«ԶԻՆՎՈՐԱԿԱՆ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅԱՆ ԵՎ ԶԻՆԾԱՌԱՅՈՂԻ ԿԱՐԳԱՎԻՃԱԿԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2017 թվականի նոյեմբերի 15-ի ՀՕ-195-Ն օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 16-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 2-7-րդ մասերով.
«2. Սույն հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետի համաձայն բարձրագույն սպայական կազմի զինվորական կոչումներ շնորհելու մասին Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի առաջարկությանը կցվում են բարձրագույն սպայական կազմի զինվորական կոչում շնորհելու մասին Հանրապետության նախագահի հրամանագրի նախագիծը եւ պետական լիազոր մարմնի ղեկավարի համապատասխան միջնորդությունը:
3. Հանրապետության նախագահը վարչապետի առաջարկությունն ստանալուց հետո՝ եռօրյա ժամկետում, ստորագրում է առաջարկությանը կցված հրամանագրի նախագիծը կամ այն առարկություններով վերադարձնում է վարչապետին:
4. Եթե վարչապետը հնգօրյա ժամկետում չի ընդունում Հանրապետության նախագահի առարկությունը, ապա Հանրապետության նախագահը հնգօրյա ժամկետի ավարտից հետո՝ եռօրյա ժամկետում, ստորագրում է հրամանագիրը կամ դիմում է Սահմանադրական դատարան:
5. Եթե Սահմանադրական դատարանը որոշում է ընդունում վարչապետի կողմից Հանրապետության նախագահին ներկայացված առաջարկությունը Սահմանադրությանը համապատասխանող ճանաչելու մասին, ապա Հանրապետության նախագահը եռօրյա ժամկետում ստորագրում է հրամանագիրը:
6. Եթե Սահմանադրական դատարանը որոշում է ընդունում վարչապետի կողմից Հանրապետության նախագահին ներկայացված առաջարկությունը Սահմանադրությանը հակասող ճանաչելու մասին, ապա վարչապետը հնգօրյա ժամկետում սույն հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված կարգով ներկայացնում է նոր առաջարկություն:
7. Եթե Հանրապետության նախագահը չի կատարում սույն հոդվածի 4-6-րդ մասերով սահմանված պահանջները, ապա Սահմանադրության 139-րդ հոդվածի համաձայն՝ տվյալ զինծառայողին բարձրագույն սպայական կազմի զինվորական կոչումը շնորհված է համարվում իրավունքի ուժով՝ սույն հոդվածի 4-6-րդ մասերով սահմանված եռօրյա ժամկետի ավարտին հաջորդող օրվանից, որի մասին վարչապետը գրավոր հայտարարություն է տարածում: Գրավոր հայտարարությունն ստորագրվում է վարչապետի կողմից եւ հրապարակվում Կառավարության պաշտոնական կայքէջում:»:
Հոդված 2. Օրենքի 19-րդ հոդվածի 2-րդ մասը «ժամկետով» բառից հետո լրացնել «, կամ դատարանի՝ օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով դատապարտվել է Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 139-րդ կամ 142-րդ կամ 266-րդ կամ 272-րդ կամ 327.2-րդ կամ 327.3-րդ կամ 327.5-րդ կամ 362-րդ հոդվածով կամ 363-րդ հոդվածի 2-րդ եւ (կամ) 3-րդ մասերով նախատեսված արարքներ կատարելու համար» բառերով:
Հոդված 3. Օրենքի 24-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին եւ 5-րդ կետերը, 26-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետը «ունակության» բառից հետո լրացնել «առնվազն» բառով:
Հոդված 4. Օրենքի 25-րդ հոդվածում՝
1) 3-րդ մասում՝
ա. 1-ին կետի «որոշում է կայացնում» բառերը փոխարինել «եզրակացություն է ներկայացնում Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարին» բառերով,
բ. 2-րդ կետի «վերաբերյալ կամ մերժում է նշված հիմքով պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից տարկետում տալու վերաբերյալ քաղաքացու դիմումը» բառերը փոխարինել «կամ քաղաքացու դիմումը մերժելու վերաբերյալ» բառերով.
2) 4-րդ մասի 2-րդ կետի «որոշում է կայացնում» բառերը փոխարինել «եզրակացություն է ներկայացնում Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարին» բառերով.
