմինը նախարարությանը ենթակա Միգրացիոն ծառայությունն է (այսուհետ՝ լիազոր մարմին):
2. Լիազոր մարմնի անմիջական ղեկավարումն իրականացնում է ծառայության պետը, որին համապատասխան նախարարի առաջարկությամբ նշանակում եւ ազատում է վարչապետը:
3. Լիազոր մարմնի ղեկավարն ունի տեղակալ, որին լիազոր մարմնի ղեկավարի առաջարկությամբ նշանակում եւ պաշտոնից ազատում է համապատասխան նախարարը:
4. Լիազոր մարմինը`
1) քննարկում է օտարերկրյա քաղաքացիներին եւ քաղաքացիություն չունեցող անձանց ապաստանի տրամադրման մասին դիմումները, նրանց տրամադրում է իրավական, սոցիալական եւ այլ բնույթի օժանդակություն.
2) իրականացնում է Հայաստանի Հանրապետությունում ապաստան հայցողների եւ Հայաստանի Հանրապետությունում ապաստան ստացած փախստականների կենտրոնացված հաշվառում, պահում է տեղեկատվական բանկ եւ իրականացնում է այդ բանկի մշտական թարմացումը.
3) իրականացնում է ապաստանի դիմումին առնչվող` սույն օրենքով սահմանված ընթացակարգերը եւ ունի դրանց վերաբերյալ համապատասխան որոշումներ կայացնելու բացառիկ իրավասություն.
4) դիմում է Ազգային անվտանգության հարցերով լիազոր մարմին` Հայաստանի Հանրապետություն անօրինական մուտք գործած ապաստան հայցողների` Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության համար հնարավոր վտանգ ներկայացնելու մասին եզրակացություն տալու, ինչպես նաեւ սույն օրենքի 11-րդ հոդվածի 1-ին մասով սահմանված՝ փախստականի կարգավիճակի բացառման հիմքերի կիրառմանն առնչվող փաստական հանգամանքների վերաբերյալ տեղեկություններ տրամադրելու հարցով.
5) անհրաժեշտության դեպքում դիմում է Ազգային անվտանգության ծառայություն, Արտաքին գործերով լիազոր մարմիններ, ինչպես նաեւ Ոստիկանություն` ապաստան հայցողների ինքնությունը պարզելու գործում աջակցելու հարցով.
6) սույն օրենքով սահմանված կարգով ապաստանի դիմումների վերաբերյալ ընդունված վերջնական որոշումների մասին երեք աշխատանքային օրվա ընթացքում տեղեկացնում է Ոստիկանությանը.
7) իր իրավասության լիարժեք իրականացման, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետությունում ապաստան հայցողների եւ Հայաստանի Հանրապետությունում ապաստան ստացածների իրավունքների իրացման հարցերով համագործակցում է սույն օրենքի 32-րդ հոդվածով սահմանված պետական մարմինների եւ ՄԱԿ ՓԳՀ-ի հետ.
8) ՄԱԿ ՓԳՀ-ին է տրամադրում փախստականների եւ ապաստանի հարցերին վերաբերող ամբողջական տեղեկատվություն, ներառյալ` ընդհանուր վիճակագրական բնույթի տեղեկություններ, ինչպես նաեւ հաշվառման վերցված ապաստան հայցողների եւ փախստականների անվանական ցուցակները, ապաստան հայցողների եւ փախստականների անձնական գործերը` նրանց համաձայնությամբ.
9) առանց ուղեկցողի եւ ընտանիքից անջատված անչափահաս ապաստան հայցողների կողմից ապաստանի տրամադրման դիմում ներկայացնելուն պես դիմում է Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերով լիազոր մարմին, անհրաժեշտության դեպքում` Ընտանիքի, կանանց եւ երեխաների պաշտպանության բաժիններ` առանց ուղեկցողի եւ ընտանիքից անջատված անչափահաս եւ հաշմանդամ ապաստան հայցողների տեղավորումն ու խնամքը կազմակերպելու հարցով.
