ԺԱՄԿԵՏԱՅԻՆ ԶԻՆՎՈՐԱԿԱՆ ԿԱՄ ԱՅԼԸՆՏՐԱՆՔԱՅԻՆ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅԱՆ ՀԵՐԹԱԿԱՆ ԶՈՐԱԿՈՉԻՑ ԽՈՒՍԱՓԱԾ ԱՆՁԱՆՑ ՆԿԱՏՄԱՄԲ ՀԱՄԱՆԵՐՈՒՄ ՀԱՅՏԱՐԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 06.05.2021
Նպատակ ունենալով հնարավորություն ընձեռել Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական, սոցիալական, հոգեւոր, մշակութային ոլորտներում զարգացման համար սեփական ավանդը ներդնելու,
հիմքում ունենալով հետպատերազմյան հետեւանքները հնարավորինս մեղմելու եւ դրանով իսկ Հայաստանի Հանրապետության կայուն զարգացումն ապահովելու տեսլականը,
առաջնորդվելով մարդասիրության եւ համերաշխության սկզբունքներով՝
Ազգային ժողովը հայտարարում է համաներում:
1. Սույն օրենքը կարգավորում է սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելու օրվա դրությամբ 27 տարին լրացած շարքային եւ 35 տարին լրացած պահեստազորի սպայական կազմերի պարտադիր զինվորական կամ այլընտրանքային ծառայությունից խուսափած եւ Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 327-րդ հոդվածի 1-ին կամ 3-րդ մասով սահմանված՝ ժամկետային զինվորական կամ այլընտրանքային ծառայության հերթական զորակոչից խուսափելու հանցանք կատարելու մեջ կասկածվող, մեղադրվող կամ այդ հանցանքը կատարելու համար դատապարտված արական սեռի քաղաքացիների (այսուհետ՝ անձանց) նկատմամբ համաներում հայտարարելու հետ կապված հարաբերությունները: Սույն օրենքը Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 327-րդ հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված հանցանք կատարելու մեջ կասկածվող, մեղադրվող կամ այդ հանցանքը կատարելու համար դատապարտված անձանց նկատմամբ կիրառվում է միայն այն դեպքում, երբ նույն հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված արարքը կատարվել է ռազմական դրության ժամանակ:
ՀԱՄԱՆԵՐՈՒՄ ԿԻՐԱՌԵԼՈՒ ՇՐՋԱՆԱԿՆԵՐԸ
Հոդված 2. Համաներում կիրառելու շրջանակները
1. Համաներում հայտարարելով՝ քրեական գործի հարուցումը մերժել, հարուցված քրեական գործի վարույթը կարճել, ինչպես նաեւ չիրականացնել քրեական հետապնդում կամ դադարեցնել քրեական հետապնդումն այն անձանց նկատմամբ, որոնք կարող են մեղադրվել կամ մեղադրվում են Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 327-րդ հոդվածի 1-ին կամ 3-րդ մասով:
2. Սույն հոդվածի 1-ին մասը կիրառվում է Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքի 35-րդ հոդվածի 6-րդ մասի դրույթների պահպանմամբ:
3. Համաներում հայտարարելով՝ պատժից ազատել այն անձանց`
1) որոնք դատապարտվել են ազատությունից զրկելու հետ կապված պատժի.
2) որոնց նկատմամբ պատիժը պայմանականորեն չի կիրառվել, կամ պատժի կրումը հետաձգվել է.
3) որոնք դատապարտվել են ազատությունից զրկելու հետ չկապված պատժի:
4. Համաներում հայտարարելով՝ դադարեցնել պատիժը կրելուց պայմանական վաղաժամկետ ազատված անձանց նկատմամբ իրականացվող վերահսկողությունը:
5. Համաներումը չկիրառել`
1) մինչեւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելը հետախուզման մեջ գտնվող անձանց նկատմամբ, բացառությամբ այն անձանց, որոնք 2021 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ անձամբ կամովին կներկայանան քրեական հետապնդման մարմիններ, իսկ եթե գործը դատարանի վարույթում է` դատարան.