3) 6-րդ մասի երկրորդ նախադասությունը հանել.
4) 7-րդ մասի 2-րդ կետի «որոշում է կայացնում» բառերը փոխարինել «եզրակացություն է ներկայացնում Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարին» բառերով.
5) 8-րդ մասի երկրորդ նախադասությունը հանել.
6) 9-րդ մասի «որոշումները (եզրակացությունները)» բառերը փոխարինել «եզրակացությունները» բառով.
7) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 11-րդ եւ 12-րդ մասերով.
«11. Սույն հոդվածի համաձայն շարքային եւ պահեստազորի սպայական կազմերի զորակոչերի ենթակա քաղաքացիներին պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից տարկետում կամ պարտադիր զինվորական ծառայությունից ազատում տրվում է Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարի հրամաններով՝ սույն հոդվածով սահմանված համապատասխան հանձնաժողովների եզրակացությունները հաշվի առնելով:
12. Սույն հոդվածի համաձայն շարքային եւ պահեստազորի սպայական կազմերի զորակոչերի ենթակա քաղաքացիներին պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից տարկետում տալու կամ պարտադիր զինվորական ծառայությունից ազատելու եզրակացությունների կամ քաղաքացիների առողջական վիճակի վերաբերյալ փորձաքննական եզրակացությունների հիման վրա տրված հրամանները դրանց կայացման օրվանից երկամսյա ժամկետում կարող են բողոքարկվել Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարին կամ դատարան՝ օրենքով սահմանված կարգով: Բողոքների ներկայացումը մինչեւ տրված հրամանների վերանայումը չի կասեցնում այդ հրամանների կատարումը:»:
Հոդված 5. Օրենքի 30-րդ հոդվածի 5-րդ մասից հանել «եւ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած մասնագիտությունների ցանկում ներառված մասնագիտություն ունեցող շարքային կազմի եւ ռազմաբժշկական կամ ռազմադասախոսական բնույթի որոշակի պաշտոններ զբաղեցնող» բառերը:
Հոդված 6. Օրենքի 32-րդ հոդվածի 2-րդ մասում՝
1) հանել «՝ անկախ պատճառներից» բառերը.
2) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Սույն օրենքի 22-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի համաձայն Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության հետ քաղաքացիաիրավական բնույթի պայմանագիր կնքած քաղաքացիների համար սույն օրենքի 54-րդ հոդվածի 4-րդ մասով սահմանված հետեւանքը չի կարող ծագել պայմանագրի գործողության ընթացքում քաղաքացու՝ առողջական վիճակի պատճառով զինվորական ծառայության համար ոչ պիտանի ճանաչվելու եւ (կամ) դատարանի՝ օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով ազատազրկման դատապարտվելու հիման վրա պատիժ կրելու պատճառով պայմանագրի գործողությունը վաղաժամկետ դադարեցվելու դեպքերում:»:
Հոդված 7. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 35.1-ին հոդվածով.
«Հոդված 35.1. Պայմանագրային զինծառայողին բարձրագույն հրամանատարական կազմի զինվորական պաշտոնի նշանակելը
1. Պայմանագրային զինծառայողին բարձրագույն հրամանատարական կազմի զինվորական պաշտոնի նշանակում է Հանրապետության նախագահը՝ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի առաջարկությամբ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի առաջարկությանը կցվում են նաեւ բարձրագույն հրամանատարական կազմի զինվորական պաշտոնի նշանակելու մասին Հանրապետության նախագահի հրամանագրի նախագիծը եւ պետական լիազոր մարմնի ղեկավարի համապատասխան միջնորդությունը:
