«ԻՐԱՎԱԲԱՆԱԿԱՆ ԱՆՁԱՆՑ ՊԵՏԱԿԱՆ ԳՐԱՆՑՄԱՆ, ԻՐԱՎԱԲԱՆԱԿԱՆ ԱՆՁԱՆՑ ԱՌԱՆՁՆԱՑՎԱԾ ՍՏՈՐԱԲԱԺԱՆՈՒՄՆԵՐԻ, ՀԻՄՆԱՐԿՆԵՐԻ ԵՎ ԱՆՀԱՏ ՁԵՌՆԱՐԿԱՏԵՐԵՐԻ ՊԵՏԱԿԱՆ ՀԱՇՎԱՌՄԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Իրավաբանական անձանց պետական գրանցման, իրավաբանական անձանց առանձնացված ստորաբաժանումների, հիմնարկների եւ անհատ ձեռնարկատերերի պետական հաշվառման մասին» 2001 թվականի ապրիլի 3-ի ՀՕ-169 օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 3-րդ հոդվածի 1-ին մասում՝
1) 7-րդ կետը «եւ հիմնարկների,» բառերից հետո լրացնել «օրենքով նախատեսված դեպքերում՝ իրավաբանական անձանց իրական սեփականատերերի,» բառերով.
2) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 23- 28-րդ կետերով.
«23) իրական սեփականատեր՝ ֆիզիկական անձ, որը՝
ա. առանձին կամ փոխկապակցված անձի հետ համատեղ վերահսկում կամ տիրապետում է իրավաբանական անձի կանոնադրական (բաժնեհավաք) կապիտալի առնվազն 10 տոկոս մասնակցության, այդ թվում՝ փայերին, բաժնեմասերին, բաժնետոմսերին կամ քվեարկության իրավունքին կամ տվյալ իրավաբանական անձի մասնակից կամ բաժնետեր իրավաբանական անձանց կանոնադրական (բաժնեհավաք) կապիտալում մասնակցության  առնվազն 10 տոկոս հանրագումարին,
բ. վերահսկում է իրավաբանական անձին կանոնադրական (բաժնեհավաք) կապիտալում մասնակցություն ունենալու փաստի ուժով՝ արտոնյալ բաժնետոմսերի կամ մեկ ձայնից ավելի ձայնի իրավունք տվող քվեարկող բաժնետոմսերի (բաժնեմասերի, փայի, այսուհետ՝ բաժնետոմս) կամ այլ արժեթղթերի միջոցով,
գ. ստանում է իրավաբանական անձի տարեկան հասույթի առնվազն 15 տոկոսը,
դ. իրավասու է նշանակելու կամ ազատելու իրավաբանական անձի կառավարման մարմիններում ընդգրկված անձանց,
ե. իրավաբանական անձի կառավարման մարմիններում ընդգրկված չլինելով՝ հնարավորություն ունի ազդելու իրավաբանական անձի կառավարման վրա, վերահսկելու կառավարումը կամ իրավաբանական անձի գործունեությունը կամ իրավասու է կանխորոշելու իրավաբանական անձի որոշումներն այլ միջոցներով, ներառյալ՝  հավատարմագրային կառավարման պայմանագրի, համատեղ գործունեության պայմանագրի, օպցիոնի պայմանագրի, բաժնետոմսերի (բաժնեմասերի) փոխարկվող պարտքի տրամադրման պայմանագրի  եւ այլ միջոցներով:
Սույն կետով սահմանված հիմքերով իրավաբանական անձին տիրապետելու, վերահսկելու կամ եկամուտ ստանալու դեպքերում քաղաքական ազդեցություն ունեցող անձը համարվում է իրական սեփականատեր՝ անկախ հսկողության, մասնակցության եւ եկամտի չափից:
24) քաղաքական ազդեցություն ունեցող անձ՝ «Հանրային ծառայության մասին» օրենքով նախատեսված՝ շահերի հայտարարագիր ներկայացնելու պարտականություն ունեցող անձինք (բացառությամբ քննիչների), Հանրապետության նախագահի, Ազգային ժողովի նախագահի, վարչապետի, փոխվարչապետների, նախարարների խորհրդականների, Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական ներկայացուցիչների, Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղարի խորհրդականի, վարչապետի գլխավոր խորհրդականի, հատուկ հանձնարարություններով դեսպանի պաշտոն զբաղեցնող անձինք, ինչպես նաեւ նշված անձանց ընտանիքի անդամները, այն է՝ ամուսինը, անչափահաս զավակը (այդ թվում՝ որդեգրված), նրա խնամակալության կամ հոգաբարձության տակ գտնվող անձը, համատեղ բնակվող յուրաքանչյուր չափահաս անձը.
