«ԱԶԳԱՅԻՆ ԺՈՂՈՎԻ ԿԱՆՈՆԱԿԱՐԳ» ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» 2016 թվականի դեկտեմբերի 16-ի ՀՕ-9-Ն սահմանադրական օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 5-րդ հոդվածում`
1) 2-րդ մասի 4-րդ կետից հանել «Սահմանադրության փոփոխությունները,» բառերը.
2) 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4.2-րդ կետով.
«4.2) Սահմանադրության 202-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված դեպքում հրապարակում է Ազգային ժողովի ընդունած Սահմանադրության փոփոխությունները.»:
Հոդված 2. Օրենքի 64-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 3. Օրենքի 86-րդ հոդվածի 7-րդ մասից հանել «ուղարկում է Հանրապետության նախագահին, որը ստանալուց հետո` քսանմեկօրյա ժամկետում, ստորագրում եւ» ու «այն» բառերը:
Հոդված 4. Օրենքի 134-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով.«Թեկնածուների առաջադրման փաստաթղթերն  Ազգային  ժողովի  նախագահին, իսկ Կանոնակարգով նախատեսված դեպքերում իրավասու մշտական հանձնաժողովի նախագահին են ներկայացվում Աշխատակազմի միջոցով:».
2) 2-րդ մասից հանել «Հայաստանի Հանրապետության» բառերը.
3) 6-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով.«Աշխատակազմը իրավասու անձի պահանջով նրան տրամադրում է թեկնածուի առաջադրման համար անհրաժեշտ փաստաթղթերի ցանկը:».
«7. Եթե թեկնածուի առաջադրման փաստաթղթերը Սահմանադրության կամ օրենքի պահանջներին`
1) համապատասխանում են, ապա դրանք ստանալուց հետո` 24 ժամվա ընթացքում, սակայն ոչ ուշ, քան թեկնածուի առաջադրման ժամկետը լրանալը, Աշխատակազմը գրանցում եւ Ազգային ժողովի նախագահին, իսկ Կանոնակարգի 145-րդ հոդվածով նախատեսված դեպքերում Ազգային ժողովի իրավասու մշտական հանձնաժողովի նախագահին է տրամադրում թեկնածուի անձնական գործը.
2) չեն համապատասխանում, ապա դրանք ստանալուց հետո` 24 ժամվա ընթացքում, սակայն ոչ ուշ, քան թեկնածուի առաջադրման ժամկետը լրանալը, Աշխատակազմն իրավասու անձին տեղեկացնում է այդ մասին` առաջարկելով մինչեւ թեկնածուի առաջադրման ժամկետը լրանալն ուղղել փաստաթղթերում առկա ձեւական սխալները, իսկ փաստաթղթերի ցանկն ամբողջական չլինելու դեպքում համալրել այդ ցանկը: Եթե սահմանված ժամկետում թեկնածուի առաջադրման փաստաթղթերը Սահմանադրության կամ օրենքի պահանջներին չեն համապատասխանեցվում, ապա Աշխատակազմն անհապաղ այդ մասին տեղեկացնում է Ազգային ժողովի նախագահին, իսկ Կանոնակարգի 145-րդ հոդվածով նախատեսված դեպքերում` Ազգային ժողովի իրավասու մշտական հանձնաժողովի նախագահին:».
5) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 8-րդ մասով.
«8. Թեկնածուների անձնական գործերն ստանալուց հետո` 24 ժամվա ընթացքում, Կանոնակարգի 136-138-րդ եւ 141-144-րդ հոդվածներով նախատեսված դեպքերում` Ազգային ժողովի նախագահը, իսկ Կանոնակարգի 145-րդ հոդվածով նախատեսված դեպքերում Ազգային ժողովի իրավասու մշտական հանձնաժողովի նախագահը հանդես են գալիս թեկնածուների առաջադրման մասին հայտարարությամբ:».
6) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 9-րդ մասով.
«9. Թեկնածուն կարող է ինքնաբացարկ հայտնել մինչեւ Ազգային ժողովի նիստում տվյալ պաշտոնում ընտրության հարցի քննարկման ժամանակ եզրափակիչ ելույթների ավարտը:»:
Հոդված 5. Օրենքի 135-րդ հոդվածում`
«3. Եթե Կանոնակարգով այլ բան նախատեսված չէ, ապա պաշտոնում ընտրելու կամ նշանակելու մասին հարցերը պարտադիր քննարկման ենթակա են Ազգային ժողովի առաջիկա հերթական նիստերում կամ կարող են Ազգային ժողովի արտահերթ նստաշրջանում կամ նիստում քննարկվել հետեւյալ դեպքերում.
