Ընդունվել է 07.09.2018
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 2013 թվականի դեկտեմբերի 5-ի վարչական դատավարության օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 3-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 2.1-ին մասով.
«2.1. Օրենքով նախատեսված դեպքերում վարչական դատարան կարող են դիմել նաեւ ընտրություններին մասնակցող կուսակցությունը, կուսակցությունների դաշինքը, համայնքի ղեկավարի կամ ավագանու անդամի թեկնածուն կամ այդ ընտրությունների ժամանակ դիտորդական առաքելություն իրականացնող հասարակական կազմակերպությունները, ինչպես նաեւ հանրաքվեի ժամանակ՝ քարոզչության կողմը՝ սույն օրենսգրքի 29-րդ գլխով սահմանված կարգով անձին վարչական պատասխանատվության ենթարկելու մասին գործերով:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 215-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4-րդ մասով.
«4. Անձին վարչական պատասխանատվության ենթարկելու մասին կուսակցությունների դաշինքի կամ քարոզչության կողմի հայցադիմումը, ի լրումն սույն հոդվածի 3-րդ մասով ներկայացվող պահանջների եւ սույն օրենսգրքի 73-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով նախատեսված տեղեկատվության փոխարեն, ներառում է՝
1) կուսակցության դաշինքի ներկայացրած հայցադիմումի դեպքում՝ կուսակցության դաշինքի անվանումը, լիազոր ներկայացուցչի վերաբերյալ անձնական տվյալները, բնակության (գտնվելու) վայրը, ծանուցման հասցեն (եթե այն տարբերվում է բնակության վայրից).
2) քարոզչության կողմի ներկայացրած հայցադիմումի դեպքում՝ քարոզչության կողմի լիազոր ներկայացուցչի վերաբերյալ անձնական տվյալները, բնակության (գտնվելու) վայրը, ծանուցման հասցեն (եթե այն տարբերվում է բնակության վայրից):»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 216-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասի առաջին նախադասությունը «արձանագրություն կազմելու» բառերից հետո լրացնել «կամ հայցադիմումի» բառերով.
2) 3-րդ մասը «արձանագրության» բառից հետո լրացնել «կամ հայցադիմումի» բառերով.
«3.1. Անձին վարչական պատասխանատվության ենթարկելու մասին կուսակցության, կուսակցությունների դաշինքի, համայնքի ղեկավարի կամ ավագանու անդամի թեկնածուի կամ այդ ընտրությունների ժամանակ դիտորդական առաքելություն իրականացնող հասարակական կազմակերպությունների, ինչպես նաեւ հանրաքվեի ժամանակ քարոզչության կողմի ներկայացրած հայցադիմումի հիման վրա վարչական պատասխանատվության ենթարկելու վերաբերյալ գործը դատարանը քննում է անկախ վարչական իրավախախտման մասին արձանագրության առկայության հանգամանքից:»:

О ВНЕСЕНИИИ ДОПОЛНЕНИЙ В КОДЕКС АДМИНИСТРАТИВНОГО СУДОПРОИЗВОДСТВА РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
Статья 1. Статью 3 Кодекса административного судопроизводства Республики Армения от 5 декабря 2013 года (далее - Кодекс) дополнить частью 2.1 следующего содержания:
«2.1. В Административный суд в предусмотренных законом случаях могут обращаться также участвующие в выборах партия, партийный блок, кандидат в главы муниципалитета или в члены муниципального совета либо общественные организации, осуществляющие наблюдательную миссию во время этих выборов, а также сторона агитации во время референдума – по делам о привлечении лица к административной ответственности в порядке, установленном главой 29 настоящего Кодекса.».
Статья 2. Статью 215 Кодекса дополнить частью 4 следующего содержания:
«4. Исковое заявление партийного блока или стороны агитации о привлечении лица к административной ответственности в дополнение к требованиям, предъявляемым частью 3 настоящей статьи, и вместо информации, предусмотренной пунктом 2 части 2 статьи 73 настоящего Кодекса, включает:
1) наименование партийного блока, персональные данные, место проживания (нахождения), адрес извещения (если он отличается от места проживания) его уполномоченного представителя – в случае искового заявления, поданного партийным блоком;
2) персональные данные, место проживания (нахождения), адрес извещения (если он отличается от места проживания) уполномоченного представителя стороны агитации – в случае искового заявления, поданного стороной агитации.».
Статья 3. В статье 216 Кодекса:
1) часть 1 после слов «составления протокола» дополнить словами «или искового заявления»;
2) часть 3 после слов «в протоколе» дополнить словами «или исковом заявлении»;
«3.1. Суд рассматривает дело о привлечении к административной ответственности на основании искового заявления участвующих в выборах партии, партийного блока, кандидата в главы муниципалитета или в члены муниципального совета либо общественной организации, осуществляющей наблюдательную миссию во время этих выборов, а также стороны агитации во время референдума о привлечении лица к административной ответственности независимо от обстоятельства наличия протокола об административном правонарушении.».