25) փոխկապակցված իրավաբանական անձինք՝ իրավաբանական անձինք,
ա. որոնցից մեկը քվեարկելու իրավունքով տիրապետում է մյուսի՝ ձայնի իրավունք տվող բաժնետոմսերի առնվազն 10 եւ ավելի տոկոսին կամ տվյալ իրավաբանական անձի մասնակից իրավաբանական անձանց կանոնադրական (բաժնեհավաք) կապիտալում մասնակցության 10 տոկոս հանրագումարին, կամ իր մասնակցության ուժով կամ տվյալ անձանց միջեւ կնքված պայմանագրին համապատասխան՝ հնարավորություն ունի կանխորոշելու մյուսի որոշումները,
բ. որոնցից մեկի՝ ձայնի իրավունք տվող բաժնետոմսերի 10 եւ ավելի տոկոսին տիրապետող կամ օրենքով չարգելված այլ ձեւով նրա որոշումները կանխորոշելու հնարավորություն ունեցող մասնակիցը (բաժնետերը) եւ (կամ) մասնակիցները (բաժնետերերը) կամ նրանց հետ փոխկապակցված անձինք իրավունք ունեն ուղղակի կամ անուղղակի կերպով տիրապետելու (այդ թվում՝ առք ու վաճառքի, հավատարմագրային կառավարման, համատեղ գործունեության պայմանագրերի, հանձնարարականի կամ այլ գործարքների հիման վրա) մյուս անձի՝ ձայնի իրավունք տվող բաժնետոմսերի 10 եւ ավելի տոկոսից ավելիին կամ տվյալ իրավաբանական անձի մասնակից իրավաբանական անձանց կանոնադրական (բաժնեհավաք) կապիտալում մասնակցության 10 եւ ավելի տոկոս հանրագումարին կամ ունեն օրենքով չարգելված այլ ձեւով վերջինիս որոշումները կանխորոշելու հնարավորություն,
գ. որոնք գործել են համաձայնեցված՝ ելնելով ընդհանուր տնտեսական շահերից.
26) փոխկապակցված ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձինք՝  ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձինք, որոնք գործել են համաձայնեցված՝ ելնելով ընդհանուր տնտեսական շահերից, կամ եթե տվյալ ֆիզիկական անձը կամ նրա հետ փոխկապակցված անձը հանդիսանում է՝
ա. տվյալ իրավաբանական անձի կանոնադրական (բաժնեհավաք) կապիտալի 10 տոկոս եւ ավելին կամ տվյալ իրավաբանական անձի մասնակից իրավաբանական անձանց կանոնադրական (բաժնեհավաք) կապիտալում մասնակցության առնվազն 10 տոկոս հանրագումարը տնօրինող մասնակից,
բ. օրենքով չարգելված այլ ձեւով իրավաբանական անձի որոշումները կանխորոշելու հնարավորություն ունեցող անձ,
գ. տվյալ իրավաբանական անձի խորհրդի նախագահ, խորհրդի նախագահի տեղակալ, խորհրդի անդամ, գործադիր տնօրեն, նրա տեղակալ, վարչության նախագահ, վարչության անդամ կամ վերստուգիչ հանձնաժողովի նախագահ, վերստուգիչ հանձնաժողովի անդամ կամ կառավարման այլ մարմինների անդամ.
27) փոխկապակցված անձինք՝ անձի ամուսինը, անձի կամ նրա ամուսնու զավակը (այդ թվում՝ որդեգրված), ծնողը (այդ թվում՝ որդեգրողը), քույրը, եղբայրը, պապը, տատը, թոռը, մորաքույրը, հորաքույրը, հորեղբայրը, մորեղբայրը, քրոջ, եղբոր զավակները, պաշտոն զբաղեցնող անձի մորաքրոջ, հորաքրոջ, հորեղբոր, մորեղբոր զավակները, քրոջ, եղբոր, զավակի ամուսինները.