2) այն անձանց նկատմամբ, որոնց դեպքում վերջին տասը տարվա ընթացքում`
ա. նշանակված պատժաչափը կրճատվել է Հանրապետության նախագահի` ներում շնորհելու մասին հրամանագրի կամ համաներում հայտարարելու մասին օրենքի կամ Ազգային ժողովի համաներման ակտի հիման վրա, եւ որոնք դրանից հետո կարող են մեղադրվել կամ մեղադրվում են Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 327-րդ հոդվածի 1-ին կամ 3-րդ մասով կամ դատապարտվել են Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 327-րդ հոդվածի 1-ին կամ 3-րդ մասով նախատեսված հանցանք կատարելու համար, կամ
բ. պատիժը կրելուց ազատել են Հանրապետության նախագահի` ներում շնորհելու մասին հրամանագրի կամ համաներում հայտարարելու մասին օրենքի կամ Ազգային ժողովի համաներման ակտի հիման վրա, եւ որոնք դրանից հետո կարող են մեղադրվել կամ մեղադրվում են Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 327-րդ հոդվածի 1-ին կամ 3-րդ մասով կամ դատապարտվել են Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 327-րդ հոդվածի 1-ին կամ 3-րդ մասով նախատեսված հանցանք կատարելու համար, կամ
գ. քրեական հետապնդում չի իրականացվել, կամ քրեական հետապնդումը դադարեցվել է համաներում հայտարարելու մասին օրենքի կամ Ազգային ժողովի համաներման ակտի հիման վրա, եւ որոնք դրանից հետո կարող են մեղադրվել կամ մեղադրվում են Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 327-րդ հոդվածի 1-ին կամ 3-րդ մասով կամ դատապարտվել են Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 327-րդ հոդվածի 1-ին կամ 3-րդ մասով նախատեսված հանցանք կատարելու համար.
3) այն անձանց նկատմամբ, որոնք Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 327-րդ հոդվածի 1-ին կամ 3-րդ մասով նախատեսված հանցանքը կատարել են մեկ այլ գործով նշանակված՝ պատժից պայմանական վաղաժամկետ ազատելու կամ պատիժը պայմանականորեն չկիրառելու հիմքով սահմանված փորձաշրջանի ընթացքում:
ԵԶՐԱՓԱԿԻՉ ՄԱՍ ԵՎ ԱՆՑՈՒՄԱՅԻՆ ԴՐՈՒՅԹՆԵՐ
Հոդված 4. Օրենքի գործողությունը եւ կիրառման ապահովումը
1. Համաներման կիրառման դեպքում դատվածության մարման հարցը լուծվում է օրենքով սահմանված կարգով:
2. Ազատազրկման վայրերում ալկոհոլամոլությունից կամ թմրամոլությունից հարկադիր բուժվող անձանց նկատմամբ համաներումը կիրառվում է բուժման համապատասխան կուրսն անցնելուց հետո:
3. Սույն օրենքի կատարումը վերապահել՝
1) առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության եւ վերաքննիչ քրեական դատարաններին`
ա. այն անձանց նկատմամբ, որոնց վերաբերյալ գործերը առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության կամ վերաքննիչ քրեական դատարանում են, սակայն մինչեւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելը չեն քննվել, կամ այն անձանց նկատմամբ, որոնց վերաբերյալ գործերը քննվել են, բայց դատավճիռներն օրինական ուժի մեջ չեն մտել,
բ. այն անձանց նկատմամբ, որոնց հանդեպ պատիժը պայմանականորեն չի կիրառվել, կամ պատժի կրումը հետաձգվել է: Նշված անձանց նկատմամբ սույն օրենքի կիրառման հարցը լուծում է դատարանը` դատապարտյալի վարքագծի նկատմամբ վերահսկողություն իրականացնող իրավասու մարմնի միջնորդության հիման վրա.
2) վերաքննիչ քրեական դատարանին` Հայաստանի Հանրապետության դատարանների կողմից դատապարտված այն անձանց նկատմամբ, որոնք պատիժը կրում են Հայաստանի Հանրապետության սահմաններից դուրս.
3) Վճռաբեկ դատարանին՝ այն անձանց նկատմամբ, որոնց վերաբերյալ գործերով վճռաբեկ բողոքներն ընդունվել են Վճռաբեկ դատարանի վարույթ.
4) քրեական հետապնդման մարմիններին` այն անձանց նկատմամբ, որոնց վերաբերյալ գործերը կամ նյութերը քննում են նշված մարմինները.