2. Հանրապետության նախագահը վարչապետի առաջարկությունն ստանալուց հետո՝ եռօրյա ժամկետում, ստորագրում է առաջարկությանը կցված հրամանագրի նախագիծը կամ այն առարկություններով վերադարձնում է վարչապետին:
3. Եթե վարչապետը հնգօրյա ժամկետում չի ընդունում Հանրապետության նախագահի առարկությունը, ապա Հանրապետության նախագահը հնգօրյա ժամկետի ավարտից հետո՝ եռօրյա ժամկետում, ստորագրում է հրամանագիրը կամ դիմում է Սահմանադրական դատարան:
4. Եթե Սահմանադրական դատարանը որոշում է ընդունում վարչապետի կողմից Հանրապետության նախագահին ներկայացված առաջարկությունը Սահմանադրությանը համապատասխանող ճանաչելու մասին, ապա Հանրապետության նախագահը եռօրյա ժամկետում ստորագրում է հրամանագիրը:
5. Եթե Սահմանադրական դատարանը որոշում է ընդունում վարչապետի կողմից Հանրապետության նախագահին ներկայացված առաջարկությունը Սահմանադրությանը հակասող ճանաչելու մասին, ապա վարչապետը հնգօրյա ժամկետում սույն հոդվածի 1-ին մասով սահմանված կարգով ներկայացնում է նոր առաջարկություն:
6. Եթե Հանրապետության նախագահը չի կատարում սույն հոդվածի 3-5-րդ մասերով սահմանված պահանջները, ապա Սահմանադրության 139-րդ հոդվածի համաձայն՝ պայմանագրային զինծառայողը բարձրագույն հրամանատարական կազմի տվյալ զինվորական պաշտոնին նշանակված է համարվում իրավունքի ուժով՝ սույն հոդվածի 3-5-րդ մասերով սահմանված եռօրյա ժամկետի ավարտին հաջորդող օրվանից, որի մասին վարչապետը գրավոր հայտարարություն է տարածում: Գրավոր հայտարարությունն ստորագրվում է վարչապետի կողմից եւ հրապարակվում Կառավարության պաշտոնական կայքէջում:»:
Հոդված 8. Օրենքի 40-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասի 10-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«10) վեց ամիսը գերազանցող ժամկետով ռազմաուսումնական (կամ առկա ուսուցմամբ ոստիկանական ուսումնական) հաստատություններ, համապատասխան սպայական կամ սերժանտական դասընթացներ, ասպիրանտուրա, դոկտորանտուրա, կլինիկական օրդինատուրա կամ ինտերնատուրա ընդունվելու կամ Հայաստանի Հանրապետության կամ այլ պետության ռազմաուսումնական կամ այլ հաստատությունում վերապատրաստման գործուղվելու դեպքում.».
«3. Բարձրագույն հրամանատարական կազմի զինվորական պաշտոն զբաղեցնող պայմանագրային զինծառայողին զինվորական պաշտոնից ազատումն իրականացվում է սույն օրենքի 35.1-ին հոդվածով բարձրագույն հրամանատարական կազմի զինվորական պաշտոնի նշանակելու համար սահմանված կարգով: Բարձրագույն հրամանատարական կազմի զինվորական պաշտոնից ազատումը կարող է իրականացվել անկախ այն հանգամանքից՝ առկա են սույն հոդվածի 1-ին մասով սահմանված հիմքեր, թե ոչ:»:
Հոդված 9. Օրենքի 41-րդ հոդվածի 1-ին մասի 8-րդ ենթակետը «ավարտը» բառից առաջ լրացնել «եւ սույն օրենքի 49-րդ հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված հերթական արձակուրդի» բառերով:
Հոդված 10. Օրենքի 42-րդ հոդվածում՝
1) վերնագրի «տեղափոխելու եւ գործուղելու կարգը» բառերը փոխարինել «տեղափոխելը եւ գործուղելը, պայմանագրային զինծառայողի ծառայողական պարտականությունների կատարումը ժամանակավորապես կասեցնելը» բառերով.
2) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 8-րդ մասով.
