«ԱԶԳԱՅԻՆ ԺՈՂՈՎԻ ԿԱՆՈՆԱԿԱՐԳ» ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» 2016 թվականի դեկտեմբերի 16-ի ՀՕ-9-Ն սահմանադրական օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 38-րդ հոդվածի 3-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 18.2-րդ կետով.
«18.2) Սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծը հանրաքվեի դնելու մասին Ազգային ժողովի որոշումը, որի հիման վրա նշանակված հանրաքվեի անցկացումը «Հանրաքվեի մասին» սահմանադրական օրենքով սահմանված կարգով կասեցվել է, ուժը կորցրած ճանաչելու մասին հարցը.»:
Հոդված 2. Օրենքի 86-րդ հոդվածում`
1) 2-րդ մասը «ուղարկում է Սահմանադրական դատարան» բառերից հետո լրացնել «` Սահմանադրության փոփոխությունների նախագծի սահմանադրականությունը Սահմանադրության անփոփոխելի հոդվածներին համապատասխանության տեսանկյունից գնահատելու համար» բառերով.
2) 3-րդ մասը «Սահմանադրական դատարանը» բառերից հետո լրացնել «Սահմանադրության փոփոխությունների նախագծի սահմանադրականությունը Սահմանադրության անփոփոխելի հոդվածներին համապատասխանության տեսանկյունից գնահատելիս» բառերով.
3) 4-րդ մասը «Սահմանադրական դատարանը» բառերից հետո լրացնել «Սահմանադրության փոփոխությունների նախագծի սահմանադրականությունը Սահմանադրության անփոփոխելի հոդվածներին համապատասխանության տեսանկյունից գնահատելիս» բառերով, իսկ նույն մասի «նրա որոշումը ստանալուց հետո» բառերը փոխարինել «նրա որոշումն ուժի մեջ մտնելուց հետո» բառերով:
Հոդված 3. Օրենքի 102-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4.1-ին կետով.
«4.1) Սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծը հանրաքվեի դնելու մասին Ազգային ժողովի որոշումն ուժը կորցրած ճանաչելու մասին Ազգային ժողովի որոշման նախագիծը` ռազմական կամ արտակարգ դրությունն ավարտվելու դեպքում.»:
Հոդված 4. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 107.1-ին հոդվածով.
«Հոդված 107.1. Սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծը հանրաքվեի դնելու մասին Ազգային ժողովի որոշումն ուժը կորցրած ճանաչելու մասին Ազգային ժողովի որոշման նախագիծը  ներկայացնելու եւ քննարկելու կարգը
1. Սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծը հանրաքվեի դնելու մասին Ազգային ժողովի որոշումը, որի հիման վրա նշանակված հանրաքվեի անցկացումը «Հանրաքվեի մասին» սահմանադրական օրենքով սահմանված կարգով կասեցվել է, ուժը կորցրած ճանաչելու մասին Ազգային ժողովի որոշման նախագիծ ներկայացնելու իրավունք ունի պատգամավորների ընդհանուր թվի առնվազն մեկ քառորդը կամ Կառավարությունը:
2. Նախագիծն Ազգային ժողովի քննարկմանը ներկայացվում եւ շրջանառության մեջ է դրվում ընդհանուր կարգով` մինչեւ ռազմական կամ արտակարգ դրության ավարտը: Արտակարգ կամ ռազմական դրությունն ավարտվելու դեպքում նախագիծը շրջանառությունից հանվում է:
3. Սահմանադրության 202-րդ հոդվածի 1-ին մասով սահմանված կարգով ընդունված Սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծը հանրաքվեի դնելու մասին Ազգային ժողովի որոշումն ուժը կորցրած է ճանաչվում պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների առնվազն երկու երրորդով:
4. Սահմանադրության 202-րդ հոդվածի 3-րդ մասով սահմանված կարգով ընդունված Սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծը հանրաքվեի դնելու մասին Ազգային ժողովի որոշումն ուժը կորցրած է ճանաչվում պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների առնվազն երեք հինգերորդով:
5. Ազգային ժողովի նախագահը Սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծը հանրաքվեի դնելու մասին Ազգային ժողովի որոշումն ուժը կորցրած ճանաչելու մասին Ազգային ժողովի որոշումն ստորագրում եւ հրապարակում է անհապաղ:»:

ON MAKING SUPPLEMENTS AND AMENDMENT TO THE CONSTITUTIONAL LAW “RULES OF PROCEDURE OF THE NATIONAL ASSEMBLY”
Adopted 03.06.2020
Article 1. Part 3 of Article 38 of the Constitutional Law (hereinafter law) “Rules of Procedure of the National Assembly” of December 16, 2016, LA - 9 - N shall be supplemented with paragraph 18.2 with the following content:
“18.2) the issue of invalidating the decision of the National Assembly on putting to a referendum of the draft amendments to the Constitution, on the basis of which, the holding of the appointed referendum was suspended by the procedure prescribed by the Constitutional law “On Referendum.”
Article 2. In Article 86 of the Law:
1) part 2 after the words “shall send them to the Constitutional Court” shall be supplemented with the words “to make an assessment from the point of view of the constitutionality of the draft amendments to the Constitution as regards the unchanging articles of the Constitution;
2) part 3, after the words “If the Constitutional Court” shall be supplemented with the words “when making an assessment from the point of view of the constitutionality of the draft amendments to the Constitution as regards the unchanging articles of the Constitution;”
3) part 4 after the words “the Constitutional Court” shall be supplemented with the words “when making an assessment from the point of view of the constitutionality of the draft amendments to the Constitution as regards the unchanging articles of the Constitution,” and the words of the same part “after receipt of its decision” shall be replaced by the words “after the entry of its decision into force.”
Article 3. Part 1 of Article 102 of the Law shall be supplemented with paragraph 4.1 with the following content;
“4.1) at the end of a martial law or a state of emergency - a draft resolution of the National Assembly on the validation of the decision of the National Assembly on draft amendments to the Constitution for Referendum;”.
Article 4. The Law shall be supplemented with the Article 107.1 with the following content;
“Article 107.1.  The procedure for the submission and debate of the draft decision of the National Assembly on the invalidation of the decision of the National Assembly on the draft amendments to the Constitution for referendum
1. The right to submit the draft decision of the National Assembly on the invalidation of the decision of the National Assembly on draft amendments to the Constitution to be put on referendum, on the basis of which, the holding of the appointed referendum was suspended by the procedure prescribed by the Constitutional law “On Referendum,” shall have at least a quarter of the total number of Deputies or the Government.
2. The draft shall be submitted to the National Assembly for a debate and put into circulation in a general procedure, until the end of a martial law or a state of emergency. In case of state of emergency or martial law ends, the draft shall be removed from the circulation.
3. The decision of the National Assembly on putting the draft amendments to the Constitution to referendum, adopted by the prescribed procedure of Part 1 of Article 202 of the Constitution, shall be invalidated by at least two thirds of the total number of votes of the Deputies.
4. The decision of the National Assembly on putting the draft amendments to the Constitution to referendum, adopted by the prescribed procedure of Part 3 of Article 202 of the Constitution, shall be invalidated by at least three fifth of the total number of votes of the Deputies.
5. The Chairperson of the National Assembly shall immediately sign and promulgate the decision of the National Assembly on the invalidation of the decision of the National Assembly on submitting draft amendments to the Constitution for referendum.