1) թեկնածուների առաջադրման ժամկետը լրանալուց հետո, եթե  թափուր պաշտոնում թեկնածու առաջադրելու իրավասություն ունեն երկու կամ ավելի թվով մարմիններ, եւ առնվազն մեկ թեկնածու առաջադրվել է.
2) թեկնածուի առաջադրումից հետո, եթե  թափուր պաշտոնում թեկնածու առաջադրելու իրավասություն ունի մեկ մարմին:»:
Հոդված 6. Օրենքի 136-րդ հոդվածում`
2) 5-րդ մասի «Հարցը» բառը փոխարինել «Ազգային ժողովի նախագահի ընտրության հարցն Ազգային ժողովի նիստում» բառերով:
Հոդված 7. Օրենքի 137-րդ հոդվածում`
1) 5-րդ մասն ուժը կորցրած ճանաչել.
2) 6-րդ մասի «հարցը» բառը փոխարինել «հարցն Ազգային ժողովի նիստում» բառերով:
Հոդված 8. Օրենքի 138-րդ հոդվածում`
1) 7-րդ մասն ուժը կորցրած ճանաչել.
2) 8-րդ մասի «հարցը» բառը փոխարինել «հարցն Ազգային ժողովի նիստում» բառերով:
Հոդված 9. Օրենքի 139-րդ հոդվածում`
1) 7-րդ մասի «հոդվածով» բառը փոխարինել «հոդվածի 1-ին մասով» բառերով.
2) 9-րդ մասի «հոդվածով» բառը փոխարինել «հոդվածի 1-ին մասով» բառերով:
Հոդված 10. Օրենքի 141-րդ հոդվածում`
2) 6-րդ մասը «հարցը» բառից հետո լրացնել «Ազգային ժողովի նիստում» բառերով, ինչպես նաեւ նույն մասից հանել «, թեկնածուի առաջադրումից հետո` Ազգային ժողովի առաջիկա հերթական նիստերում`» բառերը:
Հոդված 11. Օրենքի 142-րդ հոդվածում`
ա. «հարցը» բառը փոխարինել «հարցն Ազգային ժողովի նիստում»  բառերով,
բ. «, թեկնածուի առաջադրումից հետո` Ազգային ժողովի առաջիկա հերթական նիստերում» բառերը հանել:
Հոդված 12. Օրենքի 143-րդ հոդվածում`
2) 5-րդ մասից հանել «, թեկնածուների առաջադրումից հետո` Ազգային ժողովի առաջիկա հերթական նիստերում» բառերը:
Հոդված 13. Օրենքի 144-րդ հոդվածում`
2) 6-րդ մասի`
ա.«հարցը» բառը փոխարինել «հարցն Ազգային ժողովի նիստում» բառերով,
բ. «, թեկնածուների ներկայացման ժամկետը լրանալուց հետո` Ազգային ժողովի առաջիկա հերթական նիստերում» բառերը հանել:
Հոդված 14. Օրենքի 145-րդ հոդվածում`
«5. Թեկնածուների առաջադրման ժամկետը լրանալուց եւ առնվազն մեկ թեկնածու առաջադրվելուց հետո` երկշաբաթյա ժամկետում, Ազգային ժողովին թեկնածու առաջարկելու մասին հարցը քննարկվում է իրավասու մշտական հանձնաժողովի առաջիկա հերթական նիստում կամ կարող է քննարկվել հանձնաժողովի արտահերթ նիստում: Իրավասու մշտական հանձնաժողովն Ազգային ժողովին է առաջարկում սույն հոդվածի 1-ին մասում նշված պաշտոնատար անձի մեկ թեկնածու: Հարցի քննարկման ավարտից հետո` 24 ժամվա ընթացքում, իրավասու մշտական հանձնաժողովի նախագահն Ազգային ժողովի նախագահին է ուղարկում հանձնաժողովի նիստի արձանագրության քաղվածքը:».
ա. «Թեկնածուների առաջադրման ժամկետը լրանալուց հետո` երկշաբաթյա ժամկետում, իրավասու մշտական հանձնաժողովն Ազգային ժողովին է առաջարկում  սույն հոդվածի 1-ին մասում նշված պաշտոնատար անձի թեկնածու:» նախադասությունը հանել,
բ.երկրորդ նախադասությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ. «Եթե սույն հոդվածի 5-րդ մասով սահմանված ժամկետում իրավասու մշտական հանձնաժողովն Ազգային ժողովին թեկնածու չի առաջարկում, ապա դրանից հետո` տասնօրյա ժամկետում, թափուր մնացած պաշտոնում կարող են առաջադրվել նոր թեկնածուներ:».
3) 7-րդ մասն ուժը կորցրած ճանաչել.
