Ակտիվների արժեթղթավորման եւ ակտիվներով ապահովված արժեթղթերի մասին
«ԱԿՏԻՎՆԵՐԻ ԱՐԺԵԹՂԹԱՎՈՐՄԱՆ ԵՎ ԱԿՏԻՎՆԵՐՈՎ ԱՊԱՀՈՎՎԱԾ ԱՐԺԵԹՂԹԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Ակտիվների արժեթղթավորման եւ ակտիվներով ապահովված արժեթղթերի մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2008 թվականի մայիսի 26-ի ՀՕ-96-Ն օրենքում (այսուհետ` Օրենք)  «հիմնադրամ» բառը համապատասխան  հոլովաձեւերով  փոխարինել «ֆոնդ» բառով:
«1. Սույն օրենքը կարգավորում է ակտիվների արժեթղթավորման գործընթացի եւ ակտիվներով ապահովված արժեթղթերի թողարկման, շրջանառության եւ մարման  հետ կապված հարաբերությունները:»:
Հոդված 3. Օրենքի 2-րդ հոդվածում`
«1. Ակտիվների արժեթղթավորման  հարաբերությունները կարգավորվում են «Արժեթղթերի շուկայի մասին», «Ներդրումային ֆոնդերի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքներով, Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքով, այլ օրենքներով եւ դրանց հիման վրա ընդունված այլ իրավական ակտերով, եթե սույն օրենքով այլ կարգավորում նախատեսված չէ:».
«3. Արժեթղթավորման ֆոնդերի իրավական կարգավիճակի, ստեղծման, գործունեության կարգավորման, արժեթղթավորման ֆոնդերի գործունեության դադարեցման, սնանկության, լուծարման, արժեթղթավորման ֆոնդերի կառավարիչների գործունեության, ինչպես նաեւ արժեթղթավորման գործընթացի նկատմամբ վերահսկողության հետ կապված հարաբերությունները կարգավորվում են «Ներդրումային ֆոնդերի մասին», «Արժեթղթերի շուկայի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքներով, իսկ դրանցով նախատեսված դեպքերում եւ սահմաններում` Կենտրոնական բանկի նորմատիվ իրավական ակտերով:»:
Հոդված 4. Օրենքի 3-րդ հոդվածի 1-ին մասում`
1) հանել «պարտապան», «թողարկող», «մնացորդային արժեք», «պահառու», «արժեթղթավորման հիմնադրամ» եւ «արժեթղթավորման հիմնադրամի կառավարիչ» պարբերությունները.
2) «ակտիվներ» պարբերությունը «ներհոսքեր» բառից հետո լրացնել «(այդ թվում՝ արժեթուղթ, դեբիտորական պարտք)» բառերով.
3) «ակտիվներով ապահովված արժեթղթեր» պարբերությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«ակտիվներով ապահովված արժեթղթեր՝ արժեթղթավորման ֆոնդի կողմից սույն օրենքին համապատասխան թողարկված արժեթղթեր, որոնց գինը կամ դրանցով ստացվող եկամուտները կախված են ձեռք բերված ակտիվներից կամ ստանձնած ռիսկերից.».
4) «ակտիվներով ապահովված արժեթղթերի ապահովման միջոցներ (ակտիվների խումբ)» պարբերությունից հանել «մեկ» բառը.
5) «արժեթղթավորում» պարբերությունը  շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«արժեթղթավորում՝ գործարք կամ գործընթաց, որով արժեթղթավորման ֆոնդը ձեռք է բերում ակտիվներ կամ ստանձնում դրանց հետ կապված ռիսկեր եւ թողարկում արժեթղթեր, որոնց գինը կամ դրանցով ստացվող եկամուտները կախված են ձեռք բերված ակտիվներից կամ ստանձնած ռիսկերից.».
6) «արժեթղթավորում»  պարբերությունից  հետո  լրացնել  հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությունով.
«ռիսկի ստանձնում՝ ակտիվի հետ կապված վարկային ռիսկի ստանձնումը՝ երաշխիքի տրամադրման կամ ածանցյալ գործիքի միջոցով կամ օրենքով թույլատրելի այլ միջոցներով.».