10) իրականացնում է փախստականի կարգավիճակ ստացած անձանց հասարակությանն ինտեգրելուն ուղղված միջոցառումներ (լեզվի եւ քաղաքացիական կողմնորոշման դասընթացներ, առօրյա կյանքին վերաբերող տեղեկությունների տրամադրում, հանրային կյանքին մասնակցություն եւ այլն).
11) աջակցում է ապաստանի հարցերին առնչվող պետական մարմինների, հասարակական կազմակերպությունների աշխատողների համար անհրաժեշտ վերապատրաստման դասընթացների կազմակերպմանը.
12) առաջարկություններ է ներկայացնում հանրապետության բնակչության վերաբնակեցման, բնակչության ժողովրդագրական իրավիճակի բարելավման վերաբերյալ.
13) իրականացնում է ծրագրեր 1988-1992 թվականներին Ադրբեջանի Հանրապետությունից բռնագաղթած փախստականներին մշտական կացարանով ապահովելու նպատակով.
14) աջակցում է 1988-1992 թվականներին Ադրբեջանի Հանրապետությունից բռնագաղթած փախստականներին Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն ձեռք բերելու, կրթական, առողջապահական, իրավական օգնության եւ այլ հարցերում.
15) մասնակցում է միգրացիոն գործընթացների պետական կարգավորման քաղաքականության մշակմանը.
16) իր իրավասության սահմաններում մասնակցում է անօրինական միգրացիայի կանխարգելմանն ուղղված միջոցառումներին:»:
Հոդված 5. Օրենքում «Հայաստանի Հանրապետության կառավարություն» բառերը համապատասխան հոլովաձեւերով փոխարինել «Կառավարություն» բառով:
Հոդված 6. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում նորընտիր Հանրապետության նախագահի կողմից իր պաշտոնի ստանձնման օրը:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О БЕЖЕНЦАХ И УБЕЖИЩЕ”
Статья 1. В части 1 статьи 4 Закона Республики Армения “О беженцах и убежище” от 27 ноября 2008 года ЗР-211-Н (далее – Закон) слова “государственного уполномоченного органа Правительства Республики Армения” заменить  словами “Миграционной службы”.
Статья  2. В части 2 статьи 13 Закона слова “государственного уполномоченного органа Правительства Республики Армения по вопросам национальной безопасности” заменить словами “Службы национальной безопасности”, а слова “государственному уполномоченному органу Правительства Республики Армения по вопросам борьбы с преступностью и противоправными посягательствами и охраны общественного порядка (далее – Полиция)” – словом “Полиции”.
Статья 3. Часть 1 статьи 32 Закона изложить в следующей редакции:
“1. Государственными органами, компетентными в вопросах предоставления иностранным гражданам и лицам без гражданства (далее – иностранные лица) убежища в Республике Армения, признания беженцем, реализации прав лиц, ходатайствующих об убежище, и лиц, признанных беженцами в Республике Армения, и в других установленных настоящим Законом правоотношениях, являются:
1) Правительство;
2) уполномоченный орган;
3) Служба национальной безопасности;
4) Полиция;
5) Уполномоченный орган в сфере иностранных дел (далее – Уполномоченный орган по иностранным делам);
6) Уполномоченный орган государственного управления по труду и социальным вопросам (далее – Уполномоченный орган по труду и социальным вопросам);
7) Уполномоченный орган государственного управления по вопросам образования (далее – Уполномоченный орган по вопросам образования);
8) Уполномоченный орган государственного управления по вопросам здравоохранения (далее – Уполномоченный орган по вопросам здравоохранения);
9) органы опеки и попечительства (далее - органы опеки);
10) отделы по защите прав детей аппарата областных администраций (Ереванской мэрии) Республики Армения (далее – отделы по защите прав семьи, женщин и детей);
11) другие компетентные государственные органы (далее – другие органы).”.
Статья 4. Статью 34 Закона изложить в следующей редакции:
“Статья 34. Уполномоченный орган по вопросам миграции
1. Уполномоченный орган по вопросам миграции - подведомственная министерству Миграционная служба (далее – уполномоченный орган).
