«ՀԱՆՐԱՅԻՆ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Հանրային ծառայության մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2018 թվականի մարտի 23-ի ՀՕ-206-Ն օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 54-րդ հոդվածի 4-րդ մասում «2019» թիվը փոխարինել «2020» թվով:
Հոդված 2. Օրենքի 59-րդ հոդվածի 2-րդ եւ 3-րդ մասերը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«2. Հայտարարատու պաշտոնատար անձինք եւ նրանց ընտանիքի կազմի մեջ մտնող անձինք 2018 թվականի տարեկան հայտարարագիրը Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով են ներկայացնում մինչեւ 2019 թվականի մայիսի 31-ը:
3. Պաշտոնավարող հայտարարատու պաշտոնատար անձինք առաջին անգամ շահերի վերաբերյալ տվյալներ են ներկայացնում 2019 թվականի տարեկան հայտարարագրում՝ 2020 թվականի հունվարի 1-ի դրությամբ:»:
Հոդված 3. Օրենքի 60-րդ հոդվածի 2-րդ մասն ուժը կորցրած ճանաչել:
1. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակմանը հաջորդող օրվանից եւ կիրառվում է 2019 թվականի հունվարի 1-ից:
2. Օրենքի 54-րդ հոդվածի 4-րդ մասով նախատեսված՝ «Հանրային ծառայության մասին» 2011 թվականի մայիսի 26-ի ՀՕ-172-Ն օրենքի 32-րդ հոդվածի 2-7-րդ մասերի, 32.1-37-րդ հոդվածների դրույթները սույն օրենքի կիրառման պահից շարունակում են գործել մինչեւ 2020 թվականի հունվարի 1-ը:
3. 2019 թվականի հունվարի 1-ից մինչեւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելու օրը պաշտոնեական պարտականություններն ստանձնելու, դադարեցնելու հայտարարագրերը Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով են ներկայացվում սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելու պահից 30-օրյա ժամկետում:
4. Մինչեւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելը Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով 2018 թվականի տարեկան, ինչպես նաեւ պաշտոնեական պարտականություններն ստանձնելու, դադարեցնելու հայտարարագիր ներկայացրած անձինք ազատվում են հայտարարագիր ներկայացնելու պարտականությունից եւ համարվում են հայտարարագիր ներկայացրած:
5. Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամները պաշտոնեական պարտականություններն ստանձնելու հայտարարագիր են ներկայացնում օրենքն ուժի մեջ մտնելու պահից 30-օրյա ժամկետում:
6. Մինչեւ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի կազմավորումը «Հանրային ծառայության մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2011 թվականի մայիսի 26-ի ՀՕ-172-Ն օրենքի իմաստով՝ «Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձ» բառերի փոխարեն կարդալ. «Հանրապետության նախագահը, վարչապետը, Ազգային ժողովի պատգամավորները, Սահմանադրական դատարանի դատավորները, Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամները, դատավորները, փոխվարչապետները, նախարարները եւ նրանց տեղակալները, Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետը եւ նրա տեղակալները, գլխավոր դատախազը եւ նրա տեղակալները, մարզերի, Երեւան քաղաքի եւ կայազորների դատախազները, Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեի նախագահը եւ նրա տեղակալները, Հայաստանի Հանրապետության հատուկ քննչական ծառայության պետը եւ նրա տեղակալները, ինքնավար եւ անկախ պետական մարմինների ղեկավարները, նրանց տեղակալները եւ անդամները, Կենտրոնական բանկի նախագահը, նրա տեղակալները եւ Կենտրոնական բանկի խորհրդի անդամները, վարչապետին ենթակա մարմինների ղեկավարները, նրանց տեղակալները, Կառավարությանը ենթակա մարմինների ղեկավարները, նրանց տեղակալները, բացառությամբ տեսչական մարմինների ղեկավարների եւ նրանց տեղակալների, Ազգային անվտանգության ծառայության պետական պահպանության ծառայության պետը եւ նրա տեղակալները, Քրեակատարողական ծառայության պետը եւ նրա տեղակալները, Պրոբացիայի ծառայության ղեկավարը եւ նրա տեղակալները, Գլխավոր հարկադիր կատարողը եւ նրա տեղակալները, Փրկարար ծառայության տնօրենը եւ նրա տեղակալները, Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի ղեկավարը եւ նրա տեղակալները, Պետական գույքի կառավարման կոմիտեի ղեկավարը եւ նրա տեղակալները, Հայաստանի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանը, Հայաստանի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի դեպարտամենտների ղեկավարները, Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի ղեկավարը եւ նրա տեղակալները, Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավարը եւ նրա տեղակալները, վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարը եւ նրա տեղակալները, Սահմանադրական դատարանի աշխատակազմի ղեկավարը, Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի անդամները, Երեւանի քաղաքապետը եւ նրա տեղակալները, մարզպետները եւ նրանց տեղակալները, օտարերկրյա պետությունում գործող դիվանագիտական ծառայության մարմինների ղեկավարները, հատուկ հանձնարարություններով դեսպանը, Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը, գլխավոր ռազմական տեսուչը եւ նրա տեղակալները, Հանրապետության նախագահի խորհրդականները, մամուլի քարտուղարը եւ օգնականները, Ազգային ժողովի նախագահի խորհրդականները եւ օգնականները, վարչապետի խորհրդականները եւ օգնականները:»:

Статья 1. В части 4 статьи 54  Закона Республики Армения “О публичной службе” от 23 марта 2018 года ЗР-206-Н (далее-Закон) число “2019” заменить  числом “2020”.