7) «սպասարկող»  պարբերությունից  հետո  լրացնել  հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությունով.
«արժեթղթավորման ֆոնդ` ներդրումային ֆոնդ, որը ձեռք է բերում ակտիվներ կամ դրանց հետ կապված ռիսկեր՝ արժեթղթավորման նպատակով.»:
Հոդված  5. Օրենքի 3-րդ հոդվածի 2-րդ մասը  «օրենսգրքով» բառից հետո լրացնել «, «Ներդրումային ֆոնդերի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով» բառերով:
Հոդված 6.  Օրենքի  4-15-րդ, 18-19-րդ հոդվածները, 26-րդ հոդվածի 2-րդ մասը, 27-րդ, 29-րդ եւ 30-րդ հոդվածները,  6-8-րդ գլուխներն ուժը  կորցրած  ճանաչել:
Հոդված  7. Օրենքի 16-րդ հոդվածի 1-ին մասը «կառավարիչը» բառից հետո լրացնել «, ի լրումն «Ներդրումային ֆոնդերի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված իրավասությունների, ունի նաեւ հետեւյալ իրավասությունները» բառերով:
Հոդված 8. Օրենքի 17-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 17. Արժեթղթավորման ֆոնդի ակտիվների նկատմամբ պահանջները
1. Երրորդ անձինք, բացառությամբ արժեթղթավորման ֆոնդի թողարկած արժեթղթերի սեփականատերերի եւ արժեթղթավորման ֆոնդի հետ սույն օրենքի համաձայն կնքված պայմանագրերի կողմերի, չեն կարող արժեթղթավորման ֆոնդի ակտիվների նկատմամբ պահանջներ ներկայացնել մինչեւ ակտիվներով ապահովված արժեթղթերի գծով պարտավորությունների ամբողջությամբ կատարումը, եթե`
1) ակտիվների վաճառքն արժեթղթավորման ֆոնդին կատարվել է շուկայական գնով.
2) արժեթղթավորման ֆոնդին սույն օրենքով սահմանված կարգով փոխանցվել է ակտիվների նկատմամբ սեփականության իրավունքը.
3) նախաձեռնողը կամ վաճառողն իրավասու չեն փոխանցելու, գրավադրելու, փոխարինելու, հետ ստանալու, հետ գնելու կամ այլ կերպ օգտագործելու ակտիվները կամ դրանցից ստացվող միջոցները` առանց ակտիվներով ապահովված արժեթղթերի սեփականատերերի համաձայնության:»:
Հոդված 9. Օրենքի 23-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3-րդ մասով.
«3. Դեբիտորական պարտքերի պահուստավորման պարտականությունը կրում է արժեթղթավորման գործընթացի այն մասնակիցը, որը, կողմերի միջեւ կնքված պայմանագրի համաձայն, կրում է ակտիվի գծով վճարների չստացման ռիսկը: Ընդ որում, Կենտրոնական բանկի որոշմամբ կարող են սահմանվել պահուստավորման առանձնահատուկ պայմաններ՝ հաշվի առնելով կողմերի միջեւ կնքված պայմանագրի պայմանները:»:
Հոդված 10. Օրենքի 24-րդ հոդվածում՝
1) 3-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով.
«Կենտրոնական բանկն ակտիվների գրանցումն իրականացնում է սույն հոդվածի 1-ին մասով սահմանված փաստաթղթերում առկա տեղեկատվության հիման վրա:».
2) 9-րդ մասը  լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով.
«Կենտրոնական բանկը սույն հոդվածում նշված ակտիվների խմբի ռեգիստր ստեղծելու, վարելու եւ շահագրգիռ անձանց կողմից ակտիվների խմբի ռեգիստրից տեղեկություններ տրամադրելու գործառույթները կարող է պատվիրակման պայմանագրով պատվիրակել այլ անձի:»:
Հոդված 11. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 27.1-ին հոդվածով.
