«ԱԶԳԱՅԻՆ ԺՈՂՈՎԻ ԿԱՆՈՆԱԿԱՐԳ» ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» 2016 թվականի դեկտեմբերի 16-ի ՀՕ-9-Ն սահմանադրական օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 5-րդ հոդվածում`
1) 2-րդ մասի 4-րդ կետից հանել «Սահմանադրության փոփոխությունները,» բառերը.
2) 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4.2-րդ կետով.
«4.2) Սահմանադրության 202-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված դեպքում հրապարակում է Ազգային ժողովի ընդունած Սահմանադրության փոփոխությունները.»:
Հոդված 2. Օրենքի 64-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 3. Օրենքի 86-րդ հոդվածի 7-րդ մասից հանել «ուղարկում է Հանրապետության նախագահին, որը ստանալուց հետո` քսանմեկօրյա ժամկետում, ստորագրում եւ» ու «այն» բառերը:
Հոդված 4. Օրենքի 134-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով.«Թեկնածուների առաջադրման փաստաթղթերն  Ազգային  ժողովի  նախագահին, իսկ Կանոնակարգով նախատեսված դեպքերում իրավասու մշտական հանձնաժողովի նախագահին են ներկայացվում Աշխատակազմի միջոցով:».
2) 2-րդ մասից հանել «Հայաստանի Հանրապետության» բառերը.
3) 6-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով.«Աշխատակազմը իրավասու անձի պահանջով նրան տրամադրում է թեկնածուի առաջադրման համար անհրաժեշտ փաստաթղթերի ցանկը:».
«7. Եթե թեկնածուի առաջադրման փաստաթղթերը Սահմանադրության կամ օրենքի պահանջներին`
1) համապատասխանում են, ապա դրանք ստանալուց հետո` 24 ժամվա ընթացքում, սակայն ոչ ուշ, քան թեկնածուի առաջադրման ժամկետը լրանալը, Աշխատակազմը գրանցում եւ Ազգային ժողովի նախագահին, իսկ Կանոնակարգի 145-րդ հոդվածով նախատեսված դեպքերում Ազգային ժողովի իրավասու մշտական հանձնաժողովի նախագահին է տրամադրում թեկնածուի անձնական գործը.
2) չեն համապատասխանում, ապա դրանք ստանալուց հետո` 24 ժամվա ընթացքում, սակայն ոչ ուշ, քան թեկնածուի առաջադրման ժամկետը լրանալը, Աշխատակազմն իրավասու անձին տեղեկացնում է այդ մասին` առաջարկելով մինչեւ թեկնածուի առաջադրման ժամկետը լրանալն ուղղել փաստաթղթերում առկա ձեւական սխալները, իսկ փաստաթղթերի ցանկն ամբողջական չլինելու դեպքում համալրել այդ ցանկը: Եթե սահմանված ժամկետում թեկնածուի առաջադրման փաստաթղթերը Սահմանադրության կամ օրենքի պահանջներին չեն համապատասխանեցվում, ապա Աշխատակազմն անհապաղ այդ մասին տեղեկացնում է Ազգային ժողովի նախագահին, իսկ Կանոնակարգի 145-րդ հոդվածով նախատեսված դեպքերում` Ազգային ժողովի իրավասու մշտական հանձնաժողովի նախագահին:».
5) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 8-րդ մասով.
«8. Թեկնածուների անձնական գործերն ստանալուց հետո` 24 ժամվա ընթացքում, Կանոնակարգի 136-138-րդ եւ 141-144-րդ հոդվածներով նախատեսված դեպքերում` Ազգային ժողովի նախագահը, իսկ Կանոնակարգի 145-րդ հոդվածով նախատեսված դեպքերում Ազգային ժողովի իրավասու մշտական հանձնաժողովի նախագահը հանդես են գալիս թեկնածուների առաջադրման մասին հայտարարությամբ:».
6) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 9-րդ մասով.
«9. Թեկնածուն կարող է ինքնաբացարկ հայտնել մինչեւ Ազգային ժողովի նիստում տվյալ պաշտոնում ընտրության հարցի քննարկման ժամանակ եզրափակիչ ելույթների ավարտը:»:
Հոդված 5. Օրենքի 135-րդ հոդվածում`
«3. Եթե Կանոնակարգով այլ բան նախատեսված չէ, ապա պաշտոնում ընտրելու կամ նշանակելու մասին հարցերը պարտադիր քննարկման ենթակա են Ազգային ժողովի առաջիկա հերթական նիստերում կամ կարող են Ազգային ժողովի արտահերթ նստաշրջանում կամ նիստում քննարկվել հետեւյալ դեպքերում.
