«ԱԶԳԱՅԻՆ ԺՈՂՈՎԻ ԿԱՆՈՆԱԿԱՐԳ» ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» 2016 թվականի դեկտեմբերի 16-ի ՀՕ-9-Ն սահմանադրական օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 38-րդ հոդվածի 3-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 18.2-րդ կետով.
«18.2) Սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծը հանրաքվեի դնելու մասին Ազգային ժողովի որոշումը, որի հիման վրա նշանակված հանրաքվեի անցկացումը «Հանրաքվեի մասին» սահմանադրական օրենքով սահմանված կարգով կասեցվել է, ուժը կորցրած ճանաչելու մասին հարցը.»:
Հոդված 2. Օրենքի 86-րդ հոդվածում`
1) 2-րդ մասը «ուղարկում է Սահմանադրական դատարան» բառերից հետո լրացնել «` Սահմանադրության փոփոխությունների նախագծի սահմանադրականությունը Սահմանադրության անփոփոխելի հոդվածներին համապատասխանության տեսանկյունից գնահատելու համար» բառերով.
2) 3-րդ մասը «Սահմանադրական դատարանը» բառերից հետո լրացնել «Սահմանադրության փոփոխությունների նախագծի սահմանադրականությունը Սահմանադրության անփոփոխելի հոդվածներին համապատասխանության տեսանկյունից գնահատելիս» բառերով.
3) 4-րդ մասը «Սահմանադրական դատարանը» բառերից հետո լրացնել «Սահմանադրության փոփոխությունների նախագծի սահմանադրականությունը Սահմանադրության անփոփոխելի հոդվածներին համապատասխանության տեսանկյունից գնահատելիս» բառերով, իսկ նույն մասի «նրա որոշումը ստանալուց հետո» բառերը փոխարինել «նրա որոշումն ուժի մեջ մտնելուց հետո» բառերով:
Հոդված 3. Օրենքի 102-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4.1-ին կետով.
«4.1) Սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծը հանրաքվեի դնելու մասին Ազգային ժողովի որոշումն ուժը կորցրած ճանաչելու մասին Ազգային ժողովի որոշման նախագիծը` ռազմական կամ արտակարգ դրությունն ավարտվելու դեպքում.»:
Հոդված 4. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 107.1-ին հոդվածով.
«Հոդված 107.1. Սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծը հանրաքվեի դնելու մասին Ազգային ժողովի որոշումն ուժը կորցրած ճանաչելու մասին Ազգային ժողովի որոշման նախագիծը  ներկայացնելու եւ քննարկելու կարգը
1. Սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծը հանրաքվեի դնելու մասին Ազգային ժողովի որոշումը, որի հիման վրա նշանակված հանրաքվեի անցկացումը «Հանրաքվեի մասին» սահմանադրական օրենքով սահմանված կարգով կասեցվել է, ուժը կորցրած ճանաչելու մասին Ազգային ժողովի որոշման նախագիծ ներկայացնելու իրավունք ունի պատգամավորների ընդհանուր թվի առնվազն մեկ քառորդը կամ Կառավարությունը:
2. Նախագիծն Ազգային ժողովի քննարկմանը ներկայացվում եւ շրջանառության մեջ է դրվում ընդհանուր կարգով` մինչեւ ռազմական կամ արտակարգ դրության ավարտը: Արտակարգ կամ ռազմական դրությունն ավարտվելու դեպքում նախագիծը շրջանառությունից հանվում է:
3. Սահմանադրության 202-րդ հոդվածի 1-ին մասով սահմանված կարգով ընդունված Սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծը հանրաքվեի դնելու մասին Ազգային ժողովի որոշումն ուժը կորցրած է ճանաչվում պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների առնվազն երկու երրորդով:
4. Սահմանադրության 202-րդ հոդվածի 3-րդ մասով սահմանված կարգով ընդունված Սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծը հանրաքվեի դնելու մասին Ազգային ժողովի որոշումն ուժը կորցրած է ճանաչվում պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների առնվազն երեք հինգերորդով:
5. Ազգային ժողովի նախագահը Սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծը հանրաքվեի դնելու մասին Ազգային ժողովի որոշումն ուժը կորցրած ճանաչելու մասին Ազգային ժողովի որոշումն ստորագրում եւ հրապարակում է անհապաղ:»:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЯ В КОНСТИТУЦИОННЫЙ ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “РЕГЛАМЕНТ НАЦИОНАЛЬНОГО СОБРАНИЯ”
Статья 1.  Часть 3 статьи 38 Конституционного закона  “Регламент Национального Собрания” от 16 декабря 2016 года ЗР-9-Н (далее – Закон) дополнить пунктом 18.2 следующего содержания:
18.2) вопрос о признании утратившим силу постановления Национального Собрания о вынесении на референдум проекта изменений в Конституции, проведение назначенного на основании которого референдума приостановлено в порядке, установленном Конституционным законом  “О референдуме”;”.
Статья 2. В статье 86 Закона:
1) часть 2 после слов “направляет их в Конституционный Суд” дополнить словами “для вынесения оценки с точки зрения соответствия конституционности проекта изменений в Конституции неизменяемым статьям Конституции;
2) часть 3 после слов “Если Конституционный Суд” дополнить словами “при вынесении оценки с точки зрения соответствия конституционности проекта изменений в Конституции неизменяемым статьям Конституции”
3) часть 4 после слов “Если Конституционный Суд” дополнить словами “при вынесении оценки с точки зрения соответствия конституционности проекта изменений в Конституции неизменяемым статьям Конституции”, а слова той же статьи “после получения его постановления” заменить словами “после вступления его постановления в силу “.
Статья 3. Часть 1 статьи 102 Закона дополнить пунктом 4.1 следующего содержания:
4.1) при окончании военного или чрезвычайного положения -  проект постановления Национального Собрания о признании утратившим силу постановления Национального Собрания о вынесении проекта изменений в Конституции на референдум;”.
Статья 4. Закон дополнить статьей 107. 1 следующего содержания:
Статья 107.1. Порядок представления и рассмотрения проекта постановления Национального Собрания о признании утратившим силу постановления Национального Собрания о вынесении проекта изменений в Конституции на референдум
1. Право на представление проекта постановления Национального Собрания о признании утратившим силу постановления Национального Собрания о вынесении на референдум проекта изменений в Конституции, проведение назначенного на основании которого референдума приостановлено в порядке, установленном Конституционным законом “О референдуме”, имеет не менее одной  четверти от общего числа депутатов или Правительство.”.
2. Проект представляется на рассмотрение Национального Собрания и вводится в обращение в Национальном Собрании в общем порядке -  до окончания военного или чрезвычайного положения.  В случае окончания чрезвычайного или военного положения  проект изымается из обращения.
3. Постановление Национального Собрания о вынесении на референдум проекта изменений в Конституцию, принятого в порядке, установленном частью 1 статьи 202 Конституции, признается утратившим силу не менее чем двумя третями голосов от общего числа депутатов.
4. Постановление Национального Собрания о вынесении на референдум проекта изменений в Конституцию, принятого в порядке, установленном частью 3 статьи 202 Конституции, признается утратившим силу не менее чем тремя пятыми голосов от общего числа депутатов.
5. Председатель Национального Собрания незамедлительно подписывает и опубликовывает постановление Национального Собрания о признании утратившим силу постановления Национального Собрания о вынесении проекта изменений в Конституции на референдум.