Աշխատանքային այցով Գյումրիում էր ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորած պատվիրակությունը
Հուլիսի 7-ին աշխատանքային այցով Գյումրիում էր  ՀՀ Ազգային ժողովի  նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորած պատվիրակությունը: ԱԺ նախագահին ուղեկցում էին ԱԺ փոխնախագահ Սամվել Բալասանյանը, պատգամավորներ,  գործադիր իշխանության  ներկայացուցիչներ:
ԱԺ նաժագահն այցելեց Շիրակի մարզպետարան, ապա Գյումրիի քաղաքապետարան: Հովիկ Աբրահամյանը շրջայց կատարեց քաղաքապետարանի շենքում, ծանոթացավ կատարված եւ դեռեւս ընթացող շինարարական աշխատանքներին:
Այնուհետեւ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորած պատվիրակությունը այցելեց «Թռչունյանց տուն» մանկատուն: Մանկատան սաներն աղուհացով դիմավորեցին ԱԺ նախագահին: «Ուրախ ենք, որ մեր երեխաներին հիշում են: Այստեղ ապրում են լքված, սոցիալապես անապահով եւ միակողմանի ծնողազուրկ երեխաներ,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց կենտրոնի տնօրեն Սոնա Սիմոնյանը: -Լինելով ուշադրության կենտրոնում` նրանք լցվում են իրենց երազանքներն իրականություն դարձնելու հույսով»: «Թռչունյանց տուն» մանկատան երեխաները, ըստ իրենց ունակությունների, ներգրավված են տարբեր խմբակներում: Նրանք իրենց աշխատանքները ներկայացրել էին մանկատանը բացված ցուցահանդեսում: Ներկայացված գործերին ծանոթացավ նաեւ ԱԺ նախագահը, որից հետո մանկատան սաները հանդես եկան երգ ու պարով: ԱԺ նախագահը դատարկաձեռն չէր եկել. բացի նվերներից եւ քաղցրավենիքից Հովիկ Աբրահամյանը խոստացավ մանկատանն աջակցելու նպատակով հատկացնել 3 մլն դրամ: «Երբ ինչ-որ բան ենք խոստանում, 100 տոկոսով կատարում ենք: Դրա համար էլ մեր խոստումները չափի մեջ ենք տալիս: ԱԺ նախագահի ֆոնդից 3 մլն դրամ կփոխանցվի մանկատանը»,- լրագրողների հետ զրույցում հավաստիացրեց խորհրդարանի ղեկավարը:
Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորած պատվիրակությունը ներկա գտնվեց ԱԺ նախագահի հովանու ներքո անցկացվող ասմունքի հանրապետական մանկապատանեկան երրորդ մրցույթ-փառատոնի գալա համերգին: Փառատոնն այս տարի նվիրված է Հովհաննես Շիրազի ծննդյան 95-ամյակին: Մինչ միջոցառումը ԱԺ նախագահն այցելեց բանաստեղծի տուն- թանգարան, ծանոթացավ ներկայացված ցուցանմուշներին, իսկ թանգարանի տնօրենը հետաքրքիր դրվագներ պատմեց  մեծանուն բանաստեղծի եւ իսկական գյումրեցու կյանքից:
Գյումրիի Վարդան Աճեմյանի անվան դրամատիկական թատրոնում անցկացված միջոցառմանը, ողջունելով մասնակիցներին, ԱԺ նախագահը մասնավորապես ասաց. «Ուրախ եմ գտնվել արհեստների ու արվեստների մայրաքաղաք Գյումրիում: Արդեն երրորդ տարին է, որ մենք անցկացնում ենք ասմունքի հանրապետական մրցույթ-փառատոնը: Ես կարծում եմ, որ դա մեզ հաջողվել է, որովհետեւ արդեն երրորդ տարում մենք կարողացել ենք ներգրավել շուրջ 26-27000 աշակերտների, որոնց մեջ վերականգնվել է սերը դեպի հայ գրականություն եւ հայ պոեզիա: Ուրախ եմ, որ երրորդ փառատոնը սկսվել եւ ավարտվում է Գյումրիում: Այս փառատոնն ավելի արժեւորվեց` նվիրվելով Հովհաննես Շիրազի ծննդյան 95-ամյակին»:
Ասմունքող աշակերտներին ողջունեց նաեւ ԱԺ փոխնախագահ Սամվել Բալասանյանը. «Այսօր մեզ համար, գյումրեցիների համար խնդության օր է: Նայելով նրանց դեմքերին` զգում եմ, որ ինչ-որ լավ բան է կատարվում: Ուրախ ենք, որ մրցույթն այստեղ է անցկացվում: Գյումրին մեծերի քաղաք է, Մհեր Մկրտչյանի, Շիրազի քաղաքն է: Հովիկ Աբրահամյանն էլ նոր տաղանդներ է բացահայտում»:
«Արհեստների ու արվեստների քաղաքում պոեզիան է թեւածում: Կարծես թե Շիրազը Գյումրի է վերադարձել: Ինձ համար մեծ պատիվ է այսօր այստեղ գտնվել»,-ասաց ժյուրիի անդամ, ԱԺ պատգամավոր Տաճատ Վարդապետյանը` շնորհակալություն հայտնելով ԱԺ նախագահին` նման միջոցառումն իր հովանու տակ անցկացնելու համար:
Մրցույթ-փառատոնի արդյունքների ամփոփումից հետո երկու տարիքային խմբերում առաջին, երկրորդ եւ երրորդ մրցանակների արժանացան երկուական մասնակից: Հանձնվեցին նաեւ խրախուսական մրցանակներ: Իսկ ահա գրան պրիին, ինչպես անցյալ տարի, կրկին արժանացավ Կոտայքի մարզի ներկայացուցիչը, ով   մրցանակն ստացավ անձամբ ԱԺ նախագահից: «Հպարտ եմ, որ ունենք այսպիսի աշակերտներ, ապագա Շիրազներ, Իսահակյաններ»,- գալահամերգի ժամանակ մրցույթ-փառատոնի գլխավոր մրցանակները հանձնելիս ասաց ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը: Նա շնորհակալություն հայտնեց գյումրեցիներին, փառատոնի բոլոր մասնակիցներին, նրանց մանկավարժներին, ծնողներին, փառատոնի կազմակերպիչներին, մարզպետներին, անաչառ եւ բարեխիղճ ժյուրիին: Ըստ օրենսդիր մարմնի ղեկավարի` փառատոնը պետք է շարունակական լինի, որովհետեւ այն կարեւոր է մեր ժողովրդի համար:
Գյումրի աշխատանքային այցի ավարտին ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն այցելեց ՀՀԿ Շիրակի մարզի տարածքային կազմակերպության գրասենյակ, որտեղ հանդիպում ունեցավ կուսակցական գործընկերների հետ` քննարկելով տարբեր հարցեր:

Delegation Led by the RA National Assembly Speaker Hovik Abrahamyan was on a Working Visit in Gyumri
On July 7 the delegation led by the RA NA Speaker Hovik Abrahamyan was on a working visit in Gyumri. The NA Vice Speaker Samvel Balasanyan, deputies, executive power representatives accompanied the NA Speaker. The NA Speaker visited Shirak Municipality and then Gyumri Town Hall. Hovik Abrahamyan made a tour in the Town Hall and got acquainted with the construction work done and in process.
After the delegation headed by the RA NA Speaker Hovik Abrahamyan also visited Trchunyants Tun Orphanage. The children of the orphanage met the NA Speaker with bread and salt. “We are glad that our children are remembered. Abandoned, socially insecure and children with a single parent live here,” Sona Simonyan, Director of the Center said in her talk with journalists. “Being in the centre of attention they are filled with the hope of making their dreams reality”.
The children of the Trchunyants Tun Orphanage, according to their capacities, attend different groups. They have presented their works to the exhibition of the orphanage. The presented works were also introduced to the NA Speaker, after which the children of the orphanage came up with songs and dances. The NA Speaker hasn’t gone there with empty hands: besides gifts and candies, he promised to appropriate 3 mln Armenian drams as a support to the orphanage. “When we promise something we keep it for 100%, that’s why we give moderate pledges. 3 mln Armenian drams will be transferred to the orphanage from the NA Speaker’s fund,” the Head of the Parliament ensured journalists.
The delegation led by the RA NA Speaker Hovik Abrahamyan attended the gala concert of the Republican Child and Youth Third Competition-Festival under the auspice of the NA Speaker. The festival is dedicated to the 95th birth anniversary of Hovhannes Shiraz. Prior to the event the NA Speaker visited the House-Museum of the poet, got acquainted with the exhibits, and the Director of the Museum told interesting stories from the life of the great poet and the genuine citizen of Gyumri.
In the event held in Vardan Achemyan Drama Theatre in Gyumri, welcoming the participants, the NA Speaker stated: “I am happy to be in the capital of crafts and arts, Gyumri. It is already the third year we are holding the Republican Recitation Competition-Festival. I believe we succeeded in doing it, because already in the third year we managed to involve about 26000-27000 pupils, among which love towards Armenian literature and Armenian poetry has been restored. I am glad that the third festival has begun and is ending in Gyumri. This festival has gained greater value, being dedicated to the 95th birth anniversary of Shiraz.
The NA Vice Speaker Samvel Balasanyan also welcomed the reciting pupils: “Today is a day of joy for us, the residents of Gyumri. Looking at their faces I feel that something good is happening. We are glad that the competition is held here. Gyumri is a city of celebrities, the city of Mher Mkrtchyan (well-known actor) and Shiraz (acclaimed poet). Hovik Abrahamyan reveals new talents.”
“In the city of crafts and arts poetry is soaring. It seems Shiraz has come back to Gyumri. It’s a great honour for me to be here today,” the jury member, NA deputy Tatchat Vardapetyan said, thanking the NA Speaker for holding such event under his auspice.
After summing the outcomes of the Competition-Festival two participants have been awarded for the first, second and third places of the competition in two peer groups. Encouragement prizes were also handed over. And the Grand Prix, like it was last year, was again awarded the representative of Kotayk Marz, who received the prize personally from the NA Speaker. “I am proud that we have such pupils, future Shirazes, Isahakyans,” the NA Speaker Hovik Abrahamyan said handing over the main prizes of the Competition Festival during the gala concert. He thanked the residents of Gyumri, all the participants of the festival, their pedagogues, parents, organizers of the festival, governors of the Marzes and unbiased and conscientious juries. According to the Head of the legislative body, the festival should be of continuous character because it is important for our people.
At the end of the working visit to Gyumri the NA Speaker Hovik Abrahamyan visited the Territorial Organization Office of the RPA in Shirak Marz, where he had a meeting with his party colleagues, discussing different issues.