4) 8-րդ մասի`
ա. «հարցը» բառը փոխարինել «հարցն Ազգային ժողովի նիստում» բառերով,
բ. «, թեկնածուի առաջարկման օրվան հաջորդող Ազգային ժողովի հերթական նիստերում» բառերը հանել:
Հոդված 15. Օրենքի 146-րդ հոդվածում`
«1. Օրենքով ստեղծված ինքնավար մարմնի անդամի թափուր պաշտոնում թեկնածու առաջադրելու իրավունք ունեն այդ օրենքով նախատեսված մարմինները: Թեկնածուն առաջադրվում է Ազգային ժողովի նախագահին ուղղված գրավոր դիմումով: Դիմումին կցվում են օրենքով սահմանված պահանջների ապահովումը հավաստող փաստաթղթերը: Օրենքի պահանջներին չհամապատասխանելու դեպքում  Ազգային  ժողովի նախագահը թեկնածուի առաջադրման փաստաթղթերը երկու աշխատանքային օրվա ընթացքում վերադարձնում է իրավասու մարմին` նշելով պատճառների մասին:».
«4. Ինքնավար մարմնի անդամի նշանակման հարցն Ազգային ժողովի նիստում քննարկվում է Կանոնակարգի 135-րդ հոդվածով սահմանված կարգով:».
«5. Ինքնավար մարմնի անդամը նշանակվում է գաղտնի քվեարկությամբ, պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների մեծամասնությամբ:»:
Հոդված 16. Եզրափակիչ մաս եւ անցումային դրույթներ
2. Մինչեւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելը Ազգային ժողովի ընդունած եւ դեռեւս ուժի մեջ չմտած Սահմանադրության փոփոխությունները Ազգային ժողովի նախագահը հրապարակում է սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո` մեկշաբաթյա ժամկետում:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В КОНСТИТУЦИОННЫЙ ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ "РЕГЛАМЕНТ НАЦИОНАЛЬНОГО СОБРАНИЯ"
Принят 22.06.2020
Статья 1. В статье 5 Конституционного закона "Регламент Национального Собрания" от 16 декабря 2016 года ЗР-9-Н (далее - Закон):
1) в пункте 4 части 2 исключить слова "изменения в Конституцию";
2) часть 2 дополнить пунктом 4.2 следующего содержания:
"4.2) опубликовывает принятые Национальным Собранием изменения в Конституции в случае, предусмотренном частью 2 статьи 202 Конституции;".
Статья 2. Пункт 5 части 2 статьи 64 Закона признать утратившим силу.
Статья 3. В части 7 статьи 86 Закона слова "направляет принятые Национальным Собранием изменения в Конституцию Президенту Республики, который подписывает и опубликовывает их в двадцатиоднодневный срок после их получения" заменить словами "опубликовывает принятые Национальным Собранием изменения в Конституции".
Статья 4. В статье 134 Закона:
1) часть 1 дополнить новым предложением следующего содержания: "Документы , связанные с выдвижением кандидата, Председателю Национального Собрания, а в предусмотренных Регламентом случаях председателю компетеной постоянной комиссии представляются через Аппарат.";
2) в части 2 исключить слова "Республики Армения";
3) часть 6 дополнить новым предложением следующего содержания: "По требованию правомочного лица Аппарат предоставляет ему перечень необходимых для выдвижения кандидата документов.";
"7. Если документы для выдвижения кандидата требованиям Конституции или закона:
1) соответствуют, то Аппарат в в течение 24 -х часов после их получения, но не позднее истечения срока выдвижения кандидата, регистрирует их и предоставляет личное дело кандидата Председателю Национального Собрания, а в предусмотренных статьей 145 Регламента случаях - председателю компетеной постоянной комиссии Национального Собрания;
2) не соответствуют, то Аппарат в течение 24 -х часов после их получения, но не позднее истечения срока выдвижения кандидата, уведомляет об этом правомочное лицо, предлагая исправить имеющиеся в них формальные ошибки, а в случае неполноты перечня документов - дополнить этот перечень до истечения срока выдвижения кандидата. Если документы для выдвижения кандидата в установленный срок не приводятся в соответствие с требованиями Конституции или закона, то Аппарат незамедлительно уведомляет об этом Председателя Национального Собрания, а в предусмотренном статьей 145 Регламента случае - председателя компетентной постоянной комиссии Национального Собрания.";
5) статью дополнить частью 8 следующего содержания:
"8. В течение 24-х часов после получения личных дел кандидатов в предусмотренных статьями 136-138 и 141-144 Регламента случаях Председатель Национального Собрания , а в предусмотренном статьей 145 Регламента случае председатель компетентной постоянной комиссии Национального Собрания выступают с объявлениями о выдвижении кандидатов." ;
6) статью дополнить частью 9 следующего содержания:
"9. Кандидат может заявить самоотвод до окончания заключительных выступлений при рассмотрении на заседании Национального Собрания вопроса об избрании на данную должность".