«8. Պայմանագրային զինծառայողի նկատմամբ օրենքով սահմանված կարգով ծառայողական քննություն նշանակված լինելու դեպքում պայմանագրային զինծառայողին զինվորական պաշտոնի նշանակելու եւ (կամ) պաշտոնից ազատելու իրավասություն ունեցող հրամանատարի (պետի) հրամանով կարող է մինչեւ մեկ ամիս ժամկետով ժամանակավորապես կասեցվել պայմանագրային զինծառայողի ծառայողական պարտականությունների կատարումը՝ պահպանելով դրամական ապահովությունը:»:
Հոդված 11. Օրենքի 55-րդ հոդվածի 6-րդ մասի երկրորդ նախադասությունում «օրացուցային եւ» բառերը փոխարինել «օրացուցային ստաժը, իսկ երկարամյա ծառայության զինվորական կենսաթոշակի իրավունք տվող անհրաժեշտ օրացուցային ստաժի առկայության դեպքում՝ նաեւ» բառերով:
Հոդված 12. Օրենքի 61-րդ հոդվածում՝
1) 13-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«13. Սույն օրենքով սահմանված կարգով հաստիքների կրճատման, այդ թվում՝ ստորաբաժանման լուծարման կամ հիվանդանոցային բուժման մեջ գտնվող պայմանագրային զինծառայողի՝ զինվորական ծառայության համար ոչ պիտանի ճանաչվելու կամ պայմանագրային զինծառայողին այլ պետական մարմիններ տեղափոխելու պատճառով զինվորական պաշտոնից ազատված եւ կադրերի տրամադրության տակ թողնված զինծառայողների համար պահպանվում է պաշտոնային դրույքաչափը՝ օրենքով սահմանված կադրերի (կադրային ստորաբաժանման) տրամադրության տակ թողնելու ժամանակահատվածում:».
2) 15-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«15. Արձակուրդում (բացառությամբ երեխայի խնամքի համար արձակուրդի) կամ գործուղման մեջ գտնվող զինծառայողների, ինչպես նաեւ սույն օրենքով սահմանված կարգով վեց ամիսը գերազանցող ժամկետով ռազմաուսումնական (կամ առկա ուսուցմամբ ոստիկանական ուսումնական) հաստատություններ, համապատասխան սպայական կամ սերժանտական դասընթացներ, ասպիրանտուրա, դոկտորանտուրա, կլինիկական օրդինատուրա կամ ինտերնատուրա ընդունվելու կամ Հայաստանի Հանրապետության կամ այլ պետության ռազմաուսումնական կամ այլ հաստատությունում վերապատրաստման գործուղվելու պատճառով զինվորական պաշտոնից ազատված եւ կադրերի տրամադրության տակ թողնված զինծառայողների համար պահպանվում է դրամական ապահովությունը՝ արձակուրդում կամ գործուղման մեջ գտնվելու կամ օրենքով սահմանված կադրերի (կադրային ստորաբաժանման) տրամադրության տակ թողնելու ժամանակահատվածում:»:
Հոդված 13. Օրենքի 72-րդ հոդվածի 3-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Պաշտպանության բնագավառի պետական լիազոր մարմնի ղեկավարին կից կարող է գործել անհայտ կորածների հարցերով խորհրդատվական հանձնաժողով:»:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О ВОЕННОЙ СЛУЖБЕ И СТАТУСЕ ВОЕННОСЛУЖАЩЕГО”
Статья 1. Статью 16 Закона “О военной службе и статусе военнослужащего” от 15 ноября 2017 года ЗР – 195 – Н (далее – Закон) дополнить частями 2-7 следующего содержания:
“2. К предложению Премьер-министра Республики Армения относительно присвоения воинских званий высшего офицерского состава в соответствии с пунктом 1 части 1 настоящей статьи прилагаются проект Указа Президента Республики о присвоении воинского звания высшего офицерского состава и соответствующее представление руководителя уполномоченного государственного органа.
3. Президент Республики в трехдневный срок после получения предложения Премьер-министра подписывает проект приложенного к предложению Указа либо возвращает его Премьер-министру с возражениями.
4. Если Премьер-министр в пятидневный срок не принимает возражение Президента Республики, то Президент Республики в трехдневный срок после истечения пятидневного срока подписывает Указ либо обращается в Конституционный Суд.
5. Если Конституционный Суд выносит постановление о признании представленного Премьер-министром Президенту Республики предложения соответствующим Конституции, то Президент Республики подписывает Указ в трехдневный срок.
6. Если Конституционный Суд выносит постановление о признании представленного Премьер-министром Президенту Республики предложения противоречащим Конституции, то новое предложение Премьер-министром в установленном частью 2 настоящей статьи порядке представляется в пятидневный срок.
7. Если Президент Республики не выполняет установленных частями 4-6 настоящей статьи требований, то в соответствии со статьей 139 Конституции воинское звание высшего офицерского состава в силу права считается присвоенным данному военнослужащему со дня, следующего за истечением установленного частями 4-6 настоящей статьи трехдневного срока, о чем Премьер-министр распространяет письменное заявление. Письменное заявление подписывается Премьер-министром и публикуется на официальном интернет-сайте Правительства.”.
