«ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՔԱՂԱՔԱՑԻՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիության մասին» 1995 թվականի նոյեմբերի 6-ի ՀՕ-16 օրենքի 13.1-ին հոդվածը չորրորդ պարբերությունից հետո լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությունով.
«Սահմանադրությամբ կամ օրենքով որոշակի պաշտոն ստանձնելու համար միայն Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիության պահանջ սահմանված լինելու դեպքում այդպիսի պաշտոնին հավակնող անձը պարտավոր է այլ պետության քաղաքացիություն ունենալու կամ նախկինում ունեցած լինելու մասին տեղեկությունը Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած մարմնին հայտնել այլ պետության քաղաքացի չհանդիսանալու վերաբերյալ տեղեկանք ստանալու նպատակով դիմում ներկայացնելիս, իսկ այդպիսի պաշտոն զբաղեցնող անձը պաշտոնավարման ընթացքում այլ պետության քաղաքացիություն ձեռք բերելու դեպքում՝ այլ պետության քաղաքացիություն ստանալուց հետո՝ երկշաբաթյա ժամկետում: Այլ պետության քաղաքացիություն ունենալու կամ ունեցած լինելու մասին հայտարարության ձեւը եւ անհրաժեշտ փաստաթղթերի ցանկը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած մարմինը:»:
Սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ մեկամսյա ժամկետում, Կառավարության լիազորած մարմինը սահմանում է այլ պետության քաղաքացիություն ունենալու կամ ունեցած լինելու մասին հայտարարության ձեւը եւ անհրաժեշտ փաստաթղթերի ցանկը:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЯ В ЗАКОН "О ГРАЖДАНСТВЕ РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ"
Статья 1. Статью 13.1 Закона “О гражданстве Республики Армения” от 6 ноября 1995 года ЗР – 16 после четвертого абзаца дополнить новым абзацем следующего содержания:
“Если Конституцией или законом для вступления в определенную должность установлено требование о необходимости гражданства только Республики Армения, то претендующее на такую должность лицо при подаче заявления на получение справки об отсутствии у него гражданства другого государства, обязано заявить в уполномоченный орган Правительства Республики Армения информацию о наличии у него в настоящем или прошлом гражданства другого государства, а в случае получения лицом, занимающим подобную должность, гражданства другого государства в ходе его пребывания в должности, – в двухнедельный срок после получения гражданства другого государства. Форма заявления о наличии в настоящем или прошлом гражданства другого государства и перечень необходимых документов устанавливаются уполномоченным органом Правительства Республики Армения.”.
Форма заявления о наличии гражданства другого государства в настоящем или прошлом и перечень необходимых документов устанавливаются уполномоченным органом Правительства в месячный срок после вступления в силу настоящего Закона.