Ընդունվել է 25.05.2022
Հոդված 1. 2011 թվականի նոյեմբերի 28-ի Հայաստանի Հանրապետության ընդերքի մասին օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 3-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 55-րդ եւ 56-րդ կետերով.
«55) օգտակար հանածոյի կանխատեսումային ռեսուրսներ՝ օգտակար հանածոյի ենթադրվող կուտակումներ, որոնց քանակը, որակը եւ տարածքային դիրքը գնահատված են ընդհանուր երկրաբանական նախադրյալների հիման վրա.
56) քաղաքացիական անհնազանդություն՝ հասարակության կողմից հավաքների կազմակերպման միջոցով իրականացվող բողոքի ակցիաներ, որոնք ուղղված են իշխանության կամ կառավարության  վարած քաղաքականության կամ ծրագրի դեմ:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 7-րդ հոդվածի 6.4-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«6.4. Եթե ընդերքաբանական փորձաքննության ներկայացվող նյութերը չեն համապատասխանում օգտակար հանածոների պաշարների եւ կանխատեսումային ռեսուրսների դասակարգմանը կամ օգտակար հանածոների պաշարների դասակարգման կիրառման հրահանգների եւ օգտակար հանածոների հանքավայրերի կոնդիցիաների պարամետրերի երկրաբանատնտեսագիտական հիմնավորման մեթոդական ցուցումների պահանջներին, կամ պաշարների գնահատման հաշվարկներում առկա են բացթողումներ,
1) ապա լիազոր մարմինը դիտարկված բացթողումների մասին տեղեկացնում է դիմումատուին նյութերի լրամշակման նպատակով` սահմանելով լրամշակման համար հետեւյալ ժամկետային սահմանափակումները.
ա. ոչ մետաղական հանքավայրերի համար՝ մինչեւ 30 օր,
բ. մետաղական հանքավայրերի համար՝ մինչեւ 120 օր.
2) եւ նշված բացթողումները սահմանված ժամկետում չեն վերացվում, ապա լիազոր մարմինն այդ հիմքով մերժում է դիմումը եւ եռօրյա ժամկետում ծանուցում դիմումատուին:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 15-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«7) օգտակար հանածոների պաշարների շարժի վերաբերյալ տարեկան հաշվետվության ներկայացման կարգի, հաշվետվությունների ձեւերի եւ լրացման ուղեցույցների սահմանումը.»:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 16-րդ հոդվածի 2-րդ մասից հանել «եւ հողամասի հատկացում» բառերը:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 17-րդ հոդվածի 1-ին մասում՝
1) 25-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«25) օգտակար հանածոների պաշարների դասակարգման կիրառման հրահանգների սահմանումը.».
2) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 27-րդ կետով.
«27) օգտակար  հանածոների  հանքավայրերի  կոնդիցիաների պարամետրերի երկրաբանատնտեսագիտական հիմնավորման մեթոդական ցուցումների սահմանումը:»:
Հոդված 6. Օրենսգրքի 22-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 22. Ընդերքօգտագործման իրավունքի փոխանցումը
1. Ընդերքօգտագործման իրավունքի փոխանցումն այլ անձի, բացառությամբ սույն եւ 29-րդ հոդվածներով  նախատեսված դեպքերի, արգելվում է:
2. Ընդերքօգտագործման իրավունքը փոխանցվում է իրավաբանական անձի վերակազմակերպման (միաձուլման, միացման, բաժանման, առանձնացման, վերակազմավորման) դեպքերում` իրավահաջորդության կարգով բաժանիչ հաշվեկշռի կամ փոխանցման ակտի հիման վրա, լիազոր մարմնի համաձայնությամբ, որը տրվում է սույն օրենսգրքի 23-րդ հոդվածով սահմանված ընթացակարգով:»:
Հոդված 7. Օրենսգրքի 23-րդ հոդվածում՝
«1. Անձը, որը մտադիր է սույն օրենսգրքի 22-րդ հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված դեպքում փոխանցել իրեն պատկանող ընդերքօգտագործման իրավունքը, լիազոր մարմին է ներկայացնում ընդերքօգտագործման իրավունքի փոխանցման մասին դիմում:».
