Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 2016 թվականի հոկտեմբերի 4-ի հարկային oրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 4-րդ հոդվածի 1-ին մասի 64-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«64) պարտադիր ծանուցման ենթակա փաստաթղթեր՝ հարկային մարմնի կողմից Օրենսգրքի 398-րդ հոդվածի 5-րդ մասով նախատեսված՝ չվճարված հարկային պարտավորությունների գանձման կամ հարկ վճարողի գույքի արգելանքի վարչական վարույթների շրջանակներում ինչպես թղթային եղանակով, այնպես էլ էլեկտրոնային համակարգի միջոցով ընդունվող՝ Օրենսգրքով եւ օրենքով նախատեսված փաստաթղթեր (արձանագրություններ, արգելանքի հանձնարարագրեր, որոշումներ, ծանուցագրեր).»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 4-րդ հոդվածի 1-ին մասի 66-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«66) հարկ վճարողներին էլեկտրոնային ծանուցում՝ պարտադիր ծանուցման ենթակա փաստաթղթերի՝ հարկ վճարողներին էլեկտրոնային եղանակով ծանուցում, որն իրականացվում է հարկային մարմնի հաշվետվությունների ներկայացման էլեկտրոնային կառավարման համակարգի՝ հարկ վճարողի անձնական էջում տեղադրելու եղանակով, իսկ դրա անհնարինության կամ տեղադրելու օրվանից հետո՝ 5 աշխատանքային օրվա ընթացքում, հարկ վճարողի կողմից սույն կետով նախատեսված անձնական էջ մուտք չգործելու դեպքում՝ Հայաստանի Հանրապետության հրապարակային ծանուցումների պաշտոնական ինտերնետային կայքում տեղադրելու միջոցով, որի մասին հարկ վճարողը ծանուցվում է հարկային մարմնում առկա իր էլեկտրոնային փոստով.»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 33-րդ հոդվածի 1-ին մասի 13-րդ կետում «ծանուցվելու են պարտադիր ծանուցման ենթակա փաստաթղթերը» բառերը փոխարինել «ուղարկվելու են Օրենսգրքով նախատեսված դեպքերում հարկային մարմնի կողմից իրականացվող վարչարարության շրջանակներում ծանուցումները» բառերով:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 398-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5.1-ին եւ 5.2-րդ մասերով.
«5.1. Օրենսգրքով սահմանված պարտադիր ծանուցման ենթակա փաստաթղթերը հարկ վճարողներին կարող են ծանուցվել էլեկտրոնային եղանակով:
Հարկ վճարողներին էլեկտրոնային եղանակով ծանուցումն իրականացվում է պարտադիր ծանուցման ենթակա փաստաթղթերը հարկային մարմնի հաշվետվությունների ներկայացման էլեկտրոնային կառավարման համակարգի՝ հարկ վճարողի անձնական էջում տեղադրելու եղանակով, իսկ դրա անհնարինության կամ տեղադրելու օրվանից հետո՝ 5 աշխատանքային օրվա ընթացքում, հարկ վճարողի կողմից սույն մասով նախատեսված անձնական էջ մուտք չգործելու դեպքում՝ Հայաստանի Հանրապետության հրապարակային ծանուցումների պաշտոնական ինտերնետային կայքում տեղադրելու միջոցով, որի մասին հարկ վճարողը ծանուցվում է հարկային մարմնում առկա իր էլեկտրոնային փոստով:
Պարտադիր ծանուցման ենթակա փաստաթղթերին հարկ վճարողը համարվում է պատշաճ ծանուցված հարկային մարմնի հաշվետվությունների ներկայացման էլեկտրոնային կառավարման համակարգի անձնական էջ մուտք գործելու պահին, որը հավաստվում է էլեկտրոնային համակարգի կողմից ինքնաշխատ եղանակով՝ հարկ վճարողին ուղարկվող հաղորդագրությամբ:
Պարտադիր ծանուցման ենթակա փաստաթղթերը Հայաստանի Հանրապետության հրապարակային ծանուցումների պաշտոնական ինտերնետային կայքում տեղադրվելու դեպքում հարկ վճարողը համարվում է պատշաճ ծանուցված այդ փաստաթղթերը կայքում տեղադրելու օրվանից:
Պարտադիր ծանուցման ենթակա փաստաթղթերն ուժի մեջ են մտնում հարկ վճարողի կողմից նշված փաստաթղթերի մասին պատշաճ ծանուցվելու հաջորդ օրվանից:
5.2. Հարկ վճարողի հաշվառման համար չունեցող հարկ վճարողներին պարտադիր ծանուցման ենթակա փաստաթղթերը ծանուցվում են փոստային կապի միջոցով՝ հանձնման մասին ծանուցմամբ հարկային մարմնում առկա տեղեկություններում ժամանակագրական կարգով վերջին հաշվառման հասցեով: Փոստային կապի միջոցով պարտադիր ծանուցման ենթակա փաստաթղթերը հարկ վճարողին ուղարկելուց հետո՝ 10 աշխատանքային օրվա ընթացքում, հանձնման մասին հետադարձ ծանուցում չստանալու դեպքում հարկային մարմինը նշված փաստաթղթերի իրազեկումն իրականացնում է Հայաստանի Հանրապետության հրապարակային ծանուցումների պաշտոնական ինտերնետային կայքում տեղադրելու միջոցով, եւ փաստաթղթերն ուժի մեջ են մտնում կայքում տեղադրելու օրվան հաջորդող 5-րդ օրվանից:»:

Статья 1. Пункт 64 части 1 статьи 4 Налогового кодекса Республики Армения от 4 октября 2016 года (далее – Кодекс) изложить в следующей редакции:
“64) документы, подлежащие обязательному уведомлению, - предусмотренные Кодексом и законом документы (протоколы, предписания об аресте, решения, уведомления), принимаемые налоговым органом в рамках предусмотренных частью 5 статьи 398 Кодекса административных производств по взысканию неуплаченных налоговых обязательств или аресту имущества налогоплательщика как на бумажном носителе, так и посредством электронной системы;”.
Статья 2. Пункт 66 части 1 статьи 4 Кодекса изложить в следующей редакции:
“66) электронное уведомление налогоплательщиков – уведомление налогоплательщиковэлектронным способом о подлежащих обязательному уведомлению документах,которое осуществляется путем их размещения на личной странице налогоплательщика в электронной системе управления налоговых органов по представлению отчетов, а при невозможности этого или невхождении налогоплательщика на предусмотренную настоящим пунктом личную страницув течение 5 рабочих дней после дня его размещения – путем размещения на Официальном интернет-сайте публичных уведомлений Республики Армения, о чем налогоплательщик уведомляется по своей электронной почте, имеющейся в налоговом органе;”.
Статья 3. В пункте 13 части 1 статьи 33 Кодекса слова “ налоговым органомбудут направляться электронным способом документы, подлежащие обязательному уведомлению” заменить словами “налоговым органом в предусмотренных Кодексом случаях будут направляться электронным способом уведомления в рамках осуществляемого налоговым органом администрирования”.
Статья 4. Статью 398 Кодекса дополнить частями 5.1 и 5.2 следующего содержания:
5.1. Установленные Кодексом документы, подлежащие обязательному уведомлению, могут направляться налогоплательщикам электронным способом.
Уведомление налогоплательщиков электронным способом осуществляется путем размещения подлежащих обязательному уведомлению документов на личной странице налогоплательщика в электронной системе управления налоговых органов по представлению отчетов, а при невозможности этого или невхождении налогоплательщика на предусмотренную настоящим пунктом личную страницув течение 5 рабочих дней после дня размещения – путем размещения на Официальном интернет-сайте публичных уведомлений Республики Армения, о чем налогоплательщик уведомляется по своей электронной почте, имеющейся в налоговом органе.
Налогоплательщик считается уведомленным надлежащим образом о документах, подлежащих обязательному уведомлению, в момент входа на личную страницу в электронной системе управления налоговых органов по представлению отчетов, что подтверждается сообщением, отправляемым налогоплательщику электронной системой в автоматическом режиме.
В случае размещения подлежащих обязательному уведомлению документов на официальном интернет-сайте публичных уведомлений Республики Армения налогоплательщик считается уведомленным надлежащим образом со дня размещения этих документов на сайте.
Документы, подлежащие обязательному уведомлению, вступают в силу со дня, следующегоза днем надлежащего уведомления налогоплательщика об указанных документах.
5.2. Налогоплательщики, не имеющие учетного номера налогоплательщика, уведомляются о документах, подлежащих обязательному уведомлению, посредством почтовой связи - с извещением о вручении по последнему в хронологическом порядке адресу учета в имеющихся в налоговом органе сведениях. В случае неполучения обратно извещения о вручении в течение 10 рабочих дней после отправления налогоплательщику подлежащих обязательному уведомлению документов посредством почтовой связи налоговый орган уведомляет об указанных документах путем размещения на Официальном интернет-сайте публичных уведомлений Республики Армения, и документы вступают в силус 5-го дня, следующего за днем их размещения на сайте.”.
Статья 5. Настоящий Закон вступает в силу со дня, следующего за днем его официального опубликования.