Ընդունվել է 20.12.2022
Հոդված 1. «Տեսալսողական մեդիայի մասին» 2020 թվականի հուլիսի 16-ի ՀՕ-395-Ն օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 43-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4-րդ եւ 5-րդ մասերով.
«4. Սույն հոդվածի 1-ին մասի 5-րդ կետով սահմանված անվանումը չի կարող համընկնել, նույնական կամ շփոթելու աստիճան նման լինել այն անձի ապրանքային նշանին կամ ֆիրմային անվանմանը, դրա գովազդներում օգտագործված կամ օգտագործվող գրաֆիկական կամ ձայնային նշաններին, որը վերջին 10 տարում զբաղվել է շահումով խաղի (այդ թվում` ինտերնետ շահումով խաղի) կամ վիճակախաղի (տոտալիզատորի) կազմակերպման գործունեությամբ:
5. Եթե հեղինակազորման հայտը չի համապատասխանում սույն հոդվածով սահմանված պահանջներին, ապա կարգավորող պետական մարմինը վերադարձնում է հայտը այն ստանալուց հետո՝ տասնօրյա ժամկետում` այն սույն հոդվածի պահանջներին համապատասխանեցնելու համար: Հեղինակազորման հայտը վերադարձվելուց հետո՝ մեկամսյա ժամկետում, այն սույն հոդվածի պահանջներին չհամապատասխանեցվելու եւ կրկին չներկայացվելու դեպքում կարգավորող պետական մարմինը մերժում է հայտը:»:
Հոդված 2. Օրենքի 58-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 9-րդ կետով.
«9) Հեռարձակողի տեսալսողական ծրագրի անվանումը չի համապատասխանում սույն օրենքի 43-րդ հոդվածի 4-րդ մասի պահանջներին:»:
2. Մինչեւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելը հեղինակազորված  Հեռարձակողի տեսալսողական ծրագրի անվանումը պետք է համապատասխանեցվի սույն օրենքով սահմանված պահանջներին սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ վեց ամսվա ընթացքում: Սույն մասի պահանջները չկատարվելու դեպքում կարգավորող պետական մարմինը հեղինակազորված Հեռարձակողի նկատմամբ կիրառում է Օրենքի 55-րդ հոդվածի 1-ին մասի 3-րդ կետով սահմանված պատասխանատվության միջոցը:
3. Եթե մինչեւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելը կարգավորող պետական մարմին է ներկայացվել հեղինակազորման հայտ, որը սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելու պահին դեռեւս չի ընդունվել, եւ որը չի համապատասխանում սույն օրենքով սահմանված պահանջներին, ապա կարգավորող պետական մարմինը վերադարձնում է հայտը այն ստանալուց հետո՝ տասնօրյա ժամկետում` այն սույն օրենքի պահանջներին համապատասխանեցնելու համար:
4. Սույն հոդվածի 3-րդ մասի համաձայն՝ հեղինակազորման հայտը վերադարձվելուց հետո՝ մեկամսյա ժամկետում, այն սույն օրենքի պահանջներին չհամապատասխանեցվելու եւ կրկին չներկայացվելու դեպքում կարգավորող պետական մարմինը մերժում է հայտը:

Статья 1. Статью 43 Закона “Об аудивизуальных медиа” от 16 июля 2020 года ЗР – 395-Н (далее – Закон) дополнить частями 4 и 5 следующего содержания:
“4. Название, установленное пунктом 5 части 1 настоящей статьи, не может совпадать, быть тождественным или схожим до степени смешенияс товарным знаком или фирменным наименованием, графическими или звуковыми знаками, использованными или используемыми в рекламе лица, которое последние 10 лет занималось деятельностью по организации игр с выигрышем (в том числе интернет - игры с выигрышем) или лотереи (тотализатора).
5. Если заявка на авторизацию не соответствует требованиям, установленным настоящей статьей, то регулирующий государственный орган в десятидневный срок после ее получения возвращает заявку для приведения ее в соответствие с требованиями настоящей статьи. Если заявка на авторизацию не приводится в соответствие с требованиями настоящей статьи и не представляется повторно в месячный срок после ее возвращения , то регулирующий государственный орган отклоняет заявку.”.
Статья 2. Часть 1 статьи 58 Закона дополнить пунктом 9 следующего содержания:
“9) название аудиовизуальной программы Вещателя не соответствует требованиям части 4 статьи 43 настоящего Закона.”.
Статья 3 . Заключительная часть и переходные положения
2. Название аудиовизуальной программы Вещателя, авторизованного до вступления в силу настоящего Закона, должно быть приведено в соответствие в требованиями, установленными настоящим Законом, в течение шести месяцев после вступления в силу настоящего Закона. В случае невыполнения требований настоящей части регулирующий государственный орган применяет к авторизованному Вещателю меры ответственности, установленные пунктом 3 части 1 статьи 55 Закона.
3. Если до вступления настоящего Закона в силу в регулирующий государственный орган подана заявка на авторизацию, которая на момент вступления настоящего Закона в силу еще не принята и которая не соответствует требованиям, установленным настоящим Законом, то регулирующий государственный орган в десятидневный срок после получения заявки возвращает ее для приведения в соответствие с требованиями настоящего Закона.
4. Если заявка на авторизацию не приводится в соответствие с требованиями настоящего Закона и согласно части 3 настоящей статьи не представляется повторно в месячный срок после ее возвращения , то регулирующий государственный орган отклоняет заявку.”.