«2. Դիմումը պետք է ներառի՝
1) իրավաբանական անձի լրիվ անվանումը, որին պատկանում է ընդերքօգտագործման իրավունքը.
2) նշում` փոխանցվող ընդերքօգտագործման իրավունքի մասին.
3)   բաժանման, առանձնացման եւ վերակազմավորման դեպքերում՝ վերակազմակերպվող ընկերությունների ընդհանուր ժողովի կամ ժողովի՝ առանձնացման, բաժանման մասին որոշումը, որի մեջ պետք է նշված լինի բաժանիչ (առանձնացման) հաշվեկշիռը եւ դրան համապատասխան՝ իրավահաջորդ ընկերությունների իրավունքների ու պարտականությունների բաշխումը: Լիազոր մարմնի համաձայնությունն ստանալուց հետո՝                   20-օրյա ժամկետում, ներկայացվում են նաեւ ընդերքօգտագործման իրավունքը ձեռք բերող իրավաբանական անձի (այսուհետ՝ ձեռք բերող իրավաբանական անձ) պետական գրանցման համարը, նշում՝ իրավաբանական անձի կանոնադրական կապիտալի չափի մասին, կանոնադրությունը,  սույն մասի 5-րդ կետով սահմանված փաստաթղթերը, որոնցից յուրաքանչյուրը չներկայացնելը լիազոր մարմնի տված համաձայնությունը չեղարկելու հիմք է.
4) միաձուլման, միացման դեպքերում՝ ձեռք բերող իրավաբանական անձի պետական գրանցման համարը, նշում՝ իրավաբանական անձի կանոնադրական կապիտալի չափի մասին, կանոնադրությունը, բաժանիչ հաշվեկշիռը.
5) սույն մասի 4-րդ կետով սահմանված դեպքերում՝ ձեռք բերող իրավաբանական անձի՝
ա. հավաստումը հանքավայրի շահագործման աշխատանքների ավարտից 2 տարի առաջ հանքի փակման վերջնական ծրագիրը կազմելու վերաբերյալ,
բ. հանքի փակման ծրագրի իրականացման ֆինանսական երաշխիքները,
գ. մետաղական օգտակար հանածոյի արդյունահանման դեպքում` «Իրավաբանական անձանց պետական գրանցման, իրավաբանական անձանց առանձնացված ստորաբաժանումների, հիմնարկների եւ անհատ ձեռնարկատերերի պետական հաշվառման մասին» օրենքով սահմանված՝ իրական շահառուների վերաբերյալ տեղեկություններ բովանդակող քաղվածք՝ դիմումը ներկայացնելուն նախորդող 5 օրվա դրությամբ,
դ. ֆինանսական եւ տեխնիկական կարողությունների ու միջոցների մասին տեղեկություն, որի բովանդակությունը եւ դրան ներկայացվող պահանջները սահմանում է կառավարությունը,
ե.  ֆինանսական առաջարկները եւ երաշխիքները, որոնք պետք է ներառեն մանրամասներ հանքի աշխատանքի, կապիտալ եւ գործառնական ծախսերի վերաբերյալ,
զ. ընդերքօգտագործման  թափոնների  կառավարման  պլանով նախատեսված միջոցառումների իրականացման համար անհրաժեշտ ֆինանսական երաշխիքը,  իսկ սույն օրենսգրքով նախատեսված դեպքերում՝ ընդերքօգտագործման թափոնների վերամշակման պլանով նախատեսված միջոցառումների իրականացման համար անհրաժեշտ ֆինանսական երաշխիքները.
6) հաշվետվություն՝ ծրագրով կամ նախագծով նախատեսված աշխատանքների կատարման մասին, այդ թվում` բնապահպանական միջոցառումների մասին.
7) հաշվետվություն՝ ընդերքօգտագործման թափոնների կառավարման կամ ընդերքօգտագործման թափոնների վերամշակման պլաններով նախատեսված միջոցառումների իրականացման վերաբերյալ:»:
Հոդված 8. Օրենսգրքի  23-րդ  հոդվածը  լրացնել  հետեւյալ բովանդակությամբ 4.1-ին մասով.
