Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի հերթական նիստն այս անգամ նվիրված է Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակին, ինչպես նաեւ «Բարեկամության, համագործակցության եւ փոխադարձ օգնության մասին» պայմանագրի 25-ամյակին: Հայ եւ ռուս խորհրդարանականները հանձնաժողովի 34-րդ նիստն անցկացրել են ապրիլի  22-ին, Ստեփանավանում:
ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի պաշտպանության եւ անվտանգության հանձնաժողովի նախագահ Վիկտոր Բոնդարեւը բարձր է գնահատել երկու երկրների համագործակցությունը՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը Ռուսաստանի ռազմավարական դաշնակիցն է: Նա կարեւորել է տարածաշրջանում կայունության հաստատումը՝ նշելով, որ Ռուսաստանի առաջնահերթություններից է Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակի կարգավորումը խաղաղ ճանապարհով: Վիկտոր Բոնդարեւն անդրադարձել է միջխորհրդարանական նպաստավոր համագործակցությանը, մի շարք ոլորտներում կապերը խթանելուն ուղղված նախաձեռնություններին:
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, հայ-ռուսական համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ Հակոբ Արշակյանն իր հերթին կարեւորել է ռուս խաղաղապահների դերը ԼՂ-ում խաղաղության պահպանման հարցում:
Ողջույնի խոսքում նա նշել է, որ հանձնաժողովի նիստերի անցկացումը Հայաստանի եւ Ռուսաստանի տարբեր մարզերում եւ քաղաքներում թույլ է տալիս տեղում ծանոթանալու մարզերի հնարավորություններին, նախանշելու հետագա համագործակցության կոնկրետ քայլերը:
«Մեր երկրների դաշնակցային եւ գործընկերային հարաբերությունները հիմնված են բարեկամության դարավոր ավանդույթների, եղբայրական սերտ կապերի, վստահության եւ փոխադարձ աջակցության վրա եւ համապատասխանում են մեր ժողովուրդների շահերին: Ուրախ եմ փաստել, որ երկու պետությունների միջպետական հարաբերություններն այսօր քաղաքական բարձր մակարդակի վրա են եւ շարունակում են ամրապնդվել բոլոր ուղղություններով»,-ասել է խորհրդարանի փոխնախագահը:
Հակոբ Արշակյանն անդրադարձել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Ռուսաստանի Դաշնություն պաշտոնական այցին, որի ընթացքում պետությունների ղեկավարները քննարկել են երկկողմ համագործակցության հարցերի լայն շրջանակ, տարածաշրջանում կայունության ամրապնդմանն ու երկարաժամկետ խաղաղության եւ անվտանգության հաստատմանն ուղղված ջանքերին առնչվող հարցեր:
ԱԺ փոխնախագահն անդրադարձել է միջազգային հարթակներում փոխգործակցությանը՝ նշելով, որ ռուս գործընկերների հետ արդյունավետ համագործակցություն կա ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի, ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի շրջանակում եւ այլ խորհրդարանական կառույցներում:
Խոսելով այսօրվա նիստի օրակարգային հարցերի մասին՝ Հակոբ Արշակյանը համոզմունք է հայտնել, որ կնախանշվեն արդյունավետ եւ կառուցողական փոխգործակցության նոր վեկտորներ: «Պետք է հետեւողականորեն զարգացնել առկա ձեռքբերումները եւ ձգտել ավելի նշանակալի արդյունքների»,- ընդգծել է նա:
Օրակարգային հարցերի շրջանակում անդրադարձ է եղել հայ-ռուսական միջխորհրդարանական համագործակցության ամրապնդմանը: Զեկուցողները բարձր են գնահատել քաղաքական երկխոսության առկա մակարդակը:
Միջխորհրդարանական հանձնաժողովի անդամներ, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Վլադիմիր Վարդանյանը եւ Գուրգեն Արսենյանը, անդրադառնալով երկկողմ հարաբերություններին, կարեւորել են համատեղ ծրագրերի իրականացումը, տարբեր ոլորտներում ավանդական համագործակցությունն առավել արդյունավետ դարձնելուն ուղղված քայլերը: Անդրադարձ է եղել օրենսդրական մոտարկման, տարածաշրջանային համագործակցության ակտիվացման հարցերին, ընդգծվել է ԱՊՀ ՄԽՎ-ի եւ ՀԱՊԿ ԽՎ-ի շրջանակում համագործակցությունն ընդլայնելու անհրաժեշտությունը: Վլադիմիր Վարդանյանը բարձրացրել է հանձնաժողովի շրջանակում խմբի ստեղծման հնարավորության հարցը, որը ոլորտային ուղղություններով կքննարկի երկկողմ օրակարգի խնդիրները:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Ծովինար Վարդանյանը խոսել է տնտեսության, էներգետիկայի, նորագույն տեխնոլոգիաների ոլորտներում երկկողմ կապերի ու ծրագրերի մասին: Նա կարեւորել է համատեղ կազմակերպությունների հիմնումը, անդրադարձել ապրանքաշրջանառության ծավալներին՝ նշելով, որ ԵԱՏՄ շրջանակում համագործակցությունը նպաստել է տնտեսության ոլորտում կապերի ընդլայնմանը:
Խոսելով ապրանքաշրջանառության ծավալների մասին՝ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Անդրանիկ Թեւանյանն ընդգծել է, որ Ռուսաստանը Հայաստանի տնտեսական գործընկերների շարքում առաջին տեղն է զբաղեցնում: Պատգամավորն անդրադարձել է նաեւ միջազգային տարբեր հարթակներում փոխգործակցությանը, ռազմական ոլորտում համագործակցությանն ու ԼՂ հակամարտությանը:
Ռուսական կողմից թեմայի շրջանակում երկկողմ հարաբերությունների զարգացման տեսլականին անդրադարձել են Վլադիմիր Ջաբարովը, Նատալյա Կոսիխինան եւ Օլեգ Մատվեյչեւը:
Օրակարգային հաջորդ հարցը վերաբերել է Ռուսաստանի Դաշնության եւ Հայաստանի Հանրապետության միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակին նվիրված համատեղ տոնակատարությունների անցկացմանը: Քննարկվել են երկկողմ իրականացվող ծրագրերին, հումանիտար համագործակցության հեռանկարներին, մեր երկրում ռուսաց լեզվի եւ Ռուսաստանում հայոց լեզվի տարածմանն աջակցելուն առնչվող հարցեր: Հանձնաժողովի անդամ Ալեքսեյ Սանդիկովը խոսել է մշակութային միջոցառումների անցկացման մասին: Նա կարեւորել է Լոռու մարզում գտնվող Սուրբ Նիկոլայ Հրաշագործ եկեղեցու վերականգնումը, որն իրականացվել է պետական միջոցների հաշվին: ՀՀ ԿԳՄՍ փոխնախարար Ժաննա Անդրեասյանը ներկայացրել է ոլորտում իրականացվող քայլերը: Անհրաժեշտ է համարվել կրթական փոխանակման ծրագրերի իրականացումը, միջբուհական համագործակցությունը:
Քննարկվել են միջխորհրդարանական հանձնաժողովի փորձագիտական խորհրդի գործունեությանն առնչվող հարցեր: Հաստատվել է խորհրդի կազմը, նշանակվել են համանախագահողները:
Որոշվել է միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 35-րդ նիստն անցկացնել Ռուսաստանի Կրասնոյարսկ քաղաքում, այս տարվա հուլիսին:
Հակոբ Արշակյանը եւ Վիկտոր Բոնդարեւն ամփոփել են հանձնաժողովի նիստի աշխատանքները:
ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի պաշտպանության եւ անվտանգության հանձնաժողովի նախագահ Վիկտոր Բոնդարեւը շնորհակալություն է հայտնել հայկական կողմին եւ անձամբ Հակոբ Արշակյանին` նիստը բարձր մակարդակով կազմակերպելու եւ ջերմ ընդունելության համար:
ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանի գնահատմամբ` նիստի արդյունքները գոհացուցիչ էին, քննարկումներն ընթացել են կառուցողական մթնոլորտում: Նրա խոսքով` տարբեր ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման եւ ծրագրերի իրականացման հստակ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել:

This time the regular meeting of the Inter-Parliamentary Committee on Cooperation is dedicated to the 30th anniversary of the establishment of the diplomatic relations between the National Assembly of the Republic of Armenia and the Federal Assembly of the Russian Federation, as well as the 25th anniversary of the treaty of Friendship, Cooperation and Mutual Assistance. The Armenian and the Russian parliamentarians held the 34th meeting of the Committee in Stepanavan on April 22.
The Chair of the Committee on Defense and Security of the RF FA Federation Council Viktor Bondarev has highly appreciated the cooperation between the two countries, underlining that Armenia is the strategic ally of Russia. He has highlighted the establishment of stability in the region, noting that one of the priorities of Russia is the settlement of the situation created in the Nagorno Karabakh through peaceful means. Viktor Bondarev touched upon the inter-parliamentary favourable cooperation and initiatives aimed at boosting the ties in a number of spheres.
