Ընդունվել է 19.06.2019
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 2002 թվականի հունիսի 4-ի ջրային օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 1-ին հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերություններով.
«երաշտ՝ տեղումների երկարատեւ բացակայությամբ օդի բարձր ջերմաստիճանի  եւ խոնավության նվազեցման հետ համատեղ օդերեւութաբանական գործոնների համալիր, որը հանգեցնում է բույսերի ջրային հաշվեկշռի խախտմանը եւ դրանց ոչնչացմանը.
սակավաջրություն՝ իրավիճակ, որի արդյունքում վատթարանում են ջրային ռեսուրսների պահանջարկի ապահովման պայմանները: Այն սահմանվում է՝ հիմք ընդունելով տվյալ  հիդրոլոգիական տարում մթնոլորտային տեղումների քանակը, ձմռան ամիսներին կուտակված ձյան պաշարը, օդի ջերմաստիճանը, եւ երբ, ըստ բազմամյա դիտարկումների տվյալների, գետավազանների համապատասխան ժամանակահատվածի ջրի միջին ելքերի ապահովվածությունը գերազանցում է 66,7 տոկոսը:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 30.2-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1) Հայաստանի Հանրապետության ամբողջ տարածքում կամ դրա մի մասում սակավաջրության կամ երաշտի մասին կառավարության որոշումն ուժի մեջ մտնելու պահից՝ հաշվի առնելով ջրօգտագործման գերակայության ապահովումը.»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 92-րդ հոդվածում՝
1) վերնագրի եւ 2-րդ մասի «սակավաջրություն եւ երաշտ» բառերը համապատասխան հոլովաձեւերով փոխարինել «սակավաջրություն կամ երաշտ» բառերով.
«Օդերեւութաբանական վերլուծության արդյունքում սակավաջրության կամ երաշտի վերաբերյալ հիդրոօդերեւութաբանական գործունեության բնագավառի լիազոր պետական մարմնի ներկայացրած պաշտոնական տեղեկատվության հիման վրա ջրային ռեսուրսների կառավարման եւ պահպանության լիազոր մարմնի առաջարկությամբ կառավարությունը որոշում է ընդունում Հայաստանի Հանրապետության ամբողջ տարածքում կամ դրա մի մասում սակավաջրություն կամ երաշտ հայտարարելու մասին:»:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЙ В ВОДНЫЙ КОДЕКС РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
Статья 1. Статью 1 Водного кодекса Республики Армения от 4 июня 2002 года (далее – Кодекс) дополнить новыми абзацами следующего содержания:
“засуха – комплекс метеорологических факторов в совокупности с высокой температурой и понижением влажности из-за длительного отсутствия осадков, что приводит к нарушению водного баланса растений и  их гибели;
маловодность – ситуация, в результате которой ухудшаются условия обеспечения спроса на водные ресурсы. Она определяется на  основании количества атмосферных осадков, запаса накопившегося в зимние месяцы снега, температуры воздуха в данном гидрологическом году, и когда по данным многолетних наблюдений обеспеченность средних стоков воды речных бассейнов за соответствующий период превышает 66,7 процента.”.
Статья 2. Пункт 1 части 1 статьи 30.2 Кодекса изложить в следующей редакции:
“1) с момента вступления в силу постановления Правительства о маловодности или засухе на всей территории Республики Армения или ее части – с учетом обеспечения приоритета водопользования;”.
Статья 3. В статье 92 Кодекса:
1) в названии статьи и части 2 слова “маловодность и засуха” в соответствующих грамматических формах заменить словами “маловодность или засуха” в соответствующих грамматрических формах;
“Правительство по предложению органа по управлению и охране водных ресурсов принимает постановление об объявлении маловодности или засухи на всей территории Республики Армения или ее части на основании официальной информации о маловодности или засухе, представленной  в результате метеорологического анализа государственным уполномоченным органом в области гидрометеорологической деятельности.”.