«4.1. Եթե դիմումատուի ներկայացրած փաստաթղթերը թերի են, ապա լիազոր մարմինը դիմումի գրանցման օրվանից հետո՝ 10 աշխատանքային օրվա ընթացքում, տեղեկացնում է դիմումատուին այդ մասին: Դիմումատուն ծանուցումն ստանալուց հետո՝ 10-օրյա ժամկետում, վերացնում է նշված թերությունները: Դիմումին կից փաստաթղթերի ամբողջական եւ լրամշակված փաթեթը կրկին ներկայացնելուց հետո լիազոր մարմինը 30-օրյա ժամկետում որոշում է ընդունում ընդերքօգտագործման իրավունքի փոխանցման համաձայնություն տալու կամ համաձայնություն տալը մերժելու մասին: Եթե նշված թերությունները սահմանված ժամկետում չեն վերացվում, ապա լիազոր մարմինն այդ հիմքով մերժում է դիմումը:»:
Հոդված 9. Օրենսգրքի 24-րդ հոդվածն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 10. Օրենսգրքի 30-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետում  «գործադուլների, տնտեսավարողից անկախ պատճառներով ծառայությունների ընդհատումների` էլեկտրամատակարարման, ջրամատակարարման եւ այլ դեպքերի, անհաղթահարելի ուժի` հրդեհների, ջրհեղեղների, երկրաշարժերի, փոթորիկների կամ այլ բնական աղետների, ինչպես նաեւ պայթյունների, պատերազմի, ահաբեկչության, քաղաքացիական պատերազմի, անկարգությունների, ապստամբության, ազգայնացման եւ այլն, որոնք 90 օրվա ընթացքում անհնար են դարձնում աշխատանքների կատարումը» բառերը փոխարինել «սույն օրենսգրքի 55.1-ին հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված դեպքերի» բառերով:
Հոդված 11. Օրենսգրքի 44-րդ հոդվածի 2-րդ մասը «հետո» բառից հետո լրացնել «, բացառությամբ սույն օրենսգրքի 55.1-ին հոդվածի 5-րդ մասով սահմանված դեպքի» բառերով:
Հոդված 12. Օրենսգրքի 46-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 9-րդ կետը «պաշարների» բառից հետո լրացնել «գնահատման կամ» բառերով:
Հոդված 13. Օրենսգրքի 51-րդ հոդվածի 11-րդ մասի 2-րդ կետը «օբյեկտ է» բառերից հետո լրացնել «, բացառությամբ եթե տվյալ օբյեկտի ընդերքօգտագործման իրավունքի կրողը դիմումատուն է, եւ տվյալ հանքավայրի պաշարներն արդեն հաստատվել են իր իրականացրած ուսումնասիրության արդյունքում» բառերով:
Հոդված 14. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 55.1-ին հոդվածով.
«Հոդված 55.1.  Ընդերքօգտագործման իրավունքի ժամկետի երկարաձգումը անհաղթահարելի ուժի հիմքով
1. Անհաղթահարելի ուժ են համարվում հրդեհները, ջրհեղեղները, երկրաշարժերը, փոթորիկները կամ այլ բնական աղետները, ինչպես նաեւ պայթյունները, պատերազմը, ահաբեկչությունը, քաղաքացիական պատերազմը, քաղաքացիական անհնազանդությունը, որոնք ընդերքօգտագործողը չէր կարող կանխատեսել, կանխարգելել, եւ որոնց հետեւանքով ընդերքօգտագործողը չի կատարել կամ ոչ պատշաճ է կատարել սույն օրենսգրքով եւ ընդերքօգտագործման իրավունքով սահմանված պարտավորությունները:
2. Անհաղթահարելի ուժի առաջացման դեպքում այդ հիմքով ընդերքօգտագործման գործող իրավունքի ժամկետները երկարաձգվում են առավելագույնը այդ հանգամանքների եւ ընդերքօգտագործողի բնականոն գործունեության համար խոչընդոտ հանդիսացող հետեւանքների վերացման գործողության ժամկետով:
3. Սույն հոդվածի 1-ին մասով սահմանված հանգամանքների ծագման պահից սկսած՝ 10 աշխատանքային օրվա ընթացքում, ընդերքօգտագործողը այդ հանգամանքների ծագման մասին գրավոր տեղեկացնում է լիազոր մարմնին: Նշված ժամկետում լիազոր մարմնին գրավոր չտեղեկացնելու դեպքում ընդերքօգտագործողի՝ լիազոր մարմին ներկայացված  դիմումը քննարկման ենթակա չէ:
4. Անհաղթահարելի ուժի առաջացման դեպքում այդ հիմքով ընդերքօգտագործման իրավունքի ժամկետի երկարաձգման համար սույն հոդվածի 1-ին մասով սահմանված հանգամանքների վերացման պահից սկսած՝ 15 աշխատանքային օրվա ընթացքում, ընդերքօգտագործողը կարող է լիազոր մարմին ներկայացնել դիմում: Դիմումում նշվում եւ դրան կից ներկայացվում են՝
1) օգտակար հանածոների արդյունահանման նպատակով թույլտվության ժամկետի երկարաձգման դեպքում՝ սույն օրենսգրքի 55-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին, 2-րդ, 3-րդ, 6-րդ եւ 7-րդ կետերով սահմանված տեղեկությունները, սույն հոդվածի 1-ին մասով սահմանված անհաղթահարելի հանգամանքները, դրանց տեւողությունը եւ դրանց անմիջական ազդեցությունը հավաստող ապացույցներ եւ փաստաթղթեր, ինչպես նաեւ փոփոխված ժամանակացույցով նախագիծը.
2) օգտակար հանածոների արդյունահանման նպատակով ընդերքի երկրաբանական ուսումնասիրության թույլտվության գործողության ժամկետի երկարաձգման դեպքում՝ սույն օրենսգրքի 42-րդ հոդվածի 5-րդ մասի 1-ին, 2-րդ եւ 3-րդ կետերով սահմանված տեղեկությունները, սույն հոդվածի 1-ին մասով սահմանված անհաղթահարելի հանգամանքները, դրանց տեւողությունը եւ դրանց անմիջական ազդեցությունը հավաստող ապացույցներ եւ փաստաթղթեր, ինչպես նաեւ փոփոխված ժամանակացույցով երկրաբանական ուսումնասիրության ծրագիրը:
5. Սույն հոդվածի 4-րդ մասով ներկայացվող՝ փոփոխված ժամանակացույցով նախագիծը կամ երկրաբանական ուսումնասիրության ծրագիրը շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության եւ տեխնիկական անվտանգության նոր փորձաքննության ենթակա չէ, իսկ դրական եզրակացություն ստացած փորձաքննությունների ժամկետները համարվում են համապատասխանաբար երկարաձգված:
6. Դիմումը մուտքագրվելուց հետո՝ 30 աշխատանքային օրվա ընթացքում, լիազոր մարմինը կայացնում է դիմումը բավարարելու կամ մերժելու մասին որոշում:
7. Եթե դիմումատուի ներկայացրած փաստաթղթերը թերի են, ապա լիազոր մարմինը դիմումի գրանցման օրվանից հետո՝ 10 աշխատանքային օրվա ընթացքում, տեղեկացնում է դիմումատուին այդ մասին: Դիմումատուն ծանուցումն ստանալուց հետո՝ 10-օրյա ժամկետում, վերացնում է նշված թերությունները: Դիմումին կից փաստաթղթերի ամբողջական եւ լրամշակված փաթեթը կրկին ներկայացնելուց հետո լիազոր մարմինը 30-օրյա ժամկետում կայացնում է դիմումը բավարարելու կամ մերժելու մասին որոշում: Եթե նշված թերությունները սահմանված ժամկետում չեն վերացվում, ապա լիազոր մարմինն այդ հիմքով մերժում է դիմումը:
8.  Սույն  հոդվածի  6-րդ  մասով  սահմանված  կարգով  դիմումը բավարարելու դեպքում միաժամանակ փոփոխվում են ընդերքօգտագործման իրավունքը հավաստող փաստաթղթերով սահմանված ժամկետները, բայց ոչ ավելի, քան անհաղթահարելի ուժ հանդիսացող հանգամանքների գործողության ժամկետով:
9. Դիմումը մերժվում է սույն հոդվածի 1-ին մասով սահմանված հանգամանքների եւ ընդերքօգտագործման իրավունքով սահմանված աշխատանքների կատարման վրա դրանց անմիջական ազդեցության բացակայության դեպքում:»:
Հոդված 15. Օրենսգրքի 57-րդ հոդվածի 2-րդ մասը «հետո» բառից հետո լրացնել «, բացառությամբ սույն օրենսգրքի 55.1-ին հոդվածի 5-րդ մասով սահմանված դեպքի» բառերով:
Հոդված 16. Օրենսգրքի 59-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 7-րդ կետից հանել «եռամսյակային եւ» բառերը:
Հոդված 17. Օրենսգրքի 63-րդ հոդվածի 10-րդ մասում «նախնական գնահատված եւ կանխատեսումային պաշարները» բառերը փոխարինել «նախնական գնահատված պաշարները եւ կանխատեսումային ռեսուրսները» բառերով:
Հոդված 18. Օրենսգրքի 68-րդ հոդվածի 2-րդ մասում «Հրդեհների, ջրհեղեղների, երկրաշարժերի, փոթորիկների կամ այլ բնական աղետների, ինչպես նաեւ պայթյունների, պատերազմի, ահաբեկչության, քաղաքացիական պատերազմի, անկարգությունների, ապստամբության, ազգայնացման եւ այլ անհաղթահարելի ուժի» բառերը փոխարինել «Սույն օրենսգրքի 55.1-ին հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված» բառերով:
Հոդված 19.
1. Սույն օրենքի 6-8-րդ հոդվածներով սահմանված՝ ընդերքօգտագործման իրավունքի փոխանցման կարգին առնչվող իրավակարգավորումները տարածվում են սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո փոխանցման համար ներկայացված դիմումների վրա:
2. Սույն օրենքի 14-րդ հոդվածով լրացվող՝ Օրենսգրքի 55.1-ին հոդվածով սահմանվող՝ անհաղթահարելի ուժի հիմքով ընդերքօգտագործման իրավունքի ժամկետի երկարաձգմանը վերաբերող իրավակարգավորումները  տարածվում են նաեւ մինչեւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելը ընդերքօգտագործման իրավունք ստացած ընդերքօգտագործողների վրա, եթե անհաղթահարելի ուժը ծագել է սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելու օրվան նախորդող չորս տարվա ընթացքում: Սույն մասում նշված դեպքերում ընդերքօգտագործողները Օրենսգրքի 55.1-ին հոդվածի 3-րդ մասով սահմանված տեղեկությունները  լիազոր մարմին են ներկայացնում սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ 15 աշխատանքային օրվա ընթացքում, իսկ անհաղթահարելի ուժի արդյունքում առաջացած հետեւանքների հիմքով ընդերքօգտագործման իրավունքի ժամկետի երկարաձգման համար նախատեսված դիմումը եւ դրան կից  նյութերը ներկայացվում են Օրենսգրքի 55.1-ին հոդվածի 4-րդ մասով սահմանված ժամկետում:
3. Սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ եռամսյա ժամկետում՝
1) Կառավարությունը հաստատում է  օգտակար հանածոների պաշարների շարժի վերաբերյալ տարեկան հաշվետվության ներկայացման կարգը, հաշվետվությունների ձեւերը եւ լրացման ուղեցույցները.
2) ընդերքի օգտագործման եւ պահպանության բնագավառում լիազոր մարմինը հաստատում է՝
ա. օգտակար հանածոների պաշարների դասակարգման կիրառման հրահանգները,
բ. օգտակար հանածոների հանքավայրերի կոնդիցիաների պարամետրերի երկրաբանատնտեսագիտական հիմնավորման մեթոդական ցուցումները:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЙ В КОДЕКС О НЕДРАХ РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
Статья 1. Часть 1 статьи 3 Кодекса о недрах Республики Армения от 28 ноября 2011 года (далее – Кодекс) дополнить пунктами 55 и 56 следующего содержания:
“55) прогнозные ресурсы полезного ископаемого – предполагаемые скопления полезного ископаемого, количество, качество и территориальное расположение которых оцениваются на основе общих геологических предпосылок;
56) гражданское неповиновение – проводимые общественностью посредством организации митингов акции протеста, направленные против проводимой властью или правительством политики или программы.”.
