Ազգային ժողովի աշխատակարգը հաստատելու մասին*
«ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԱԶԳԱՅԻՆ ԺՈՂՈՎԻ ԱՇԽԱՏԱԿԱՐԳԸ ՀԱՍՏԱՏԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԱԶԳԱՅԻՆ ԺՈՂՈՎԻ 2016 ԹՎԱԿԱՆԻ ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ 16-Ի ԱԺՈ-267-Ն ՈՐՈՇՄԱՆ ՄԵՋ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 12.04.2018
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը ՈՐՈՇՈՒՄ Է.
1. Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի աշխատակարգը հաստատելու մասին Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի 2016 թվականի դեկտեմբերի 16-ի ԱԺՈ-267-Ն որոշման հավելվածում՝
1) 88-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«88. Լսումների հրավիրման մասին հանձնաժողովի, ինչպես նաեւ խմբակցության որոշումն ուղարկվում է Ազգային ժողովի նախագահին: Լսումների հրավիրման մասին որոշումը տեղադրվում է Ազգային ժողովի պաշտոնական ինտերնետային կայքում, իսկ լսումների վերաբերյալ տեղեկատվությունը լսումների անցկացման օրվանից առնվազն երեք աշխատանքային օր առաջ տրամադրվում է զանգվածային լրատվության միջոցներին.
2) 89-րդ կետն ուժը կորցրած ճանաչել.
3) 90-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«90. Լսումներ հրավիրող Ազգային ժողովի նախագահը, հանձնաժողովը կամ խմբակցությունը կարող են նախապատրաստել իրենց հրավիրած լսումների թեմայի վերաբերյալ ներկայացված գրավոր ելույթներ, առաջարկներ, եզրակացություններ, տեղեկանքներ, ինչպես նաեւ լսումների արդյունքներն ամփոփող այլ նյութեր, որոնք կարող են հրապարակվել հանձնաժողովի կամ խմբակցության առաջարկությամբ՝ Ազգային ժողովի նախագահի համաձայնությամբ:»:

Approving the Work Procedure of the National Assembly of the Republic of Armenia
THE DECISION OF THE NATIONAL ASSEMBLY OF THE REPUBLIC OF ARMENIA “ON APPROVING THE WORK PROCEDURE OF THE NATIONAL ASSEMBLY OF THE REPUBLIC OF ARMENIA” ON MAKING AMENDMENTS TO THE DECISION DNA-267-N OF DECEMBER 16, 2016 OF THE NATIONAL ASSEMBLY OF THE REPUBLIC OF ARMENIA
Adopted 12.04.2018
The National Assembly of the Republic of Armenia shall DECIDE:
1. In the appendix to the Decision of the National Assembly of the Republic of Armenia “On Approving the Work Procedure of the National Assembly of the Republic of Armenia” DNA-267-N of December 16, 2016:
1) paragraph 88 shall be stated with the following content:
“88. The decision of the committee, as well as the decision of the faction regarding convening the hearings, shall be sent to the Chairperson of the National Assembly. The decision on convening the hearings shall be posted on the official website of the National Assembly, and the information, regarding the hearings, shall be provided to the mass media at least three working days before the day of the hearings.”
2) part 89 shall be recognized Expired;
3) part 90 shall be stated with the following content;
90. The Chairperson of the National Assembly, the committee, or the faction convening hearings, may prepare written speeches, proposals, conclusions, references, regarding the hearings convened by themselves, as well as other materials summarizing the results of the hearings, which may be published upon the proposal of the committee or the faction by the consent of the Chairperson of the National Assembly.