28) միջանկյալ իրավաբանական անձ՝ ընկերություն-իրական սեփականատեր շղթայում գործող ցանկացած իրավաբանական անձ:»:
Հոդված 2. Օրենքի 26-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 20-27-րդ մասերով.
«20. Օրենքով  իրական  սեփականատիրոջ  բացահայտման պարտականություն ունեցող իրավաբանական անձի վերաբերյալ իրավաբանական անձանց պետական միասնական գրանցամատյանում գրառվում են իրական սեփականատիրոջ վերաբերյալ հետեւյալ տեղեկությունները.
1) ֆիզիկական  անձի  ինքնությունը  հավաստող  տվյալները՝ քաղաքացիությունը, անունը, ազգանունը (անձի անունը եւ ազգանունը նշվում են նաեւ լատինատառ), ծննդյան տարին, ամիսը, ամսաթիվը, անձը հաստատող փաստաթղթի սերիան, համարը, տրամադրման տարին, ամիսը, ամսաթիվը, հանրային ծառայությունների համարանիշը (առկայության դեպքում), հաշվառման հասցեն, բնակության վայրի հասցեն (հաշվառման հասցեից տարբերվելու դեպքում), աշխատանքի վայրի անվանումը (վայրերի անվանումները), աշխատանքի վայրի հասցեն (վայրերի հասցեները), կապի միջոցները.
2) միջանկյալ իրավաբանական անձի (անձանց) անվանումը, գտնվելու վայրի հասցեն, հարկ վճարողի հաշվառման համարը (առկայության դեպքում), պետական գրանցման համարը գործադիր մարմնի ղեկավարի անունը, ազգանունը.
3) իրավաբանական անձի (այդ թվում՝ միջանկյալ) կանոնադրական (բաժնեհավաք) կապիտալում բաժնեմասի նկատմամբ սեփականության իրավունքի առկայության կամ իրավաբանական անձի նկատմամբ վերահսկողություն իրականացնելու լիազորության մասին տեղեկություններ՝ կատարելով՝
ա. նշում առանձին կամ փոխկապակցված անձի հետ համատեղ իրավաբանական անձի կանոնադրական (բաժնեհավաք) կապիտալի առնվազն 10 տոկոս մասնակցության կամ քվեարկության իրավունքի, կամ տարբեր իրավաբանական անձանց կանոնադրական (բաժնեհավաք) կապիտալում մասնակցության առնվազն 10 տոկոս հանրագումարին տիրապետելու վերաբերյալ՝ նշելով բաժնետոմսերի քանակը, բաժնետոմսերի տոկոսը եւ ձեռք բերելու ամսաթիվը,
բ. նշում իրավաբանական անձին կանոնադրական (բաժնեհավաք) կապիտալում մասնակցություն ունենալու փաստի ուժով վերահսկելու մասին՝ արտոնյալ բաժնետոմսերի կամ մեկ ձայնից ավելի ձայնի իրավունք տվող քվեարկող բաժնետոմսերի կամ այլ արժեթղթերի միջոցով՝ նշելով բաժնետոմսերի քանակը, բաժնետոմսերի տոկոսը եւ ձեռք բերելու ամսաթիվը,
գ. նշում իրավաբանական անձի տարեկան հասույթի առնվազն 15 տոկոսի չափով ստացված օգուտի մասին,
դ. նշում իրավաբանական անձի կառավարման մարմիններում ընդգրկված անձանց նշանակելու կամ ազատելու իրավասության մասին,
ե. նշում իրավաբանական անձի կառավարման մարմիններում ընդգրկված չլինելով՝ իրավաբանական անձի կառավարման վրա ազդելու, կառավարումը կամ իրավաբանական անձի գործունեությունը վերահսկելու կամ իրավաբանական անձի որոշումներն այլ միջոցներով կանխորոշելու հնարավորության մասին (ներառյալ՝ գործարքներ կնքելու, հավատարմագրային կառավարման պայմանագրի, համատեղ գործունեության պայմանագրի եւ այլ միջոցներով),
զ. նշում սույն օրենքի իմաստով փոխկապակցված անձ հանդիսանալու մասին (ներառյալ՝ նշում, թե ինչ կարգով է հանդիսանում փոխկապակցված անձ).
4) իրավաբանական անձի, ինչպես նաեւ դուստր եւ կախյալ ընկերությունների՝ ֆոնդային բորսայում գրանցված լինելու դեպքում՝ ֆոնդային բորսայի անվանումը՝ ներկայացնելով համապատասխան բորսաներում առկա փաստաթղթերի հղումները.
