Ընդունվել է 09.07.2019
Հոդված 1. «Պետական տուրքի մասին» 1997 թվականի դեկտեմբերի 27-ի ՀՕ-186 օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք)  20-րդ հոդվածում 15.2-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«15.2.  ԱՏԳ ԱԱ 7201, 7204, 7303 00, 7304, 7305, 7306, 7307, 7308 ծածկագրերին  (իսկ 7325 եւ 7326 ծածկագրերից՝ սեւ մետաղից սալիկների) դասվող սեւ մետաղի թափոնների եւ ջարդոնի, սեւ մետաղից պատրաստված խողովակների եւ դրանց կցամասերի, սեւ մետաղական կոնստրուկցիաների յուրաքանչյուր տոննայի արտահանման համար (սույն կետով նախատեսված՝ պետական տուրքի վճարման պարտավորությունը չի տարածվում «Ժամանակավոր ներմուծում» եւ «Վերամշակում մաքսային տարածքում» մաքսային ընթացակարգերով ձեւակերպված եւ հետագայում վերաարտահանվող, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետությունում արտադրված՝ վերոնշյալ ԱՏԳ ԱԱ ծածկագրերին դասվող (բացառությամբ ԱՏԳ ԱԱ 7201, 7204) ապրանքների վրա)
բազային տուրքի 60-ապատիկի չափով»:
Հոդված 2. Օրենքի 20-րդ հոդվածի 15.3-րդ կետում ««ժամանակավոր ներմուծում՝ վերամշակման համար» մաքսային ռեժիմներով» բառերը փոխարինել ««Վերամշակում մաքսային տարածքում» մաքսային ընթացակարգերով» բառերով։

Статья 1. Пункт 15.2 статьи 20 Закона Республики Армения “О государственной пошлине” от 27 декабря 1997 года ЗР – 186 (далее – Закон) изложить в следующей редакции:
“15.2. за вывоз каждой тонны отходов и лома из черного металла, труб и их фиттингов, изготовленных из черного металла, черных металлических конструкций, классифицируемых под кодами 7201,7204, 730300, 7304, 7305, 7306, 7307, 7308 ТНВЭД( а из кодов7325 и 7326 – плиток из черного металла); (предусмотренное настоящим пунктом обязательство по уплате государственной пошлины не распространяется на товары, оформленные по таможенной процедуре “временный ввоз” и “переработка на таможенной территории” с их последующим вывозом, а также на произведенные в Республике Армения и классифицируемые под вышеуказанными кодами ТНВЭД товары ( за исключением 7201, 7204 ТНВЭД)
в 60-кратном размере базовой пошлины”.
Статья 2. В пункте 15.3 статьи 20 Закона слова оформленных в таможенных режимах временный ввоз и временный ввоз для переработки заменить словами о формленных по таможенным процедурам временный ввоз и переработка на таможенной территории ”.