«ՀԱՆՐԱՅԻՆ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Հանրային ծառայության մասին»  2018  թվականի մարտի 23-ի ՀՕ-206-Ն օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 3-րդ հոդվածի 3-րդ մասից հանել «դատական ծառայությունը,» բառերը:
Հոդված 2. Օրենքի 5-րդ հոդվածի 5-րդ մասը «ղեկավարի» բառից հետո լրացնել «տեղակալի» բառով:
Հոդված 3. Օրենքի 8-րդ հոդվածի 3-րդ մասը «գլխավոր դատախազի տեղակալի» բառերից առաջ լրացնել «դատավորի (այդ թվում` Սահմանադրական դատարանի դատավորի),» բառերով:
1) 10-րդ մասի «14-րդ մասով» բառերը փոխարինել «14-րդ եւ 14.1-ին մասերով» բառերով.
2) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 14.1-ին մասով.
«14.1. Դատավորի օգնականին պաշտոնի նշանակում, պաշտոնից ազատում, արձակուրդ տրամադրում եւ խրախուսանքի միջոցներ կիրառում է Դատական դեպարտամենտի ղեկավարը, իսկ Սահմանադրական դատարանի դատավորի օգնականին` Սահմանադրական դատարանի աշխատակազմի ղեկավարը` համապատասխան դատավորի առաջարկությամբ:».
3) 16-րդ մասի «Նախարարին» բառը փոխարինել «Փոխվարչապետին, նախարարին» բառերով, իսկ նույն մասը «տրամադրում» բառից հետո լրացնել «եւ խրախուսանքի միջոցներ կիրառում» բառերով:
Հոդված 5. Օրենքի 31-րդ հոդվածի 4-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«4. Հանրային ծառայողը «Հայաստանի Հանրապետության ընտրական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքով նախատեսված դեպքերում կարող է կատարել ընտրական հանձնաժողովի անդամի (բացառությամբ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի անդամի) կամ ընտրական հանձնաժողովում տեխնիկական սարքավորումը սպասարկող մասնագետի կարգավիճակից բխող աշխատանք:»:
2. Սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելու օրվան հաջորդող ամսվա առաջին աշխատանքային օրը դատավորի օգնականը (այդ թվում` Սահմանադրական դատարանի դատավորի) ազատվում է զբաղեցրած պաշտոնից եւ նշանակվում է դատավորի (այդ թվում` Սահմանադրական դատարանի դատավորի) օգնականի պետական հայեցողական պաշտոնում, եւ նրա հետ վերջնահաշվարկ չի կատարվում:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН "О ПУБЛИЧНОЙ СЛУЖБЕ"
Статья 1. В части 3 статьи 3 Закона “О публичной службе” от 23 марта 2018 года ЗР-206-Н (далее – Закон) исключить слова “судебную службу,”.
Статья 2. Часть 5 статьи 5 Закона после слов “муниципальную политическую должность” дополнить словом “заместителя”.
Статья 3. Часть 3 статьи 8 Закона перед словами “ заместителя Генерального прокурора ” дополнить словами “судьи (в том числе судьи Конституционного Суда),”.
1) в части 10 слова “частью 14” заменить словами “частями 14 и 14.1”;
2) статью дополнить частью 14.1 следующего содержания:
“14.1. Помощника судьи на должность назначает, от должности освобождает, отпуск ему предоставляет и меры поощрения к нему применяет руководитель Судебного департамента, а помощника судьи Конституционного Суда на должность назначает, от должности освобождает, отпуск ему предоставляет и меры поощрения к нему применяет руководитель Аппарата Конституционного Суда – по предложению соответствующего судьи.”;
3) в части 16 слово “Министру” заменить словами “Заместителю Премьер-министра, министру”, а ту же часть после слова “назначает” дополнить словами “и меры поощрения к ним применяет”.
Статья 5. Часть 4 статьи 31 Закона изложить в следующей редакции:
“4. Публичный служащий в случаях, установленных Конституционным законом “Избирательный кодекс Республики Армения”, может выполнять работу, вытекающую из статуса члена избирательной комиссии (за исключением члена Центральной избирательной комиссии) либо специалиста по обслуживанию технического оборудования избирательной комиссии.
2. Помощник судьи (в том числе судьи Конституционного Суда) в первый рабочий день месяца, следующего за днем вступления настоящего Закона в силу, освобождается от занимаемой должности и назначается на государственную дискреционную должность помощника судьи (в том числе судьи Конституционного Суда), и окончательный расчет с ним не производится.