5) պետության, համայնքի կամ միջազգային կազմակերպության անվանումը, եթե իրավաբանական անձը համապատասխանաբար պետական,  համայնքային մասնակցությամբ կամ միջազգային կազմակերպություն է՝ նշելով մասնակցության չափը եւ հսկողության մակարդակը:
21. Իրավաբանական անձանց պետական միասնական գրանցամատյանում նշում է կատարվում իրավաբանական անձի (այդ թվում՝ միջանկյալ) իրական սեփականատիրոջ՝ Հայաստանի Հանրապետությունում քաղաքական ազդեցություն ունեցող անձ հանդիսանալու մասին՝ նշելով տվյալ անձի անունը, ազգանունը, զբաղեցրած պաշտոնը, կազմակերպության անվանումը:
22. Օրենքով իրական սեփականատիրոջ բացահայտման պարտականություն ունեցող իրավաբանական անձը յուրաքանչյուր տարի՝ մինչեւ հաշվետու տարվան հաջորդող տարվա փետրվարի 20-ը,  պետական ռեգիստր է ներկայացնում  իրական սեփականատերերի վերաբերյալ հայտարարագիր (հայտարարագրեր)՝ ստորագրությամբ հավաստելով հայտարարագրված տվյալների ճշգրտությունը: Սույն հոդվածի 20-րդ մասով նախատեսված տեղեկությունների փոփոխության դեպքում 40 օրվա ընթացքում իրավաբանական անձը պարտավոր է պետական ռեգիստր ներկայացնել իրական սեփականատերերի վերաբերյալ փոփոխված տեղեկությունները: Իրավաբանական անձի կանոնադրական (բաժնեհավաք) կապիտալում բաժնեմասի նկատմամբ սեփականության իրավունքի առկայության դեպքում հայտարարագրին կցվում են սեփականության իրավունքը հավաստող փաստաթղթերը՝ հայերենով կամ վավերացված եւ հայերեն թարգմանված:  Սույն մասով սահմանված հայտարարագիրը կամ  իրական սեփականատերերի  վերաբերյալ փոփոխված  տեղեկությունները  չներկայացնելու, կեղծ կամ ոչ ամբողջական տվյալներ ներկայացնելու դեպքում ներկայացնողը ենթակա է օրենքով սահմանված պատասխանատվության: Հայտարարագրում ներառված հրապարակման (տրամադրման) ենթակա տվյալների ցանկը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
23. Սույն հոդվածով նախատեսված իրական սեփականատերերի բացահայտման պահանջը չի տարածվում «Արժեթղթերի շուկայի մասին» օրենքի համաձայն հաշվետու թողարկող հանդիսացող իրավաբանական անձանց վրա:
24. Սույն հոդվածի 22-րդ մասով նախատեսված հայտարարագրի ձեւը, լրացման եւ ներկայացման կարգը սահմանում է արդարադատության նախարարը:
25. Իրավաբանական անձի իրական սեփականատիրոջ պետական գրանցումն իրականացվում է սույն օրենքի 9-րդ գլխով սահմանված կարգով: Իրավաբանական անձի իրական սեփականատիրոջ պետական գրանցումը հավաստվում է պետական միասնական գրանցամատյանից տրված քաղվածքով, որն ուղարկվում է անձի տրամադրած էլեկտրոնային փոստի հասցեով, ինչպես նաեւ հասանելի է դառնում համացանցում՝ տեղեկատվական համակարգում համապատասխան ծածկագիրը մուտքագրելու պայմանով: Անձի պահանջով Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած չափով համապատասխան վճար վճարելու պայմանով անձին կարող է տրվել քաղվածքի արտատպումը (պատճենը). այդ դեպքում պատճենի իսկությունը հավաստվում է պատճենի վրա դրված՝ գործակալության համապատասխան աշխատակցի ստորագրությամբ:
26. Իրական սեփականատիրոջ պետական գրանցումից հետո՝ երեք տարվա ընթացքում, իրավաբանական անձը պահպանում է իր հայտարարագրում նշված տեղեկությունները հավաստող փաստաթղթերը:
27. Իրավաբանական անձի իրական սեփականատերերի վերաբերյալ տեղեկատվության անճշտության ակնհայտ կեղծ կամ ոչ ամբողջական լինելու դեպքում գործակալությունն այդ մասին հաղորդում է ներկայացնում կեղծ կամ ոչ ամբողջական հայտարարագիր ներկայացնելու համար պատասխանատվություն կիրառող լիազոր մարմին:»:
Հոդված 3. Օրենքի 39-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3.1-ին մասով.
