Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության կողմից մշակվում է ՀՀ ժողովրդագրության ռազմավարությունը: Նախատեսվում է նաեւ «Բազմազավակության մասին» օրենքի ընդունումը: ՄԱԶԾ «Նոր Հայաստան՝ ժամանակակից խորհրդարան» ծրագրի աջակցությամբ  իրականացվել է օրենսդրության հետազոտություն՝ եվրոպական, ինչպես նաե...
Կառավարությունն առաջարկում է 2023 թ. հունվարի 1-ից  նվազագույն աշխատավարձի չափը  68.000 դրամի փոխարեն սահմանել 75.000  դրամ: Հարցի հետ կապված՝ առաջարկվում է փոփոխել նաեւ գործավարձով կամ ժամավճարով վարձատրվող աշխատողների ժամային տարիֆային դրույքի նվազագույն չափը: Այս մասին հայտնել է ՀՀ...
ՀՆԱ-ից առողջապահությանն ուղղված ծախսերի համամասնությունը չի կարող սպասարկել ոլորտում առկա կարիքը. քննարկվել են ԱՆ 2023 թ. բյուջետային նախնական հատկացումները
ՀՆԱ-ից առողջապահության ոլորտին ուղղված ծախսերի համամասնությունը չի կարող սպասարկել այն կարիքը, որն ունի մեր երկրի առողջապահության ոլորտը: Մեր հարեւան երկրներում առողջապահությանն ուղղվող բյուջետային միջոցները կազմում են ՀՆԱ-ի ոչ պակաս, քան 4 տոկոսը: Մենք ունենք կարեւորագույն թիրախ՝ մոտենալու այդ 4 տո...
Նվազագույն կենսաթոշակը 2023 թ. հուլիսից կհասնի 36 հազար դրամի. ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար
ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության գծով իրականացվող ծրագրերի ֆինանսավորման համար 2023 թ. ֆինանսական փաստաթղթով նախատեսված է հատկացնել 648 մլրդ 453,5 մլն դրամ: 2022 թ. ճշտված բյուջեով նախատեսվում էր, որ այս տարվա ընթացքում պետք է ֆինանսավորվեն 589 մլրդ 860 մլն դրամի ծրագրեր, իսկ 2021 թ....
Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ ժամը 15:00-ին նախատեսված նիստի ուղիղ հեռարձակումը: ...
ԱԺ առողջապահության հարցերի ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստի ուղիղ հեռարձակումը:...
ԱԺ աշխատանքի եւս սոցիալական հարցերի ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստի ուղիղ հեռարձակումը:...

Effective Experience of International Legal Mechanisms on Boosting and Encouraging Larger Families Debated in the Committee
The demography strategy of the Republic of Armenia is developed by the Ministry of Labor and Social Affairs. The adoption of the law on Multiplicity is also designed. Legislative research on the functioning legal mechanisms and regulations in a number of European, as well as post-Soviet countries, w...
04.11.2022
Committee Votes for the Draft: It is Proposed to Set 75.000 AMD Minimum Salary
The Government proposes to set the amount of the minimum salary 75.000 AMD instead of 68.000 AMD from January 1, 2023.Regarding the issue, it is proposed to change the minimum amount of the hourly tariff rate of the workers being paid on a fee or hourly basis. The RA Deputy Minister Labor and Social...
Preliminary Budget Allocations of MoH for 2023: The ratio of healthcare expenditure to GDP cannot meet the existing need in the sphere
“The ratio of healthcare expenditure to GDP cannot meet the need that the healthcare sphere of our country has. The budgetary funds allocated to healthcare are no less than 4% of the GDP in our neighboring countries. We have the most important target to get closer to that 4%,” the Minister of Health...
RA Minister of Labor and Social Affairs: Minimum Pension to Be Reached 36.000 AMD from July 2023
648 billion 453.5 million AMD is envisaged to allocate by the financial document of 2023 for financing the projects being implemented on the RA Ministry of Labor and Social Affairs. It was designed with a specified budget of 2022 that during this year projects worth of 589 billion 860 million projec...