5) արդարադատության նախարարության քրեակատարողական հիմնարկների պետերին` այն անձանց նկատմամբ, որոնք պատիժը կրում են քրեակատարողական հիմնարկներում.
6) արդարադատության նախարարության պրոբացիայի ծառայությանը՝ այն անձանց նկատմամբ, որոնք`
ա. դատապարտվել են ազատությունից զրկելու հետ չկապված պատժի,
բ. պատիժը կրելուց պայմանական վաղաժամկետ ազատվել են, եւ նրանց վարքագծի նկատմամբ իրականացվում է վերահսկողություն:
4. Հետաքննության եւ նախաքննության մարմինների, արդարադատության նախարարության քրեակատարողական հիմնարկների պետերի, արդարադատության նախարարության պրոբացիայի ծառայության՝ համաներում կիրառելու վերաբերյալ ընդունած որոշումների օրինականության նկատմամբ հսկողությունն իրականացվում է օրենքով սահմանված կարգով:
5. Սույն հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված մարմինները համաներման ակտը պետք է կիրառեն սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ երեք ամսվա ընթացքում, բացառությամբ սույն օրենքի 2-րդ հոդվածի 5-րդ մասի 1-ին կետով նախատեսված դեպքերի:
6. Օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտի առկայության դեպքում համաներման կիրառման համար դատապարտյալի համաձայնությունը չի պահանջվում:

ОБ ОБЪЯВЛЕНИИ АМНИСТИИ В ОТНОШЕНИИ ЛИЦ, УКЛОНИВШИХСЯ ОТ ОЧЕРЕДНОГО ПРИЗЫВА НА СРОЧНУЮ ВОЕННУЮ ИЛИ АЛЬТЕРНАТИВНУЮ СЛУЖБУ
Принят 06.05.2021
ГЛАВА 2. ПРЕДЕЛЫ ПРИМЕНЕНИЯ АМНИСТИИ
ГЛАВА 3. ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНАЯ ЧАСТЬ И ПЕРЕХОДНЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ
В целях  предоставления возможности внесения собственного вклада в развитие экономической, социальной, духовной и культурной сфер Республики Армения,
Приняв за основу  видение максимально возможного смягчения послевоенных последствий и обеспечения, таким образом,  устойчивого развития Республики Армения, руководствуясь принципами гуманности и солидарности:
Национальное Собрание объявляет амнистию.
Статья 1. Предмет регулирования закона
1. Настоящий Закон регулирует отношения, связанные с объявлением амнистии в отношении  граждан мужского пола, достигших по состоянию на день вступления настоящего Закона в силу 27 лет -для рядового состава- и достигших  35 лет -для  офицерского состава запаса,   уклонившихся от обязательной военной или альтернативной службы, и в отношении лиц, подозреваемых, обвиняемых в совершении  преступления,  установленного частями  1 и 3 статьи 327 Уголовного кодекса Республики Армения -  уклонение от очередного призыва на обязательную военную или альтернативную службы,  либо осужденных за совершение этого преступления (далее – лица).  В отношении лиц подозреваемых, обвиняемых в совершении  преступления,  предусмотренного  частью 3 статьи 327 Уголовного кодекса Республики Армения,   либо осужденных за совершение этого преступления  настоящий Закон применяется  только в  том случае, когда поступок, предусмотренный частью 1 той же статьи, совершен во время военного положения.
ПРЕДЕЛЫ ПРИМЕНЕНИЯ АМНИСТИИ
Статья 2. Пределы применения амнистии
1. С объявлением амнистии:  отказать в возбуждении уголовного дела,  прекратить производство по возбужденному уголовному  делу, а также не осуществлять уголовного преследования или прекратить уголовное преследование лиц, которые могут быть обвинены или обвиняются в соответствии с частью  1 или 3 статьи 327 Уголовного кодекса Республики Армения.
2. Часть 1 настоящей статьи применяется с соблюдением положений части 6 статьи 35 Уголовно-процессуального кодекса  Республики Армения.
3.  С объявлением амнистии  освободить от наказания лиц:
1) осужденных  к наказанию, связанному с лишением свободы;
2) наказание в отношении которых не применено условно,  либо отбывание наказания отсрочено;
3) осужденных к наказаниям, не связанным с лишением свободы.
4. С объявлением амнистии прекратить осуществление надзора за лицами, условно-досрочно освобожденными от несения наказания.
