Օրենսդրական նախաձեռնությամբ ԱԱԾ տնօրենին եւ նրա տեղակալներին պաշտոնի կնշանակի եւ կազատի ՀՀ վարչապետը
«Պետական կառավարման համակարգի մարմինների մասին» օրենքի 5-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետի համաձայն` Ազգային անվտանգության ծառայությունը ՀՀ վարչապետին ենթակա մարմին է, մինչդեռ ծառայության տնօրենը եւ տնօրենի տեղակալները ներկայիս կարգավորումների համաձայն` պաշտոնի նշանակվում եւ պաշտոնից ազատվում են Հանրապետության նախագահի կողմից: Անհրաժեշտ է վերանայել գործող կարգավորումներն այնպես, որ նշված անձանց պաշտոնի նշանակի եւ պաշտոնից ազատի վարչապետը:
Ասել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արմենուհի Հարությունյանը` ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի` դեկտեմբերի 20-ի արտահերթ նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով ««Ազգային անվտանգության մարմիններում ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ կից նախագծերի փաթեթը:
Ըստ նրա` այդպիսով կապահովվի «Հանրային ծառայության մասին» օրենքի 6-րդ հոդվածով նախատեսված պետական վարչական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց ինչպես նշանակման եւ ազատման կարգի, այնպես էլ կարգավիճակի համապատասխանությունը հանրային ծառայության ընդհանուր տրամաբանությանը:
Նշվել է, որ նախատեսվող փոփոխությունների ընդունումից հետո ԱԱԾ տնօրենը եւ տեղակալները հանդիսանալու են հանրային պաշտոն զբաղեցնող անձինք, իսկ ազգային անվտանգության մյուս ծառայողները` զինվորական պաշտոններ զբաղեցնող անձինք: Ազգային անվտանգության ծառայության առաքելության, գործառույթների եւ նպատակների պատշաճ կյանքի կոչումն ապահովելու համար անհրաժեշտ է հստակեցնել նաեւ ԱԱԾ տնօրենի կողմից զինվորական ծառայության պաշտոն զբաղեցնող անձանց նկատմամբ կարգապահական իրավունքների կիրառման հնարավորությունը` համապատասխան լրացում կատարելով «ՀՀ զինված ուժերի կարգապահական կանոնագիրք» օրենքում:
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալը պատասխանել է նաեւ պատգամավորների հարցերին:
ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը հետաքրքրվել է` արդյո՞ք նմանօրինակ փոփոխություններ կլինեն նաեւ վարչապետին ենթակա մյուս կառույցներում:
Ի պատասխան նշվել է, որ առաջիկայում ամենայն հավանականությամբ կկատարվեն այդպիսի փոփոխություններ, քանի որ դա օրենքի պահանջ է:
Անդրադառնալով նախագծերի փաթեթի ընդունման հրատապությանը` Արմենուհի Հարությունյանը փաստել է, որ փոփոխությունների փաթեթի ընդունումը տարբեր պատճառներով քանիցս հետաձգվել է, եւ այս կարգավորումներն օրենսդրական անհրաժեշտություն են:
Մտքերի փոխանակությանն ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանը փաստել է, որ մինչեւ այժմ չունենք Սահմանապահ զորքերի հրամանատար: Նա առաջարկել է վերականգնել նախկին կարգավորումը, երբ Սահմանապահ զորքերի հրամանատարը համարվում էր նաեւ ԱԱԾ տնօրենի տեղակալ:
ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը, իր անհամաձայնությունը հայտնելով այս առաջարկի առնչությամբ, փաստել է, որ, այպես կոչված, խառնաշփոթից խուսափելու համար ուժային կառույցներում պետք է հստակ սահմանվեն աստիճանակարգերը, իսկ կոչումները պետք է լինեն հստակեցված` իրենց ֆունկցիոնալության առումով եւ բաշխվածության տեսանկյունից:
Համակողմանի քննարկման արդյունքում հանձնաժողովականները դրական եզրակացություն են տվել Կառավարության օրենսդրական նախաձեռնությանը: Դեկտեմբերի 22-ի ԱԺ արտահերթ նստաշրջանում նախագծերի փաթեթը կքննարկվի 24-ժամյա ընթացակարգով:

Законодательной инициативой Премьер-министр РА будет назначать и освобождать от должности директора СНБ и его заместителей
Служба национальной безопасности (СНБ), согласно ст.5.2.1 закона “Об органах системы государственного управления”, является органом, подчиняющимся Премьер-министру РА, новым регулированием директор и заместители директора Службы назначаются и освобождаются от должности премьером. Необходимо пересмотреть существующее положение с тем, чтобы назначал и увольнял упомянутых лиц премьер-министр.
20 декабря на внеочередном заседании Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности заместитель министра юстиции РА А.Арутюнян представила к обсуждению в первом чтении пакет изменений в закон "О службе в органах национальной безопасности" и смежные законы.
По мнению замминистра, будет обеспечено соблюдение общей логики предусмотренного ст.6 закона "О публичной службе” как порядка назначения и освобождения от должности лиц, занимающих государственные административные должности, так и соответствие статусу публичной службы.
Отмечено, что после принятия намеченных изменений директором и заместителями СНБ будут лица, занимающие публичные должности, а сотрудниками нацбезопасности – лица, занимающие воинские должности. Для обеспечения надлежащей реализации миссии, функций и целей СНБ необходимо уточнить возможность применения директором СНБ дисциплинарных прав к лицам, занимающим воинские должности, посредством внесения соответствующего дополнения в закон “Дисциплинарный устав ВС РА”.
Заместитель министра юстиции также ответила на вопросы депутатов.
Председатель Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности А.Кочарян поинтересовался, будут ли аналогичные изменения в других структурах, подчиненных премьер-министру.
В ответ отмечено, что такие изменения, скорее всего, будут внесены в ближайшее время, поскольку это требование закона.
А.Арутюнян, касаясь экстренности принятия пакета проектов, заметила, что внесение поправок несколько раз откладывалось по разным причинам, и предлагаемое регулирование – законодательная необходимость.
В ходе обмена мнениями высказался также депутат от фракции НС "Армения" Г.Манукян.
Содокладчик заместитель председателя Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности А.Хачатрян, подчеркнув важность принятия законодательного пакета, призвал коллег проголосовать в пользу предлагаемых изменений.
В итоге всестороннего обсуждения члены комиссии дали положительное заключение законодательной инициативе правительства. 22 декабря на внеочередной сессии НС пакет будет обсуждаться в 24-часовом режиме.