ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը, հանձնաժողովի անդամներ Գուրգեն Արսենյանը, Սարգիս Խանդանյանը, ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ՆԱՏՕ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Անդրանիկ Քոչարյանը եւ պատվիրակության անդամներ Ար...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հոկտեմբերի 21-ին Աթենքում հանդիպել է ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Մարգարետա Սեդերֆելթի հետ: Խորհրդարանի ղեկավարը շնորհավորել է Մարգարետա Սեդերֆելթին ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ, մաղթել բեղմնավոր աշխատանք:  Ալեն Սիմոնյանը բարձր է գնահատել ԵԱՀԿ խ...
Հոկտեմբերի 21-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հանդիպել է Ֆրանսիայի Հանրապետության Սենատի նախագահի տեղակալ Պասկալ Գրյունիին: Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ ֆրանսիացի գործընկերների հետ հանդիպումները մշտապես առանձնանում են բարեկամական ջերմ երանգներով: ԱԺ նախագահի խոսքով՝ երկու երկրների ու ժողովուրդների միջե...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հոկտեմբերի 21-ին հանդիպել է Սլովենիայի Ազգային ժողովի նախագահ Իգոր Զորչիչի հետ: Ալեն Սիմոնյանը կարեւորել է Սլովենիայի հետ բարեկամական հարաբերությունները, երկու երկրների օրենսդիր մարմինների արդյունավետ համագործակցությունը: Այս համատեքստում զրուցակիցներն ընդգծել են փոխգործ...
Հոկտեմբերի 21-ին Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդարանների նախագահների համաժողովի շրջանակում ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հանդիպում է ունեցել ԵԽ գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ-Բուրիչի հետ: Շնորհակալություն հայտնելով հանդիպման համար՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ այս տարի լրացել է Հայ...
ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամներ Էլինար Վարդանյանի եւ Լիլիթ Գալստյանի նախաձեռնությամբ հոկտեմբերի 21-ին խորհրդարանում կազմակերպվել է քննարկում «Զանգվածային լրատվության մասին» օրենքում նախատեսվող փոփոխությունների եւ լրացումնե...
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում ««ՀՀ քաղաքացիության մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը քննարկման է ներկայացրել ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալ Արա Ֆիդանյանը: Օրինագծի ընդունման արդյունքում կապահովվի ՀՀ Սահմանադրությամբ ամրագրված՝ ազգ...
ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովը հոկտեմբերի 21-ին կազմակերպել էր քննարկում, որը վերաբերում էր  Արցախի Հանրապետությունում բնակվող, Արցախից բռնի տեղահանված եւ Հայաստանում  բնակություն հաստատած քաղաքացիների սոցիալ-տնտեսական, իրավական, կրթական եւ...
Առաջարկվում է հստակեցնել տեղական ինքնակառավարման մարմիններին վերապահված մի շարք լիազորություններ
««Տեղական ինքնակառավարման մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքը եւ կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը քննարկվել է ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի հոկտեմբերի 2...
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը Վլադիմիր Վարդանյանի նախագահությամբ հոկտեմբերի 21-ի նիստում քննարկել է ««ՀՀ տոների եւ հիշատակի օրերի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը նշել է, որ նախաձեռնության ընդունումը պայման...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունն աշխատանքային այցով Հունաստանի մայրաքաղաք Աթենքում մասնակցում է ԵԽԽՎ խորհրդարանների նախագահների երկօրյա խորհրդաժողովին, որին մասնակցում են 47 երկրի պատվիրակներ: Այս ձեւաչափով խորհրդաժողովներն անցկացվում են երկու տարին մեկ անգամ: Համաժողովը մեկնա...
ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի հոկտեմբերի 21-ի հերթական նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկվել են «Երեւան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքում առաջարկվող լրացումները: ՀՀ տարածքային կառավար...

On October 21, the Chair of the NA Standing Committee on Foreign Relations Eduard Aghajanyan, the Committee members Gurgen Arsenyan and Sargis Khandanyan, the Chair of the NA Standing Committee on Defense and Security, the Head of the RA NA Delegation to NATO PA Andranik Kocharyan and members of Del...
On October 21, the RA NA President Alen SImonyan met with the President of the OSCE Parliamentary Assembly Margareta Cederfelt.The Head of Parliament congratulated Margareta Cederfelt on being elected OSCE PA President, and wished him fruitful work. Alen Simonyan highly assessed the role of the OSCE...
On October 21, the RA NA President Alen SImonyan met with the Vice President of the Senate of the Republic of France Pascale Gruny.Alen Simonyan has noted that the meetings with the French colleagues are permanently distinguished with friendly warm nuances. According to the NA President, the evidenc...
On October 21, the RA NA President Alen Simonyan met with the President of the National Assembly of Slovenia Igor Zorčič.Alen Simonyan highlighted the friendly relations with Slovenia and the effective cooperation of legislative bodies. In this context the interlocutors underlined the nece...
On October 21, within the framework of the European Conference of Presidents of Parliament of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) the RA NA President Alen Simonyan had a meeting with the Secretary General of the Council of Europe (CoE) Maria Pejčinović Burić.Tha...
On October 21, on the initiative of the members of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport Elinar Vardanyan and Lilit Galstyan a debate on the amendments and addenda being designed to the law on Mass Media was organized in parliament, where representatives...
At the sitting of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs, the Deputy Head of the RA Police Ara Fidanyan presented for debate the draft law on Making Addenda and Amendments to the Law on RA Citizenship authored by the Government. As a result of the adoption of the bill, the full executi...
On October 21, the RA NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs organized discussion, which related to the social-economic, legal, educational and other problems of the citizens residing in the Artsakh Republic, forcibly displaced from Artsakh and settled in Armenia. Mem...
It is Proposed to Clarify Number of Authorities Reserved to Local Self-Government Bodies
At October 21 regular sitting of the NA Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment Protection, the package of draft laws on Making Amendments and Addenda to the RA Law on Local Self-Government was debated. The executive body proposes to compl...
At October 21 sitting moderated by Vladimir Vardanyan, the NA Standing Committee on State and Legal Affairs debated the draft law on Amending the RA Law on the RA Holidays and Memorial Days.The Minister of Economy Vahan Kerobyan has noted that the adoption of the initiative is conditioned by the exp...
The delegation led by the RA NA President Alen Simonyan takes part in the two-day European Conference of Presidents of Parliament in the capital of Greece Athens, where delegates of 47 countries attend. The Conferences with this format are held once in two years.The Conference began on October 21 wi...
At October 21 next sitting of the RA NA Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment Protection the addenda being proposed to the law on Local Self-Government in the City of Yerevan were debated in the first reading.The RA Deputy Minister of Te...