ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակությունը Փարիզում էր
Ֆրանսիայի Սենատի նախագահ Ժերար Լարշեի հրավերով Փարիզում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը մասնակցել է Ֆրանսիայի Սենատի նախագահի բարձր հովանու ներքո անցկացվող «Հայաստանը մեկ տարի անց» խորագրով համաժողովին: Այն նվիրված է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ճանաչման մասին Սենատի բանաձեւի ընդունման մեկամ...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը Ֆրանսիայում մասնակցել է «Հայաստանը մեկ տարի անց» խորագրով համաժողովին
Երկօրյա աշխատանքային այցի շրջանակում ՀՀ ԱԺ  նախագահ Ալեն Սիմոնյանը  Ֆրանսիայում նոյեմբերի 24-ին մասնակցել է «Հայաստանը մեկ տարի անց» խորագրով  համաժողովին, որի մեկնարկից առաջ խորհրդարանի ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել   ֆրանսիացի գործընկերներին, մասնավորապես Սենատի...
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, Հայաստան-Արգենտինա բարեկամական խմբի ղեկավար Իշխան Սաղաթելյանը նոյեմբերի 24-ին հանդիպել է Հայաստանի Հանրապետությունում Արգենտինայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մարիանո Վերգարայի հետ: Ողջունելով դեսպանին` Իշխան Սաղաթելյանը կարեւորել է Հայաստանի եւ Արգենտինայի միջեւ ...
Երեկ հայաստանյան որոշ լրատվամիջոցներ շտապեցին արտատպել    «Комсомольская правда»-ի թղթակցի` «Պատերազմից մեկ տարի անց Արցախում» վերնագրով ծավալուն հրապարակման` ՀՀ ԱԺ նախագա...

Delegation Led by NA President was in Paris
The RA NA President Alen Simonyan being in Paris at the invitation of the President of the Senate of FranceGérard Larcher took part in the Conference Entitled ‘Armenia One Year After’ being held under the high auspice of the President of the Senate of France. It is dedicated to the one-year annivers...
RA NA President Alen Simonyan Takes Part in Conference Entitled ‘Armenia One Year After’ in France
On November 24, within the two-day working visit in France the RA NA President Alen Simonyan took part in the Conference entitled ‘Armenia One Year After,’ and before its beginning the Head of Parliament thanked his French colleagues, particularly, the President of the Senate Gérard Larcher and for ...
On November 24, the RA NA Vice President, the Head of the Armenia-Argentina Friendship Group Ishkhan Saghatelyan met with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Argentina to the Republic of Armenia Mariano Vergara. Welcoming the Ambassador, Ishkhan Saghatelyan highlighted the developmen...
Yesterday, some mass media in Armenia hurried to re-print the part of the extensive publication entitled ‘One Year After War in Artsakh’ of ‘Komsomolskaya Pravda’ relating to the RA NA President Alen Simonyan.During the talk with Alen Simonyan presented his feelings as a fact, which do not reflect u...