1) թեկնածուների առաջադրման ժամկետը լրանալուց հետո, եթե  թափուր պաշտոնում թեկնածու առաջադրելու իրավասություն ունեն երկու կամ ավելի թվով մարմիններ, եւ առնվազն մեկ թեկնածու առաջադրվել է.
2) թեկնածուի առաջադրումից հետո, եթե  թափուր պաշտոնում թեկնածու առաջադրելու իրավասություն ունի մեկ մարմին:»:
Հոդված 6. Օրենքի 136-րդ հոդվածում`
2) 5-րդ մասի «Հարցը» բառը փոխարինել «Ազգային ժողովի նախագահի ընտրության հարցն Ազգային ժողովի նիստում» բառերով:
Հոդված 7. Օրենքի 137-րդ հոդվածում`
1) 5-րդ մասն ուժը կորցրած ճանաչել.
2) 6-րդ մասի «հարցը» բառը փոխարինել «հարցն Ազգային ժողովի նիստում» բառերով:
Հոդված 8. Օրենքի 138-րդ հոդվածում`
1) 7-րդ մասն ուժը կորցրած ճանաչել.
2) 8-րդ մասի «հարցը» բառը փոխարինել «հարցն Ազգային ժողովի նիստում» բառերով:
Հոդված 9. Օրենքի 139-րդ հոդվածում`
1) 7-րդ մասի «հոդվածով» բառը փոխարինել «հոդվածի 1-ին մասով» բառերով.
2) 9-րդ մասի «հոդվածով» բառը փոխարինել «հոդվածի 1-ին մասով» բառերով:
Հոդված 10. Օրենքի 141-րդ հոդվածում`
2) 6-րդ մասը «հարցը» բառից հետո լրացնել «Ազգային ժողովի նիստում» բառերով, ինչպես նաեւ նույն մասից հանել «, թեկնածուի առաջադրումից հետո` Ազգային ժողովի առաջիկա հերթական նիստերում`» բառերը:
Հոդված 11. Օրենքի 142-րդ հոդվածում`
ա. «հարցը» բառը փոխարինել «հարցն Ազգային ժողովի նիստում»  բառերով,
բ. «, թեկնածուի առաջադրումից հետո` Ազգային ժողովի առաջիկա հերթական նիստերում» բառերը հանել:
Հոդված 12. Օրենքի 143-րդ հոդվածում`
2) 5-րդ մասից հանել «, թեկնածուների առաջադրումից հետո` Ազգային ժողովի առաջիկա հերթական նիստերում» բառերը:
Հոդված 13. Օրենքի 144-րդ հոդվածում`
2) 6-րդ մասի`
ա.«հարցը» բառը փոխարինել «հարցն Ազգային ժողովի նիստում» բառերով,
բ. «, թեկնածուների ներկայացման ժամկետը լրանալուց հետո` Ազգային ժողովի առաջիկա հերթական նիստերում» բառերը հանել:
Հոդված 14. Օրենքի 145-րդ հոդվածում`
«5. Թեկնածուների առաջադրման ժամկետը լրանալուց եւ առնվազն մեկ թեկնածու առաջադրվելուց հետո` երկշաբաթյա ժամկետում, Ազգային ժողովին թեկնածու առաջարկելու մասին հարցը քննարկվում է իրավասու մշտական հանձնաժողովի առաջիկա հերթական նիստում կամ կարող է քննարկվել հանձնաժողովի արտահերթ նիստում: Իրավասու մշտական հանձնաժողովն Ազգային ժողովին է առաջարկում սույն հոդվածի 1-ին մասում նշված պաշտոնատար անձի մեկ թեկնածու: Հարցի քննարկման ավարտից հետո` 24 ժամվա ընթացքում, իրավասու մշտական հանձնաժողովի նախագահն Ազգային ժողովի նախագահին է ուղարկում հանձնաժողովի նիստի արձանագրության քաղվածքը:».
ա. «Թեկնածուների առաջադրման ժամկետը լրանալուց հետո` երկշաբաթյա ժամկետում, իրավասու մշտական հանձնաժողովն Ազգային ժողովին է առաջարկում  սույն հոդվածի 1-ին մասում նշված պաշտոնատար անձի թեկնածու:» նախադասությունը հանել,
բ.երկրորդ նախադասությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ. «Եթե սույն հոդվածի 5-րդ մասով սահմանված ժամկետում իրավասու մշտական հանձնաժողովն Ազգային ժողովին թեկնածու չի առաջարկում, ապա դրանից հետո` տասնօրյա ժամկետում, թափուր մնացած պաշտոնում կարող են առաջադրվել նոր թեկնածուներ:».
3) 7-րդ մասն ուժը կորցրած ճանաչել.