Статья 5. В статье 135 Закона:
"3. Если Регламентом не предусмотрено иное, то вопросы об избрании или назначении на должность подлежат обязательному рассмотрению на предстоящих очередных заседаниях Национального Собрания либо могут рассматриваться на внеочередных сессии или заседании Национального Собрания в следующих случаях:
1) после истечения срока выдвижения кандидатов, если правомочием на выдвижение кандидата на вакантную должность обладают два или большее число органов и выдвинут как минимум один кандидат;
2) после выдвижения кандидата, если правомочием на выдвижение кандидата на вакантную должность обладает один орган.".
Статья 6. В статье 136 Закона:
2) часть 5 после слова "Вопрос" дополнить словами "избрания Председателя Национального Собрания на заседании Национального Собрания".
Статья 7. В статье 137 Закона:
1) часть 5 признать утратившей силу;
2) часть 6 после слов "заместителя Председателя Национального Собрания " дополнить словами "на заседании Национального Собрания"
Статья 8. В статье 138 Закона:
2) часть 8 после слов "председателя постоянной комиссии" дополнить словами "на заседании Национального Собрания".
Статья 9. В статье 139 Закона:
1) в части 7 слово "статьей" заменить словами "частью 1 статьи";
2) в части 9 слово "статьей" заменить словами "частью 1 статьи".
Статья 10. В статье 141 Закона:
2) часть 6 после слова "судьи Конституционного Суда" дополнить словами "на заседании Национального Собрания", а слова "на предстоящих после выдвижения кандидата очередных заседаниях Национального Собрания," исключить.
Статья 11. В статье 142 Закона:
2) часть 5:
а. после слов "председателя Кассационного суда" дополнить словами "на заседании Национального Собрания",
б. исключить слова "на предстоящих очередных заседаниях Национального Собрания после выдвижения кандидата".
Статья 12. В статье 143 Закона:
2) в части 5 исключить слова "на предстоящих очередных заседаниях Национального Собрания после выдвижения кандидата"
Статья 13. В статье 144 Закона:
2) часть 6:
а. после слов "Высшего судебного совета" дополнить словами "на заседании Национального Собрания",
б. исключить слова "на предстоящих очередных заседаниях Национального Собрания после истечения срока выдвижения кандидатур".
Статья 14. В статье 145 Закона:
5. В двухнедельный срок после истечения срока выдвижения кандидатов и выдвижения как минимум одного кандидата вопрос о представлении кандидата Национальному Собранию рассматривается на предстоящем очередном заседании компетентной постоянной комиссии или может рассматриваться на внеочередном заседании комиссии. Компетентная постоянная комиссия представляет Национальному Собранию одну кандидатуру должностного лица, указанного в части 1 настоящей статьи. Председатель компетентной постоянной комиссии в течение 24 часов после окончания рассмотрения вопроса направляет Председателю Национального Собрания выписку из протокола заседания комиссии.";
2) в части 6:
а. исключить предложение "Компетентная постоянная комиссия представляет Национальному Собранию кандидатуру должностного лица, указанного в части 1 настоящей статьи, в двухнедельный срок после истечения срока выдвижения кандидатов.",
б. второе предложение изложить в следующей редакции: "Если компетентная постоянная комиссия не представляет Национальному Собранию кандидата в установленный частью 5 настоящей статьи срок, то в десятидневный срок после этого на открывшуюся вакантную должность могут быть выдвинуты новые кандидатуры.
3) часть 7 признать утратившей силу;
4) часть 8:
а. после слов "в части 1 настоящей статьи," дополнить словами "на заседании Национального Собрания",
б исключить слова "на очередных заседаниях Национального Собрания, следующих за днем выдвижения кандидата".
Статья 15. В статье 146 Закона:
"1. Правом на выдвижение кандидата на вакантную должность члена созданного законом автономного органа обладают органы, предусмотренные этим законом. Кандидат выдвигается по письменному заявлению, направленному Председателю Национального Собрания. К заявлению прилагаются документы, удостоверяющие обеспечение установленных законом требований. В случае несоответствия требованиям закона Председатель Национального Собрания в течение двух рабочих дней возвращает документы по выдвижению кандидата в компетентный орган с указанием причин.";
"4. Вопрос назначения члена автономного органа на заседании Национального Собрания рассматривается в порядке, установленном статьей 135 Регламента.";
"5. Член автономного органа назначается тайным голосованием, большинством голосов от общего числа депутатов.".
Статья 16. Заключительная часть и переходные положения
2. Принятые до вступления настоящего Закона в силу и пока не вступившие в силу изменения в Конституции Председатель Национального Собрания опубликовывает в недельный срок после вступления в силу настоящего Закона.