«3.1. Իրավաբանական անձի իրական սեփականատերերի վերաբերյալ տեղեկությունների գրառման դեպքում ներկայացվում են՝
1) իրական սեփականատերերի վերաբերյալ հայտարարագիր (հայտարարագրեր).
2) իրավաբանական անձի կանոնադրական (բաժնեհավաք) կապիտալում բաժնեմասի նկատմամբ սեփականության իրավունքի առկայության դեպքում իրավասու մարմնի կողմից տրված (այդ թվում՝ օտարերկրյա) սեփականության իրավունքը հավաստող փաստաթղթեր՝ հայերենով կամ վավերացված եւ հայերեն թարգմանված.
3) պետական տուրքի վճարումը հավաստող փաստաթուղթ:»:
Հոդված 4. Օրենքի 61-րդ հոդվածի 2-րդ մասը «իրավաբանական անձի լուծարման գործընթացում գտնվելը» բառերից հետո լրացնել «, իրական սեփականատիրոջ վերաբերյալ տեղեկատվությունը» բառերով:
Հոդված 5. Օրենքի 62-րդ հոդվածի 3-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 12.1-ին կետով.
«12.1) սույն օրենքի 26-րդ հոդվածի 20-րդ մասով սահմանված տեղեկություններ իրական սեփականատիրոջ մասին (օրենքով իրական սեփականատիրոջ բացահայտման պարտականություն ունեցող իրավաբանական անձի դեպքում).»:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН “О ГОСУДАРСТВЕННОЙ РЕГИСТРАЦИИ ЮРИДИЧЕСКИХ ЛИЦ, ГОСУДАРСТВЕННОМ УЧЕТЕ ВЫДЕЛЕННЫХ ПОДРАЗДЕЛЕНИЙ, УЧРЕЖДЕНИЙ ЮРИДИЧЕСКИХ ЛИЦ И ИНДИВИДУАЛЬНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ”
Статья 1. В части 1статьи 3 Закона “О государственной регистрации юридических лиц, государственном учете выделенных подразделений, учреждений юридических лиц и индивидуальных предпринимателей” от 3 апреля 2001 года ЗР – 169 – Н ( далее – Закон):
1) пункт 7 после слов “ и учреждениях Республики Армения ” дополнить словами “, в предусмотренных законом случаях – о реальных собственниках юридических лиц,”;
2) часть дополнить пунктами 23-28 следующего содержания:
23) реальный собственник - физическое лицо, которое:
а. совместно с отдельным или аффилированным лицом контролирует или владеет не менее чем 10 процентами участия в уставном (складочном) капитале юридического лица, в том числе паями, долями, акциями или правом голоса либо не менее чем 10 процентами совокупной суммы участия в уставном (складочном) капитале данного юридического лица-участника или юридических лиц – акционеров,
б. контролирует юридическое лицо в силу факта его участия в уставном (складочном) капитале посредством привилегированных акций или голосующих акций (акций, паев, в далее - акций) или иных ценных бумаг, дающих право более чем одного голоса,
в. получает не менее 15 процентов годового дохода юридического лица,
г. вправе назначать или увольнять лиц, входящих в состав органов управления юридического лица,
д. не будучи включенным в состав органов управления юридического лица, имеет возможность влиять на управлениеюридическим лицом, контролировать управление или деятельность юридического лица либо правомочно иными способами предопределять решения юридического лица, в том числе посредством договора о доверительном управлении, договора о совместной деятельности, опционного договора, конвертационного договора о предоставлении долга в акциях (долях) и иными способами.
Политически влиятельное лицо в случаях его распоряжения юридическим лицом, контроля за ним или получения от него доходов по установленнымнастоящим пунктом основаниямсчитается реальным собственником, независимо от контроля, участия и размера доходов.
