«ՄԱՔՍԱՅԻՆ ԿԱՐԳԱՎՈՐՄԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Մաքսային կարգավորման մասին» 2022 թվականի սեպտեմբերի 14-ի ՀՕ-353-Ն օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 177-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասի երկրորդ պարբերությունը «օտարերկրյա այն ֆիզիկական անձի սեփականության ներքո» բառերից հետո լրացնել «(կամ ձեռք են բերվել վարկային կամ լիզինգային պայմանագրով եւ գտնվել են տիրապետման ներքո)» բառերով.
2) 1-ին մասի երկրորդ պարբերությունը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Վարկային կամ լիզինգային պայմանագրի հիման վրա ձեռք բերված նշված տրանսպորտային միջոցները դրանց ազատ շրջանառության նպատակով բացթողմանն ուղղված մաքսային գործառնությունների իրականացման պահին պետք է գտնվեն այդ անձի սեփականության ներքո:».
3) 6-րդ մասի 2-րդ կետը «օտարերկրյա այն ֆիզիկական անձի սեփականության ներքո» բառերից հետո լրացնել «(կամ ձեռք են բերվել վարկային կամ լիզինգային պայմանագրով եւ գտնվել են տիրապետման ներքո)» բառերով.
4) 6-րդ մասի 2-րդ կետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Վարկային կամ լիզինգային պայմանագրի հիման վրա ձեռք բերված նշված տրանսպորտային միջոցները դրանց ազատ շրջանառության նպատակով բացթողմանն ուղղված մաքսային գործառնությունների իրականացման պահին պետք է գտնվեն այդ անձի սեփականության ներքո.»:
Հոդված 2. Օրենքի 270-րդ հոդվածի 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 9-րդ կետով:
«9) ապահովել ժամանակավոր պահպանման պահեստների բաց տարածքների եւ հրապարակների մակերեսների պինդ ծածկույթի (ասֆալտի, բետոնի կամ նմանատիպ այլ ծածկույթի) առկայությունը:»:
Հոդված 3. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 321.1-ին հոդվածով.
«Հոդված 321.1. «Եվրասիական տնտեսական միությունում փոխադրումների հետագծման համար նավիգացիոն կապարակնիքների կիրառման մասին» 2022 թվականի ապրիլի 19-ին ստորագրված համաձայնագրին համապատասխան սահմանված դեպքերում մաքսային հսկողության ներքո գտնվող ապրանքների նկատմամբ տեղորոշման կապարակնիքների կիրառմամբ հետագծելիությունն ապահովող ազգային օպերատորի կողմից պարտավորությունները չկատարելը կամ ոչ պատշաճ կատարելը
1. «Եվրասիական տնտեսական միությունում փոխադրումների հետագծման համար նավիգացիոն կապարակնիքների կիրառման մասին» 2022 թվականի ապրիլի 19-ին ստորագրված համաձայնագրին համապատասխան սահմանված դեպքերում մաքսային հսկողության ներքո գտնվող ապրանքների նկատմամբ տեղորոշման կապարակնիքների կիրառմամբ հետագծելիությունն ապահովող ազգային օպերատորի կողմից նշված համաձայնագրով սահմանված՝ իր կողմից օգտագործվող տեղեկատվական համակարգի անխափան աշխատանքի ապահովման պարտավորության չկատարումը կամ ոչ պատշաճ կատարումը (բացառությամբ անհաղթահարելի ուժի առկայության դեպքերի), որի հետեւանքով չի առաջանում մաքսային վճարների, մաքսային մարմինների կողմից գանձվող այլ հարկերի, տուրքերի եւ վճարների (բացառությամբ մաքսային մարմինների կողմից մաքսային գործառնությունների իրականացման համար գանձվող պետական տուրքի) չհաշվարկում (պակաս հաշվարկում) կամ չվճարում (պակաս վճարում), ինչպես նաեւ արգելքների եւ սահմանափակումների չկիրառում՝ հանցագործության հատկանիշների բացակայության դեպքում՝
առաջացնում է տուգանք՝ երեսուն հազար դրամի չափով:
2. Սույն հոդվածի 1-ին մասով սահմանված խախտումը մեկ ամսվա ընթացքում կրկին կատարելը՝
առաջացնում է տուգանք՝ հիսուն հազար դրամի չափով:
3. Սույն հոդվածի 1-ին մասով սահմանված խախտումը, որի հետեւանքով առաջանում է մաքսային վճարների, մաքսային մարմինների կողմից գանձվող այլ հարկերի, տուրքերի եւ վճարների (բացառությամբ մաքսային մարմինների կողմից մաքսային գործառնությունների իրականացման համար գանձվող պետական տուրքի) չհաշվարկում (պակաս հաշվարկում) կամ չվճարում (պակաս վճարում)՝ հանցագործության հատկանիշների բացակայության դեպքում՝
առաջացնում է տուգանք՝ չհաշվարկված (պակաս հաշվարկված) կամ չվճարված (պակաս վճարված) մաքսային վճարների, մաքսային մարմինների կողմից գանձվող այլ հարկերի, տուրքերի եւ վճարների (բացառությամբ մաքսային մարմինների կողմից մաքսային գործառնությունների իրականացման համար գանձվող պետական տուրքի) ընդհանուր գումարի հիսուն տոկոսի չափով, բայց ոչ պակաս, քան հարյուր հազար դրամի չափով:
4. Սույն հոդվածի 1-ին մասով սահմանված խախտումը, որն առաջացնում է արգելքների եւ սահմանափակումների չկիրառում՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ այդ ապրանքների կամ տրանսպորտային միջոցների մաքսային արժեքի հիսուն տոկոսի չափով, բայց ոչ պակաս, քան հարյուր հազար դրամի չափով:
5. Սույն հոդվածի 1-4-րդ մասերով սահմանված խախտումները մեկ ամսվա ընթացքում երկու անգամից ավելի կատարելը հիմք է ազգային օպերատորի գործունեության դադարեցման համար՝ Կառավարության սահմանած կարգով:»:
Հոդված 5. Սույն օրենքի 3-րդ հոդվածի 5-րդ մասով նախատեսված իրավական ակտն ընդունվում է սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ վեցամսյա ժամկետում:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН “О ТАМОЖЕННОМ РЕГУЛИРОВАНИИ”
Статья 1. В статье 177 Закона “О таможенном регулировании” от 14 сентября 2022 года ЗР-353-Н (далее – Закон):
1) абзац второй части 1 после слов “в собственности иностранного физического лица” дополнить словами “ (или были приобретены им по кредитному или лизинговому договору и находились в его владении),”;
2) абзац второй части 1 дополнить новым предложением следующего содержания: “Указанные транспортные средства, приобретенные на основе кредитного или лизингового договора, на момент совершения таможенных операций по их выпуску в целях свободного обращения должны находиться в собственности этого лица.”;
3) пункт 2 части 6 после слов “в собственности иностранного физического лица” дополнить словами “(или были приобретены им по кредитному или лизинговому договору и находились в его владении)”;
4) пункт 2 части 6 дополнить новым предложением следующего содержания: “. Указанные транспортные средства, приобретенные на основе кредитного или лизингового договора, на момент совершения таможенных операций по их выпуску в целях свободного обращения должны находиться в собственности этого лица”.
Статья 2. Часть 2 статьи 270 Закона дополнить пунктом 9 следующего содержания:
“9) обеспечение наличия твердого покрытия (асфальтового, бетонного или иного покрытия подобного рода) поверхностей открытых территорий и открытых площадок складов временного хранения.”.
Статья 3. Закон дополнить статьей 321.1 следующего содержания:
Статья 321.1. Неисполнение или ненадлежащее исполнение национальным оператором обязательства по обеспечению отслеживания находящихся под таможенным контролем товаров с применением навигационных пломб в случаях, установленных в соответствии с Соглашением о применении в Евразийском экономическом союзе навигационных пломб для отслеживания перевозок, подписанным 19 апреля 2022 года
1. Неисполнение или ненадлежащее исполнение (за исключением случаев наступления обстоятельств непреодолимой силы) национальным оператором обязательства по обеспечению бесперебойной работы используемой им информационной системы, обеспечивающей отслеживание находящихся под таможенным контролем товаров с применением навигационных пломб, в случаях, установленных в соответствии с Соглашением о применении в Евразийском экономическом союзе навигационных пломб для отслеживания перевозок, подписанным 19 апреля 2022 года, что не приводит к неисчислению (исчислению в меньшем размере) или неуплате (уплате в меньшем размере) таможенных платежей, взимаемых таможенными органами иных налогов, пошлин и платежей (за исключением государственной пошлины, взимаемой таможенными органами за совершение таможенных операций), а также к неприменению им запретов и ограничений, если отсутствуют признаки преступления, -
влечет наложение штрафа в размере тридцати тысяч драмов.
2. Нарушение, установленное частью 1 настоящей статьи, совершенное повторно в течение одного месяца, -
влечет наложение штрафа в размере пятидесяти тысяч драмов.
3. Нарушение, установленное частью 1 настоящей статьи, которое приводит к неисчислению (исчисление в меньшем размере) или неуплате (уплата в меньшем размере) таможенных платежей, взимаемых таможенными органами иных налогов, пошлин и платежей (за исключением государственной пошлины, взимаемой таможенными органами за совершение таможенных операций), если отсутствуют признаки преступления, -
влечет наложение штрафа в размере пятидесяти процентов от общей суммы неисчисленных (исчисленных в меньшем размере) или неуплаченных (уплаченных в меньшем размере) таможенных платежей, взимаемых таможенными органами иных налогов, пошлин и платежей (за исключением государственной пошлины, взимаемой таможенными органами за совершение таможенных операций), но не менее ста тысяч драмов.
4. Нарушение, установленное частью 1 настоящей статьи, которое приводит к неприменению запретов и ограничений, –
влечет наложение штрафа в размере пятидесяти процентов от таможенной стоимости таких товаров или транспортных средств, но не менее ста тысяч драмов.
5. Нарушения, установленные частями 1-4 настоящей статьи, совершенные два и более раза в течение одного месяца, являются основанием для прекращения деятельности национального оператора в порядке, установленном Правительством.
Статья 5. Правовой акт, предусмотренный частью 5 статьи 3 настоящего Закона, принимается в шестимесячный срок после вступления в силу настоящего Закона.