Ընդունվել է 19.01.2021
Հայաստանի Հանրապետության 2018 թվականի փետրվարի 9-ի քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքի (այսուհետ` Օրենսգիրք) 123-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 1.1-ին մասով.
«1.1. Երաշխավորի նկատմամբ հայցապահանջները ներկայացվում են պարտապանի դեմ հայցի շրջանակներում մեկ վարույթում, բացառությամբ հիմնական պարտապանի սնանկ ճանաչված լինելու դեպքի:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 127-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 13-րդ կետով.
«13) հայցը ներկայացվել է սույն օրենսգրքի 123-րդ հոդվածի 1.1-ին մասի պահանջների խախտմամբ:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 192-րդ հոդվածի 5-րդ մասի 1-ին կետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Պահանջները մի քանի պատասխանողների դեմ ներկայացվելու դեպքում նշում վերջիններիս պատասխանատվության մասին, իսկ երաշխավորության դեպքում՝ նաեւ երաշխավոր հանդիսանալու եւ երաշխավորի պատասխանատվության սուբսիդիար կամ համապարտ լինելու մասին,»:
2. Սույն օրենքը տարածվում է սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո կնքված երաշխավորության պայմանագրերից բխող վեճերի վրա:

Статья 1. С татью 123 Гражданского процессуального кодекса Республики Армения от 9 февраля 2018 года (далее – Кодекс) дополнить частью 1.1 следующего содержания:
“1.1. Исковые требования к поручителю предъявляются в одном производстве в рамках иска к должнику, за исключением случая признания основного должника банкротом.”.
Статья 2 . Часть 1 статьи 127 Кодекса дополнить пунктом 13 следующего содержания:
“13) иск предъявлен с нарушением требований части 1.1 статьи 123 настоящего Кодекса.”.
Статья 3. Пункт 1 части 5 статьи 192 Кодекса дополнить новым предложением следующего содержания: “В случае предъявления требований к нескольким ответчикам - отметку об ответственности последних, а в случае поручительства - также о факте поручительства и субсидиарной или солидарной ответственности поручителя”.
Статья 4.Заключительная часть и переходные положения
1. Настоящий Закон вступает в силу с 1-го января 2022 года.
2. Настоящий Закон распространяется на споры, вытекающие из договоров поручительства, заключенных после вступления в силу настоящего Закона.