ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալ Արա Ֆիդանյանի ներկայացմամբ՝  խորհրդարանը դեկտեմբերի 7-ի նիստում քննարկել է ««Հայաստանի Հանրապետության կառավարության եւ Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության միջեւ Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության եւ Ռուսաստանի Դաշնության ներքին գործերի մարմինների իրավասությանը վերաբերող հարցերի շուրջ տեղեկատվական փոխգործակցության եւ էլեկտրոնային եղանակով տեղեկատվության փոխանակման մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը: Համաձայնագիրը ստորոգրվել է 2021թ. մայիսին Մոսկվայում:
Փաստաթղթի վավերացմամբ ՀՀ ոստիկանության եւ ՌԴ ներքին գործերի նախարարության կողմից որոշված ստորաբաժանումների միջեւ տեղեկատվության փոխանակումը հնարավոր կլինի կազմակերպել առավել օպերատիվ եւ արդյունավետ: Փոխոստիկանապետի խոսքով՝ համաձայնագրի շրջանակում ստացված տեղեկատվությունը կօգտագործվի բացառապես ծառայողական նպատակներով եւ առանց գրավոր համաձայնության չի փոխանցվի որեւէ երրորդ կողմի: «Պետական գաղտնիք հանդիսացող տեղեկատվության փոխանակում եւս չի իրականացվելու»,-հավելել է զեկուցողը:

7 декабря заместителя начальника Полиции РА А.Фиданян представил к обсуждению  парламента вопрос ратификации подписанного в Москве в   мае 2021 г. Соглашения между Правительством РА и Правительством РФ об информационном взаимодействии и электронном обмене информацией по вопросам, относящимся к юрисдикции Полиции РА и органов внутренних дел РФ.
С ратификацией документа станет возможным более оперативно и эффективно организовать обмен информацией между Полицией РА и подразделениями, определенными МВД РФ. По словам заместителя начальника Полиции РА, информация, полученная в соответствии с Соглашением, будет использоваться исключительно в служебных целях и не будет передана третьим лицам без письменного согласия. “Информация, составляющая государственную тайну, также не подлежит обмену”, - добавил докладчик.