«Հոդված 27.1. Ռիսկի ստանձնումը
1. Ներդրողների շահերի պաշտպանության կամ ֆինանսական կայունության կամ ֆինանսական շուկաների բնականոն գործունեության ապահովման անհրաժեշտությունից ելնելով՝ Կենտրոնական բանկը նորմատիվ իրավական ակտերով սահմանում է՝
1)  ակտիվի կամ դրա հետ կապված՝ ստանձնման ենթակա ռիսկի տեսակները.
2) չափանիշներ, որոնց բավարարող ռիսկերը կարող են ստանձնվել.
3) ստանձնվող ռիսկի հիման վրա թողարկվող արժեթղթերի նկատմամբ պահանջները.
4) ակտիվի հետ կապված ռիսկի փոխանցման պայմանագրի պարտադիր պայմանները:»:
Հոդված 12. Օրենքի 28-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 28. Ակտիվներով ապահովված արժեթղթերը
1. Արժեթղթավորման ֆոնդը կարող է թողարկել ակտիվներով ապահովված արժեթղթեր՝ «Ներդրումային ֆոնդերի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով թողարկված փայերի (բաժնետոմսերի), պարտատոմսերի եւ (կամ) այլ պարտքային արժեթղթերի տեսքով:»:
Հոդված 13. Օրենքի 31-րդ հոդվածի 1-ին մասում՝
1) 4-րդ կետից հանել  «՝ մնացորդային արժեքի հիման վրա» բառերը.
2) 5-րդ կետի «մնացորդային արժեքում» բառերը փոխարինել «փայում (բաժնետոմսում)» բառերով:
Հոդված 14. Եզրափակիչ դրույթներ
2. Սույն օրենքը տարածվում է միայն սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո ստեղծվող արժեթղթավորման ֆոնդերի վրա:

Секьюритизация активов и обеспечение активами ценных бумаг
О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О СЕКЬЮРИТИЗАЦИИ АКТИВОВ И ОБ ОБЕСПЕЧЕННЫХ АКТИВАМИ ЦЕННЫХ БУМАГАХ”
Принят 04.05.2018
Статья 1. Настоящее изменение в Законе Республики Армения “О секьюритизации активов и об обеспеченных активами ценных бумагах” от 26 мая 2008 года ЗР-96-Н (далее – Закон) не влечет изменений в тексте русского перевода.
“1. Настоящий Закон регулирует отношения, связанные с процессом секьюритизации активов и выпуском, обращением, погашением обеспеченных активами ценных бумаг.”.
“1. Отношения секьюритизации активов регулируются законами Республики Армения “О рынке ценных бумаг”, “Об инвестиционных фондах”, Гражданским кодексом Республики Армения, другими законами и принятыми на их основании иными правовыми актами, если настоящим Законом не предусмотрено иное регулирование.”;
2) статью дополнить часть 3 следующего содержания:
“3. Отношения, связанные с правовым статусом, созданием, регулированием деятельности фондов секьюритизации, прекращением деятельности, банкротством, ликвидацией фондов секьюритизации, деятельностью управляющих фондов секьюритизации, а также с контролем за процессом секьютиризации, регулируются законами Республики Армения “Об инвестиционных фондах”, “О рынке ценных бумаг”, а в случаях и пределах, предусмотренных этими законами, - нормативными правовыми актами Центрального банка.”.
Статья 4. В части 1 статьи 3  Закона:
1) исключить абзацы “должник”, “эмитент”, “остаточная стоимость”, “депозитарий”, “фонд секьюритизации” и “управляющий фондом секьюритизации”;
2) в абзаце “активы” после слов “приток денежных средств” дополнить словами “(в том числе ценной бумаги, дебиторской задолженности)”;
3) абзац “обеспеченные активами ценные бумаги” изложить в следующей редакции:
“обеспеченные активами ценные бумаги - выпущенные фондом секьюритизации в соответствии с настоящим Законом ценные бумаги, цена которых или получаемые доходы от которых зависят от приобретенных активов или принятых рисков;”;
4) в абзаце “средства обеспечения ценных бумаг, обеспеченных активами (группа активов),” исключить слово “один”;
5) абзац “секьюритизация” изложить в следующей редакции:
“секьюритизация – сделка или процесс, посредством которых фонд секьюритизации приобретает активы или принимает на себя связанные с ними риски и выпускает ценные бумаги, цена которых или получаемые доходы от которых зависят от приобретенных активов или принятых рисков;”;
6) часть после абзаца “секьюритизация” дополнить новым абзацем следующего содержания:
“принятие риска – принятие связанного с активом кредитного риска посредством предоставления гарантии или производного инструмента, или разрешенными законом другими средствами;”;
7) часть после абзаца “обслуживающее лицо” дополнить новым абзацем следующего содержания:
“фонд секьюритизации – инвестиционный фонд, который приобретает активы или принимает на себя связанные с активами риски в целях секьюритизации;”.