4) 8-րդ մասի`
ա. «հարցը» բառը փոխարինել «հարցն Ազգային ժողովի նիստում» բառերով,
բ. «, թեկնածուի առաջարկման օրվան հաջորդող Ազգային ժողովի հերթական նիստերում» բառերը հանել:
Հոդված 15. Օրենքի 146-րդ հոդվածում`
«1. Օրենքով ստեղծված ինքնավար մարմնի անդամի թափուր պաշտոնում թեկնածու առաջադրելու իրավունք ունեն այդ օրենքով նախատեսված մարմինները: Թեկնածուն առաջադրվում է Ազգային ժողովի նախագահին ուղղված գրավոր դիմումով: Դիմումին կցվում են օրենքով սահմանված պահանջների ապահովումը հավաստող փաստաթղթերը: Օրենքի պահանջներին չհամապատասխանելու դեպքում  Ազգային  ժողովի նախագահը թեկնածուի առաջադրման փաստաթղթերը երկու աշխատանքային օրվա ընթացքում վերադարձնում է իրավասու մարմին` նշելով պատճառների մասին:».
«4. Ինքնավար մարմնի անդամի նշանակման հարցն Ազգային ժողովի նիստում քննարկվում է Կանոնակարգի 135-րդ հոդվածով սահմանված կարգով:».
«5. Ինքնավար մարմնի անդամը նշանակվում է գաղտնի քվեարկությամբ, պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների մեծամասնությամբ:»:
Հոդված 16. Եզրափակիչ մաս եւ անցումային դրույթներ
2. Մինչեւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելը Ազգային ժողովի ընդունած եւ դեռեւս ուժի մեջ չմտած Սահմանադրության փոփոխությունները Ազգային ժողովի նախագահը հրապարակում է սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո` մեկշաբաթյա ժամկետում:

ON MAKING AMENDMENTS AND SUPPLEMENTS TO THE CONSTITUTIONAL LAW “RULES OF PROCEDURE OF THE NATIONAL ASSEMBLY”
Adopted 22.06.2020
Article 1. In Article 5 of the Constitutional Law (hereinafter Law) “Rules of Procedure of the National Assembly” of December 16, 2016, LA-9-N:
1) the words “Constitutional amendments” shall be removed from paragraph 4 of part 2;
2) part 2 shall be supplemented with paragraph 4.2 with the following content;
“4.2) shall publish the amendments to the Constitution, adopted by the National Assembly in a case envisaged by part 2 of Article 202 of the Constitution;".
Article 2. Paragraph 5 of part 2 of Article 64 of the Law shall be recognized invalid.
Article 3. In part 7 of Article 86 of the Law, the words "shall send to the President of the Republic, who shall sign and” and “that" shall be removed.
Article 4. In article 134 of the Law:
1) part 1 shall be supplemented with a new sentence with the following content: “Documents regarding the nomination of candidates shall be submitted to the Chairperson of the National Assembly, and in cases envisaged by the Rules of Procedure, shall be submitted to the Chair of the competent standing committee through the Staff.”;
2) the words "of the Republic of Armenia" shall be removed from part 2;
3) Part 6 shall be supplemented with a new sentence with the following content: “At a request of a competent person, the Staff shall provide him/her with a list of documents necessary for the nomination of a candidate.”;
4) part 7 shall be amended with the following edition:
"7. If the documents for the nomination of a candidate to the requirements of the Constitution or Law:
1) correspond, then the Staff, within 24 hours after receiving them, but no later than the deadline for nominating a candidate, shall register those and shall provide the personal file of the candidate to the Chairperson of the National Assembly, and in the cases envisaged by the Article 145 of the Rules of Procedure, to the chair of the competent standing committee of the National Assembly;
2) do not correspond, then the Staff, within 24 hours after receiving them, but no later than the deadline for  nomination of the candidate, shall notify the competent person offering to correct the formal mistakes existing in the documents, and if the list of documents is incomplete, to complete that list. If the documents for the nomination of a candidate, within the established time period shall not be brought into conformity with the requirements of the Constitution or the law, then the Staff shall immediately inform the Chairperson of the National Assembly, and in the cases envisaged by the Article 145 of the Rules of Procedure, to the chair of the competent standing committee of the National Assembly about it;
5) shall be supplemented with part 8 with the following content:
"8. Within 24 hours after receiving the personal files of the candidates, in the cases envisaged by Articles 136-138 and 141-144 of the Rules of Procedure, the Chairperson of the National Assembly, and in the cases envisaged by Article 145 of the Rules of Procedure, the chair of the competent standing committee of the National Assembly, shall take the floor with a statement regarding the nomination of the candidates.”;
6) shall be supplemented with part 9 with the following content:
"9. The candidate may withdraw his/her name before the end of the completing speeches during the debate for the election for a certain office at the siting of the National Assembly."