Статья 2. Часть 6.4 статьи 7 Кодекса изложить в следующей редакции:
“6.4. Если представляемые на недрологическую экспертизу материалы не соответствуют Классификации запасов и прогнозныхресурсов полезных ископаемых или требованиям инструкции по применению Классификации запасов полезных ископаемых и методических указаний по обоснованию геолого-экономических параметров кондиций месторождений полезных ископаемых, или если в расчетах оценкизапасов имеются упущения,
1) то уполномоченный орган уведомляетзаявителя о замеченных упущениях в целях доработки материалов - с устанавлением для доработки следующих временных ограничений:
а. до 30 дней - для нерудных месторождений,
б. до 120 дней - для рудных месторождений;
2) и если указанные упущения в установленный срок не устраняются, то уполномоченный орган отклоняет заявление по этому основанию и уведомляет об этом заявителя в трехдневный срок.”.
Статья 3. Пункт 7 части 2 статьи 15 Кодекса изложить в следующей редакции:
“7) установление порядка представления годового отчета о движении запасов полезных ископаемых, форм отчетов и рекомендаций по их заполнению;”.
Статья 4. В части 2 статьи 16 Кодекса исключить слова “и предоставление земельного участка”.
Статья 5. В части 1 статьи 17 Кодекса:
1) пункт 25 изложить в следующей редакции:
“25) установление инструкций по применению Классификации запасов полезных ископаемых;”;
2) часть дополнить пунктом 27 следующего содержания:
“27) установление методических указаний по обоснованию геолого-экономических параметров кондиций месторождений полезных ископаемых.”.
Статья 6. Статью 22 Кодекса изложить в следующей редакции:
Статья 22. Передача права пользовани я недр ами
1. Запрещается передача права пользования недрами другому лицу, за исключением случаев, предусмотренных настоящей статьей и статьей 29.
2. В случаях реорганизации (слияния, присоединения, разделения, выделения, преобразования)юридического лица право пользования недрами передается в порядке правопреемства на основании разделительного баланса или акта передачи, с согласия уполномоченного органа, которое дается по процедуре, установленной статьей 23 настоящего Кодекса.”.
Статья 7. В статье 23 Кодекса:
“1. Лицо, намеренное в установленном частью 2 статьи 22 настоящего Кодекса случае передать принадлежащее ему право пользования недрами, представляет в уполномоченный орган заявление на передачу права пользования недрами.”;
“2. З аявление должн о включать:
1) полное наимнование юридического лица, которому принадлежит право пользования недрами;
2) отметка о передаваемом праве пользования недрами;
3) в случае разделения, выделения и преобразования - решение общего собрания или собрания реорганизуемых обществ о выделении, разделении, в котором должны быть указаны разделительный (отдельный) баланс и распределение в соответствии с ним прав и обязанностей обществ-правопреемников. После получения согласия уполномоченного органа в 20-дневный срок представляются также номер государственного учета юридического лица, приобретающего право пользования недрами (далее - юридическое лицо-приобретатель), отметка о размере уставного капитала, устав, установленные пунктом 5 настоящей части документы юридического лица, непредставление любого из которых является основанием для аннулирования выданного уполномоченным органом согласия;
4) в случае слияния, присоединения - номер государственного учета юридического лица-приобретателя, отметка о размере уставного капитала, устав, разделительный баланс юридического лица;
5) в случаях, установленных пунктом 4 настоящей части:
а. подтверждение юридическим лицом-приобретателем составления за 2 года до окончания работ по эксплуатации месторождения окончательной программы по закрытию рудника,
б. финансовые гарантии юридического лица-приобретателя по реализации программы по закрытию рудника,
в. установленная Законом “О государственной регистрации юридических лиц, государственном учете выделенных подразделений, учреждений юридических лиц и индивидуальных предпринимателей” выписка, содержащая сведения о реальных выгодоприобретателях юридического лица-приобретателя по состоянию на 5 дней, предшествующих дню представления заявления, - в случае добычи металлического полезного ископаемого,
г. сведение о финансовых и технических возможностях и средствах юридического лица-приобретателя, содержание которого и предъявляемые требования к которому устанавливаются Правительством,
д. финансовые предложения и гарантии юридического лица-приобретателя, которые должны включать подробные сведения о работе рудника, капитальных и операционных расходах,
е. финансовая гарантия юридического лица-приобретателя, необходимая для осуществления мероприятий, предусмотренных планом управления отходами недропользования, а в предусмотренных настоящим Кодексом случаях – финансовые гарантии, необходимые для осуществления мероприятий, предусмотренных планом переработки отходов недропользования;
6) отчет юридического лица-приобретателя о выполнении работ, предусмотренных программой или проектом, в том числе о природоохранных мероприятиях;
7) отчет юридического лица-приобретателя об осуществлении мероприятий, предусмотренных планом управления отходами недропользования или планом переработки отходов недропользования.”.