5. Не применять амнистию:
1) в отношении лиц, находящихся до вступления настоящего Закона в силу в розыске, за исключением лиц, которые до 31 декабря 2021 года включительно лично добровольно явятся в осуществляющие уголовное преследование органы,  а если дело находится в производстве суда – в суд.
2) в отношении лиц, в случае с  которыми в течение последних десяти лет:
а. назначенная мера наказания была сокращена на основании указа Президента Республики о помиловании или закона об объявлении амнистии или акта об амнистии Национального собрания, и которые после этого могут быть обвинены или обвиняются в совершении преступления, предусмотренного частью 1 или 3 статьи 327 Уголовного кодекса Республики Армения, или осуждены за совершение преступления, предусмотренного частью  1  или 3 статьи 327 Уголовного кодекса Республики Армения, или
б. которые были освобождены от отбывания наказания на основании указа Президента Республики о помиловании или закона об объявлении амнистии, или акта об амнистии Национального Собрания,  и которые после этого могут быть обвинены или обвиняются в совершении преступления, предусмотренного частью 1 или 3 статьи 327 Уголовного кодекса Республики Армения, или осуждены за совершение преступления, предусмотренного частью  1  или 3 статьи 327 Уголовного кодекса Республики Армения, или
в. уголовное преследование не осуществлялось или уголовное преследование прекращено на основании закона об объявлении амнистии или акта об амнистии  Национального Собрания и которые после этого могут быть обвинены или обвиняются за совершение преступлений, предусмотренных частью 1 или3 статьи 327 Уголовного кодекса Республики Армения, или осуждены за совершение преступления, предусмотренного частью 1  или 3 статьи 327 Уголовного кодекса Республики Армения;
3) в отношении лиц, совершивших преступление, предусмотренное частью 1  или 3 статьи 327 Уголовного кодекса Республики Армения, в период назначенного по другому делу  испытательного срока, который установлен по основанию условно-досрочного освобождения от наказания или условного неприменения наказания.
ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНАЯ ЧАСТЬ И ПЕРЕХОДНЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Статья 4. Действие Закона и обеспечение его применения
1. В случае применения амнистии вопрос погашения судимости решается в установленном законом порядке.
2. Амнистия в отношении лиц, проходящих принудительное лечение от алкоголизма или наркомании в местах лишения свободы, применяется после прохождения ими соответствующего курса лечения.
3. Исполнение настоящего Закона отнести к компетенции:
1) судов общей юрисдикции первой инстанции и Апелляционного уголовного суда:
а. в отношении лиц,  дела которых находятся в суде первой инстанции или Апелляционном уголовном суде, но которые не были рассмотрены до вступления в силу настоящего Закона, либо  в отношении лиц, дела которых были рассмотрены, но приговоры по которым не вступили в законную силу,
б.  в отношении лиц, наказание к которым не применено условно, или отбывание наказания которых отсрочено.  Вопрос применения настоящего Закона к указанным лицам решает суд на основании ходатайства правомочного органа, осуществляющего надзор за поведением осужденного;
2) Апелляционного уголовного суда - в отношении осужденных судами Республики Армения лиц, которые отбывают наказание за пределами Республики Армения;
3)  Кассационного суда -  в отношении лиц, кассационные протесты по делам которых приняты к производству в Кассационном суде;
4) органов уголовного преследования -  в отношении лиц, дела или материалы по которым расследуются указанными органами;
5) начальников уголовно-исполнительных учреждений Министерства юстиции - в отношении лиц, отбывающих наказание в уголовно-исполнительных учреждениях;
6) Службы пробации Министерства юстиции - в отношении лиц, которые:
а. осуждены к наказанию, не связанному с лишением свободы,
б. условно-досрочно освобождены от несения наказания  и за их поведением осуществляется надзор.
4. Надзор  за законностью решений, принятых  органами дознания и предварительного следствия, начальниками  уголовно-исполнительных учреждений Министерства юстиции, Службой пробации Министерства юстиции в связи с применением амнистии,  осуществляется в установленном законом порядке.
5. Органы, предусмотренные частью 3 настоящей статьи, применяют акт об амнистии в течение трех месяцев после вступления в силу настоящего Закона, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 1 части 5 статьи 2 настоящего Закона.
6. При наличии вступившего в законную силу судебного акта согласия осужденного для применения амнистии не требуется.