Article 5. In Article 135 of the Law:
1) part 2 shall be recognized expired;
2) Part 3 shall be stated with the following content:
"3. Unless otherwise envisaged by the Rules of Procedure, the issues of election or appointment shall be subject to mandatory debate at the forthcoming regular sittings of the National Assembly or may be debated at extraordinary sessions or meetings of the National Assembly in the following cases:
1) after the expiration of the deadline for the nomination of candidates, if two or more bodies have the eligibility of nominating a candidate for a vacant office and at least one candidate has been nominated;
2) after the nomination of a candidate, if one body has the eligibility to nominate a candidate for a vacant position."
Article 6. In Article 136 of the Law:
1) part 4 shall be recognized expired;
2) In part 5 the word “issue” shall be replaced with the words “the issue of the election of the Chairperson of the National Assembly at a sitting of the National Assembly”
Article 7. In Article 137 of the Law:
1) part 5 shall be recognized expired;
2) the word “issue,” of part 6 shall be replaced with the words “at a sitting of the National Assembly.”
Article 8. In Article 138 of the Law:
1) part 7 shall be recognized expired;
2) In part 8 the word “the issue” shall be replaced with the words “at a sitting of the National Assembly.”
Article 9. In Article 139 of the Law:
1) in part 7,  the words “by Article” shall be replaced with the words “by part 1 of the Article;”
2) the word “by Article” of part 9 shall be replaced with the words “by part 1 of the Article”.
Article 10. In Article 141 of the Law:
2) part 6, shall be supplemented after the word “issue” with the words “at a sitting of the National Assembly,” as well shall be removed the words from the same part, “after the nomination of the candidate at  forthcoming regular sittings of the National Assembly,”.
Article 11. In Article 142 of the Law:
2) part 5:
1. the word “issue” shall be replaced with the words “at a sitting of the National Assembly,”
2. the words “at forthcoming regular sittings of the National Assembly after the nomination of a candidate” shall be removed.
Article 12. In Article 143 of the Law:
2) the words “at forthcoming regular sittings of the National Assembly after the nomination of a candidate” shall be removed from part 5.
Article 13. In Article 144 of the Law:
2) In part 6:
1. the word “issue” shall be replaced with the words “the issue at a sitting of the National Assembly,”
2. the words “at forthcoming regular sittings of the National Assembly after the expiry of the term of nomination of candidates,” shall be removed.
Article 14. In Article 145 of the Law:
1) Part 5 shall be stated with the following edition:
5. Within two weeks after the expiration of the term for the nomination of candidates and after the nomination of at least one candidate, the issue of nominating a candidate to the National Assembly shall be debated at the forthcoming regular sitting of the competent standing committee or may be debated at an extraordinary sitting of the committee. The competent standing committee shall submit to the National Assembly one candidate for the official specified in paragraph 1 of this Article. The chairperson of the competent standing committee, within 24 hours after the expiration of the deadline for the debate of the issue, shall send the extract of the record of the sitting of the committee to the Chairperson of the National Assembly.
2) in part 6:
1. this sentence shall be removed: “The competent standing committee, within two weeks after the expiration of the deadline for the nomination of candidates, shall submit to the National Assembly a candidate for the official specified in part 1 of this Article.”
2. the second sentence shall be stated as follows: “If the competent standing committee does not submit a candidate to the National Assembly within the deadline specified in part 5 of this Article, then after it new candidates may be nominated for the vacant office within ten days.
3) part 7 shall be recognized expired;
4) In part 8:
1. the words "the issue" shall be replaced with the words "the issue at a sitting of the National Assembly,"
2. these words shall be removed: “at a regular sitting of the National Assembly following the day of nomination of a candidate.”
Article 15. In Article 146 of the Law:
1) Part 1 shall be stated with the following edition:
"1. The right to nominate a candidate for a vacant office for a self-government body, established by a law, shall have the bodies envisaged by that law. The candidate shall be nominated by a written application addressed to the Chairperson of the National Assembly. Documents certifying the provision of the requirements prescribed by law shall be attached to the application. In case of non-compliance with the requirements of the law, the Chairperson of the National Assembly, within two working days, shall return the documents regarding the nomination of a candidate to the competent body-indicating the reasons.";
2) shall be supplemented with part 4 with the following content:
"4. The issue of appointing a member of a self-government body shall be debated at a sitting of the National Assembly as prescribed by Article 135 of the Rules of Procedure.";
3) to supplement with part 5 with the following content:
"5. A member of a self-government body shall be appointed by a secret ballot, by a majority of votes of the total number of Deputies."
Article 16. Final part and transitional provisions
1. This Law shall enter into force on the day after its official publication.
2. Before the entry into force of this Law, the amendments to the Constitution adopted by the National Assembly, and not yet entered into force, shall be published by the Chairperson of the National Assembly within one week after the entry into force of this Law.