Статья 8. Статью 23 Кодекса дополнить частью 4.1 следующего содержания:
“4.1. Если представленные заявителем документы неполные, тоуполномоченный орган уведомляет об этом заявителя в течение 10 рабочих дней со дня регистрации заявления. Заявитель в 10-дневный срок после получения уведомления устраняет указанные недостатки. После повторного представления полного и доработанного пакета приложенных к заявлению документов уполномоченный орган в 30-дневный срок принимает решение о даче согласия или отказе в даче согласия на передачу права пользования недрами. Если указанные недостатки не устраняются в установленный срок, то уполномоченный орган отклоняет заявление по этому основанию.”.
Статья 9. Статью 24 Кодекса признать утратившей силу.
Статья 10. В пункте 2 части 2 статьи 30 Кодекса слова “ забастовок, перебоев с оказанием услуг по энергоснабжению, водоснабжению по не зависящим от хозяйствующего субъекта причинам и других случаев, непреодолимой силы – пожаров, наводнений, землетрясений, ураганов или других природных катастроф, а также взрывов, войны, терроризма, гражданской войны, беспорядков, восстаний, национализации и прочего, которые делают невозможным проведение работ в течение 90 дней ” заменить словами “случаев, предусмотренных частью 1 статьи 55.1 настоящего Кодекса”.
Статья 11. Часть 2 статьи 44 Кодекса после слова “программу” дополнить словами “, за исключением случая, установленного частью 5 статьи 55.1 настоящего Кодекса”.
Статья 12. В пункте 9 части 2 статьи 46 Кодекса слова “отчет о“ заменить словами “отчет об оценке или”.
Статья 13. Пункт 2 части 11 статьи 51 Кодекса после слов “пользования недрами” дополнить словами “, за исключением, если носителем права пользования недрами на данный объект является заявитель, и запасы данного месторождения уже подтверждены в результате проведенного им изучения”.
Статья 14. Кодекс дополнить статьей 55.1 следующего содержания:
55.1. Продление срока права пользования недрами по основанию непреодолимой силы
1. Непреодолимой силой считаются пожары, наводнения, землетрясения, ураганы или другие природные катастрофы, а также взрывы, война, терроризм, гражданская война, гражданское неповиновение, которые пользователь недр не мог предвидеть, предотвратить и в результате которых пользователь недр не исполнил или исполнил ненадлежащим образом обязательства, установленные настоящим Кодексом и правом пользования недрами.
2. В случае наступления непреодолимой силы сроки действующего права пользования недрами продлеваются по этому основанию максимум на срок действия по устранению этих обстоятельств и последствий, являющихся препятствием для нормальной деятельности пользователя недрами.
3. Пользователь недр в течение 10 рабочих дней с момента наступления установленных частью 1 настоящей статьи обстоятельств письменно уведомляет уполномоченный орган о наступлении этих обстоятельств. В случае неуведомления в письменной форме уполномоченного органа в установленный срок заявление недропользователя, поданное в уполномоченный орган, рассмотрению не подлежит.
4. В случае наступления непреодолимой силы пользователь недр в течение 15 рабочих дней с момента устранения обстоятельств, установленных частью 1 настоящей статьи, может подать в уполномоченный орган заявление на продление срока действия права пользования недрами по этому основанию. В заявлении указываются и в приложении к нему представляются:
1) сведения, установленные пунктами 1, 2, 3, 6 и 7 части 3 статьи 55 настоящего Кодекса, непреодолимые обстоятельства, установленные частью 1 настоящей статьи, доказательства и документы, удостоверяющие их продолжительность и их непосредственное воздействие, а также проект с измененным графиком - в случае продления срока разрешения в целях добычи полезных ископаемых;
2) сведения, установленные пунктами 1, 2 и 3 части 5 статьи 42 настоящего Кодекса, непреодолимые обстоятельства, установленные частью 1 настоящей статьи, доказательства и документы, удостоверяющие их продолжительность и их непосредственное воздействие, а также программу геологического изучения с измененным графиком - в случае продления срока действия разрешения на геологическое изучение недр в целях добычи полезных ископаемых.