Статья 5. Часть 2 статьи 3 3акона после слов “Гражданским кодексом Республики Армения” дополнить словами “, Законом Республики Армения “Об инвестиционных фондах””.
Статья 6. Статьи 4-15, 18-19, часть 2 статьи 26, статьи 27, 29 и 30, главы 6-8 признать утратившими силу.
Статья 7. Часть 1 статьи 16 Закона после слов “Управляющий фондом секьюритизации” дополнить словами “в дополнение к правомочиям, установленным Законом Республики Армения “Об инвестиционных фондах”, имеет также следующие правомочия”.
Статья 8. Статью 17 Закона изложить в следующей редакции:
Статья 17. Требования к активам фонда секьюритизации
1. Третьи лица, за исключением владельцев ценных бумаг, выпущенных фондом секьюритизации, и сторон договоров, заключенных согласно настоящему Закону с фондом секьюритизации,  не могут предъявлять требования к активам фонда секьюритизации до полного исполнения обязательств по обеспеченным активами ценным бумагам, если:
1) продажа активов фонду секьюритизации производилась по рыночной цене;
2) право собственности на активы передано фонду секьюритизации в порядке, установленном настоящим Законом;
3) инициатор или продавец не правомочен передавать, закладывать, заменять, получать обратно, выкупать или иным образом использовать активы или получаемые из них средства без согласия владельцев обеспеченных активами ценных бумаг.”.
Статья 9. Статью 23 Закона дополнить частью 3 следующего содержания:
“3. Обязанность по резервированию дебиторских задолженностей несет  участник процесса секьюритизации, несущий согласно заключенному между сторонами договору риск неполучения платежей по активам. При этом решением Центрального банка могут устанавливаться специальные условия резервирования - с учетом условий договора, заключенного между сторонами.”.
Статья 10. В статье 24 Закона:
1) часть 3 дополнить новым предложением следующего содержания:
“Центральный банк осуществляет регистрацию активов на основании информации, имеющейся в установленных частью 1 настоящей статьи документах.”;
2) часть 9 дополнить новым предложением следующего содержания:
“Центральный банк может делегировать функции создания, ведения регистра указанной в настоящей статье группы активов и предоставления заинтересованными лицами сведений из регистра группы активов другому лицу по договору о делегировании.”.
Статья 11. Закон дополнить статьей 27.1 следующего содержания:
“Статья 27.1. Принятие рисков
1. Исходя из необходимости защиты интересов инвесторов или обеспечения финансовой стабильности, или нормальной деятельности финансовых рынков Центральный банк нормативными правовыми актами устанавливает:
1) виды подлежащего принятию риска актива или связанного с ним риска;
2) удовлетворяющие критериям риски, которые могут быть приняты;
3) требования к ценным бумагам, выпускаемым на основании принятого риска;
4) обязательные условия договора предачи риска, связанного с активом.”.
Статья 12. Статью 28 Закона изложить в следующей редакции:
Статья 28. Ценные бумаги, обеспеченные активами
1. Фонд секьюритизации может выпускать обеспеченные активами ценные бумаги в виде паев (акций), облигаций и (или) других долговых ценных бумаг, выпущенных в  порядке, установленном Законом Республики Армения «Об инвестиционных фондах.”.
Статья 13. В части 1 статьи 31 Закона:
1) в пункте 4 исключить слова “- на основе остаточной стоимости”;
2) в пункте 5 слова “в остаточной стоимости” заменить словами “в пае (акции)”.
Статья 14. Заключительные положения
2. Настоящий Закон распространяется только фонды секьюритизации, на создаваемые после вступления в силу настоящего Закона.