24) политически влиятельное лицо - предусмотренные Законом “О публичной службе” лица, имеющие обязанность подачи декларации об интересах (кроме следователей), лица, занимающие должность Президента Республики, Председателя Национального Собрания, Премьер-министра, заместителей Премьер-министра, советников министров, дипломатических представителей Республики Армения, советника секретаря Совета национальной безопасности, главного советника Премьер-министра, Посла по особым поручениям, а также члены семей указанных лиц -супруг, несовершеннолетний ребенок (в том числе усыновленный), лицо, находящееся под опекой лица или его попечительством, каждое совместно проживающее с ним совершеннолетнее лицо;
25) аффилированные юридические лица - юридические лица:
а. одно из которых владеет с правом голосования не менее чем 10 и более процентами голосующих акций другого лица или совокупной суммой 10-ти процентного участия в уставном (складочном) капитале юридических лиц -участников данного юридического лица, либо имеет возможность предопределять решения другого лица в силу своего участия или в соответствии с договором, заключенным между данными юридическими лицами,
б. участник (акционер) и (или) участники (акционеры) одного из которых или аффилированные с ними лица, владеющие 10 и более процентами голосующих акций либо имеющие возможность предопределять свои решения иным не запрещенным законом способом, имеют право прямо или косвенно распоряжаться (в том числе на основании договоров о купле-продаже, о доверительном управлении, о совместной деятельности, поручений или иных сделок) более чем 10 и более процентами голосующих акций другого лица либо совокупной суммой 10 или более процентов участия в уставном (складочном) капитале юридических лиц-участников данного юридического лица либо имеют возможность предопределять решения последнего иным, не запрещенным законом способом,
в. которые действовали согласованно, исходя из общих экономических интересов;
26) аффилированные физические и юридические лица - физические и юридические лица, которые действовали согласованно, исходя из общих экономических интересов, или если данное физическое лицо или аффилированное с ним лицо является:
а. участником, владеющим 10 и более процентами уставного (складочного) капитала данного юридического лица или совокупной суммой не менее чем 10 процентов участия в уставном (складочном) капитале юридических лиц- участников данного юридического лица,
б. лицом, имеющим возможность предопределять решения юридического лица иным не запрещенным законом способом,
в. председателем совета данного юридического лица, заместителем председателя совета, членом совета, исполнительным директором, его заместителем, председателем правления, членом правления или председателем ревизионной комиссии, членом ревизионной комиссии или членом иных органов управления;
27) аффилированные лица - супруг лица; ребенок (в том числе усыновленный), родитель (в том числе усыновитель) лица или его супруга, его сестра, брат, дед, бабушка, внук, тети, дяди,дети сестры, брата; дети тетей, дядей лица, занимающего должность, супруги детей его сестры, брата;
28) промежуточное юридическое лицо - любое юридическое лицо, действующее в цепочке компания-реальный собственник.”.
Статья 2. Статью 26 Закона дополнить частями 20-27 следующего содержания:
“20. В рамках обязанности по раскрытию согласно закону реального собственника в Единый государственный реестр юридических лиц вносятся следующие сведения о реальном собственнике:
1) данные, удостоверяющие идентичность физического лица: гражданство, имя, фамилия (имя и фамилия лица указываются также латинскими буквами), день, месяц, год рождения, серия, номер удостоверяющего личность документа, день, месяц, год его выдачи, код общественных услуг (при наличии), адрес учета, адрес места жительства (при отличии от адреса учета), наименование места (наименования мест) работы, адрес места (адреса мест) работы, средства связи.
2) наименование, адрес места нахождения промежуточного юридического лица (лиц), его учетный номер налогоплательщика (при наличии), государственный регистрационный номер, фамилия, имя руководителя исполнительного органа;
3) сведения о наличии права собственности в отношении доли в уставном (складочном) капитале юридического лица (в том числе промежуточного) или о полномочии на осуществление контроля за юридическим лицом путем произведения:
а. отметки о совместном с отдельным или аффилированным лицом участии в уставном (складочном) капитале юридического лица в размере не менее 10 процентов или праве голоса либо владении не менее чем 10 процентами совокупной суммыучастия в уставном (складочном) капитале разных юридических лиц, с указанием количества акций, процента акций и даты приобретения,
б. отметки о контроле над юридическим лицом в силу факта участия в уставном (складочном) капитале посредством привилегированных акций или голосующих акций с правом более одного голоса, или иных ценных бумаг с указанием количества акций, процента акций и даты приобретения,
в. отметки о полученной выгоде в размере не менее 15 процентов годового дохода юридического лица,
г. отметки о полномочии на назначение или освобождение от должности лиц, включенных в состав руководящих органов юридического лица,
д. отметки о возможности влияния на руководство юридического лица, контроля за управлением или деятельностью юридического лица, либо предопределения решений юридического лица иными способами (в том числе путем заключения сделок, договора доверительного управления, договора о совместной деятельности и иными способами), не будучи включенным в состав органов управления юридического лица,
е. отметки, что оно является аффилированным лицом (включая отметку о степени родства с аффилированным лицом) - по смыслу настоящего Закона;
4) в случае регистрации на фондовой бирже юридического лица, а также дочерних и зависимых компаний - наименование фондовой биржи с представлением ссылок на документы, имеющиеся на соответствующих биржах;
5) название государства, муниципалитета или международной организации, если юридическое лицо является соответственно государственным, муниципальным или международной организацией - с указанием размера участия и уровня контроля.