The RA NA Vice President, the Co-Chair of the Inter-Parliamentary Committee on the Armenian-Russian Cooperation Hakob Arshakyan in his turn emphasized the Russian peacekeepers’ role in preserving peace in the Nagorno Karabakh.
In his welcoming speech he has stated that the holding of the Committee meetings in different regions and cities of Armenia and Russia allows getting acquainted with the possibilities of the regions on the spot and predetermining the concrete steps of cooperation.
“The ally and the partnership relations of our countries are based on centuries-old traditions of friendship, fraternal close ties, trust and mutual support, and they comply with our peoples’ interests. I am glad to document that today the inter-state relations of the two states are at political high level, and they continue to be strengthened in all directions,” the Deputy Speaker of Parliament said.
Hakob Arshakyan referred to the official visit of the Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan to the Russian Federation, during which the head of the states discussed a wide scope of bilateral cooperation issues, as well as issues regarding the efforts aimed at strengthening stability in the region and the establishment of long-term peace and security.
The NA Vice President has related to the collaboration on the international platforms, noting that there is effective cooperation with the Russian counterparts within the framework of the CIS Inter-Parliamentary Assembly, the CSTO Parliamentary Assembly and in other parliamentary structures.
Speaking about the agenda items of today’s meeting, Hakob Arshakyan expressed conviction that new vectors of effective and constructive cooperation would ne predetermined. “We should consistently develop the existing achievements and aspire more significant results,” he underscored.
Within the framework of the agenda items, the strengthening of the Armenian-Russian inter-parliamentary cooperation was touched upon. The speakers highly appreciated the existing level of the political dialogue.
Regarding the bilateral relations, the members of the Inter-Parliamentary Committee, the deputies of the Civil Contract Faction Vladimir Vardanyan and Gurgen Arsenyan emphasized the implementation of the joint programmes and the steps aimed at making more effective the traditional cooperation in different spheres. They talked about the issues of legislative approximation, activation of regional cooperation, stressed the necessity of expanding the cooperation within the framework of the IPA CIS and the CSTO PA. Vladimir Vardanyan raised the issue of the possibility of the creation of the Group within the framework of the Committee, which will discuss the bilateral agenda problems in the profile directions.
The deputy of the Civil Contract Faction Tsovinar Vardanyan spoke about the bilateral ties and programmes in the spheres of economy, energy and newest technologies. She highlighted the creation of the joint organizations, referred to the volumes of the goods turnover, noting that the cooperation within the framework of the EAEU promoted the expansion of the ties in the sphere of economy.
Speaking about the volumes of the goods turnover, the deputy of the Armenia Faction Andranik Tevanyan has underlined that Russia is in the first place among the economic partners of Armenia. The deputy also related to the cooperation on the international different platforms, the cooperation in the military sphere and the Nagotno Karabakh conflict.
From the Russian side Vladimir Jabarov, Natalia Kosikhina and Oleg Matveychev touched upon the vision of the development of bilateral relations within the framework of the theme.
The next agenda item was the holding of joint celebrations dedicated to the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the Russian Federation and the Republic of Armenia. Issues related to bilateral programmes, perspectives of humanitarian cooperation, support for the Russian language in our country and the spread of the Armenian language in Russia were discussed. The Committee member Aleksey Sandikov spoke about holding cultural events. He emphasized the restoration of St. Nicholas the Wonderworker Church in Lori region, which was carried out at the expense of state funds. The RA Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan presented the steps taken in the sphere. The implementation of the educational exchange programmes and inter-university cooperation was considered necessary.
Issues regarding the activities of the Expert Council of the Inter-Parliamentary Committee were discussed. The composition of the Council was approved, and the Co-Chairs were appointed.
It was decided to hold the 35th meeting of the Inter-Parliamentary Committee in Krasnoyarsk, Russia, in July this year.
Hakob Arshakyan and Viktor Bondarev summed up the work of the meeting of the Committee.
The Chair of the Committee on Defense and Security of the Federation Council of the Russian Federation Viktor Bondarev thanked the Armenian side and personally Hakob Arshakyan for organizing the meeting at a high level and for the warm reception.
As the NA Vice President Hakob Arshakyan has assessed, the results of the meetting were satisfactory, the discussions were held in a constructive atmosphere. According to him, a clear agreement was reached to expand cooperation in various fields and implement programmes.