Статья 2. Части 2 и 3 статьи 59 Закона изложить в следующей редакции:
“2.  Должностные лица–декларанты и лица, входящие в состав их семьи,  представляют в Комиссию по этике высокопоставленных должностных лиц годовую декларацию за 2018 год до 31 мая 2019 года.
3. В первый раз данные об интересах должностные лица–декларанты, пребывающие в должности, представляют в годовой декларации за 2019 год - по состоянию на 1 января 2020 года.”.
Статья 3. Часть 2 статьи 60 Закона признать утратившей силу.
1. Настоящий Закон вступает в силу на следующий день после его официального опубликования и применяется с 1 января 2019 года.
2. С момента применения настоящего Закона положения частей 2-7 статей 32, 32.1-37 Закона Республики Армения “О публичной службе” от 26 мая 2011 года ЗР – 172-Н, предусмотренные частью 4 статьи 54 Закона, продолжают действовать до 1 января 2020 года.
3. С 1-го января 2019 года и до дня вступления в силу настоящего Закона декларации при вступлении в должность, по прекращении должностных обязанностей представляются в Комиссию по этике высокопоставленных должностных лиц  в 30-дневный срок с момента вступления в силу настоящего Закона.
4. Лица, представившие до вступления в силу настоящего Закона в Комиссию по этике высокопоставленных должностных лиц годовую декларацию за 2018 год, а также декларацию при вступлении в должность, по прекращении должностных обязанностей, освобождаются от обязанности представления декларации и считаются представившими декларацию лицами.
5. Члены Высшего судебного совета представляют декларацию  при вступлении в должность в 30-дневный срок с момента вступления в силу настоящего Закона.
6. До формирования Комиссии по предупреждению коррупции вместо слов “Высокопоставленное должностное лицо” в контексте Закона Республики Армения “О публичной службе” от 26 мая 2011 года ЗР – 172-Н читать: “Президент Республики, Премьер-министр, депутаты Национального Собрания, судьи Конституционного Суда, члены Высшего судейского совета, судьи, заместители Премьер-министра, министры и их заместители, начальник Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Армения и его заместители, Генеральный прокурор и его заместители, прокуроры марзов (областей), города Ереван и гарнизонов, председатель Следственного комитета Республики Армения и его заместители, начальник Специальной следственной службы Республики Армения и его заместители, руководители автономных и независимых государственных органов, их  заместители и члены, Председатель Центрального банка, его  заместители и члены Совета Центрального банка, руководители подчиненных Премьер-министру органов и их заместители,  руководители подчиненных Правительству органов и их заместители, за исключением руководителей инспекционных органов и их заместителей, начальник Службы государственой охраны Службы национальной безопасности и его заместители, начальник Уголовно-исполнительной службы и его заместители, руководитель Службы пробации  и его заместители, Главный судебный пристав и его заместители,  директор Спасательной службы  и его заместители, руководитель Комитета гражданской авиации и его заместители, руководитель Комитета по управлению государственным имуществом и его заместители, Защитник прав человека Республики Армения, руководители департаментов Аппарата Защитника прав человека Республики Армения, руководитель Аппарата Президента Республики и его заместители, руководитель Аппарата Национального Собрания и его заместители, руководитель Аппарата Премьер-министра и его заместители, руководитель Аппарата Конституционного Суда, члены Комиссии по этике высокопоставленных должностных лиц, мэр Еревана и его заместители, марзпеты (губернаторы) и их заместители, руководители органов дипломатической службы, действующих в иностранных государствах, Посол по особым поручениям, Секретарь Совета безопасности, Главный военный инспектор и его заместители, советники, пресс-секретарь и помощники Президента Республики, советники и помощники Председателя Национального Собрания, советники и помощники Премьер-министра.”.