2. Непосредственное руководство уполномоченным органом осуществляет начальник службы, которого по предложению соответствующего министра назначает и освобождает Премьер-министр.
3. Руководитель уполномоченного органа имеет заместителя, которого по рекомендации руководителя уполномоченного органа на должность назначает и от должности освобождает соответствующий министр.
4. Уполномоченный орган:
1) рассматривает заявления о предоставлении убежища иностранным лицам и лицам без гражданства, предоставляет им правовое, социальное содействие и содействие иного характера;
2) осуществляет централизованный учет лиц, ходатайствующих об убежище в Республике Армения, и беженцев, получивших убежище в Республике Армения, ведет информационный  банк и осуществляет постоянное обновление данных банка;
3) осуществляет установленные настоящим Законом процедуры, связанные с заявлением об убежище, и имеет исключительные полномочия в вынесении по ним соответствующих решений;
4) обращается в Уполномоченный орган по вопросам национальной безопасности по вопросу дачи заключения о возможной угрозе для национальной безопасности Республики Армения ходатайствующих об убежище лиц, нелегально въехавших в Республику Армения, а также предоставления установленных частью 1 статьи 11 настоящего Закона сведений о фактических обстоятельствах, связанных с применением оснований исключения статуса беженца;
5) обращается при необходимости в Службу национальной безопасности, в Уполномоченные органы по иностранным делам, а также в Полицию по вопросу содействия в деле выяснения личности лица, ходатайствующего об убежище;
6) в течение трех рабочих дней информирует Полицию об окончательных решениях по заявлениям об убежище, принятых в установленном настоящим Законом порядке;
7) сотрудничает с государственными органами, установленными статьей 32 настоящего Закона, и ВКБ ООН по вопросам полноценного осуществления своих полномочий, а также реализации прав лиц, ходатайствующих об убежище в Республике Армения, и лиц, получивших убежище в Республике Армения;
8) предоставляет ВКБ ООН полную информацию по вопросам беженцев и убежища, включая сведения общестатистического характера, а также поименные списки поставленных на учет лиц, ходатайствующих об убежище, и беженцев, личные дела лиц, ходатайствующих об убежище, и беженцев - с их согласия;
9) непосредственно после представления ходатайствующими об убежище несовершеннолетними лицами  без сопровождающего и разлученными с семьей   несовершеннолетними лицами  заявления о предоставлении убежища обращается в Уполномоченный орган по труду и социальным вопросам,а  в случае необходимости – в отделы по защите прав семьи, женщин и детей по вопросу размещения и организации ухода за ходатайствующими об убежище несовершеннолетними лицами без сопровождающего и разлученными с семьей и инвалидами  без сопровождающего и разлученными с семьей;
10) осуществляет мероприятия, направленные на интеграцию в общество лиц, получивших статус беженца (курсы по языку и гражданской ориентации, предоставление сведений, касающихся обыденной жизни, участие в общественной жизни и прочее);
11) содействует в организации курсов переподготовки, необходимых для работников государственных органов, общественных организаций, связанных с вопросами убежища;
12) представляет предложения по переселению населения республики, улучшению демографического положения населения;
13) реализует программы по предоставлению постоянного жилья беженцам, депортированным из Азербайджанской Республики в 1988-1992 годах;
14) оказывает помощь беженцам, депортированным из Азербайджанской Республики в 1988-1992 гг., в получении гражданства Республики Армения, в вопросах образования, здравоохранения, правовой помощи и в других вопросах;
15) участвует в разработке политики государственного регулирования миграционных процессов;
16) в пределах своей компетенции участвует в мероприятиях по пресечению нелегальной миграции”.
Статья 5. В тексте Закона грамматические формы слов “Правительство Республики Армения” заменить соответствующими формами слова “Правительство”.
Статья 6. Настоящий Закон вступает в силу в день вступления в должность вновь избранного Президента Республики.