«ՄԱՐԴՈՒ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԻ ՊԱՇՏՊԱՆԻ ՄԱՍԻՆ» ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին» 2016 թվականի դեկտեմբերի 16-ի ՀՕ-1-Ն սահմանադրական օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 1-ին հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1. Սույն սահմանադրական օրենքով սահմանվում են Հայաստանի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանի (այսուհետ՝ Պաշտպան) լիազորությունները, գործունեության կարգը եւ երաշխիքները, Պաշտպանի ընտրության եւ լիազորությունների դադարեցման կարգը, Պաշտպանի աշխատակազմում պաշտոն զբաղեցնող անձանց իրավական կարգավիճակի եւ քաղաքացիական ծառայության առանձնահատկությունները:»:
Հոդված 2. Օրենքի 29-րդ հոդվածի 5-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«5. Աշխատակազմի մասնագիտական վերապատրաստումները եւ մարդու իրավունքների վերաբերյալ կրթական ծրագրերն իրականացնում է Պաշտպանը՝ իր աշխատակազմի համապատասխան ստորաբաժանման կամ այլ հաստատության միջոցով: Պաշտպանը կարող է իրականացնել նաեւ շահառու մարմինների եւ կազմակերպությունների՝ մարդու իրավունքներին եւ ազատություններին առնչվող հարցերով վերապատրաստումներ:»:
Հոդված 3. Օրենքի 7-րդ գլխի «ՊԵՏԱԿԱՆ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅԱՆ» բառերը փոխարինել «ՔԱՂԱՔԱՑԻԱԿԱՆ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅԱՆ» բառերով:
Հոդված 4. Օրենքի 34-րդ հոդվածում՝
«Հոդված 34.Պաշտպանի աշխատակազմում քաղաքացիական ծառայությունը».
«1. Պաշտպանի աշխատակազմում ծառայությունը քաղաքացիական ծառայություն է, որը կարգավորվում է «Քաղաքացիական ծառայության մասին» օրենքով, եթե սույն օրենքով առանձնահատկություններ նախատեսված չեն:».
3) 2-րդ մասն ուժը կորցրած ճանաչել.
«4. Պաշտպանի աշխատակազմում քաղաքացիական ծառայություն չի համարվում Պաշտպանի ներգրաված փորձագետների, մասնագետների եւ տեխնիկական սպասարկման եւ պայմանագրային հիմունքներով առանձին այլ խնդիրներ ու գործառույթներ իրականացնող անձանց գործունեությունը?»:
Հոդված 5. Օրենքի 35-րդ հոդվածն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 6. Օրենքի 36-րդ հոդվածում՝
«1. Պաշտպանը ձեւավորում է իր աշխատակազմը՝ հաստատելով աշխատակազմի կառուցվածքը:».
2) 2-րդ մասից հանել «, ինչպես նաեւ քաղաքացիական իրավահարաբերություններին նրա մասնակցությունը» բառերը:
Հոդված 7. Օրենքի 37-րդ հոդվածի 5-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«5. Գլխավոր քարտուղարն իր իրավասության սահմաններում կարող է ձեռք բերել ու իրականացնել գույքային եւ անձնական ոչ գույքային իրավունքներ, կրել պարտականություններ:»:
Հոդված 8. Օրենքի 39-րդ հոդվածի 1-ին մասում՝
«4) հաստատում եւ փոփոխում է քաղաքացիական ծառայության պաշտոնների անձնագրերը, ինչպես նաեւ օրենքով սահմանված դեպքերում՝ այլ պաշտոնատար անձանց պաշտոնների անձնագրերը.».
2) 5-րդ եւ 8-րդ կետերի «հայեցողական» բառը փոխարինել «այլ» բառով.
3) 6-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«6) սահմանում է վերապատրաստման, գործունեության գնահատման կարգը, չափանիշները եւ բնութագրի ձեւը, Պաշտպանի աշխատակազմում պաշտոն զբաղեցնող անձանց վարքագծի կանոնները, ներքին կարգապահական կանոնները եւ գործավարության (փաստաթղթաշրջանառության) կարգը.».
4) 7-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«7) «Քաղաքացիական ծառայության մասին» օրենքի հիման վրա սահմանում է Պաշտպանի աշխատակազմում քաղաքացիական ծառայության թափուր պաշտոն զբաղեցնելու համար անցկացվող մրցույթի կարգը».
5) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 8.1-ին կետով.
«8.1) սահմանում է էթիկայի հանձնաժողովի կազմը, գործունեության կարգը եւ լիազորությունների շրջանակը.»:
Հոդված 9. Օրենքի 40-րդ հոդվածը «պաշտոններ» բառից հետո լրացնել «եւ պետական ծառայության պաշտոններ» բառերով:
Հոդված 10. Օրենքի ամբողջ տեքստում «պետական ծառայողներ» բառերը համապատասխան հոլովաձեւերով փոխարինել «քաղաքացիական ծառայողներ» բառերով:

Защитник прав человека
О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В КОНСТИТУЦИОННЫЙ ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О ЗАЩИТНИКЕ ПРАВ ЧЕЛОВЕКА”
Статья 1. Статью 1 Конституционного закона Республики Армения “О защитнике прав человека” от 16 декабря 2016 года ЗР – 1 – Н (далее – Закон) изложить в следующей редакции:
“1. Настоящим Конституционным законом устанавливаются полномочия, порядок и гарантии деятельности Защитника прав человека в Республике Армения (далее – Защитник), порядок избрания и прекращения полномочий Защитника, особенности правового статуса лиц, занимающих должность в Аппарате Защитника, и особенности гражданской службы в Аппарате Защитника.”.
Статья 2. Часть 5 статьи 29 Закона изложить в следующей редакции:
“5. Профессиональная переподготовка в Аппарате и образовательные программы по правам человека осуществляются Защитником при посредстве соответствующего подразделения его Аппарата или другого учреждения. Защитник может также осуществлять переподготовку в заинтересованных органах и организациях по вопросам, связанным с правами и свободами человека.
Статья 3. В главе 7 Закона слова “ГОСУДАРСТВЕННОЙ СЛУЖБЫ” заменить словами “ГРАЖДАНСКОЙ СЛУЖБЫ”.
Статья 4. В статье 34 Закона:
Статья 34. Гражданская служба в Аппарате Защитника”;
“1. Служба в Аппарате Защитника является гражданской службой, которая регулируется Законом “О гражданской службе”, если особенности не предусмотрены настоящим Законом.”;
3) часть 2 признать утратившей силу;
“4. Деятельность привлеченных Защитником экспертов, специалистов и лиц, осуществляющих другие отдельные задачи и функции по техническому обеспечению и на договорной основе, гражданской службой в Аппарате Защитника не считается.”.
Статья 5. Статью 35 Закона признать утратившей силу.
Статья 6. В статье 36 Закона:
“1. Защитник формирует свой Аппарат, утверждая структуру Аппарата.”;
2) в части 2 исключить слова “, а также его участие в гражданских правоотношениях”.
Статья 7. Часть 5 статьи 37 Закона изложить в следующей редакции:
“5. Генеральный секретарь может приобретать и реализовывать имущественные и личные неимущественные права, нести обязанности в пределах своих полномочий.”.
Статья 8. В части 1 статьи 39 Закона:
“4) утверждает и вносит изменения в паспорта должностей гражданской службы, а также в установленных законом случаях в паспорта должностей других должностных лиц;”;
2) в пункте 5 и 8 слово “дискреционные” заменить словом “другие”;
3) пункт 6 изложить в следующей редакции:
“6) устанавливает порядок, критерии переподготовки, оценки деятельности и форму характеристики, Правила поведения лиц, занимающих должность в Аппарате защитника, Правила внутренней дисциплины и порядок делопроизводства (документооборота);”;
4) пункт 7 изложить в следующей редакции:
ՙ7) устанавливает порядок проведения конкурса на замещение вакантной должности гражданской службы в Аппарате Защитника – на основании Закона “О гражданской службе”;՚;
5) статью дополнить пунктом 8.1 следующего содержания:
“8.1) устанавливает состав, порядок деятельности и пределы полномочий комиссии по этике;”.
Статья 9. Статью 40 Закона после слов “государственные должности” дополнить словами “и должности государственной службы”.
Статья 10. Во всем тексте Закона грамматические формы слов “государственные служащие” заменить на соответствующие грамматические формы слов “гражданские служащие”.
Статья 11. Настоящий Закон вступает в силу на десятый день, следующий за днем его официального опубликования.