21. В Едином государственном реестре юридических лиц производится отметка о реальном собственнике юридического лица (в том числе промежуточного) – о наличии статуса политически влиятельного лица Республики Армения, с указанием имени, фамилии, занимаемой должности данного лица,названия организации.
22. Юридическое лицо, имеющее согласно закону обязанность по раскрытию реального собственника, ежегодно до 20 февраля года, следующего за отчетным годом, представляет в Государственный регистр декларацию (декларации) о реальных собственниках, заверяя подписью точность заявленных сведений. В случае изменения сведений, предусмотренных частью 20 настоящей статьи, юридическое лицо обязано в течение 40 дней представить в Государственный регистр измененные сведения о реальных собственниках. При наличии права собственности в отношении доли в уставном (складочном) капитале юридического лица к декларации прилагаются удостоверяющие право собственности документы - на армянском языке или заверенные и переведенные на армянский язык. В случае непредставления указанной в настоящей части декларации или измененных сведений о реальных собственниках, представления ложных или неполных сведений представляющее лицо подлежит установленной законом ответственности. Перечень включенных в декларацию подлежащих публикации (предоставлению) данных устанавливается Правительством Республики Армения.
23. Установленное настоящей статьей требование по определению реального собственника не распространяется на юридических лиц, являющихся отчетными эмитентами согласно Закону “О рынке ценных бумаг”.
24. Форма, порядок заполнения и представления декларации, предусмотренной частью 22 настоящей статьи, устанавливаются министром юстиции.
25. Государственная регистрация реального собственника юридического лица производитсяв порядке, установленном главой 9 настоящего Закона. Государственная регистрация реального собственника юридического лица удостоверяется выданной из Единого государственного реестра выпиской,которая направляется по предоставленному лицом адресу электронной почты, а такжестановится доступной в Интернете при условии ввода в информационную систему соответствующего кода. По требованию лица ему может быть выдана ксерокопия (копия) выписки - при условии уплаты соответствующего платежа в размере, установленном Правительством Республики Армения; в этом случае действительность копии удостоверяется проставленной на копии подписью соответствующего сотрудника агентства.
26. Юридическое лицо хранит документы, удостоверяющие указанные в декларации сведения, в течение трех лет после государственной регистрации реального собственника.
27. В случае заведомо ложной или неполной информации о реальном собственнике юридического лица агентство подает об этом представление в уполномоченный орган, привлекающий к ответственности за представление ложной или неполной декларации.”.
Статья 3. Статью 39 Закона дополнить частью 3.1 следующего содержания:
“3.1. В случае внесения сведений о реальных собственниках юридического лица представляются:
1) декларация (декларации) о реальных собственниках ;
2) удостоверяющий право собственности документ, выданный правомочным органом (в том числе иностранным) при наличии права собственности в отношении доли в уставном (складочном) капитале юридического лица, - на армянском языке или заверенный и переведенный на армянский язык;
3) документ, удостоверяющий уплату государственной пошлины.”.
Статья 4. Часть 2 статьи 61 после слов “нахождение юридического лица в процессе ликвидации” дополнить словами “, информация о реальном собственнике”.
Статья 5. Часть 3 статьи 62 Закона дополнить пунктом 12.1 следующего содержания:
“12.1) установленные частью 20 статьи 26 настоящего Закона сведения о реальном собственнике (в случае юридического лица, имеющего согласно закону обязанность по раскрытию реального собственника);”.