5. Проект с измененным графиком или программа геологического изучения с измененным графиком, представленные в соответствии с частью 4 настоящей статьи, не подлежат новой экспертизе воздействия на окружающую среду и технической безопасности, а сроки экспертиз, получивших положительное заключение, считаются продленными соответственно.
6. Уполномоченный орган в течение 30 рабочих дней после поступления заявления принимает решение об удовлетворении или отклонении заявления.
7. Если представленные заявителем документы неполные, тоуполномоченный орган уведомляет об этом заявителя в течение 10 рабочих дней со дня регистрации заявления. Заявитель в 10-дневный срок после получения уведомления устраняет указанные недостатки. После повторного представления полного и доработанного пакета приложенных к заявлению документов уполномоченный орган в 30-дневный срок принимает решение об удовлетворении или отклонении заявления. Если указанные недостатки не устраняются в установленный срок, то уполномоченный орган отклоняет заявление по этому основанию.
8. При удовлетворении заявления в порядке, установленном частью 6 настоящей статьи, одновременно изменяются сроки, установленные документами, удостоверяющими право пользования недрами, но не более чем на срок действия обстоятельств непреодолимой силы.
9. Заявление отклоняется при отсутствии обстоятельств, установленных частью 1 настоящей статьи, и их непосредственного воздействия на выполнение работ, установленных правом пользования недрами.”.
Статья 15. Часть 2 статьи 57 Кодекса после слова “экспертизы” дополнить словами “, за исключением случая, установленного частью 5 статьи 55.1 настоящего Кодекса”.
Статья 16. В пункте 7 части 3 статьи 59 Кодекса исключить слова “квартальные и”.
Статья 17. В части 10 статьи 63 Кодекса слова “ предварительно оцененные и прогнозные запасы ” заменить словами “ предварительно оцененные запасы и прогнозные ресурсы”.
Статья 18. В части 2 статьи 68 Кодекса слова “В случаях пожаров, наводнений, землетрясений, ураганов или других природных бедствий, а также взрывов, войны, терроризма, гражданской войны, беспорядков, мятежей, национализации и иной непреодолимой силы ” заменить словами “В случаях, предусмотренных частью 1 статьи 55.1 настоящего Кодекса, ”.
1. Установленные статьями 6-8 настоящего Закона правовые регулирования, связанные с порядком передачи права пользования недрами, распространяются на заявления о передаче, представленные после вступления в силу настоящего Закона.
2. Установленные статьей 55.1 Кодекса, дополненной статьей 14 настоящего Закона, правовые регулирования, связанные с продлением срока права пользования недрами по основанию непреодолимой силы, распространяются таже на пользователей недр, получивших право пользования недрами до вступления в силу настоящего Закона, если непреодолимая сила наступила в течение четырех лет, предшествующих дню вступления в силу настоящего Закона. В указанных в настоящей части случаях пользователи недр представляет в уполномоченный орган сведения, установленные частью 3 статьи 55.1 Кодекса, в течение 15 рабочих дней после вступления в силу настоящего Закона, а заявление, предусмотренное для продления срока права пользования недрами по основанию последствий, наступивших в результате непреодолимой силы, и приложенные к нему материалы представляются в срок, установленный частью 4 статьи 55.1 Кодекса.
3. После вступления в силу настоящего Закона в трехмесячный срок:
1) Правительство утверждает порядок представления годового отчета о движении запасов полезных ископаемых, формы отчетов и руководства по их заполнению;
2) уполномоченный орган в области использования и охраны недр утверждает:
а. инструкции по применению Классификации запасов полезных ископаемых,
б. методические указания по обоснованию геолого-экономических параметров кондиций месторождений полезных ископаемых.
4. Настоящий Закон вступает в силу на десятый день, следующий за днем его официального опубликования.