Статья 2. Часть 2 статьи 19 Закона после слов “не менее трех лет” дополнить словами “, либо по вступившему в законную силу приговору суда осужденный за совершение деяний, предусмотренных статьями 139 либо 142, либо 266, либо 272, либо 327.2, либо 327.3, либо 327.5 либо 362 или частями 2 и (или) 3 статьи 363 Уголовного кодекса Республики Армения. ”.
Статья 3. Пункты 1 и 5 части 1 статьи 24, пункт 1 части 3 статьи 26 Закона после слова “жизнедеятельности дополнить слвами “как минимум”.
1) в части 3:
а. в пункте 1 слова “выносит решение ” заменить словами “представляет заключение министру обороны Республики Армения ”,
б. в пункте 2 слова “или отклоняет заявление гражданина о предоставлении отсрочки от призыва на обязательную военную службу по указанному основанию ” заменить словами “либо об отклонении заявления гражданина ”;
2) в пункте 2 части 4слова “выносит решение ” заменить словами “представляет заключение министру обороны Республики Армения ”,
3) второе предложение части 6 исключить;
4) в пункте 2 части 7слова “выносит решение ” заменить словами “представляет заключение министру обороны Республики Армения ”,
5) второе предложение части 8 исключить;
6)в части 9слова “ Решения (заключения) ” заменить словом “Заключения”;
7) статью дополнить частями 11 и 12 следующего содержания:
“11. В соответствии с настоящей статьей подлежащим призыву гражданам рядового состава и офицерского состава запаса отсрочка от призыва на обязательную военную службу либо освобождение от обязательной военной службы предоставляется приказами министра обороны Республики Армения, с учетом заключений соответствующих комиссий, установленных настоящей статьей.
12. Приказы, в соответствии с настоящей статьей отданные на основании заключений о предоставлении подлежащим призыву гражданам рядового состава и офицерского состава запаса отсрочки от призыва на обязательную военную службу или об освобождении их от обязательной военной службы либона основании экспертных заключений о состоянии здоровья граждан, в установленном законом порядке могут быть обжалованы министру обороны Республики Армения либо в суд - в двухмесячный срок со дня их вынесения. Подача жалоб не приостанавливает выполнения этих приказов до пересмотра этих приказов.”.
Статья 5. В части 5 статьи 30 Закона слова “военнослужащих по контракту рядового состава, достигших предельного возраста и занимающих определенные военно-медицинские или военно-преподавательские должности, имеющих специальность, включенную в установленный Правительством Республики Армения перечень специальностей ” заменить словами “ военнослужащих по контракту, достигших предельного возраста,”.
Статья 6 . В части 2 статьи 32 Закона:
1) исключить слова “независимо от причин”;
2) часть дополнить новым предложением следующего содержания: “ Для граждан, заключивших в соответствии с пунктом 1 части 3 статьи 22 настоящего Закона договор гражданско-правового характера с Министерством обороны Республики Армения, установленное частью 4 статьи 54 настоящего Закона последствие не может возникать в случаях досрочного - в период действия договора - прекращения действия договора вследствие признания гражданина негодным к военной службе по состоянию здоровья и (или) отбывания наказания на основании осуждения к лишению свободы по вступившему в законную силу приговору суда.”.
Статья 7. Статью дополнить статьей 35.1 следующего содержания:
Статья 35.1. Назначение военнослужащего по контракту на воинскую должность высшего командного состава
1. Военнослужащего по контракту на воинскую должность высшего командного состава назначает Президент Республики - по предложению Премьер-министра Республики Армения. К предложению Премьер-министра Республики Армения прилагаются также проект Указа Президента Республики о назначении на воинскую должность высшего командного состава и соответствующее представление руководителя уполномоченного государственного органа.
2. Президент Республики подписывает проект приложенного к предложению Указа в трехдневный срок после получения предложения Премьер-министра либо возвращает его Премьер-министру с возражениями.
3. Если Премьер-министр не принимает возражение Президента Республики в пятидневный срок, то Президент Республики в трехдневный срок после истечения пятидневного срока подписывает Указ либо обращается в Конституционный Суд.
4. Если Конституционный Суд выносит постановление о признании представленного Премьер-министром Президенту Республики предложения соответствующим Конституции, то Президент Республики подписывает Указ в трехдневный срок.
5. Если Конституционный Суд выносит постановление о признании представленного Премьер-министром Президенту Республики предложения противоречащим Конституции, то новое предложение в установленном частью 1 настоящей статьи порядкеПремьер-министром представляется в пятидневный срок.
6. Если Президент Республики не выполняет требований, установленных частями 3-5 настоящей статьи, то то в соответствии со статьей 139 Конституции, военнослужащий по контракту в силу права считается назначенным на данную воинскую должность высшего командного состава со дня, следующего за истечением установленного частями 3-5 настоящей статьи трехдневного срока, о чем Премьер-министр распространяет письменное заявление. Письменное заявление подписывается Премьер-министром и публикуется на официальном интернет-сайте Правительства.”.
Статья 8 . В статье 40 Закона:
1) пункт 10 части 1 изложить в следующей редакции:
“10) в случае поступления в военно- учебные заведения (или учебные полицейские заведения с очным видом обучения), на соответствующие офицерские или сержантские курсы, аспирантуру, докторантуру, клиническую ординатуру или интернатуру либо командирования на переподготовку в военно-учебное или иное заведение Республики Армения или иного государства на срок свыше шести месяцев;”;
“3 . Освобождение от воинской должности военнослужащего по контракту, занимающего воинскую должность высшего командного состава, осуществляется в порядке, установленном статьей 35.1 настоящего Закона для назначения на воинскую должность высшего командного состава. Освобождение от воинской должности высшего командного состава может быть осуществлено независимо от обстоятельства наличия оснований, установленных частью 1 настоящей статьи. ”.
Статья 9. Подпункт 8 части 1 статьи 41 Закона после слова “обучения” дополнить словами“и очередного отпуска, предусмотренного частью 3 статьи 49 настоящего Закона ”.
Статья 10. В статье 42 Закона:
“Перевод и командирование военнослужащего по контракту к новому месту службы, временное приостановление исполнения служебных обязанностей военнослужащего по контракту”;
8. При назначении в отношении военнослужащего по контракту служебного расследования в установленном законом порядке приказом командира (начальника), имеющего правомочие на назначение военнослужащего по контракту на воинскую должность и (или) на освобождение от должности, исполнение воинских обязанностей военнослужащего по контракту может быть временно, сроком на месяц, приостановлено с сохранением денежного обеспечения.”.
Статья 11. Во втором предложении части 6 статьи 55 Закона слова “ календарный период военнойслужбы и период военнойслужбы, исчисляемый на льготных условиях ” заменить словами “календарный стаж, а при наличии необходимого календарного стажа, дающего право на военную пенсию за выслугу лет, - также периоды военной службы в льготном исчислении.”.
Статья 12. В статье 61 Закона:
1) часть 13 изложить в следующей редакции:
“13. Для военнослужащих, в установленном законом порядке уволенных с воинской должности в связи с сокращением штата, в том числе по причине ликвидации подразделения либо признания находящегося на стационарном лечении военнослужащего по контракту не годным к военной службе, либо перевода военнослужащего по контракту в другие государственные органы, и оставленных в распоряжении кадров, ставка должностного оклада сохраняется на период оставления в распоряжении кадров (кадрового подразделения).”;
2) часть 15 изложить в следующей редакции:
“15. Для военнослужащих, находящихся в отпуске (за исключением отпуска по уходу за ребенком) или командировке, а также военнослужащих, в установленном настоящим Законом порядке уволенных с воинской должности и оставленных в распоряжении кадров в связи с поступлением в военно-учебные заведения (или учебные полицейские заведения с очным видом обучения), на соответствующие офицерские или сержантские курсы, аспирантуру, докторантуру, клиническую ординатуру или интернатуру либо командированных на переподготовку в военно-учебное или иное заведение Республики Армения или иного государства на срок свыше шести месяцев, денежное довольствие сохраняется на период нахождения в отпуске либо установленного законом оставления в распоряжении кадров (кадрового подразделения).”.
Статья 13. Часть 3 статьи 72 Закона дополнить новым предложением следующего содержания: “При руководителе уполномоченного государственного органа в области обороны может функционировать Консультативная комиссия по вопросам пропавших без вести.”.
Статья 14. Настоящий Закон вступает в силу на десятый день, следующий за днем его официального опубликования.